preloader

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

01.01.2024
Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Yazı Boyutu:

Ocak ayında markaların göze çarpan yeni tasarımlarını, iş birliklerini ve tüm gelişmelerini inceleyin.

Gençlere Alan Açık: Medya Sanatı Yarışması Başvuruları Başladı!

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Cumhuriyetimizin 100. yılına uygun bir şekilde, genç sanatçılara kendi özgür ifadelerini sergileme fırsatı tanımak amacıyla düzenlediği “Gençlere Alan Açık” yarışma serisini sürdürüyor. Bu sefer, resim alanının ardından medya sanatlarına odaklanan ikinci yarışma, sanat ile teknolojiyi birleştiren, geleceğin öncü bakış açılarını yansıtan eserleri öne çıkarmayı hedefliyor.

Banu Seyhan’ın liderliğindeki proje kapsamında, üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve mezunları, kendi özgün çalışmalarıyla katılabilirler. 30 yaş altındaki katılımcılar, en fazla bir eserle yarışmaya başvurabilecekler. Başvurular, 26 Şubat 2024 tarihine kadar kultur.istanbul/genclerealanacik adresinden online olarak yapılabilecek.

Seçici Kurul, Derya Yücel, Ecem Dilan Köse, Lalin Akalan, Mehmet Ünal, Murat Abbas, Ouchhh ve Selçuk Artut’tan oluşuyor. Bu kurul, en iyi medya sanatı eserlerini belirleyerek birinci, ikinci ve üçüncü sıraları belirleyecek. Seçilen eserler, Taksim Sanat’ta sergilenecek ve aynı tarihlerde Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden halk oylamasına sunulacak. Kazanan eser, Halk Ödülü’nü alacak ve birinciye 75.000 TL, ikinciye 50.000 TL, üçüncüye 25.000 TL ile ödüllendirilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, detaylı bilgilere www.kultur.istanbul web sayfasından ulaşabilirler.

18. İstanbul Bienali 2025’te Düzenlenecek

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

14 Eylül 2024’te kapılarını açması planlanan 18. İstanbul Bienali’nin 2025’e ertelendiği duyuruldu. 2023 Mart ayından bu yana dünyanın dört bir yanından 58 sanatçıyla birlikte çalışılan bienalin, vakıftaki seçim ve karar süreçlerine dair alınan eleştiriler neticesinde tüm işleyişleri daha katılımcı hâle getirmek üzere bu kararın alındığı açıklandı. 1987 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen İstanbul Bienali, farklı kültürlerden sanatçılar ve izleyiciler arasında görsel sanatlar alanında buluşma alanı olmayı başarıyor.

Espressolab’den Yedi Farklı Gesha Çekirdeği

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Espressolab, dünya genelinde sadece birkaç çiftlikten elde edilen sınırlı sayıdaki Gesha kahve çekirdekleriyle kahveseverler için yeni bir tat sunuyor. Gesha çekirdekleri Etiyopya’nın Gesha kasabasını çevreleyen dağlık bölgelerde nadir bulunan, uzun boya sahip olduğu için kahvelerin yüksek rakımda yetişmesini sağlayan kahve türü olarak biliniyor. Direkt üreticilerinden alınarak kavrulan yedi farklı gesha çekirdeği, 44 gramlık kutularda ve sınırlı sayıda Espressolab Roastery mağazalarında ve online‘da satışa sunuluyor.

Bundle, 2023 Yılı Verilerini Paylaştı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Bundle, 2023 yılında teknoloji odaklı haber uygulaması olarak dikkat çeken başarılarına imza attı. 5.0 versiyonuyla köklü değişikliklere giden uygulama, kullanıcılarına rafine bir haber okuma deneyimi sunarak 160 milyon haber okunma sayısına ulaştı. Yıl içinde tekil kullanıcı sayısı %27 artarak 3,4 milyona yükseldi, ve kullanıcılar haber içeriklerini 1,9 milyon kez paylaştı. iOS platformunda geçirilen süre %29, Android platformunda ise %32 oranında arttı.

Uygulama, 2023’te 600’den fazla marka ile iş birliği yaparak göz alıcı bir büyüme elde etti. Yapay zeka modeli Bundle AI, markalara interaktif alışveriş deneyimi sunarak ciroda %54’lük bir büyüme sağladı. Bundle, yapay zeka odaklı yatırımlarını 2024’te de sürdüreceğini açıkladı.

Bundle AI, Türkiye’de yapay zeka destekli özelliklere sahip ilk uygulamalardan biri olma özelliğini taşıyor. Kullanıcılarını “clickbait” başlıklardan koruyarak dikkat çeken bir özellik geliştirdi ve bu özelliğin hayata geçtiği günden itibaren 120 bin başlık raporlandı, 58 bin haber başlığı yanıltıcı içeriklerden arındırılarak düzenlendi.

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Ayrıca, Bundle AI’nın bir diğer yapay zeka hamlesi, haber içeriklerini kullanıcının tek dokunuşuyla özetlemek oldu. Bu özellik sayesinde uzun haberler kısa maddeler halinde özetlenerek kullanıcılara en önemli noktalar sunuluyor.

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Uygulama, kullanıcılarıyla samimi bir ilişki kurarak onlara günaydın mesajları gönderiyor ve eğlenceli bir yapay zeka deneyimi sunuyor. Kullanıcılar, dünyanın ilk etkileşimli içeriğini Bundle AI ile deneyimleyerek finanstan otomotive, psikolojiden alışverişe birçok konuda sohbet etme fırsatı buldular. Elbette, kullanıcılar dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffett ile konuşma şansına sahip oldular, ancak bu konuşmalar Bundle AI tarafından gerçekleştirildi.

23. Roxy Müzik Günleri Başlıyor

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Roxy Müzik Günleri, Türkiye’nin en köklü müzik yarışması olarak bu yıl 23. kez düzenleniyor. Teoman, Hayko Cepkin, Bedük gibi ünlü isimleri ağırlayan bu platform, kendi müziğini yapmak isteyen herkese kapılarını açıyor. 1996 yılında başlayan ve 6 yıl aradan sonra tekrar hayata geçirilen Roxy Müzik Günleri, ülkenin dört bir yanından yoğun ilgi görüyor. Geçen yıl deprem felaketiyle mücadele eden 33 şehirden 285 grubun başvurusu, müzisyenlerin seslerini duyurmak için bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

23. Roxy Müzik Günleri’ne katılmak isteyen müzisyenler, özgün bestelerini 2 Nisan 2024 tarihine kadar www.roxymuzikgunleri.com.tr üzerinden MP3 formatında başvurabilecekler. Adaptasyon ve remix çalışmaları kabul edilmeyecek. Başvurular jüri tarafından değerlendirildikten sonra finale kalan 12 grup, 2 Mayıs’ta açıklanacak. Finalist gruplar, 14-15-16 Mayıs tarihlerinde Roxy sahnesinde canlı performanslarını sergileyerek ödüle hak kazanmaya çalışacaklar. Roxy Müzik Günleri’nin finalleri, 17 Mayıs’ta özel bir konser ve ödül töreni ile son bulacak. Bu etkinlik, birinciye 100.000 TL para ödülü sunmanın yanı sıra, parçalarını kayıt etme ve dağıtım olanağı da sağlıyor.

Elissa Studio Galataport’ta Açıldı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Moda tasarımcısı Tuğçe Kaya’nın tasarımlarını bir araya getirdiği mağazası Elissa Studio Galataport’ta açıldı.

Tasarımcının Sonbahar-Kış 2024 koleksiyonunun yer aldığı mağaza romantik ve etnik detaylar, çevre dostu tekniklerle bir araya geliyor. Pamuk ve termal dolgulu kapitone kumaşlarla şekillendirilen tasarımlar sürdürülebilirliği önemseyen bir tutumla şekilleniyor.

Four Seasons Hotel Bosphorus ve Atelier Rebul Bir Arada

Ocak Ayında Göze Çarpanlar
Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Çok sevilen koku koleksiyonların yaratıcısı Atelier Rebul’ün Boğaz’da konumlanan Four Seasons Hotel Bosphorus’a özel tasarladığı Atelier Rebul x Four Seasons Bosphorus Koleksiyonu, tüm duyulara hitap eden bir koku deneyimine davet ediyor. Koleksiyon, Boğaz’ın turkuaz maviliğini yansıtan şık cam tasarıma sahip çubuklu oda kokusu ile mumdan oluşuyor.

Bu cezbedici koleksiyonun temel notalarında dikkat çeken serin suların ferahlatıcı etkisini çağrıştıran deniz tuzu, amber ve sedir ağacı ile başlayan notalar; limon, greyfurt, narenciye ve bergamot kokularıyla buluşarak hafızalarda iz bırakacak bir etki yaratıyor.

Blue Bosphorus Breeze kokusuyla hazırlanan özel koleksiyon, otelin sunduğu konaklama deneyimini de evinize taşıyor. Sınırlı sayıda üretilen koleksiyonda, 500 ml çubuklu oda kokusu, 210 gr mum ve bu ürünlerin mini boylarının bulunduğu Miniature Home Kit’ten oluşan özel ürünler, Four Seasons Hotel Bosphorus’tan satın alınabilecek.

Reşitpaşa’nın Seramik Atölyesi: maitri

Ocak Ayında Göze Çarpanlar
Ocak Ayında Göze Çarpanlar
Ocak Ayında Göze Çarpanlar

2024 yılının ilk günleriyle birlikte Reşitpaşa’da kapılarını açan maitri, küçük ve butik bir seramik atölyesi. Sahibinin yaptığı seramik panoların ve objelerin süslediği bu küçük dükkana girdiğiniz an şehrin hızlı ritmini geride bıraktığınızı hissediyorsunuz. Mekana girdiğinizde sizi ilk olarak, rengarenk seramik tablolar karşılıyor. Gökyüzü objeleri, dalgalar, bitkiler panoların genel temasını oluşturuyor. Üç bölümlü olarak tasarlanan maitri’de galeri, atölye ve sohbet köşesi bulunuyor.

Reşitpaşa, Kongre Cd. No:16 D:1, 34498 Sarıyer/İstanbul

Espressolab 200 Mağazaya Ulaştı

Espressolab, 2024 yılı itibariyle 11 ülkede 200 mağazaya ulaşarak Türkiye’nin en yenilikçi kahve zinciri olmasını kutluyor. İstanbul Koşuyolu’nda açılan 200. mağazasıyla birlikte global bir marka olma yolunda hızla ilerleyen Espressolab, üretim süreçlerinde en ileri kavurma tekniklerini kullanarak kahve severlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilk adımını atan Espressolab, Türkiye genelinde 102 noktada mağaza ağını genişleterek her gün yaklaşık 150 bin kahve tutkununu ağırlıyor. Nitelikli kahve akımının Türkiye’deki öncülerinden biri olan Espressolab, dünya genelindeki en iyi kahve üretim bölgelerinden temin ettiği çekirdekleri kendi kavurma merkezinde işleyerek kaliteli ürünler sunuyor. Markanın mimari konsepti, dijital yatırımları ve etkileyici kampanya ve etkinlikleriyle Espressolab, her geçen gün müdavim sayısını artırarak kahve tutkunlarına sıra dışı bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.

Şehir Hayatının, Yaşamın ve Sanatın Eşsiz Buluşması: Fullish Archway Koleksiyonu

Ocak Ayında Göze Çarpanlar
Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Fullish Archway Collection, şehir yaşamının, yaşamın ve sanatın muazzam bir birleşimini yansıtarak tasarım ve sanat dünyasında yeni bir döneme işaret ediyor. Archway çantaları, gri, bej, kahverengi ve bordo tonlarında dört farklı renk seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Üçgenimsi heykel formundaki ön detaylar, Kemerli Geçit’lerden ilham alarak koleksiyona özgü bir dokunuş ekliyor. Çantanın uzun askıları ise yolculuğunuzun bir giriş kapısı olarak tasarlanmış ve özel mesajlar taşıyarak çantanızı kişiselleştirmenize olanak tanıyor. Takılır çıkarılabilir olmaları, çantanızı istediğiniz an değiştirmenize ve diğer çantalarınızla uyumlu bir kullanım özgürlüğü sunmanıza olanak sağlıyor.

adidas’ın Sanat Dolu Mağazaları İstinye Park ve Zorlu AVM’de Açıldı

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Ünlü sanatçıların eserlerine mağazalarında yer vererek, bu eserleri geniş kitlelerle paylaşmayı hedefleyen adidas, yenilenen İstinye Park ve Zorlu AVM mağazalarında açıldı.

Cam sanatçısı Derya Geylani İstanbul’un özgün ve büyüleyici yapısından ilham alarak tasarladığı “Original Splash” eseriyle; illüstratör Eda Çağıl Çağlarırmak, Kapalıçarşı’nın zengin tarihi ve kültürünün ortasında koşan figürlerle İstanbul’un büyüleyici ruhunu keşfe çıktığı ‘Runners at Grand Bazaar’ adlı eseriyle, Ece Haskan, Türkiye’nin sarsılmaz bir bağlılık ve mükemmellik arayışıyla sporcuların başarılarını “Land of Sports” eseriyle; Punch ikilisi Studio Pinprick tarafından adidas Zorlu mağazası için tasarlanan “B3 Floor”adlı eserde, hem fiziksel gerçeklikte hem de hayal dünyasında bizlere sunulan çeşitli yollar olduğunu bir labirent düzlemiyle; İki kıtayı birbirine bağlayan boğazdan ilham alan sanatçı Göksu Gül, eserde kendisiyle özdeşleşen tavşan figürleriyle mağazalarda yer alıyor.

Estée Lauder Şirketleri Türkiye Genel Müdürü Değişti

Ocak Ayında Göze Çarpanlar

Nazlı Altıpat, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Estée Lauder Şirketleri Türkiye Genel Müdürü olarak yeni görevine başladı. Prestij güzellik alanında kategoriler ve kanallar arası 20 yılı aşkın geniş deneyim ve uzmanlığa sahip olan Nazlı Altıpat, yeni pozisyonunda Estée Lauder Şirketleri Türkiye’nin tüm operasyonlarına liderlik etmenin yanı sıra, büyüme stratejisine yön verecek. Bu çerçevede, Türkiye’nin marka portföyü ve tüm fonksiyonlarında pazar payını artırmak, uzun vadeli sürdürülebilir ve karlı büyüme sağlamak için ekiplerle birlikte çalışacak.

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları