preloader

Yazar Ahmet Ümit Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

10.11.2021
Yazar Ahmet Ümit Kimleri Okuyor, Neleri Takip Ediyor?

Yazı Boyutu:

Polisiye romanlarının yaratıcısı Ahmet Ümit’e, hayatını değiştiren kitap ve filmlerden takip ettiği podcastlere kadar ilham aldığı kaynakları sorduk.

Yayınlanan son kitabı “Kayıp Tanrılar Ülkesi” ile neden edebiyatımızın ana damarlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlayan Ahmet Ümit’le başlıyoruz. Berlin’de işlenen korkunç bir cinayetin izinde Pergamon’un ve Berlin’in hikâyesini; buna paralel olarak Zeus’un “kaleminden” mitolojiyi, farklı gruplar üzerinden ötekileştirmeyi çok sağlam oluşturulmuş karakterler üzerinden okuyoruz. Ahmet Ümit’in neredeyse 40 yıla yaklaşan yazarlık serüveninde onda iz bırakanları sorduk kendisine.

Hayatınızı değiştiren 5 kitap?

Hayatımı değiştiren bir tane ya da beş tane sayabileceğim kitap olmadı. Ama genel olarak kitaplar hayatımı güzelleştirdi diyebilirim. Hatta ilk okuduğumda beğenmeyip sonradan çok çok etkilendiğim kitaplar da var. O yüzden özellikle şu kitaplar hayatımı değiştirdi diyemem. Ama şimdi beş kitap öner derseniz; Homeros’un İlyada’sını, Shelley’in Frankenstein’ını, Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli’ni, Bilge Karasu’nun Göçmüş Kediler Bahçesi’ni ve Adalet Ağaoğlu’nun Ölmeye Yatmak’ını öneririm.

Kitap okurken tercih ettiğiniz/keyif aldığınız mekânlar?

Çalışma odam. Çünkü orada yazarken de okurken de kimse beni rahatsız etmiyor, dikkatimi dağıtmıyor, okuduklarımla arama girmiyor.

Okurken müzik dinler misiniz? Kimleri dinlemeyi tercih edersiniz?

Genellikle tercihim caz ve klasik. Caz müzisyenlerinden Chet Baker, Charlie Parker, Miles Davis, Duke Ellington; klasik müzikte ise Rahmaninov, Çaykovski, Beethoven, Chopin, Shostakovich, Debussy, Satie gibi sanatçıları dinliyorum.

Takip etmekten keyif aldığınız sosyal medya hesapları neler?

Arkeoloji, tarih, edebiyat, müzikle ilgili hesapları takip ediyorum. Politik şahısların hesaplarını da takip ediyorum ama ikincilerden birinciler kadar keyif almıyorum.

Takip ettiğiniz podcast serileri neler?

Podcastlere çok vakit ayırdığım söylenemez. Nadiren de olsa Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun sunduğu “İlk Sayfası” ve “Nerden Başlasam” serilerini dinliyorum.

İlham aldığınız yazarlar?

Homeros, Shakespeare, Balzac, Tolstoy, Dostoyevski, Kafka Dickens, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Edip Cansever, Turgut Uyar, Küçük İskender, Latife Tekin.

Hayatınızda iz bırakan 5 film?

Atıf Yılmaz – Ah Güzel İstanbul, Lütfü Akad – Vesikalı Yarim, Nuri Bilge Ceylan – Bir Zamanlar Anadolu, David Fincher – Seven, Alan Parker – Angel Heart.

Hangi kitabı yazmış olmayı isterdiniz?

Voltaire’in Candide’ini yazmayı isterdim. Okuduğum, en zekice yazılmış en eğlenceli kitap diyebilirim…

Can Erol
Can Erol Tüm Yazıları