preloader

Takip Etmeniz Gereken YouTube Kanalları

01.02.2023
Takip Etmeniz Gereken YouTube Kanalları

Yazı Boyutu:

Mutfaktan genel kültüre, tasarımdan öğretici konulara kadar birçok alanda hem eğlenceli hem eğitici videolarıyla, dikkat çeken youtube kanallarını listeledik. Yeni çağa ayak uydurmak isteyenler için yaratıcı ve farklı Youtube kanalı tavsiyelerine göz atın.

“Kanalıma hoşgeldiniz!” Bu cümleyi gün içinde duymayan kaç kişi kaldık ya da sokakta yürürken elinde kamerası ile vlog çekenlere denk gelmeyen? Youtube, hızla yükselen en önemli sosyal medya platformu olma yolunda ilerliyor. Bazıları tarafından boşa harcanan zaman olarak nitelendirilse de, oldukça yaratıcı ve öğretici içeriklere ulaşmak oldukça mümkün. Özellikle iç karartan haberleriyle uzaklaştığımız televizyon dünyasından sonra zamanımızı keyifli geçirmek istediğimiz bu yeni düzende, bilimden sanata uzanan geniş kapsamlı bir takip edilecek Youtube kanalları listesi hazırladık.

Takip Etmeniz Gereken Türk Youtube Kanalları

Gör Beni

196Sekiz isimli YouTube kanalında Gör Beni isimli bir program yapan Armağan Çağlayan soruyor, birbirinden farklı gündemdeki isimler de cevaplıyor. Katılan her konuğun oldukça ses getirdiği programda, şimdiye kadar siyasetçilerden sosyal medya ünlülerine kadar birçok isimle söyleşi yapıldı.

daire

daire’de kusursuz görünen, mükemmel döşenmiş, kurallara bağlı evler yok; gerçek insanların stil sahibi ve iyi fikirlerle dolu gerçek evleri var! Sizi de katalogdan fırlamış evler değil, insanların kapılar ardında o evlerin tadını nasıl çıkardığı ve yaşamları heyecanlandırıyorsa, bu kanal size ilham verebilir.

Flu TV

2019’da İlker Canikligil tarafından kurulan kanal kültürel, entelektüel ve eğlenceli içerikler üretiyor.

StoryBox

StoryBox, başarı hikâyelerini anlatan bir YouTube kanalı. Girişimcilikten spora, güncel konulardan yeni dünyaya kadar birçok alanda yaratıcı kurgu ve müzik kullanılarak belgeseller ve video içerikler üretiyorlar.

OMNIBUS

Son dönemin sevilen yazarlarından Emrah Safa Gürkan, eğlenceli ve akıcı anlatım tarzıyla Omnibus YouTube kanalında meraklısını bilgilendirmeye devam ediyor. Arada sohbet ettiği konukları da kanala renk katıyor.

Ortaoyuncular

Bu öneri tiyatroseverleri yakından ilgilendiriyor. Bu kanal sizlere, yıllar içerisinde Ortaoyuncular tarafından ortaya konulmuş performansları nefis bir arşiv olarak sunuyor.

Ferhan Şensoy tarafından 1980 yılında kurulan tiyatro topluluğu Ortaoyuncular, Yapı Endüstri Merkezi’nde “Şahları da Vururlar” isimli oyun ile perdelerini açmasının ardından tiyatroya pek çok yeni isim tanıtmış, yetişmelerini sağlamış ve emekliye ayırmıştır. Şan Tiyatrosu ve Küçük Sahne’de devam eden gösterilerini 1989 yılında Ferhan Şensoy’un bir kısım hissesini satın alarak tadilatını gerçekleştirdiği Ses-1885 sahnesine taşıyan Ortaoyuncular, kurulduğu yıldan bu yana kendi çizgisini devam ettirmektedir. Ferhan Şensoy’un kitaplarının basıldığı Ortaoyuncular Yayınları da yine aynı tiyatroda faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Anatolian Rock Revival Project

Türkçe müzik tarihinin kenarda köşede kalmış, nefis şarkılarını keşfetmeye ne dersiniz? Rock müzikten caz müziğe 1964 – 1980 yılları arasındaki dönemi kapsayan proje, takipçilerini minik bir zaman yolculuğuna çıkarırken bir yandan da müzik şölenine doyuruyor. 2014 yılında temelleri, Gökhan Yücel tarafından atılan Anatolian Rock Revival Project, çeşitli sanatçılar ve müzik grupları tarafından, plak veya kaset formatında üretilmiş eserlerin kaydedilip dijital ortama aktarılması ardından analog ve dijital remaster’larının yapılarak; gönüllü bir çizer tarafından çizilen bir illüstrasyon ile buluşturulup bu eserlerin yayımlanmasını sağlıyor. YouTube’da yayımlanan eserlere İngilizce ve diğer dillerde alt yazı eklenerek bu dönemde ortaya konulan eserlerin dünya genelinde daha geniş bir dinleyici kitlesine hitap etmesi mümkün hale getirilmiş oluyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı

Nejat Eczacıbaşı tarafından 1973 yılında kâr amacı gütmeyen bir kültür-sanat vakfı olarak kurulan IKSV’nin YouTube kanalına göz atmayı unutmayın. Filmekimi’nden İstanbul Caz Festivali’ne, İstanbul Tiyatro Festivali’nden İstanbul Bienali’ne kadar oldukça geniş bir yelpazede içeriklere ulaşma şansı sunan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın YouTube sayfasında çeşitli alanlarda performans videolarına, belgesellere ve podcast yayınlarına da ulaşabilirsiniz.

Cep Hikayeleri

Oldukça dokunaklı hikayelere yer veren Cep Hikayeleri, gündelik hayatımızın karmaşasında veya umursamazlıktan dolayı es geçtiğimiz insanların hikayelerine odaklanıyor. Farklı yaşamları tanımak ve ilhamınızı arttırmak için izleyebileceğiniz kanalda esnaflardan, sanatçılara kadar pek çok personayı bulabilirsiniz.

Şemsa Denizsel

Nişantaşı’nın mazide kalan favori müdavim lokantası Kantin’in kurucusu ve olağan üstü yemekleri ile bizleri büyüleyen Şemsa Denizsel, şimdilerde Ayvalık’ta Cooks Grove adını verdiği yeni projesi ile odaklanmış durumda. Kanalında ise evde uygulayabileceğiniz, fazla zor olmayan tarifleri paylaşıyor. İzlerken bile ağzınızın sulanacağı, mevsimin ürünlerine göre verdiği tarifleri uygulayarak misafirlerinizin gözüne girmeniz kesin gibi.

140journos

Türkiye’yi ve gündemi meşgul eden popüler kültür öğelerini anlamak için takip edilecek bir kanal olan 140journos, ironik ve mizahi dili ile en dikkat çeken kanallardan biri. Neredeyse bir belgesel tadında olan bazı bölümleri BluTV gibi platformlarda bile yer alıyor. Start-up nedir, kafe açmanın incelikleri gibi içeriklere fazlasıyla güleceksiniz.

Burger Haritası

Instagram’da Tat Dedektifi hesabıyla tanıyor olabileceğiniz yemek tutkunu Sinan Hamamsarılar’ın hamburger üzerine odaklanan kanalı, Türkiye’nin ilk ve tek burger platformu olarak dikkat çekiyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerin en iyi hamburgerlerinin peşine düşen Tat Dedektifi, aynı zamanda evde uygulayabileceğiniz özgün tariflerini de paylaşıyor.

Bant Magazine

İstanbul’un müzik, kültür ve sanat denince öne çıkan ve keyifli organizasyonları ile dikkat çeken platformu Bant Mag’in kanalı röportajlardan, komik listelere kadar pek çok farklı içeriğe sahip. Melikşah Altuntaş’un güldüren yorumlarıyla her hafta yayınlanan Sinema Programları özellikle sinema severler için izlemesi çok eğlenceli bir rehber. Kanalda “Geleceğimizi Karartan 5 Çocuk Şarkısı” gibi özgün içerikler de bulunuyor.

Emir Yargın’la Çakal Lezzetler

İzlemesi oldukça keyifli olan bu kanalda asıl mesleği müzisyenlik olan Emir Yargın’ın tarifleri ve keşiflerine yer veriliyor. Kanalın adından anlaşılacağı gibi her tarifte Yargın’ın kendi uydurduğu bir çakal hile yer alıyor. Tariflerin dışında semt rehberleri ve nerede ne yenir konseptli videolar da bulunuyor.

Evrim Ağacı

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen bilim kanallarından biri ola Evrim Ağacı, güncel olayları ele almanın yanı sıra Şempanzelerin Evrimi gibi olayları da izleyiciye aktarıyor. Merak ettiğiniz hemen hemen her konuyu basit ve ilgi çekici bir şekilde aktaran kanal, gündemi de oldukça hızlı takip edebilmeyi başarıyor.

Kutsal Motor

Sinema ve dizi tutkunlarının en çok takip ettiği Türk kanallardan biri olan Kutsal Motor, Aşırı Ünlülerle Kısa görüşmeler gibi eğlenceli içerikleriyle ön plana çıkıyor. Komik sorulardan oluşan barometreleri ile ünlü isimlerin ünlülük seviyesinin takip edildiği formatları komik anlar yaşanmasına sebep oluyor. Sektöre hakim isimlerin gündemi konuştuğu, dizi ve filmleri eleştirdiği bölümler de sunucuların hoş sohbeti ile oldukça keyifli.

Neyse Ne

Yönetmen ve yapımcı Caner Özyurtlu’nun kanalı olan Neyse Ne, pek çok farklı içerik ile karşımıza çıkan bir kanal. Ünlü isimlerle talk-show havasında geçen Loş Sohbet, Özyurtlu’nun enteresan ve iş dışı konular üzerine açtığı enteresan sohbetlerle izlemesi oldukça keyifli. Film eleştirmeni Melikşah Altuntaş’ın film ve dizi önerileri, ünlüleri konuk ederek en iyi 10 listeleri yaptığı yayınlar da kanalın en sevilenlerinden.

Barış Özcan

Sanat, tasarım ve teknoloji hakkındaki pek çok konuyu bir hikayeye dönüştürerek anlatan Barış Özcan, eğlendirerek öğrendiren içerikler yapıyor.

Dilara Koçak

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Koçak’ın sağlık fışkıran kanalında birbirinden lezzetli, pratik ve diyete uygun tarifler yer alıyor.

Refika’nın Mutfağı

Refika’nın Yemek Okulu haftanın 3 günü 3 yeni yemek tarifi ile sizlerle! Kolay, pratik ama bir o kadar da nefis ve lezzetli yemek seveler bu kanal tam sizlik.

İbrahim Selim ile Bu Gece

İbrahim Selim ile Bu Gece gösterileri her Çarşamba Zorlu PSM YouTube kanalında izleyicisiyle buluşuyor. Her bölümünde gündeme dair çeşitli konuları ele alan ve ağırladığı sürpriz konuk sanatçıları ile eğlenceli oyunlar oynayan İbrahim Selim, izleyicilerin keyifle izlediği sanatçılar arasında yer alıyor.

Emre Yücelen Ses Analizi

Şan dersleri veren müzisyen Emre Yücelen Youtube kanalında arabeskten klasik müziğe birçok farklı tarzda üretimleri bulunan icracıların ses analizlerini yapıyor. Müziğin yorumlarını merak edenler için takip edilemesi gereken bir kanal.

Dilozof

Felsefeyle ilgilenenler için eğlenceli, keyifli bir felsefe anlatımı sunuyor Pelin Dilara Çolak. Felsefik yorumları videolarla dinlemek için takip edilmesi gereken bir kanal.

Takip Etmeniz Gereken Yabancı Youtube Kanalları

Chopstick Travel

Luke Martin bu kanalda, benzersiz mutfak geleneklerini tatmak ve sizlerle paylaşmak için dünyayı dolaşıyor! Asya, Avrupa, Orta Doğu, Levant, Afrika ve fazlası.

Lost LeBlanc

Bir gezginin ilham verici hikâyesine tanıklık etmek ister miydiniz?

Kanadalı gezgin Christian LeBlanc’ın planı, işletme okulundan mezun olmak ve Kanada’nın en büyük muhasebe şirketlerinden birinde tam zamanlı çalışmaktı ancak üniversitenin son yılında Bangkok, Tayland’da bir değişim programına dahil olarak ailesi ve arkadaşları için seyahatlerinin videolarını çekmeye sonrasında YouTube’da yayınlamaya başladı. Sevmediği bir işte uzun saatler boyunca çalışmak için Kanada’ya dönen LeBlanc, 22 yaşında muhasebe eğitimini yarıda bırakarak, sahip olduğu her şeyi satmaya ve Bangkok’a “tek yön bir bilete yetecek kadar parayı” toplamaya karar verdi. Bugün YouTube kanalında dünyanın dört bir yanından videolar paylaşarak içerik üreten Lost LeBlanc’ın YouTube’da 1.9 milyon takipçisi bulunuyor.

Tom Daley

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları’nı takip ettiyseniz mutlaka Tom Daley’i tribünde müsabakaları izlerken örgü ördüğü sırada görmüşsünüzdür. Tokyo’da atlama branşında erkekler 10 metre kule ve senkronize 10 metre kule müsabakalarında madalyalara uzanan Britanyalı Tom Daley, YouTube olimpik bir sporcu olarak günlük beslenme ve spor rutinine dair videolar paylaşırken kariyeri dışında kişisel hayatına dair videolar da paylaşıyor. Daley’in, 2020 Olimpiyatları boyunca dikkat çeken örgülerini paylaştığı Instagram hesabı 1.4 milyon kullanıcı tarafından takip edilirken YouTube kanalı 1.2 milyon takipçiye ulaşmış durumda.

Nineteenth century videos. Back to life.

Lumière kardeşlerden Sergei Eisenstein’a, gerek klasik filmlerden gerekse 19. yüzyılın gündelik hayatından günümüze ulaşan nadir tarihi görüntüleri izlemek ve minik bir zaman yolculuğu yapmak isterseniz bu kanal tam size göre. Video ve sesin işlenmesinde uygulanan yapay zekadaki en son gelişmelerle restore edilmiş, renklendirilmiş ve geliştirilmiş videoları keşfedin.

Apartment Therapy

Ev dekorasyonu ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz her içeriğin yer aldığı Apartment Therapy gerçekten de hayat kurtaran bir kanal! Hem yaratıcılığı geliştiren hem de küçük tüyolar ile evinizi yeni baştan nasıl yaratabileceğinizi gösteren kanalda özellikle ev turları bizim favorimiz!

Big Think

Youtube’un sadece eğlence ve boş içerik olmadığının en büyük destekçilerinden biri olan Big Think, merak edebileceğiniz bütün kavramlara ve dünyadaki gelişmelere ışık tutan bir kanal. Konunun uzmanları tarafından pek çok teoriyi, politikayı ve küresel sorunları ele alan kanalda her gün yeni bir video izleyerek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Goop

Ünlü Hollywood yıldızı Gwyneth Paltrow’un girişimi olan iyi yaşam platformu Goop’un kanalında hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Sağlıklı yemek tariflerinden, evde yapabileceğiniz egzersiz videoları başta olmak üzere Paltrow’un Sarah Jessica Parker gibi ünlü isimlerle yaptığı keyifli sohbetler de kanalda hazır bulunuyor.

Architectural Digest

Dünyanın en ünlü isimlerinin evi nasıl? New York’un en pahalı loft dairelerinin satış fiyatı ne? Bu tip sorulara yanıtınız Youtube’un en ünlü dekorasyon kanalı olan Architectural Digest’de! Kim Kardashian’dan Lenny Kravitz’e kadar neredeyse tüm ünlülerin evlerinin kapısını açtığı AD, günlük hayatınızdan sizi uzaklaştıracak bir kanal.

Victoria Beckham

Posh Spice’dan dünyanın en prestijli moda markalarından birini yaratmaya uzanan hikayesi ile tüm dünyanın saygısını kazanan Victoria Beckham, markasının 10.yılını açtığı Youtube kanalı ile kutluyor. Oldukça yeni olan bu kanalda Beckham’ın aile yaşantısından, koleksiyon yaratım süreçlerine kadar pek çok keyifli içerik olacağa benziyor.

Mark Rober

Mekanik Mühendisliği okuduktan sonra NASA’da 9 sene çalışmış olan Mark Rober’ın kanalı oldukça enteresan bilimsel deneyleri konu alıyor. Anlatımı oldukça anlaşılır olan Rober, bazen yeğenlerine denettiği deneyleriyle bilimin çok eğlenceli olduğunu kanıtlıyor.

Studio McGee

Kreatiflik ve işletmecilik kabiliyetlerini bir araya getiren McGee çiftinin kurduğu iç mimarlık stüdyosu olan Studio McGee’nin kanalı oldukça sofistike döşedikleri evleri anlatıyor. Dekorasyon fikirlerinden, ev turlarına kadar pek çok farklı içerik bulunuyor.

Charlotte Tilbury

Ne yazık ki artık ülkemizde satılmayan ancak dünyayı kasıp kavuran Charlotte Tilbury’nin Youtube kanalı, en öğretici ve kaliteli makyaj kanallarından biri. İkonik makyaj görünümlerine yer verdiği kanalının en çok izlenen videoları ise how-to konsepti altında hangi makyajın nasıl yapılacağına dair olanlar.

Gentleman’s Gazette

Bir beyefendinin bilmesi gereken her detay Gentleman’s Gazette’in kanalında yer alıyor. Ürün yorumlarından, kombin önerilerine kadar erkek modasına dair her şeyi bulabileceğiniz kanalda aynı zamanda et pişirmenin sırları gibi içerikler de bulunuyor.

The Luxury Travel Expert

Seyahat tutkunu bir doktorun, samimi ve içten anlatımıyla, olağanüstü destinasyonlara yaptığı vloglar yer alıyor. Seyahat dünyasının yeniliklerini takip etmek için de ideal bir kanal olmasının yanı sıra doktorun güvenilir yorumlarını dinlemek de keyifli. Ayrıca dünyanın en pahalı hava yollarının First Class kabininde yaşadığı tecrübeleri de izleyebiliyorsunuz.

Başak Güsar
Başak Güsar
editörün tüm yazıları