preloader

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

15.11.2022
Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Yazı Boyutu:

Yolculuklarınızda size eşlik edecek sesli kitaplar listesinde, seçici olmaya gayret ettik. Listede seveceğiniz, size hitap edecek bir kitap mutlaka var.

Ufukta uzun bir yolculuk planı mı görünüyor? Siz şimdi tüm hazırlıklarınızı yapmışsınızdır. Peki, yolda neler dinleyeceksiniz, o da hazır mı? Uzun yolculuklar için bir şarkı listeniz elbette vardır ama bu kez uzun yolculuklarınıza eşlik edecek sesli kitapları denemeye ne dersiniz? Belki de çoktan böyle bir alışkanlığınız var bile. Kitaba dokunmanın, onu hissederek okumanın yeri hep başka kalacak, kabul ediyoruz ama uzun yollarda sesli kitapların zevki de bir başka çıkıyor. Bazen yeni bir kitap keşfetmek, bazen de yıllar öncesinde okuduğumuz bir kitabı profesyonel bir sesten dinlemek… Hepsi ayrı bir zevk! Hem birçok kitabı sevdiğimiz sanatçıların sesinden dinlemek de mümkün. Tercihiniz ne olursa olsun sesli kitap uygulamalarında size de uygun bir ses var. Storytel, Google Play Kitaplar gibi pek çok platformdan yolculuğunuz boyunca sesli kitaplar dinleyebilirsiniz. Haydi gelin, birlikte yolculuğunuza eşlik edecek sesli kitaplar listesine bir göz atalım…

Büyüleyici Bağırsak, Giulia Enders

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

“Küçümsediğimiz organ ‘bağırsağın’ iç dünyası” adlı kitap, her durumda duyarlılığını hissettiğimiz ve hiçbir koşulda çalışmaktan vazgeçmeyen efsanevi organımız bağırsağı anlatıyor. Bağışıklık sistemimizin üçte ikisini çalıştırmakla yükümlü olan ve ikinci beynimiz olarak tanımlanan bağırsak, kitabın yazarı genç bilim insanı Giulia Enders tarafından “Organların arasındaki çirkin ördek yavrusu” olarak görülüyor. Enders’ın mizahi ve çekici dili, tıbbi araştırmaların bize sunduklarını ve bu araştırmaların sonuçlarını gündelik hayata nasıl uyarlayabileceğimizi oldukça anlaşılır kılıyor. Sağlık bilgilerini anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde dinleyebilirsiniz.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Tüm dünyada satış rekorları kıran Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, ülkemizde de özellikle ilk çıktığı zamanlarda çok sattı. “İyi bir yaşam sürmek için sezgilere aykırı bir yaklaşım” olarak sunulan bu kitap, hayatın bazen berbat bir yer olduğu gerçeğine ve yapılabilecek en sağlıklı şeyin bunu kabul etmek olduğuna dikkat çekiyor. “Sürekli pozitif olmak, hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir,” şeklinde bir yaklaşımda bulunan yazar, sosyal medyanın üzerimizde yarattığı baskıya da dikkat çekerek “nasıl kafaya takmayacağımızı” anlatıyor. Bu yolculuk belki de aydınlanma yaşayıp yeni kararlar alacağınız o yolculuktur.

Simyacı, Paulo Coelho

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

1988 yılında yayımlandığından bu yana pek çok hayata dokunmuş olan Simyacı, dünya edebiyatının fenomenleri arasında. Doğu ve Batı dünyasına aynı pencereden bakan bu kitap, yazarın Mesnevi’deki bir kıssadan aldığı ilhamla yazıldı. Santiago adındaki Endülüslü bir çobanın İspanya’dan başlayıp Mısır’da sona eren yolculuğu, sizin de yolculuğunuza eşlik edebilir. Aynı anda pek çok yolculuk edebilir, kendi içinize doğru bir başka yolculuğa da çıkabilirsiniz. Macera ve felsefe meraklısıysanız yol arkadaşınız Simyacı olabilir.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Kendine Ait Bir Oda, Woolf’un en kolay okunan kitabı olarak biliniyor. Çünkü Woolf’un da düşüncelerini açıkça anlattığı konusu somut bir şekilde bugün de yerini koruyor; kadın ve edebiyat. Özellikle kadınların okuması gerektiği düşünülen bu kitap, erkeklerin de bakış açısına farklılık katabilir. Woolf, kadınlara şöyle sesleniyor: “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!” Bu yolculuktaki arkadaşınız belki de Virginia Woolf olmalı…

Güzel Dünya, Neredesin?, Sally Rooney

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Güzel Dünya, Neredesin? kitabı, otuzlarına yaklaşmış, farklı şehirlerde yaşayan iki arkadaş olan Alice ve Eillen’ın hikâyesi üzerinden akıyor. Yaşanan olaylar çemberinde iki arkadaş, ilişkiler, edebiyat, sanat ve belirsiz gelecekleri hakkında yazışırken hem arkadaşlıklarını hem de hayata bakışlarını sorguluyorlar. “Güzel bir dünyanın varlığına inanmanın bir yolu var mıdır?” sorusu, ikisinin de aklında asılı duruyor. Rooney’nin şimdiye dek yazdığı en iyi roman olarak yorumlanan kitap, aksamayan diyaloglarıyla okuru da sürekli hikâyenin içinde tutuyor. Yol boyunca Alice ve Eillen size arkadaşlık edebilir, neden olmasın?

Kral Kaybederse, Gülseren Budayıcıoğlu

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Son yıllarda kitapları birer birer televizyona uyarlanan Gülseren Budayıcıoğlu’nun son dikkat çeken hikâyesi, Kral Kaybederse! Avına av olan bir avcının hikâyesi olarak okunan bu kitap, sanıyoruz yeni dönemde çok izlenen dizilerden biri olacak. Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, bu romanında, çıktığı yükseklerden aşağı hiç inmeyeceğini sanan, pek çok kadının gönlüne taht kurmuş kralın avına av olup yuvarlanışını anlatıyor. Bir diğer açıdan da kendini hiçbir zaman sevilmeyeceğine inandırmış av konumundaki mutsuz kadın da trajik hayatından bir avcı olarak çıkar. İlginç bir hikâye yolculuğunuzda size eşlik edebilir.

Kaplanın Sırtında, Zülfü Livaneli

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Zülfü Livaneli’nin son kitabı Kaplanın Sırtında, 33 yıllık bir hükümdarlığın hikâyesi. Livaneli’nin uzun yıllardır araştırarak tasarladığı bu hikâye, tümüyle gerçek olaylardan oluşuyor. II. Abdülhamid’in hikâyesiyle birlikte dönemin ruhunu, hayal kırıklıklarını ve çok güçlü bir imparatorluğun çöküşünde yaşanan üzüntüleri anlatıyor. Dönem romanlarını ve Livaneli’nin kalemini seviyorsanız, Kaplanın Sırtında yol arkadaşınız olabilir.

Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Bazen de çocukluğuna sığınmak ister insan. Yolculuğunuzda Zeze yanınızda olsun isteyebilirsiniz. Şeker Portakalı belki de büyürken ıskaladığınız kitaplardan biriydi. O zaman Zeze’nin hikâyesini ilk kez okuyacaksanız bu da bir başka şans. O lezzeti ilk kez alacaksınız. Şeker Portakalı; yoksulluk ve sevgisizlik içinde yaşayan küçük Zeze’nin dünyasını anlatıyor. Yazarın hayatından da izler taşıyan eser, küçük Zeze’nin iç dünyasından yola çıkarak hepimize acıyla yoğurularak büyümenin nasıl bir şey olduğunu gösteriyor. Bu yolculukta yol arkadaşınız saflık, şefkat ve bir de acıya duyacağınız empati olabilir.

Yeşilin Kızı Anne, L. M. Montgomery

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Anne with an E adlı Netflix dizisine ilham olan Yeşilin Kızı Anne, bu kez yolculuğunuzda yanınızda olsun mu? Diziyi izlemediyseniz de bir başka lezzet olacaktır. Sıra dışı tavırları ve kızıl saçlarıyla, Avonlea isimli küçük bir kasabadaki insanların kalplerini teker teker kazanan ele avuca sığmaz küçük kızla, Anne Shirley’le tanışın. Yetimhaneden çıkarak Matthew ve Marilla Cuthbert’ın yaşamlarına dahil olan Anne, sadece onları değil, tüm kasabayı sevgi dolu kalbiyle etkiliyor. Küçük bir kızın yüreğinin penceresinden nesillerdir insanlara umudu, sevmenin gücünü ve hayallerin güzelliğini anlatan bu hikâye, yolculuğunuzun arkadaşı olabilir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

Elbette bir de klasikler var. Harry Potter serisine de yolculuklarda başlayabilirsiniz. Bir büyücü olan ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilen Harry Potter’ın maceralarının tutkunuysanız, her bir kitap sizi yolculuğunuz boyunca da büyüleyebilir. Ne dersiniz; belki de yol arkadaşınız Harry olabilir. Serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı ile yolculuk başlasın o zaman.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner

Uzun Yolculuklarınıza Eşlik Edecek Sesli Kitaplar

“Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk’taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kâbus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi, oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.” Zevkler ve renkler konusu tabii, bir öykünün parçası olmak da isteyebilirsiniz. Buket Uzuner’in çok sevilen öyküsü Kumral Ada Mavi Tuna ile farklı bir yolculuk deneyimleyebilirsiniz.

İyi yolculuklar…

Damla Karakuş
Damla Karakuş
editörün tüm yazıları