preloader

Özlem Süer'in Seçimleri

08.08.2020
Özlem Süer'in Seçimleri

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin en başarılı ve tecrübeli moda tasarımcılarından biri olan Özlem Süer’in favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, moda dünyasının duayen isimlerinden Özlem Süer’e favorilerini sorduk! Türkiye’nin en başarılı ve tecrübeli moda tasarımcılarından biri olan ve yurt dışında pek çok noktada ülkemizi temsil eden Özlem Süer, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları, Fatoş Karahasan

Özlem Süer'in Seçimleri

Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında tepe yöneticilik yapan ve 2003’ten beri Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Dr. Fatoş Karahasan’ın yazdığı Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları, iletişim sorunlarını aşmak isteyenler için bir rehber niteliği taşıyor. Okuyucuların hem kendilerini hem de diğer insanları daha iyi anlayıp seslerini duyurmalarına yardımcı olma amacı taşıyan kitap, konuya dair teknik ve ipuçlarıyla dolu. Önemli bir görüşme öncesi kaygı yaşıyor ya da küçük bir grup önünde dahi konuşmaktan endişe duyuyorsanız, Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları sizleri gerginliğinizi ve endişelerinizi azaltmanın yollarını keşfetmeye davet ediyor!

Tasarım: Christian Dior, Designer of Dreams

Özlem Süer'in Seçimleri

1852 yılında Birleşik Krallık’ta kurulduğundan beri dünyanın en geniş kapsamlı tasarım ve sanat müzesi olma özelliğine sahip Victoria & Albert Museum’da düzenlenen Christian Dior: Designer of Dreams sergisi, moda tutkunlarını unutulmaz bir tarih yolculuğuna çıkardı. Moda evinin 1947 yılından günümüze kadar olan yolculuğunu inceleyen sergide; 200 haute couture tasarım, Prenses Margaret’in 21. doğum gününde giydiği elbise ve 1960 yılında markanın müzeye hediye ettiği ikonik kıyafet başta olmak üzere 500’ün üzerinde obje yer aldı. Bunun dışında markanın parfüm, makyaj malzemeleri, fotoğraf, film, illüstrasyon ve dergilerden oluşan geniş bir koleksiyonu, markaya kreatif direktörlük yapmış olan Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons ve Maria Grazia Chiuri’nin de işleriyle birlikte sergilendi.

{773129}

Sanatçı: Fikret Mualla

Özlem Süer'in Seçimleri

Gelmiş geçmiş en önemli Türk ressamlardan biri olan Fikret Mualla, sadece başyapıt niteliği taşıyan eserleri değil sıra dışı yaşamıyla da oldukça dikkat çekmiştir. 1903 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, yaşamı boyunca pek çok acı yaşadı. 12 yaşında topal kalan, küçük yaşlarda annesini kaybeden ve ömrü boyunca defalarca akıl hastanesine yatırılan Fikret Mualla, öldüğünde ise ilk olarak Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldü. Dünya resim tarihinde de kendine önemli bir yer edinen sanatçı, belki de yaşadıklarına inat rengarenk resimler yaptı hayatı boyunca. Kendini hiçbir akımın temsilcisi olarak görmeyen Fikret Mualla, aslına bakarsanız kendi ekolünü yarattı.

Mekan: Dongdaemun Design Plaza, Seoul

Özlem Süer'in Seçimleri

Dünyanın önde gelen mimarlık ofislerinden biri olan Zaha Hadid Architects (ZHA) ekibi tarafından tasarlanmış olan Dongdaemun Design Plaza (DDP), Seoul’un tarihi meydanında yer alan kamusal bir alan. Yapımı 2007-2013 yılları arasında devam eden proje içerisinde bir tasarım müzesi, sergi ve dinlenme salonları, tasarım mağazaları ve kafeler yer alıyor. 24 saat açık olan alan her yaştan insanı bölgeye çekmeyi amaçlıyor. Projede yer alan tüm alanlar ustaca birbirleriyle bağlanırken; yapının yüzeyinde yer alan boşluklar ise şehrin tarihi dokusu ile Dongdaemun Design Plaza’nın modern tasarımını bir araya getiriyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları