preloader

Nasıl AFAD Gönüllüsü Olunur?

13.02.2023
Nasıl AFAD Gönüllüsü Olunur?

Yazı Boyutu:

Hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece yardım ve dayanışmayı amaçlayan AFAD‘ın başvuru koşullarını öğrenin.

Afet öncesi hazırlık ve zararı azaltma, afet sırasında müdahale ve afet sonrası kurtarma ve iyileştirme amacıyla kurulan AFAD, uzman bir ekiple yönetilse de tamamen gönüllülük esaslı bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece yardım ve dayanışmayı amaçlayan, fiziksel gücünü, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini yalnızca topluma faydalı olmak amacıyla kullanacak kişilerden oluşan AFAD, 15 yaşını geçmiş herkesi gönüllü olarak kabul edebiliyor.

{120481}

AFAD Gönüllülük Projesi Nedir?

AFAD Gönüllülük Projesi, olası bir afetin her evresinde gönüllü olmak isteyenlerin afet öncesi ve sonrası ihtiyaç duyulan arama kurtarma, barınma, sağlık, psikolojik destek ve beslenme gibi her alanda çalışmalarını hedefliyor.

Bu proje kapsamında, aday gönüllüleri olası afet durumu ve sonrası için belirli bir eğitim sürecinden geçiren AFAD uzmanları, bu eğitimin sonunda gönüllülerin müdahale hızı yüksek, ekip çalışmasına uygun, refleks gücü gelişmiş ve afet sonrası maddi manevi her türlü zararı en aza indirebilecek şekilde çalışmaları için hazırlıyor.

Nasıl AFAD Gönüllüsü Olunur?

Başvuru Koşulları Nelerdir?

Hiçbir maddi beklentisi olmadan, yalnızca ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak amacıyla 15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı AFAD gönüllüsü olmak için başvurabilir. Adaylar belirli bir eğitim sürecinden geçtiği için, bu süreci aksatmayacak zamana sahip olmaları da önemlidir. Ayrıca, gönüllülük eğitimlerine ve daha sonrasında görevlerine katılacak olan AFAD gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının bu çalışmalara uygun olması ve seyahat engellerinin olmaması gerekir.

AFAD Gönüllülük Sistemi Eğitim Programı

Çevrimiçi, yüz yüze ve saha eğitimlerinden oluşan AFAD Gönüllü Eğitim Programı, Temel AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı, Destek AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı ve Uzman AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı gibi üç ayrı seviyede programdan oluşuyor.

Bu eğitimler, gönüllülerin afet farkındalığının arttırılmasını ve afet durumlarında toplum direncinin arttırılmasını hedefliyor. Ayrıca bu eğitimlere ek olarak, huzurevi ziyaretleri, kan bağışı, okullarda kütüphane kurma ve fidan dikme gibi gönüllülerin katılabileceği sosyal faaliyetler de oluyor.

Nasıl Başvurulur?

AFAD Gönüllülük Sistemi başvuruları e-devlet üzerinden alınmaktadır. E-devlet üzerinden başvuru formunu dolduran gönüllüler SMS ve e-mail yoluyla AFAD Gönüllülük Portalı‘na yönlendirilir ve bundan sonraki eğitim, faaliyet ve görev süreçlerini buradan takip edebilirler.

{120462}

AFAD Gönüllüsü Başvuru Formu için buraya tıklayabilirsiniz

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları