preloader

Global Markaların Yeni Logoları

18.03.2021
Global Markaların Yeni Logoları

Yazı Boyutu:

Son yıllarda çoğunlukla otomotiv endüstrisinde olmak üzere global markaların logolarının nasıl değiştiklerini ve arkasındaki hikayeleri keşfedin!

Bir markanın müşterilerine karşı oluşturulmak istenen imajda ilk adım olan logoda kullanılmış olan yazı stili, renk, boyut gibi unsurlar yansıttığı markayla uyum içerisinde olacak şekilde tasarlanmalıdır. Markaların son yıllardaki logo değişimlerine dair detayları inceleyin.

Burger King

Global Markaların Yeni Logoları

Ünlü fastfood zinciri markası Burger King, 1999 yılından bu yana kullandığı logosunu yeniledi. Bu yeni logonun tasarımı sırasında 1969-1999 yılları arasında kullanılmış olan tasarımdan esinlenerek biraz daha yuvarlak hatalara sahip retro ve minimal bir görüntü yaratılmak istenmiş.

Burger King’in ana şirketi Restaurant Brands International‘ın tasarım başkanı Raphael Abreu bu yeni logodaki sadeleşmeyi, “Küçük ekranda daha iyi görülebiliyor, telefonla daha fazla siparişin verildiği dijital çağda açıkça önemli.” şeklinde vurguladı.

Volkswagen

Global Markaların Yeni Logoları

Dünya genelinde önemli otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen, klasik logosunda yapılmış olan değişiklikle daha minimalist bir görüntüsüyle elektrikli geleceği temsil edecek şekilde oluşturulması istenmiş. Bu yeni tasarımda, 70 yılı aşkın süredir kullanılan imzası niteliğindeki logonun genel hatlarında çarpıcı bir değişiklik yapılmayıp, bir önceki logoya kıyasla daha düz ve iki boyutlu hale getirerek, esneklik ve çok yönlülük katılmıştır.

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff logonun tasarımıyla ilgili "Bu yeniden tasarımdaki kişisel amacım, Volkswagen markasına yeni bir hafiflik getiren W'yi havada tutmaktı. Elbette bu yeni marka, Volkswagen'i dijital çağa da taşıyor ve klasik logomuzu cihazlarda ve uygulamalarda dijital olarak kolayca görüntülenebilen bir ticari markaya dönüştürüyor."

Bu değişimle, yalnızca araç önünde bir değişimden ziyade servislerden yetkili satıcılara, basılı yayınlardan yedek parçalara kadar logonun basılı olduğu her detay değiştirilecek.

General Motors

Global Markaların Yeni Logoları

Amerikan otomotiv şirketi General Motors, elektrikli araçlara yönelmesinin bir parçası olarak yarım yüzyıldan uzun bir süredir kullanılan logonun tasarımında önemli bir değişikliğe gidildi.

1938 yılından beri logoda büyük harfli kısaltma yer almaktaydı. Bu yeni tasarımda General Motors kısaltması küçük harfle yazılmış ve "m" harfinin etrafındaki boşluk bir elektrik fişini andıracak şekilde tasarlandığını düşündürmektedir.

General Motors, "sıfır emisyonlu bir geleceğin açık gökyüzünü" çağrıştırmak için parlak mavi bir renk tercih edildiğini belirtti. Ayrıca bu yeni tasarım araçlar üzerinde kullanılmaktan ziyade dijital ortamlar için oluşturulmuştur.

{773081}

Renault

Global Markaların Yeni Logoları

Logo tasarımındaki son değişikliğini 2015 yılında gerçekleştirmiş olan Renault, otomobil piyasasındaki iki boyutlu tasarım trendine uyarak yeni Renault 5 Prototip ile logo tasarımının değişeceğini Renaulution etkinliğinde duyurdu.

Müşterilerine canlı ve modern bir şeyler sunmak isteyen Fransız otomobil markasına göre, önceki logo daha karmaşık bir görünüme sahipti. Ayrıca küçük boyutlandırıldığında okunabilirliğinde de sorun yaratıyordu.

Amazon

Global Markaların Yeni Logoları

Amazon, geçtiğimiz ay mobil uygulama logosunun tasarımında değişiklik yaptı. Tasarım, karton kutuları temsil eden kahverengi bir arka plan üzerinde Amazonun ana logosunda yer alan gülümseme ve bu gülümsemeyi ortalayacak şekilde hemen üstüne yerleştirilmiş mavi koli bandı ucunu temsil eden bir görselden oluşuyordu. Ancak bu yeni tasarımda yer alan koli bandının bazı kullanıcılar tarafından Hitler’in bıyığına benzetilmesi sebebiyle ufak bir değişik yaparak bu benzerlikten uzaklaştırılmak istenmiş görünüyor.

Opel

Global Markaların Yeni Logoları

Opel, 1963 yılından beri imza niteliğindeki sadece çember ve şimşekten oluşan logo tasarımının üzerinde küçük bir revizyon yapılmış yeni logosunu ilk kez Opel Mokka modelinde yer vereceğini açıkladı.

Opel'in Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams yeni Opel logosu ile ilgili şunları söyledi,“Logonun dış çemberi daha ince, daha zarif, daha kibar ve daha belirgin. Bu detaylar markamızın logosunu daha da vurgular nitelikte. Tüm detaylar oldukça keskin. 'Opel' yazısı, bir mücevher parçasındaki ince bir gravür gibi çemberin alt kısmına entegre edildi.”

Peugeot

Global Markaların Yeni Logoları

Kendi küresel tasarım stüdyosu “Peugeot Design Lab” tarafından tasarlanmış ve kurulduğu yıldan bu yana gerçekleştirilmiş en büyük logo değişikliği olarak duyuran Peugeot, bu değişimi ile yeni bir sayfa açarak kişiliğini yeniden tanımladığını vurguluyor. Ayrıca şirket, bu yeni tasarımın üst düzey pazara yönelik elektrikli araçların tanıtımını yansıtmak ve zamansız olması amacıyla tasarlandığını belirtiyor.

Intel

Global Markaların Yeni Logoları

Intel, 2006 yılından bu yana yaptığı ilk tasarım güncellemesiyle markayı modernize etmeyi amaçlayan yeni bir logo ile karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde birçok markanın da tercih ettiği gibi tasarımda sadeleşme söz konusu. Intel bu yeni logosuyla, markanın "geleceği şekillendirmek için geçmişi onurlandırdığını" ve girdapsız tasarımın 1968'den 2006'ya kadar kullanılan orijinal logoyu anımsattığını söylüyor.

KIA

Global Markaların Yeni Logoları

KIA, dönüşümünü ve yenilenmiş marka amacını ifade etmesi için de tasarlanmış yeni kurumsal logosunu ve küresel marka sloganını açıkladı. Logonun tanıtımı, Kia'nın işinin neredeyse tüm yönlerini yenileyerek gelecekteki mobilite endüstrisinde lider olma hedefini temsil ediyor. Logonun ritmik, kesintisiz çizgisi, Kia'nın kararlılığını yansıtırken, simetrisi de kendine güvenini temsil ediyor.

KIA, bu yeni tasarımının duyurusu ve yeni başlangıcının kutlaması için 303 tane drone bulunan bir gösteri gerçekleştirdi.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları