preloader

Papko Art Collection Gezisi Unutulmaz Bir Sanat Deneyimi Yaşattı

31.05.2023
Papko Art Collection Gezisi Unutulmaz Bir Sanat Deneyimi Yaşattı

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin en önemli koleksiyonlarından biri olan Papko Art Collection’a katılan davetliler eşsiz sanat eserlerini izleme deneyimini yaşadılar.

HAN Spaces ve OGGUSTO’nun iş birliğiyle düzenlenen “HAN ART Community Events” powered by OGGUSTO koleksiyoner buluşmaları kapsamında koleksiyoner Öner Kocabeyoğlu’na ait Papko Art Collection ve tarihi binada bulunan Papko Dış Ticaret ofisi gezisinde yine bir aradaydık. Türk çağdaş sanatçılarının yanı sıra birçok uluslararası sanatçıların da özgün eserleri bulunduğu koleksiyonda katılımcılar sanatla iç içe unutulmaz anlar yaşadı.

Yeni nesil bir çalışma alanı yaratma amacıyla hizmet sunan ve sanat organizasyonlarıyla dikkat çeken HAN Spaces’in son buluşması Öner Kocabeyoğlu’nun Nişantaşı’ndaki tarihi Ralli Apartmanı’nda bulunan Papko Art Collection’da gerçekleşti. Binanın 2’inci katında aynı zamanda bir ofis olarak, 4’üncü katında ise sanat koleksiyonu olarak kullanılan mekân hem göz alıcılığı hem de sanatsal eserlerin kurgulanışıyla dikkat çekiyor. HAN sakinlerinin yanı sıra sanatseverlerin buluştuğu organizasyonda katılımcılar hem sanat eserlerini izleme deneyimi yaşadılar hem oldukça keyifli anlar geçirdiler.

Papko Art Collection Gezisi Unutulmaz Bir Sanat Deneyimi Yaşattı
Sanat tarihçisi Banu Küçüksubaşı’nın sunumunu dinleyen katılımcılar eşsiz Papko Koleksiyonu’nun detaylarını öğrendiler

Sanat tarihçisi Banu Küçüksubaşı’nın anlatımıyla yapılan sunumda Papko Art Collection’ın gönülden yola çıkılarak yapılmış bir koleksiyon olduğu vurgulandı. Türk sanatında Paris ekolü diye geçen soyut eserlerin yanı sıra Paris’te yaşayan Türk sanatçıların eserlerinin yoğun olduğunu belirten Küçüksubaşı, eserlerin birbiriyle olan diyaloğu ve içerdiği karşılıklar ile ilgili oldukça renkli bir anlatım gerçekleştirdi.

Papko Dış Ticaret’in kurucu ortağı ve koleksiyoner Öner Kocabeyoğlu’nun 22 yıl önce müzayededen satın aldığı bir Selim Turan tablosu ile başlayan koleksiyonu Paris Ekolü sanatçılarını araştırarak yoğun olarak bu dönemle ilgili eserler toplamasıyla devam etti. 250 sanatçının 2000’e yakın eserinin olduğu koleksiyonda; Fikret Muallâ, Abidin Dino, Avni Arbaş, Mehmet Güleryüz, Komet , Alaettin Aksoy, Ergin İnan, Yüksel Arslan, Ömer Uluç, Fahrelnissa Zeid, Nejad Devrim, Albert Bitran, Hakkı Anlı, Selim Turan, Mübin Orhon, Ferruh Başağa, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, İlhan Koman ve Koray Ariş gibi 20’inci yüzyılın büyük Türk sanatçılarının yanı sıra Fernando Botero, Tony Cragg, Antony Gormley, Julien Schnabel, Peter Halley, Andreas Gursky, Sarah Morris, Anselm Kiefer gibi uluslararası alanda tanınmış sanatçıların da eserleri bulunuyor.

{42887}

Modern, çağdaş ve yükselen sanatçıların önemli eserlerine yer veren Türkiye’nin en önemli koleksiyonlardan biri olma özelliğine sahip Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu’nda yer alan modern soyut Türk resminin geleneksel ifade formlarıyla olan ilişkisini, bu yapıtların çok daha derin kültürel yapılarla olan ilintisini göstermeyi amaçlıyor.

Papko Art Collection Gezisi Unutulmaz Bir Sanat Deneyimi Yaşattı
Katılımcılar Papko Art Collection’da unutulmaz bir gün yaşadılar

Bu eşsiz koleksiyonu yerinde gözlemleme fırsatı bulan davetliler için unutulmaz bir gün yaşatan “HAN ART Community Events” powered by OGGUSTO koleksiyoner buluşmalarının üçüncüsü olarak düzenlenen Öner Kocabeyoğlu Papko Art Collection evinden katılımcılar ofisini ziyaret eden katılımcılar kendilerini şanslı hissederek ayrıldılar. Koleksiyoner buluşmalarının gelecek aylarda da düzenlenmeye devam edecek.

{135446}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları