preloader

Moda Tutkunları İçin En İyi Kitaplar

27.01.2022
Moda Tutkunları İçin En İyi Kitaplar

Yazı Boyutu:

Alexander McQueen’den Louis Vuitton’a kadar asla modası geçmeyen zamansız ve mutlaka okumanız gereken moda kitaplarını keşfedin!

Moda, podyumda gördüğümüz gösterişli tasarımlar, vazgeçilmez yaşam tarzı veya sonu bitmeyen alışveriş çılgınlığı gibi görülse de aslında ardında yatan çok geniş bir tarihe ve serüvene dayanıyor. Birçok ünlü markanın çıkardığı moda kitapları ise bu serüvene kapılarını açarak en sevdiğimiz tasarımlardan sektör bilgilerine kadar tüm detayları sanat eseri niteliğinde sunuyor. Alexander McQueen’den Louis Vuitton‘a kadar “Asla modası geçmeyen” zamansız moda kitaplarını keşfedin!

Alexander McQueen: Savage Beauty

Alexander McQueen: Savage Beauty, kariyerinin başlangıcından dünyaca ünlü Londra Moda Evi’nin başarılarına kadar tasarımcının yolculuğunun tüm alanını inceliyor. Kitap, McQueen’in kendine özgü estetiğini elde etmek için Savile Row terziliğinin temellerini, özel haute couture tekniklerini ve teknolojik yeniliği nasıl uyarladığını ve birleştirdiğini ortaya koyan en ikonik ve radikal tasarımlarını içeriyor. Ölümünden bir yıl sonra çıkan bu kitap, McQueen’in ikonik tasarımlarından bazılarını da içerisinde barındırıyor. Kitapta ayrıca McQueen’in kendisinden alıntılar da yer alıyor.

Tom Ford

1994’ten 2004’e kadar hem Gucci hem de Yves Saint Laurent için Tom Ford’un tasarım özgeçmişinin bir kataloğu niteliğinde. Tasarımcının Gucci’den çıkışıyla aynı zamana denk gelecek şekilde yayınlanan bu kitap, efsanevi fotoğrafçıların çektiği 200’den fazla fotoğraf ile moda severlerin önemli kitapları arasında konumlanıyor.

Vivienne Westwood Catwalk : The Complete Collections

40 yıllık podyum koleksiyonlarını kutlayan bu kitap, Vivienne Westwood’un 1981’deki ilk defilesinden bu yana hayal ettiği benzersiz kreasyonların yanı sıra eşi ve uzun süredir birlikte çalıştığı Andreas Kronthaler tarafından tasarlanan tasarımlara da yer veriyor. Alexander Fury’nin giriş ve koleksiyon metinleri ve tasarımcıların kendi yazdığı biyografilerle tamamlanan bu kitap, moda evinin yükselişinin grafiğini çıkarmak için okuyuculara ender bir fırsat sunuyor. 1300 fotoğrafı da yayınlayan bu kitap, markanın tüm serüvenine tanık olmanızı sağlıyor.

Prada Catwalk

Prada Catwalk, markanın tarihini ve koleksiyonlarını kronolojik olarak ele alıyor. Miuccia Prada’nın kısa bir biyografik profiline de yer veren bu kitap, markanın öne çıkan koleksiyonlarını ve onların yarattığı etkileri anlatıyor. Kitapta yüzlerce muhteşem kıyafet, detay, aksesuar ve tasarımların yanı sıra Naomi Campbell ve Gisele’den Kate Moss ve Kaia Gerber gibi markanın podyumunda yürümüş modellerin fotoğraflarına da yer veriliyor.

{774624}

Chanel: Collections & Creations

Chanel: Collections & Creations, okuyucuları modanın en önemli markalarından birinin arşivlerine götürüyor. Fransız moda evi Chanel, kitapta 1920’lere kadar uzanan Coco Chanel‘in hayranlık uyandıran tasarımlarından ve Karl Lagerfeld’in çizimlerinden oluşan bir koleksiyon yayınlamak için arşivlerini açtı. Moda gazetecisi Daniele Bott tarafından yazılan 208 sayfalık kitap, takım elbise, kamelya, makyaj ve parfüm, mücevher ve küçük siyah elbise olmak üzere toplam beş ana temayı okuyuculara sunuyor.

Gucci: The Making Of

Gucci: The Making Of, markanın küresel imparatorluğun hikâyesini anlatıyor. Eski Gucci kreatif direktörü Frida Gianni tarafından düzenlenen ve yaklaşık 350 sayfalık olan bu kitap, nadir bulunan fotoğraflar, arşiv görüntüleri ve makalelere yer veriyor. Jebreal, Christopher Breward, Stefano Micelli, Katie Grand, Peter Arnell ve Rula gibi önemli isimlerin de yorumları ile katkıda bulunduğu Gucci: The Making Of kitabı, lüks markanın kökenlerini, kimliğini, etkisini ve inovasyonunu ele alıyor.

Yves Saint Laurent Catwalk

Yves Saint Laurent Catwalk kitabı, markanın kısa tarihi ile başlayarak Yves Saint Laurent‘in biyografik profilini ele alıyor ve koleksiyonları kronolojik olarak okuyuculara aktarıyor. Markanın her koleksiyonunu öne çıkan özellikleri ve yarattığı etkileri ile anlatarak podyumdan seçilmiş görsellerle gösteren kitap, kütüphanenize dahil etmeniz gerekenler arasında bulunuyor.

Louis Vuitton Manufactures

Louis Vuitton Manufactures, Louis Vuitton’un atölyelerini ve Maison’un olağanüstü parçalarını yaratan zanaatkârları gözler önüne seriyor. Bu kitap için özel olarak oluşturulan fotoğrafların yer aldığı cilt, Louis Vuitton atölyelerinin sıra dışı konumlarını ve binalarını, eşsiz Maison teknikleri ile 21. yüzyıla taşınan kreasyonları (bagajlar, çantalar, kokular, saatler, ayakkabılar, mücevherler ve hazır ürünler) aracılığıyla yeteneklerini gözler önüne seren, eşit derecede olağanüstü zanaatkârları sergiliyor. Kitap, bu atölyelere ve orada çalışan ilham veren kişilere ithaf ediliyor.

{85188}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları