Takip Etmeniz Gereken YouTube Kanalları

Yabancıdan genel kültüre, tasarımdan öğretici konulara kadar birçok alanda dolu dolu videolarıyla, az bilinen youtube kanallarını listeledik. Yeni çağa ayak uydurmak isteyenler için yaratıcı ve farklı Youtube kanalı tavsiyelerine göz atın.

Kanalıma hoş geldiniz! Bu cümleyi gün içinde duymayan kaç kişi kaldık? Ya da sokakta yürürken elinde kamerası ile vlog çekenlere denk gelmeyen? YouTube, hızla yükselen en önemli sosyal medya platformu olma yolunda ilerliyor. Bazıları tarafından boşa harcanan zaman olarak nitelendirilse de oldukça yaratıcı ve öğretici içeriklere ulaşmak oldukça mümkün. Özellikle iç kapayan haberleriyle uzaklaştığımız televizyon dünyasından sonra zamanımızı keyifli geçirmek istediğimiz bu yeni düzende, bilimden sanata uzanan geniş kapsamlı bir takip edilecek YouTube kanalları listesi hazırladık.

Takip Etmeniz Gereken Türk YouTube Kanalları

Ortaoyuncular

 

Bu öneri tiyatroseverleri yakından ilgilendiriyor. Bu kanal sizlere, yıllar içerisinde Ortaoyuncular tarafından ortaya konulmuş performansları nefis bir arşiv olarak sunuyor. 

Ferhan Şensoy tarafından 1980 yılında kurulan tiyatro topluluğu Ortaoyuncular, Yapı Endüstri Merkezi’nde "Şahları da Vururlar" isimli oyun ile perdelerini açmasının ardından tiyatroya pek çok yeni isim tanıtmış, yetişmelerini sağlamış ve emekliye ayırmıştır. Şan Tiyatrosu ve Küçük Sahne’de devam eden gösterilerini 1989 yılında Ferhan Şensoy’un bir kısım hissesini satın alarak tadilatını gerçekleştirdiği Ses-1885 sahnesine taşıyan Ortaoyuncular, kurulduğu yıldan bu yana kendi çizgisini devam ettirmektedir. Ferhan Şensoy’un kitaplarının basıldığı Ortaoyuncular Yayınları da yine aynı tiyatroda faaliyet göstermeye devam etmektedir. 

Anatolian Rock Revival Project

 

Türkçe müzik tarihinin kenarda köşede kalmış, nefis şarkılarını keşfetmeye ne dersiniz? Rock müzikten caz müziğe 1964 - 1980 yılları arasındaki dönemi kapsayan proje, takipçilerini minik bir zaman yolculuğuna çıkarırken bir yandan da müzik şölenine doyuruyor. 2014 yılında temelleri, Gökhan Yücel tarafından atılan Anatolian Rock Revival Project, çeşitli sanatçılar ve müzik grupları tarafından, plak veya kaset formatında üretilmiş eserlerin kaydedilip dijital ortama aktarılmasını ardından analog ve dijital remaster'larının yapılarak; gönüllü bir çizer tarafından çizilen bir illüstrasyon ile buluşturulup bu eserlerin yayımlanmasını sağlıyor. YouTube'da yayımlanan eserlere İngilizce ve diğer dillerde alt yazı eklenerek bu dönemde ortaya konulan eserlerin dünya genelinde daha geniş bir dinleyici kitlesine hitap etmesi mümkün hale getirilmiş oluyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı 

 

Nejat Eczacıbaşı tarafından 1973 yılında kâr amacı gütmeyen bir kültür-sanat vakfı olarak kurulan IKSV'nin YouTube kanalına göz atmayı unutmayın. Filmekimi'nden İstanbul Caz Festivali'ne, İstanbul Tiyatro Festivali'nden İstanbul Bienali'ne kadar oldukça geniş bir yelpazede içeriklere ulaşma şansı sunan İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın YouTube sayfasında çeşitli alanlarda performans videolarına, belgesellere ve podcast yayınlarına da ulaşabilirsiniz. 

Cep Hikayeleri

 

Oldukça dokunaklı hikayelere yer veren Cep Hikayeleri, gündelik hayatımızın karmaşasında veya umursamazlıktan dolayı es geçtiğimiz insanların hikayelerine odaklanıyor. Sokakta karşılaştığımız sıradan insanların hikayeleri üzerine düşünerek sosyal farkındalığınızın artmasına imkan tanıyan Cep Hikayeleri, farklı yaşamları tanımak ve ilhamınızı arttırmak için izleyebileceğiniz bir kanal. Esnaflardan, sanatçılara kadar pek çok personayı Cep Hikayeleri’nde bulabilmeniz mümkün. 

Şemsa Denizsel

 

Nişantaşı’nın mazide kalan favori müdavim lokantası Kantin’in kurucusu ve olağanüstü yemekleri ile bizleri büyüleyen Şemsa Denizsel, şimdilerde Ayvalık’ta Cooks Grove adını verdiği yeni projesine odaklanmış durumda. Kanalında ise evde uygulayabileceğiniz, fazla zor olmayan tarifleri paylaşıyor. İzlerken bile ağzınızın sulanacağı, mevsimin ürünlerine göre verdiği tarifleri uygulayarak misafirlerinizin gözüne girmeniz kesin gibi. Kendi mutfağınızın şefi olmak için deneyebileceğiniz inanılmaz lezzetli tarifleri Şemsa Denizsel’in kanalı aracılığı ile keşfedin. 

140journos

 

140journos, gönüllü bir topluluğun oluşturduğu; Türkiye’nin sosyo-kültürel dinamiklerine dair belgesel videolar, görsel hikayeler ve araştırma videoları üreten bir medya kanalı olarak 19 Ocak 2012'de yayın hayatına başladı. Günümüzde ise aktif olarak YouTube, Twitter, Facebook ve Instagram gibi gibi ücretsiz sosyal medya platformlardan yayın yapmaya devam eden 140journos; BluTV ve Exxen gibi ücretli platformlar için de içerik üretmeye devam ediyor. Fransızca ve İngilizce olarak da yayın yapan 140journos, ismini kurulduğu dönemde Twitter'daki karakter sınırı olan “140” ve gazeteci anlamına gelen “journos” kelimelerinden almaktadır. Türkiye’yi ve gündemi meşgul eden popüler kültür öğelerini anlamak için takip edilecek bir kanal olan 140journos, ironik ve mizahi dili ile en dikkat çeken kanallardan biri. “Start-up nedir, kafe açmanın incelikleri” gibi içeriklere fazlasıyla güleceksiniz.

Burger Haritası

 

Instagram’da Tat Dedektifi hesabıyla tanıyor olabileceğiniz yemek tutkunu Sinan Hamamsarılar’ın hamburger üzerine odaklanan kanalı, Türkiye’nin ilk ve tek burger platformu olarak dikkat çekiyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerin en iyi hamburgerlerinin peşine düşen Tat Dedektifi, aynı zamanda evde uygulayabileceğiniz özgün tariflerini de paylaşıyor.

Bant Magazine

 

İstanbul’un müzik, kültür ve sanat denince öne çıkan ve keyifli organizasyonları ile dikkat çeken platformu Bant Mag’in kanalı röportajlardan, komik listelere kadar pek çok farklı içeriğe sahip. Melikşah Altuntaş’un güldüren yorumlarıyla her hafta yayınlanan Sinema Programları özellikle sinema severler için izlemesi çok eğlenceli bir rehber. Sosyal medyaya damgasını vuran pek çok içeriğe dair bilgi sahibi olabileceğiniz ve gündemi takip edebileceğiniz Bant Mag’de “Geleceğimizi Karartan 5 Çocuk Şarkısı” gibi özgün içerikler de bulunuyor.

Emir Yargın’la Çakal Lezzetler

 

İzlemesi oldukça keyifli olan bu kanalda asıl mesleği müzisyenlik olan Emir Yargın’ın tarifleri ve keşiflerine yer veriliyor. Kanalın adından anlaşılacağı gibi her tarifte Yargın’ın kendi uydurduğu bir çakal hile yer alıyor. Tariflerin dışında semt rehberleri ve nerede ne yenir konseptli videolar da bulunuyor.

Evrim Ağacı

 

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen bilim kanallarından biri ola Evrim Ağacı, güncel olayları ele almanın yanı sıra Şempanzelerin Evrimi gibi olayları da izleyiciye aktarıyor. Merak ettiğiniz hemen hemen her konuyu basit ve ilgi çekici bir şekilde aktaran kanal, gündemi de oldukça hızlı takip edebilmeyi başarıyor.

Kutsal Motor

 

Sinema ve dizi tutkunlarının en çok takip ettiği Türk kanallardan biri olan Kutsal Motor, Aşırı Ünlülerle Kısa görüşmeler gibi eğlenceli içerikleriyle ön plana çıkıyor. Komik sorulardan oluşan barometreleri ile ünlü isimlerin ünlülük seviyesinin takip edildiği formatları komik anlar yaşanmasına sebep oluyor. Sektöre hakim isimlerin gündemi konuştuğu, dizi ve filmleri eleştirdiği bölümler de sunucuların hoş sohbeti ile oldukça keyifli.

Neyse Ne

 

Yönetmen ve yapımcı Caner Özyurtlu’nun kanalı olan Neyse Ne, pek çok farklı içerik ile karşımıza çıkan bir kanal. Ünlü isimlerle talk-show havasında geçen Loş Sohbet, Özyurtlu’nun enteresan ve iş dışı konular üzerine açtığı enteresan sohbetlerle izlemesi oldukça keyifli. Film eleştirmeni Melikşah Altuntaş’ın film ve dizi önerileri, ünlüleri konuk ederek en iyi 10 listeleri yaptığı yayınlar da kanalın en sevilenlerinden.

Barış Özcan

 

Sanat, tasarım ve teknoloji hakkındaki pek çok konuyu bir hikayeye dönüştürerek anlatan Barış Özcan, eğlendirerek öğrendiren içerikler yapıyor.

Dilara Koçak

 

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Koçak’ın sağlık fışkıran kanalında birbirinden lezzetli, pratik ve diyete uygun tarifler yer alıyor. Besinlerin koruyucu ve iyileştirici gücünü de göz önünde buldurarak farklı cinsiyet ve yaş gruplarına uygun olarak hazırlanmış içerikleri ile, diyet yaparken pratik tarifler, fit kalmaya yardımcı bilgiler ve kişisel özelliklerinize göre beslenme programı “Ne yemeli” teması altında izleyiciler ile buluşuyor.

İbrahim Selim ile Bu Gece

 

İbrahim Selim ile Bu Gece gösterileri her Çarşamba Zorlu PSM YouTube kanalında izleyicisiyle buluşuyor. Her bölümünde gündeme dair çeşitli konuları ele alan ve ağırladığı sürpriz konuk sanatçıları ile eğlenceli oyunlar oynayan İbrahim Selim, izleyicilerin keyifle izlediği sanatçılar arasında yer alıyor.

Takip Etmeniz Gereken Yabancı YouTube Kanalları

Lost LeBlanc 

 

Bir gezginin ilham verici hikayesine tanıklık etmek ister miydiniz? 

Kanadalı gezgin Christian LeBlanc'ın planı, işletme okulundan mezun olmak ve Kanada'nın en büyük muhasebe şirketlerinden birinde tam zamanlı çalışmaktı ancak üniversitenin son yılında Bangkok, Tayland'da bir değişim programına dahil olarak ailesi ve arkadaşları için seyahatlerinin videolarını çekmeye sonrasında YouTube'da yayınlamaya başladı. Sevmediği bir işte uzun saatler boyunca çalışmak için Kanada'ya dönen LeBlanc, 22 yaşında muhasebe eğitimini yarıda bırakarak, sahip olduğu her şeyi satmaya ve Bangkok'a "tek yön bir bilete yetecek kadar parayı" toplamaya karar verdi. Bugün YouTube kanalında dünyanın dört bir yanından videolar paylaşarak içerik üreten Lost LeBlanc'ın YouTube'da 1.9 milyon takipçisi bulunuyor. 

Tom Daley

 

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları'nı takip ettiyseniz mutlaka Tom Daley'i tribünde müsabakaları izlerken örgü ördüğü sırada görmüşsünüzdür. Tokyo'da atlama branşında erkekler 10 metre kule ve senkronize 10 metre kule müsabakalarında madalyalara uzanan Britanyalı Tom Daley, YouTube olimpik bir sporcu olarak günlük beslenme ve spor rutinine dair videolar paylaşırken kariyeri dışında kişisel hayatına dair videolar da paylaşıyor. Daley'in, 2020 Olimpiyatları boyunca dikkat çeken örgülerini paylaştığı Instagram hesabı 1.4 milyon kullanıcı tarafından takip edilirken YouTube kanalı 1.2 milyon takipçiye ulaşmış durumda. 

Nineteenth century videos. Back to life.

 

Lumière kardeşlerden Sergei Eisenstein'a, gerek klasik filmlerden gerekse 19. yüzyılın gündelik hayatından günümüze ulaşan nadir tarihi görüntüleri izlemek ve minik bir zaman yolculuğu yapmak isterseniz bu kanal tam size göre. Video ve sesin işlenmesinde uygulanan yapay zekadaki en son gelişmelerle restore edilmiş, renklendirilmiş ve geliştirilmiş videoları keşfedin. 

Apartment Therapy

 

Ev dekorasyonu ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz her içeriğin yer aldığı Apartment Therapy gerçekten de hayat kurtaran bir kanal! Hem yaratıcılığı geliştiren hem de küçük tüyolar ile evinizi yeni baştan nasıl yaratabileceğinizi gösteren kanalda özellikle ev turları bizim favorimiz!

Big Think

 

Youtube’un sadece eğlence ve boş içerik olmadığının en büyük destekçilerinden biri olan Big Think, merak edebileceğiniz bütün kavramlara ve dünyadaki gelişmelere ışık tutan bir kanal. Konunun uzmanları tarafından pek çok teoriyi, politikayı ve küresel sorunları ele alan kanalda her gün yeni bir video izleyerek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Goop

 

Ünlü Hollywood yıldızı Gwyneth Paltrow’un girişimi olan iyi yaşam platformu Goop’un kanalında hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Sağlıklı yemek tariflerinden, evde yapabileceğiniz egzersiz videoları başta olmak üzere Paltrow’un Sarah Jessica Parker gibi ünlü isimlerle yaptığı keyifli sohbetler de kanalda hazır bulunuyor.

Architectural Digest

 

Dünyanın en ünlü isimlerinin evi nasıl? New York’un en pahalı loft dairelerinin satış fiyatı ne? Bu tip sorulara yanıtınız Youtube’un en ünlü dekorasyon kanalı olan Architectural Digest’de! Kim Kardashian’dan Lenny Kravitz’e kadar neredeyse tüm ünlülerin evlerinin kapısını açtığı AD, günlük hayatınızdan sizi uzaklaştıracak bir kanal.

Victoria Beckham

 

Posh Spice’dan dünyanın en prestijli moda markalarından birini yaratmaya uzanan hikayesi ile tüm dünyanın saygısını kazanan Victoria Beckham, markasının 10.yılını açtığı Youtube kanalı ile kutluyor. Oldukça yeni olan bu kanalda Beckham’ın aile yaşantısından, koleksiyon yaratım süreçlerine kadar pek çok keyifli içerik olacağa benziyor.

Mark Rober

 

Mekanik Mühendisliği okuduktan sonra NASA’da 9 sene çalışmış olan Mark Rober’ın kanalı oldukça enteresan bilimsel deneyleri konu alıyor. Anlatımı oldukça anlaşılır olan Rober, bazen yeğenlerine denettiği deneyleriyle bilimin çok eğlenceli olduğunu kanıtlıyor.

Studio McGee

 

Kreatiflik ve işletmecilik kabiliyetlerini bir araya getiren McGee çiftinin kurduğu iç mimarlık stüdyosu olan Studio McGee’nin kanalı oldukça sofistike döşedikleri evleri anlatıyor. Dekorasyon fikirlerinden, ev turlarına kadar pek çok farklı içerik bulunuyor.

Charlotte Tilbury

 

Ne yazık ki artık ülkemizde satılmayan ancak dünyayı kasıp kavuran Charlotte Tilbury’nin Youtube kanalı, en öğretici ve kaliteli makyaj kanallarından biri. İkonik makyaj görünümlerine yer verdiği kanalının en çok izlenen videoları ise how-to konsepti altında hangi makyajın nasıl yapılacağına dair olanlar.

Gentleman’s Gazette

 

Bir beyefendinin bilmesi gereken her detay Gentleman’s Gazette’in kanalında yer alıyor. Ürün yorumlarından, kombin önerilerine kadar erkek modasına dair her şeyi bulabileceğiniz kanalda aynı zamanda et pişirmenin sırları gibi içerikler de bulunuyor.

Tiny Desk

 

Yalnızca popüler sanatçılardan ziyade, az bilinen ya da old school isimlerin performanslarına da denk gelebileceğiniz bir kanal olan Tiny Desk, bir yandan severek takip ettiniz isimlerin performaslarınden keyif alırken diğer yandan da yeni sanatçılar keşfetmek isteyenler için ideal bir kanal.

The Luxury Travel Expert

 

Seyahat tutkunu bir doktorun, samimi ve içten anlatımıyla, olağanüstü destinasyonlara yaptığı vloglar yer alıyor. Seyahat dünyasının yeniliklerini takip etmek için de ideal bir kanal olmasının yanı sıra doktorun güvenilir yorumlarını dinlemek de keyifli. Ayrıca dünyanın en pahalı hava yollarının First Class kabininde yaşadığı tecrübeleri de izleyebiliyorsunuz.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.