preloader

Özlem Yalım'ın Seçimleri

16.06.2020
Özlem Yalım'ın Seçimleri

Yazı Boyutu:

Endüstri ürünleri tasarımcısı ve TEPTA Aydınlatma Stratejik Marka Direktörü Özlem Yalım’ın favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, Endüstri ürünleri tasarımcısı ve TEPTA Aydınlatma Stratejik Marka Direktörü Özlem Yalım’a favorilerini sorduk! Ülkemizdeki tasarım arenasının önemli isimlerinden biri olan ve Turkish Time dergisi tarafından iki yıl üst üste ¨Türkiye’nin En Yaratıcı 50 Profili¨ listesinde gösterilen Özlem Yalım, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Orhan Pamuk – Benim Adım Kırmızı

Özlem Yalım'ın Seçimleri

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un 1998 senesinde çıkardığı Benim Adım Kırmızı romanı, yazarın en çok dile çevrilen ve en çok okunan kitaplarının başında yer alıyor. Pamuk’un “en iyimser romanım” diye nitelendirdiği kitap, 1591 senesinde Osmanlı’da yaşayan Şeküre’nin aşk arayışını anlatıyor.

Tasarım: Enzo Mari – Fratello Sehpaları

Özlem Yalım’ın favori tasarımı ise evinde de yer verdiği Fratello sehpa. İtalyan tasarımcı Enzo Mari’nin tasarladığı bu ürün 1973 senesinden beri tasarımcının en başarılı ve kült işlerinden biri. Sehpa, oldukça sert bir basitliğe sahip olan çelik ayakları dengelemek için çok özel ve transparan bir kristal cam kullanılarak tasarlanmış.

{773113}

Sanatçı: Alexander Calder – The Spider

Özlem Yalım'ın Seçimleri

Amerikalı heykeltıraş ve ressam olan Alexander Calder, heykel alanına haraket kavramını sokmuş olan bir sanatçı. Yüzyılın en yenilikçi sanatçılarından biri olarak kabul edilen Calder, aynı zamanda mobil türü heykellerin de yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Sanatçının mobillerinin en erken çalışmalarından biri olan The Spider ise Fransız sürrealistlerinden ilham alan bir eser.

Mekan: Roden Krateri, Arizona

Özlem Yalım'ın Seçimleri

Kuzey Arizona’nın renkli çöllerinde yapımı 1960’lardan beri devam eden Roden Krateri, Amerikalı ışık ve mekan sanatçısı James Turrell tarafından tasarlandı. Üç boyutlu bir gözlemevi olarak tasarlanan Roden Krateri, 6 tüneli ve 21 alanı ile Dünyanın en büyük sanat eserlerinden biri olmaya aday. Bu yeraltı mekanının açılması için Arizona State University başta olmak üzere üzere birçok kurum ve kişi, projeye dahil olarak uzun yıllardır katkıda bulunmaya devam ediyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları