preloader

Yazar Aslı Perker Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

13.12.2021
Yazar Aslı Perker Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Yazı Boyutu:

Romanları ve çevirileriyle edebiyat dünyamızda önemli bir yeri olan Aslı Perker’e, hayatını değiştiren kitap ve filmlerden takip ettiği podcastlere ilham aldığı kaynakları sorduk.

Aslı Perker sadece yazdıklarıyla değil aynı zamanda çevirileriyle de edebiyat dünyamızda parmakla gösterilen isimlerden. Kendisine soruları sorarken şahane çeviriler üstünde çalıştığının da haberini aldım. Heyecanla bekliyoruz. Son yayınlanan “Ayrılığın İlk Günü” romanıyla da epey ses getiren Aslı Perker’in listesi de çok renkli. Son romanı üzerine “Anlatsam Roman Olur” podcast serisinde Nida Dinçtürk ile yaptığı şahane sohbeti de dinlemenizi ayrıca öneririm.

Hayatınızı değiştiren 5 kitap?

Robinson Crusoe, Yaşlı Adam ve Deniz, Moby Dick, Gönülçelen (Çavdar Tarlasında Çocuklar), Kadının Adı Yok.

Kitap okurken tercih ettiğiniz/keyif aldığınız mekânlar?

Her yer aslında. Ama en çok da deniz kenarı. Gölgede oturup saatlerce sıcakladığım anlarda denize girerek saatlerce kitap okuduğumu bilirim. Denize girmek benim için bir dua gibidir. Keza okumak da bir meditasyon. Bu yüzden ikisi bir arada çok güzel birbirini tamamlar.

Yazar Aslı Perker Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Okurken müzik dinler misiniz? Kimleri dinlemeyi tercih edersiniz?

Bu hiç fark etmez. Müziği çok sevmeme rağmen okurken benim için önemini kaybeder. Zaten galiba duymam bile. Eğer bir kitabı çok beğenerek okuyorsam zaten hiçbir şey duymam, tamamen o dünyanın içinde kaybolurum. Ortalık yıkılsa fark etmem. Ama dinlediğim zamanlarda Billie Holiday tek tercihim.

Takip etmekten keyif aldığınız sosyal medya hesapları neler?

Bir tren makinisti olan Ercan Nuri. Zaten bundan o kadar çok bahsettim ki sonunda meşhur oldu ve kitap eklerine bile konu oldu kendisi. Ercan Bey bana göre gerçek bir sanatçı. Hayatın en ufak detaylarını görüyor, anlıyor. Rayların arasından çıkan bir otu öyle bir paylaşıyor ki saatlerce bakabilirim. Ya da lokomotifte çay demlediği çaydanlığı. Bir de Margaret Atwood’u takip etmeyi seviyorum, çünkü en doğal halleriyle yazardan çok insan olduğunu göstermekten çekinmiyor. Aslı Tohumcu’yu da takip etmeyi çok seviyorum. Paylaştığı her şeyde hayat var.

Takip ettiğiniz podcast serileri neler?

Eskiden çok takip ederdim ama inanır mısınız son zamanlarda bir tane bile dinleyemiyorum. Yazmak dışında çeviri yaparak geçiniyorum ve bu çok konsantre bir iş. Başka bir şey dinlenemiyor. Çalışmadığım anlarda da kızımla vakit geçirdiğim için kulağımda sürekli onun sesi var diyebilirim. Kızım bir podcast yapsa iyi olur, yoksa yaşıtlarımdan çok geri kalacağım.

{774454}

İlham aldığınız yazarlar?

İşte onlardan çok var… Joe David Brown, J.D. Salinger, Halide Edib, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Erol Toy, Buket Uzuner, Alice Sebold, Jhumpa Lahiri, Mark Twain, John Irving. Bunlar başlıcaları. Düşünüyorum da aslında say say bitmez.

Hayatınızı değiştiren 5 film?

Hayatımı değiştirmek demeyelim ama çok sevdiklerim: Mediterraneo, Death Proof, Shawshank Redemption, Thelma and Louise, The Usual Suspects.

Hangi kitabı yazmış olmayı isterdiniz?

Of! Ne zor soru… Bir tane değil, ama mesela Tek Meyve Portakal Değildir (Oranges Are Not The Only Fruit.) Bunu kesinlikle yazmış olmayı isterdim. Ve elbette Gönülçelen.

OGGUSTO Edebiyat Editörü Can Erol’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Can Erol
Can Erol Tüm Yazıları