preloader

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

10.07.2023
Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Yazı Boyutu:

Yolculuklarınızda size eşlik edecek sesli kitaplar listesinde, seçici olmaya gayret ettik. Listede seveceğiniz, size hitap edecek bir kitap mutlaka var.

Ufukta uzun bir yolculuk planı mı görünüyor? Siz şimdi tüm hazırlıklarınızı yapmışsınızdır. Peki, yolda neler dinleyeceksiniz, o da hazır mı? Uzun yolculuklar için bir şarkı listeniz elbette vardır ama bu kez uzun yolculuklarınıza eşlik edecek sesli kitapları denemeye ne dersiniz? Belki de çoktan böyle bir alışkanlığınız var bile. Kitaba dokunmanın, onu hissederek okumanın yeri hep başka kalacak kabul ediyoruz ama uzun yollarda sesli kitapların zevki de bir başka oluyor. Bazen yeni bir kitap keşfetmek, bazen de yıllar öncesinde okuduğumuz bir kitabı profesyonel bir sesten dinlemek… Hepsi ayrı bir zevk! Hem birçok kitabı sevdiğimiz sanatçıların sesinden dinlemek de mümkün. Tercihiniz ne olursa olsun sesli kitap uygulamalarında size de uygun bir ses var. Storytel, Google Play Kitaplar gibi pek çok platformdan yolculuğunuz boyunca sesli kitaplar dinleyebilirsiniz. Haydi gelin, birlikte yolculuğunuza eşlik edecek sesli kitaplar listesine bir göz atalım…

Ağaçların Özel Hayatı, Alejandro Zambra

Genç Latin Amerika edebiyatının parlak temsilcisi Şilili yazar Alejandro Zambra, İspanyolca dilinde eser veren en iyi yazarlar arasında gösteriliyor. İkinci romanı Ağaçların Özel Hayatı‘nda geçmiş ve geçmişin belkileri ile gelecek ve geleceğin getirebilecekleri üzerine bir hikâyeler zincirini takip ediyoruz. Ağaçların Özel Hayatı, Verónica’nın resim kursundan dönmeyişiyle başlıyor. Öğretmen Julián’ın önce küçük Daniela’yı uyutmak için anlattığı doğaçlama hikâyeler, bekleyiş uzadıkça istemsizce kendi hayatlarına dönük bir hal alıyor. Anımsayışlarla, çağrışımlarla, gözlemlerle ve bunlardan yaratılmış bir gelecekle, Daniela’nın geleceğiyle dolu özel hayatlar Verónica’nın yokluğuyla şekilleniyor, her sözcüğünde onun dönüşünü bekliyor. “Kitap o dönene ya da Julián onun dönmeyeceğine emin olana dek sürüyor.”

Seslendiren: İbrahim Selim

Çeviren: Çiğdem Öztürk

Süre: 1 saat 51 dk

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar

Hangi sınıftan gelirlerse gelsinler, yaşadıkları baskılara boyun eğmeyen bireylerle onların uyumlu sınıfdaşlarının kişilik ve değer çatışmalarını bulacağınız Dizboyu Papatyalar’da Tomris Uyar’ın yalın, süssüz anlatım biçimi ve kendine özgü kurgusu kendini hissettiriyor.

“Dili bilmesek bile anlıyoruz, çünkü Akdeniz’in ortak dili bu. ‘Dizboyu Papatyalar’ anlamına da gelebilir, ‘Daha yığınla çok var doğurulacak, yığınla çocuk bezi, don, erkek çorabı var yıkanacak’ anlamına da. ‘Seni seviyorum, hadi hoşça kal, bir gün o kıyı kahvesinde yanına çöküp dostça iki kadeh içebilme isteğim baskın geliyor,’ anlamına da…”

Seslendiren: Tilbe Saran

Süre: 2 saat 38 dk

Kendiyle Dost Olmak, Wilhelm Schmid

Başkalarıyla ilişkimizde, zaman zaman mola alabilir, araya mesafe koyabilir, hatta gerekirse karşımızdakinden tamamen vazgeçebiliriz. Oysa kendimizle ilişkimizde bunların hiçbiri mümkün değildir.

Kendiyle dost olmak, kendini sevmek mi demektir? İkisi arasında bilinçli bir tercih yapılabilir mi? Kendiyle dost olan kişinin başkalarıyla ilişkileri bundan nasıl etkilenir? Kendine bedenen ve ruhen özen göstermek, kişinin kendisiyle ilişkisinde neden hayati bir rol oynar? Sınırlarını, gücünü ve imkânlarını bilmenin kişiye katkısı nedir? Hayat amacını keşfetmenin, kişisel değerlerini ve alışkanlıklarını tanımlamanın, yara ve travmalarıyla yüzleşmenin kendiyle dost olmakla nasıl bir bağı vardır? Kendi hikâyesini yazmak ne demektir? Hayatın bereketine açık olmak nasıl mümkündür?

Kitapları dünyanın farklı ülkelerinde geniş okur kitleleriyle buluşan felsefeci ve araştırmacı Wilhelm Schmid Kendiyle Dost Olmak’ta, “Kendini sev” sloganıyla gitgide daha fazla sarmalandığımız günümüzde, kendimizle sağlıklı ve dostane bir ilişki kurmanın önemine vurgu yapıyor. İnsanın, kendine dönük abartılı bir sevginin tehlikelerine kapılmadan, sükûnetle kendisiyle meşgul olmasının, hayat yolunu çizmede nasıl değerli bir kaynak olabileceğini gösteriyor.

Seslendiren: Murat Eken

Çeviren: Tanıl Bora

Süre: 2 saat 4 dk

Mektup Arkadaşları: Mert ve Miori’nin Sıcacık Öyküsü, Aslı Öncü

Çocuğunuzla bir araba yolculuğunda nefis bir kitap dinlemeye ne dersiniz? Mert’in postacıyı beklerken heyecanı, Miori’den gelen tatlı sürprizler ve özenle yazılmış mektuplar… Siz de bu keyifli arkadaşlığa ortak olmaya ne dersiniz?

Aslı Öncü’nün kaleminden çıkan Mektup Arkadaşları: Mert ve Miori’nin Sıcacık Öyküsü, mektup arkadaşlığının kıymetini gözler önüne sererken, bir yandan da hem Türkiye hem Japonya hem de İngiltere hakkında keyifli bilgiler içeriyor.

Seslendiren: Sevinç Erbulak

Süre: 28 dk.

Yaş: 6-9

Kör Baykuş, Sadık Hidayet

Kör Baykuş 1977’de Behçet Necatigil’in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları’ndan çıkmıştı. Philippe Soupault’nun “Yirminci yüzyılın düşlemsel edebiyatında bir başyapıt”, Andre Breton’un ise “Başyapıt diye bir şey varsa o da budur” sözleriyle nitelediği bu kült romanı, yine Necatigil’in çevirisinden, Necatigil’in önsözü (“Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet”) ve Bozorg Alevi’nin sonsözü (“Sadık Hidayet’in Biyografisi”) ile sunuluyor.

“Sâdık Hidâyet, nevi şahsına münhasır bir kişilik ve modern İran edebiyatının şüphesiz en büyük yazarı. Hidâyet’in iki dünya, Doğu ve Batı arasındaki büyük açığı kapatmaya karşı acizliği, bu istisnai eserinin asıl ilham kaynağı olmuştur. Bu kitapta batıni ve egzistansiyalist düşünce, İran’ın sihirli misaller âleminde sergilenip kaynaşıyor ve imkânsız bir yazıyı mümkün kılıyor. Hayata farklı bir pencereden bakmak isteyenler için şiddetle tavsiye edilir!”

Seslendiren: Fırat Tanış

Çeviren: Behçet Necatigil

Süre: 3 saat 23 dk

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig

O hep okumak istediğiniz klasiklerden birini dinlemeye ne dersiniz?

Zweig bu enfes novellası’nda bir kadının yaşamını bütünüyle değiştiren yirmi dört saatlik deneyimini anlatırken, insanda içkin saplantıların ve dayanılmaz arzuların sınırlarında geziniyor. Özgürce ve tutkuyla içgüdülerinin peşine takılan bir kadının bu kısa ve yoğun hikayesi, kadın kalbinin sırlarına ermiş ustanın kaleminde olağanüstü bir anlatıya dönüşür. Yapıtı için mekân olarak muhteşem atmosferiyle Fransız Riviera’sını seçen Zweig, 1920’li yılların sonlarında Avrupa’nın “kibar” tabakasının ikiyüzlü ahlak anlayışına yönelik eleştirel tavrıyla dikkat çeker.

Seslendiren: Özgür Varul

Çeviren: Mahmut Kahraman

Süre: 2 saat 53 dk

Dahiler ve Aşkları – Pablo Picasso, Derya Önder

Dâhiler ve Aşkları; sanat, edebiyat, bilim ve düşün tarihinin önde gelen dâhilerinin yaşadığı aşkları, eserleri paralelinde ortaya koyan, ansiklopedik ölçekte bir biyografi kitabı. Gerek ülkemizde gerekse dünyada -toplam olarak- bu kapsamda oluşturulmuş nadir eserlerden biri olma özelliği de taşıyan bu önemli kitap; içinde yer alan dâhilere, yaptıkları çalışmalar ve ilgi alanları açısından oldukça yakın değerli yazar ve şairlerimizin yoğun çabalarıyla ortaya çıktı. Ben birçok seçenekten o yılların İspanya ve Paris’ini çok sevdiğim için Picasso’yu seçtim, diğer isimlere mutlaka göz atın!

Süre: 22 dk.

{85188}

Kadın Hareketleri ve Feminizm – 1789’dan Bugüne Bir Hikaye, Ute Gerhard

Kadın Hareketleri ve Feminizm kitabında, Fransız Devrimi’yle birlikte başlayıp ivme kazanan kadın hareketinin çeşitli durakları ve ana akımları anlatılıyor. 1848 Devrimi etrafında örgütlü bir toplumsal hareketin başlaması, yirminci yüzyılın dönüm noktasında kadın örgütlerinin ve toplumsal etkilerinin ulaştığı zirve noktası, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kadınların eşit vatandaşlık haklarına sahip olması ve nasyonal sosyalizm zamanında kadın hareketlerinin Avrupa çapında yaşadığı gerileme, 1970’den sonra doğan “yeni” feminizm hareketi ve son olarak yirmi birinci yüzyılın başlarında feminizm ve cinsiyet ilişkilerinde yaşanan değişimlerin kadınların durumuna olan etkileri ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Ortak bir amaca hizmet eden feminizm ve kadın hareketi kavramlarının, ortaya çıkışlarından bugüne kadar ne gibi kültürel ve siyasi problemlerle karşılaştığını gösteren Ute Gerhard, günümüzde sosyal medyayla yükselişe geçen kadın hareketlerine değinerek geleceğe dair birtakım yorumlar da yapıyor.

Seslendiren: Füsun Ünsal

Süre: 4 saat 8 dk.

Kendime Düşünceler, Marcus Aurelius

MS 2. yüzyılda yaşamış olan Marcus Aurelius, Roma imparatorluğu’nun Altın Çağı’nın simgeleşmiş isimlerinden biridir. Başarılı bir imparator ve komutan olmasının yanı sıra aldığı derin felsefe eğitiminden ve engin bilgisinden dolayı “Filozof imparator” olarak tanınır.

Kendime Düşünceler imparator Filozof’un evren, insan, doğa, akıl, yaşam ve ölüm üzerine gün gün tuttuğu notlardan oluşuyor. Bu notlar, her ne kadar çok büyük sorumlulukları olan bir kişinin kendi kendine verdiği öğütler gibi görünse de aslında evrensel bir ders niteliği taşıyor.

On iki kitap olarak Yunanca kaleme alınmış olan ve birçok kuşak tarafından antik çağın en önemli eserlerinden biri olarak görülen Kendime Düşünceler, günümüzde günlük hayatın zorluklarına dair pratik ve ilham verici bir rehber görevi üstleniyor. Selçuk Yöntem’in eşsiz seslendirmesiyle.

Seslendiren: Selçuk Yöntem

Çeviren: Furkan Akderin

Süre: 3 saat 58 dk

Tebrikler Kovuldunuz, Kaan Sekban

Biraz da eğlenmeye ne dersiniz?

“Hayallere koşarken ödenen bedelleri arka fonuna alan bu eşsiz (!) eser, aynı zamanda iş hayatını gözlerinde aşırı büyüten ve bir an önce o topuklu ayakkabıları, takım elbiseleri giymek için şafak sayar gibi gün sayan; gerçekte kendilerini bekleyen maceralardan bihaber, işletme, kariyer ve ekonomi kulüplerinin gediklisi olmuş üniversite gençliği için de bir başucu kitabı niteliğinde.”

Sahnelerin eğlenceli yüzü Kaan Sekban Tebrikler Kovuldunuz’da üniversite yıllarından başlayarak plaza deneyimini, gemileri yakıp istifa edişini, ilk talk-show’unu, ilk sahne deneyimini anlatıyor.

Seslendiren: Kaan Sekban

Süre: 5 saat 30 dk.

Kral Kaybederse, Gülseren Budayıcıoğlu

Son yıllarda kitapları birer birer televizyona uyarlanan Gülseren Budayıcıoğlu’nun son dikkat çeken hikâyesi, Kral Kaybederse! Avına av olan bir avcının hikâyesi olarak okunan bu kitap, sanıyoruz yeni dönemde çok izlenen dizilerden biri olacak. Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, bu romanında, çıktığı yükseklerden aşağı hiç inmeyeceğini sanan, pek çok kadının gönlüne taht kurmuş kralın avına av olup yuvarlanışını anlatıyor. Bir diğer açıdan da kendini hiçbir zaman sevilmeyeceğine inandırmış av konumundaki mutsuz kadın da trajik hayatından bir avcı olarak çıkar. İlginç bir hikâye yolculuğunuzda size eşlik edebilir.

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Süre: 12 saat 6 dk

Kaplanın Sırtında, Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin son kitabı Kaplanın Sırtında, 33 yıllık bir hükümdarlığın hikâyesi. Livaneli’nin uzun yıllardır araştırarak tasarladığı bu hikâye, tümüyle gerçek olaylardan oluşuyor. II. Abdülhamid’in hikâyesiyle birlikte dönemin ruhunu, hayal kırıklıklarını ve çok güçlü bir imparatorluğun çöküşünde yaşanan üzüntüleri anlatıyor. Dönem romanlarını ve Livaneli’nin kalemini seviyorsanız, Kaplanın Sırtında yol arkadaşınız olabilir.

Seslendiren: Mert Fırat

Süre: 8 saat 40 dk

Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos

Bazen de çocukluğuna sığınmak ister insan. Yolculuğunuzda Zeze yanınızda olsun isteyebilirsiniz. Şeker Portakalı belki de büyürken ıskaladığınız kitaplardan biriydi. O zaman Zeze’nin hikâyesini ilk kez okuyacaksanız bu da bir başka şans. O lezzeti ilk kez alacaksınız. Şeker Portakalı; yoksulluk ve sevgisizlik içinde yaşayan küçük Zeze’nin dünyasını anlatıyor. Yazarın hayatından da izler taşıyan eser, küçük Zeze’nin iç dünyasından yola çıkarak hepimize acıyla yoğurularak büyümenin nasıl bir şey olduğunu gösteriyor. Bu yolculukta yol arkadaşınız saflık, şefkat ve bir de acıya duyacağınız empati olabilir.

Seslendiren: Mert Fırat

Çeviren: Emrah İmre

Süre: 4 saat 27 dk

Yeşilin Kızı Anne, L. M. Montgomery

Anne with an E adlı Netflix dizisine ilham olan Yeşilin Kızı Anne, bu kez yolculuğunuzda yanınızda olsun mu? Diziyi izlemediyseniz de bir başka lezzet olacaktır. Sıra dışı tavırları ve kızıl saçlarıyla, Avonlea isimli küçük bir kasabadaki insanların kalplerini teker teker kazanan ele avuca sığmaz küçük kızla, Anne Shirley’le tanışın. Yetimhaneden çıkarak Matthew ve Marilla Cuthbert’ın yaşamlarına dahil olan Anne, sadece onları değil, tüm kasabayı sevgi dolu kalbiyle etkiliyor. Küçük bir kızın yüreğinin penceresinden nesillerdir insanlara umudu, sevmenin gücünü ve hayallerin güzelliğini anlatan bu hikâye, yolculuğunuzun arkadaşı olabilir.

Seslendiren: Ayşegül Bingöl

Çeviren: Bengü Soykal

Süre: 9 saat 49 dk

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling

Elbette bir de klasikler var. Harry Potter serisine de yolculuklarda başlayabilirsiniz. Bir büyücü olan ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilen Harry Potter’ın maceralarının tutkunuysanız, her bir kitap sizi yolculuğunuz boyunca da büyüleyebilir. Ne dersiniz; belki de yol arkadaşınız Harry olabilir. Serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı ile yolculuk başlasın o zaman.

Seslendiren: Tilbe Saran

Çeviren: Ülkü Tamer

Süre: 9 saat 2 dk

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner

“Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk’taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kâbus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi, oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.” Zevkler ve renkler konusu tabii, bir öykünün parçası olmak da isteyebilirsiniz. Buket Uzuner’in çok sevilen öyküsü Kumral Ada Mavi Tuna ile farklı bir yolculuk deneyimleyebilirsiniz.

Seslendiren: Sevinç Erbulak

Süre: 15 saat 46 dk

{27351}

Meral Tabakoğlu
Meral Tabakoğlu Tüm Yazıları