preloader

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

01.01.2023
Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Yazı Boyutu:

Ocak ayında öne çıkan etkinlikleri, haberleri ve yeniliklerini ilk siz görün.

Salomon Cappadocia Ultra Trail 2023 İçin Başvurular Başladı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

2014’te 176 katılımcı ile başlayan Salomon Cappadocia Ultra Trail, 2023 yılında 10’uncu yılını kutluyor. Festivale dönüşen koşu, dünyanın her yerinden binlerce koşucuyu Kapadokya’nın masalsı atmosferinde buluşturuyor ve 10’uncu yılına özel kategoriler ve sürpriz ödüller koşu tutkunlarını karşılamaya hazırlanıyor.

2022 yılında 80’e yakın ülkeden 2.224 koşucunun katıldığı, Türk koşucuların parkur rekorlarına imza attığı Salomon Cappadocia Ultra-Trail’e 2023 başvuruları başladı. 14-15 Ekim’de düzenlenecek koşuda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında öğretmenler için yüzde 50 indirim olarak uygulanacak. Bu yıl ilk kez Cappadocia Team Games CMT ve CST parkurlarında 16-18 yaş grubuna yer verilecek ve 23 yaş altı öğrenciler içinde tüm parkurlara yüzde 50 indirim sağlanacak.

14-15 Ekim’de düzenlenecek Salomon Cappadocia Ultra-Trail’e başvurular cappadociaultratrail.com adresinden yapılabiliyor.

LC Waikiki, Türkiye’nin İlk ve Tek Dijital Stil Danışmanı Elsiva’yı Tanıttı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Türkiye’nin lider moda perakende markası LC Waikiki, “İyi Giyinmek Herkesin Hakkı” misyonuyla modayı ve kaliteyi daha fazla kişiye sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Moda perakende alanında teknolojik ve dijital dönüşüme öncülük etmeyi sürdüren LC Waikiki bu doğrultuda, herkesin hayatını kolaylaştıran, teknoloji ve modayı bir arada sunan çözümler tasarlamaya devam ediyor. Şirket son olarak, müşterilerin stiline en uygun ürünleri lcwaikiki.com üzerinden bulabilmelerine imkan sunan yeni Dijital Stil Danışmanı Elsiva’yı tanıttı. Elsiva, stil ve danışmanlık hizmetini ücretsiz bir şekilde sağlarken, yapay zeka algoritması ile stil sahibi olmak isteyenlere kişiselleştirilmiş kombin ve ürün önerileri sunuyor.

b-good care Marka Yüzü Seda Bakan ile Etkileyici Bir Lansman Etkinliğine İmza Attı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Tüm aile üyeleri için yepyeni bir bakım deneyimi yaratan b-good care, vegan, doğal ve temiz içerikli ürünlerini marka yüzü Seda Bakan’ın katılımıyla L’Appart PR İstanbul Showroom’unda gerçekleşen dikkat çekici etkinlikle tanıttı. Geniş ürün ailesindeki her bir serinin alanın farklı köşelerinde tanıtıldığı etkinlikte, b-good care’ın renkli ve eğlenceli dünyası tüm davetlilerin beğenisini topladı. Davete katılan değerli basın mensupları, influencerlar ve ünlü isimlerin arasında Dila Tarkan, Doğuş Çabakçor, Fulya Zenginer, Gizem Hatipoğlu, Hande Gülşen Yontunç, Lale Onuk, Nurdan Büyükak, Seda Güven, Selin Demiratar, Serap Korkmaz Arslan ve Türkü Turan yer aldı.

13-18 Ocak günleri arasında Akmerkez Tasarım Pazarı Başlıyor!

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Özel ürünleri, yaratıcı detaylar taşıyan parçaları sevenler için Akmerkez‘de çok cazip bir etkinlik var. 13-18 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Tasarım Pazarı’nda birbirinden özel ürünler yer alacak. Tasarım Pazarı’yla sevilen butiklerin ve yerel üreticilerin en özel tasarım ürünleri misafirlerin beğenisine sunulacak. Takıdan çantaya, aksesuardan giyim ve kişisel bakıma birçok kategorideki ürünün alışveriş severlerle buluşacağı Tasarım Pazarı’nda sevilen takılarıyla Hafkha, trend gümüş takılarıyla Burcu Bor, doğal taş ve konsept takılarıyla Official Mie; beğenilen tasarım takılarıyla Jude Jewelery yer alacak. Ayrıca rahat ve şık çantalarıyla İz Bag, en özel çocuk kıyafetleriyle Miniliq; trend ev dekorasyonu ürünleriyle Amourdelin, sezonun en yeni taç ve tokalarıyla Touch by Aishe, seramik abajur ve tablolarıyla Lamia Feris ve doğal kozmetik ve bakım ürünleriyle Simya Evi de Tasarım Pazarı’nda misafirlerle buluşacak.

Mavi’nin Emisyon Azaltım Hedefleri Science Based Targets Initiative Tarafından Onaylandı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Türkiye’nin jean ve hazır giyim markası Mavi’nin, sürdürülebilirlik alanında belirlediği yakın dönem sera gazı azaltım hedefleri Science Based Targets initiative (SBTi – Bilimsel Temelli Hedefler girişimi) tarafından onaylandı. Buna göre şirket, Paris İklim Anlaşması’nın “küresel ısınmayı 1,5 °C’nin altında tutma” hedefiyle uyumlu şekilde, Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını 2019 baz yılından 2030 yılına kadar yüzde 70, satın alınan mal ve hizmetler kategorisindeki Kapsam 3 emisyonlarını ise TL katma değeri başına yüzde 55 oranında azaltmayı taahhüt ediyor. SBTİ tarafından hedeflerin onaylanması ise, şirket tarafından geliştirilen hedeflerin bilime dayalı ve SBTi’nin hedef belirleme kriterlerine uygun bir şekilde geliştirildiği anlamına geliyor. Ayrıca SBTi’nin taahhütlerini onayladığı şirketler listesinde Türkiye’den sadece 12 şirket yer alırken; Mavi, listedeki tek hazır giyim şirketi olarak dikkat çekiyor.

Metro Türkiye ve Dilara Koçak’tan Sağlıklı ve Sürdürülebilir Ürünler

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Metro Türkiye, Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi ve daha sağlıklı, sürdürülebilir beslenme ve iyi yaşam için önerilerini paylaştı. Yerel ve Coğrafi İşaretli ürünlerden organik bakliyatlara, yağı, tuzu ve şekeri azaltılmış ürünlerden vegan ürün çeşitlerine kadar daha sağlıklı beslenmeye yardımcı olacak ürünler Metro’da bulunabiliyor. Buna paralel olarak Dilara Koçak sağlıklı sofralardan sofradakilerin tüketimine kadar dikkat edilmesi gereken önerileri de paylaştı.

Dilara Koçak ‘Yeşil Akdeniz diyeti ile zeytinyağı tüketin; mevsimine uygun, yerel ve Coğrafi İşaretli ürünler tercih edin; sağlığa faydası ile öne çıkmaya başlayan mor domates, siyah Taşköprü sarımsağı gibi ürünleri tüketin; balık seçimlerinizde sürdürülebilir, doğru boy kriteri ile avlanmış, mevsimsel balıkları tercih edin; organik ürünler seçin ama gıda okuryazarlığı ile ne tükettiğinize mutlaka dikkat edin; ürünlerin tabağa gelene kadar süren yolculuğuna önem verin; moktaillere yönelin. Smoothie ve çaylar iyi bir tercih olabilir; filizlendirilmiş mercimek, nohut, maş fasulyesi gibi bakliyatlara öğünlerinizde yer verin; baklagil makarnalarının undan yapılanlara göre daha sağlıklı olduğunu unutmayın; rafine şeker yerine hurma püresi kullanın; bitkisel beslenmeyi tercih ediyorsanız yeterince besin içeriği almak için yüksek vegan ürünler tercih edin; hayvansal yerine bitkisel sütleri tercih edebilirsiniz’ diyerek sağlıklı beslenmeye 10 maddede yönlendirme de yapıyor.

Geleceğin gıdası olarak anılan filizlendirilmiş baklagil seçeneklerinden rafine şeker yerine tercih edilebilen hurma püresine yeşil mercimek ve nohuttan yapılmış vegan makarna çeşitlerinden mevsiminde toplanan meyve ve sebzelere kadar birbirinden farklı ürünler Metro’da bulunabiliyor. ‘İzlenebilir’ organik ürünler, 400’e yakın vegan ürün çeşidi, mevsimine uygun yerel ve Coğrafi İşaretli ürünler de Metro da bulunabilenlerden.

Her Anınıza Eşlik Edecek Orgasm Koleksiyonu

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

NARS’ın Orgasm Koleksiyonu, ikonik Orgasm tonunun yeni ürünleriyle büyülemeye devam ediyor. Karşı konulmaz şeftali pembe tonu ile Orgasm makyajınıza heyecan katarak, dikkatleri üzerinize çekiyor. Orgasm Koleksiyonu; Orgasm Rising Eyeshadow Palette, Orgasm Four Play Blush Quad, The Multiple, Orgasm Thrills Lip & Cheek Set ve Mini Orgasm Blush & Lip Duo’dan oluşuyor.

S. Selin Sağol Sade Özgün Tarzını Dinleyicilerle Buluşturuyor

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Konser piyanisti S. Selin Sağol Sade’nin ilk parçası, Türkçe ve İngilizce olarak dinleyicilerle buluştu. Video klip çekimleri de tamamlanan şarkıların bir diğeri ise yine her iki dilde, 14 Şubat tarihinde müzik severlerin beğenisine sunulacak. Ailesinin müzik yeteneğini keşfetmesi üzerine piyanoya yönlendirilen ve eğitiminin ilk haftasında, henüz 11 yaşındayken ilk bestesini yapan Sağol Sade’nin macerası şimdilerde yeni hazırladığı parçalarla devam ediyor.

İZEV Sanatı Sosyal Farkındalıkla Buluşturuyor

Ocak Ayında Göze Çarpanlar
Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Türkiye’de 34 yıldır, zihin farklı bireylerin eşit yaşam hakkıyla hayatın içinde aktif şekilde yer alabilmeleri için çalışmalar yürüten İZEV Vakfı, yeni sosyal farkındalık projesi “Mirrors” ile sanat severlerin karşısına çıkıyor. OVOO ART iş birliği ile gerçekleştirilecek sergide, 55 Türk sanatçının hazırladığı eserler yer alacak. Beş ülke konsolosluğunda sergilenecek eserler, sergi bitiminde Amerika’da açık arttırmada satışa sunulacak. Eserlerin satışından elde edilecek gelir ise İZEV’in faaliyetleri için kullanılacak.

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Projenin lansman sergisi, 13 Ocak Cuma akşamı İstanbul Tim Show Center’da gerçekleştirilecek. Etkinlik bu yıl ilk kez, özel gereksinimli sporculara yönelik olarak “Spora İlham Verenler” ödül törenine de ev sahipliği yapacak. TC. Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Muharrem Kasapoğlu’nun katılımının da beklendiği törende 11 özel gereksinimli sporcu ödül alacak. Törenin ardından ABD’li ünlü soul şarkıcısı Carlton Jumel Smith, Musa Göçmen Senfoni Orkestrası ve aktivist pop grubu “Fark Band” birlikte bir konser verecek.

Kavur Belgeselinin Dünya Prömiyeri Rotterdam’da Yapılacak

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Türk sinemasının en önemli isimlerinden olan yönetmen ve senarist Ömer Kavur’un anlatıldığı belgesel Kavur’un dünya prömiyeri 52. Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşecek. Fırat Özeler imzalı belgeselin seslendirme kadrosunda Cem Yılmaz, Funda Eryiğit ve Tilbe Saran’ın bulunuyor.

Fırat Özeler imzalı Ömer Kavur belgeseli Kavur’un dünya prömiyeri 25 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan 52. Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde yapılacak. Türk sinemasının en önemli isimlerinden olan yönetmen ve senarist Ömer Kavur’un hayatının anlatıldığı belgeselin seslendirme kadrosunda Cem Yılmaz, Funda Eryiğit ve Tilbe Saran yer alıyor.

Festivalde belgeselle birlikte, filmin arşiv çalışmaları sırasında keşfedilen, Ömer Kavur’un gençlik yıllarında çektiği ve daha önce gün yüzüne çıkmamış iki kısa metrajlı film de Fırat Özeler’in sunumuyla ilk kez izleyiciyle buluşacak.

Varyete Kumpanya Kırmızı Yorgunları Oyunuyla Geliyor

İstanbul Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Sezonun iddialı oyunları arasında gösterilen Kırmızı Yorgunları, Varyete Kumpanya’nın yapımıyla tiyatroseverlerle buluşuyor. Özen Yula’nın kaleme aldığı Süleyman Arda Eminçe’nin yönettiği oyunun kadrosunda ise Ayla Akay, Fatoş Kasal, Mehmet Ölmez, Ömer Gülşen ve Nuriye Dilara Sarıgül isimleri var. Oyunun izleyicilere çağrısı ise şöyle;

“İki yakasına hisarlar kurulu, iki kıyısı birbirine düşman edilmiş bu şehrin yalnız ve acı dolu insanları; Red Kit, Betty / Jessica, Tenten, Safinaz, Fatoş. Onları hatırladınız mı? Bu çizgi film karakterleri ya da bizler gerçekten kendi hayatlarımızın kahramanları mıyız yoksa müsveddeleri mi? Savrulan, koşan, acı çeken, aşık olan, dışlanan, değişen ve değişemeyen herkesle Red Kit’ın evine Taksim’e gidiyoruz. Davet edilmedik ama gidiyoruz. İşkenceye aşina bizler, tüm iletişimsizliğimizle, kendimizi bütünlemek için içimizi; şiddet, vahşet ve komedi ile dolduruyoruz.”

Yer: Baba Sahne

Tarih: 10 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Tiyatrolar.com

Yer: Kadıköy Boa Sahne

Tarih: 13 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Tiyatrolar.com

Yer: Kadıköy Emek Tiyatrosu

Tarih: 26 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Tiyatrolar.com

Alternatif Müzikte Yeni Bir Soluk Olan Alper Aytekin İlk Single’yla Geldi

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Bugüne dek birçok dizi, film ve oyuna yaptığı müziklerle katkıda bulunan Alper Aytekin bu kez kendi hikayesini anlatıyor. İlk single’ı ‘Yok’ ile dinleyiciyi farklı bir tavır, yeni bir ‘sound’ ile tanıştırıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri bölümü mezunu olan Alper Aytekin bugüne dek birçok projeye prodüktör ve besteci olarak imza attı. Özellikle dizi, sinema, tiyatro, reklam gibi çeşitli medya alanlarında çalıştı.

Bugüne dek yer aldığı yapımların hikayesine müziğiyle katkıda bulunan Alper Aytekin söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait ilk single’ı ‘Yok’ ile kendi hikayelerini anlatmaya başlıyor. Aytekin 2019’da yazdığı bu şarkıda sosyal, sınıfsal, statü olarak farklı insan tiplerinin ortak çaresizliği olan ‘kader’ kavramını nötr bir bakış açısı ve görkemli bir söylemle dile getiriyor.

Rock müziğin zaman zaman agresifleşen tavrını, senfonik düzenlemeyle epik bir hale gelen orijinal bir ‘sound’ ile sunan Alper Aytekin, modern altyapılarla desteklediği ‘Yok’u kategoriler üstü bir şarkı olarak sunuyor. Verdiği mesajı ve ifade ettiği duyguyu müzikle kucaklaştırmayı başaran Aytekin’in ‘Yok’u dinleyiciye cesaret veriyor, üst üste dinleme isteği uyandırıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları