preloader

Global Markaların Yeni Logoları

06.07.2023
Global Markaların Yeni Logoları

Yazı Boyutu:

Son yıllarda çoğunlukla otomotiv endüstrisinde olmak üzere global markaların logolarının nasıl değiştiklerini ve arkasındaki hikâyeleri keşfedin.

Günümüzün hızla değişen dünyasında, markaların rekabetçi kalabilmek ve tüketici beklentilerine ayak uydurabilmek için zaman zaman değişimlere gitmeleri gerekiyor. Bu değişimlerden biri de markaların müşterilerine sunduğu yüzü olan logoların yenilenmesi. Global markalar, kendilerini güncelleyerek hedef kitlelerine çağdaş, yenilikçi ve güven veren bir imaj sunmaya çalışıyor. Bu yazıda, dünyanın önde gelen markalarının son zamanlarda gerçekleştirdiği logo değişikliklerini inceleyeceğiz ve bu markaların neden logolarını değiştirme ihtiyacı duyduklarını keşfedeceğiz. Yeni logoların marka stratejilerine nasıl katkı sağladığını ve tüketici tepkilerini de değerlendireceğiz. Hazırsanız, global markaların yeni logolarının sıra dışı dünyasına birlikte adım atalım!

BMW

Global Markaların Yeni Logoları

Otomotiv sektörünün önde gelen markalarından biri olan BMW, daima lüks, performans ve inovasyonla özdeşleştirilen bir marka olmuştur. Ancak, markanın güncel ve rekabetçi kalabilmesi için zaman zaman değişimlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, BMW son zamanlarda uçak pervanesinden esinlenen ikonik logosunda bir evrim gerçekleştirdi. Yeni logo, minimalist bir yaklaşımla markanın değerlerini temsil etmektedir. Klasik daire şekli korunurken, içeriği basitleştirilerek modern ve çağdaş bir görünüm elde edildi. Bu yeni tasarım, BMW’nin teknolojik yeniliklere ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtırken, aynı zamanda markanın prestij ve zarafetini korumayı başarıyor. Yenilikçi logo, BMW’nin geleceğe dönük vizyonunu vurgularken, global tüketicilerle daha güçlü bir bağ kurma hedefini de taşıyor.

Burger King

Global Markaların Yeni Logoları

Ünlü fastfood zinciri markası Burger King, 1999 yılından bu yana kullandığı logosunu yeniledi. Bu yeni logonun tasarımı sırasında 1969-1999 yılları arasında kullanılmış olan tasarımdan esinlenerek biraz daha yuvarlak hatalara sahip retro ve minimal bir görüntü yaratılmak istenmiş. Burger King’in ana şirketi Restaurant Brands International‘ın tasarım başkanı Raphael Abreu bu yeni logodaki sadeleşmeyi, “Küçük ekranda daha iyi görülebiliyor, telefonla daha fazla siparişin verildiği dijital çağda açıkça önemli” şeklinde vurguladı.

Intel

Global Markaların Yeni Logoları

Intel, 2006 yılından bu yana yaptığı ilk tasarım güncellemesiyle markayı modernize etmeyi amaçlayan yeni bir logo ile karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde birçok markanın da tercih ettiği gibi tasarımda sadeleşme söz konusu. Intel bu yeni logosuyla, markanın “geleceği şekillendirmek için geçmişi onurlandırdığını” ve girdapsız tasarımın 1968’den 2006’ya kadar kullanılan orijinal logoyu anımsattığını söylüyor.

Kia

Global Markaların Yeni Logoları

KIA, dönüşümünü ve yenilenmiş marka amacını ifade etmesi için de tasarlanmış yeni kurumsal logosunu ve küresel marka sloganını açıkladı. Logonun tanıtımı, Kia’nın işinin neredeyse tüm yönlerini yenileyerek gelecekteki mobilite endüstrisinde lider olma hedefini temsil ediyor. Logonun ritmik, kesintisiz çizgisi, Kia’nın kararlılığını yansıtırken, simetrisi de kendine güvenini temsil ediyor. KIA, bu yeni tasarımının duyurusu ve yeni başlangıcının kutlaması için 303 tane drone bulunan bir gösteri gerçekleştirdi.

LG

Global Markaların Yeni Logoları

Elektronik ve ev aletleri sektörünün öncü markalarından biri olan LG, yenilikçi ürünleri ve teknolojik çözümleriyle tanınmaktadır. Bu yenilikçi kimliğini desteklemek ve markanın evrimini yansıtmak amacıyla, LG son zamanlarda logo tasarımında bir değişime gitti. Yeni logo, markanın temel değerlerini yansıtırken modern ve minimalist bir yaklaşım benimsemektedir. İnce ve zarif bir yazı tipi tercih edilirken, “Life’s Good” sloganı logo içerisinde vurgulanmıştır. Bu yeni tasarım, LG’nin teknolojik yeniliklere olan bağlılığını ve kullanıcı dostu çözümler sunma hedefini vurgularken, aynı zamanda markanın güvenilirlik ve kalite standartlarını koruduğunu da ifade etmektedir. Yenilikçi logo, LG’nin geleceğe dönük stratejisini yansıtarak, kullanıcılarla daha güçlü bir bağ kurmayı hedeflemektedir.

Nissan

Global Markaların Yeni Logoları

Otomotiv endüstrisinin önde gelen markalarından biri olan Nissan, yenilikçi teknolojileri ve ileri görüşlü tasarımlarıyla bilinmektedir. Geleceğin otomobillerini şekillendirmeyi hedefleyen marka, son zamanlarda logosunu da güncelledi. Yeni logo, Nissan’ın elektrifikasyon ve otonom sürüş gibi önemli trendlere odaklanan vizyonunu yansıtmaktadır. Basitleştirilmiş bir daire şekli ve grafiksel bir tasarımı benimseyen yeni logo, markanın sürdürülebilirlik, bağlantılı mobilite ve ileri teknolojilere olan yönelimini vurgulamaktadır. Aynı zamanda, enerjik ve dinamik bir görünüm sunarak, markanın genç ve modern tüketici kitlesini etkilemeyi hedeflemektedir. Nissan’ın yeni logosu, markanın gelecekteki yolculuğunda teknoloji liderliğini ve yenilikçi kimliğini pekiştiren bir adımdır.

Opel

Global Markaların Yeni Logoları

Opel, 1963 yılından beri imza niteliğindeki sadece çember ve şimşekten oluşan logo tasarımının üzerinde küçük bir revizyon yapılmış yeni logosunu ilk kez Opel Mokka modelinde yer vereceğini açıkladı.

Opel’in Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams yeni Opel logosu ile ilgili şunları söyledi: “Logonun dış çemberi daha ince, daha zarif, daha kibar ve daha belirgin. Bu detaylar markamızın logosunu daha da vurgular nitelikte. Tüm detaylar oldukça keskin. ‘Opel’ yazısı, bir mücevher parçasındaki ince bir gravür gibi çemberin alt kısmına entegre edildi.”

Peugeot

Global Markaların Yeni Logoları

Kendi küresel tasarım stüdyosu “Peugeot Design Lab” tarafından tasarlanan ve kurulduğu yıldan bu yana gerçekleştirilmiş en büyük logo değişikliğini yapan Peugeot, bu değişimi ile yeni bir sayfa açarak kişiliğini yeniden tanımladığını vurguluyor. Ayrıca şirket, bu yeni tasarımın üst düzey pazara yönelik elektrikli araçların tanıtımını yansıtmak ve zamansız olması amacıyla tasarlandığını belirtiyor.

Renault

Global Markaların Yeni Logoları

Logo tasarımındaki son değişikliğini 2015 yılında gerçekleştirmiş olan Renault, otomobil piyasasındaki iki boyutlu tasarım trendine uyarak yeni Renault 5 Prototip ile logo tasarımının değişeceğini Renaulution etkinliğinde duyurdu. Müşterilerine canlı ve modern bir izlenim sunmak isteyen Fransız otomobil markasına göre, önceki logo daha karmaşık bir görünüme sahipti. Ayrıca küçük boyutlandırıldığında okunabilirliğinde de sorun yaratıyordu.

Volkswagen

Global Markaların Yeni Logoları

Dünya genelinde önemli otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen, klasik logosunda yapılmış olan değişiklikle daha minimalist bir görüntüsüyle elektrikli geleceği temsil edecek şekilde oluşturulması istenmiş. Bu yeni tasarımda, 70 yılı aşkın süredir kullanılan imzası niteliğindeki logonun genel hatlarında çarpıcı bir değişiklik yapılmayıp, bir önceki logoya kıyasla daha düz ve iki boyutlu hale getirerek, esneklik ve çok yönlülük katılmıştır.

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff logonun tasarımıyla ilgili “Bu yeniden tasarımdaki kişisel amacım, Volkswagen markasına yeni bir hafiflik getiren W’yi havada tutmaktı. Elbette bu yeni marka, Volkswagen’i dijital çağa da taşıyor ve klasik logomuzu cihazlarda ve uygulamalarda dijital olarak kolayca görüntülenebilen bir ticari markaya dönüştürüyor” dedi. Bu değişimle, yalnızca araç önünde bir değişimden ziyade servislerden yetkili satıcılara, basılı yayınlardan yedek parçalara kadar logonun basılı olduğu her detay değiştirilecek.

{148867}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları