preloader

Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı

12.04.2023
Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin çağdaş sanat tarihi içinden özenle seçilmiş eserlerin olduğu bir koleksiyona sahip olan Selman Bilal’in B3 evindeki koleksiyonunu yerinde gözlemledik.

Yaratıcı endüstrilere HAN’larında çalışma, sergileme ve etkinlik alanlarını sağlamasıyla bilinen HAN Spaces ve OGGUSTO’nun iş birliğiyle düzenlenen “HAN ART Community Events” powered by OGGUSTO koleksiyoner buluşmalarının ikincisi Selman Bilal’in Arnavutköy’deki Han Tümertekin’in mimari eseri olan B3 evinde gerçekleşti. Yeni nesil bir çalışma alanı yaratma amacıyla hizmet sunan ve sanata katkılarıyla dikkat çeken HAN Spaces’in organizasyonunda ziyaretçiler sanatla dolu bir gün geçirdi. HAN sakinlerinin yanı sıra sanat dünyasından tanıdık simaların, sanatseverlerin, markaların yönetim kurullarında yer alan yöneticilerin buluştuğu organizasyonda katılımcılar hem keyifli anlar geçirdi hem oldukça değerli bir sanat koleksiyonunu yerinde gözlemleme fırsatı buldu. Sanat kurumlarına ve sanatçılara verdiği destekle bilinen, bağımsız sanatçılar ve koleksiyonerler arasında güvenli bir köprü olma amacıyla yarattıkları projelerle de dikkat çeken Bilsar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal’in oluşturduğu koleksiyon sanatın etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Sanat danışmanı Feride Çelik’in anlatımıyla ve Bilsar Kreatif Direktörü Ceren Taşkent Acarol’un katkılarıyla yapılan sunumda; koleksiyonun tematik herhangi bir strateji ya da dönemsel bir kürasyon dahilinde ayrılmadığı, eserlerin tümünün evde görülebilir olduğu vurgulandı. Koleksiyonun genel ilerlemesinin evin tanıdığı alanlarla özdeş olmasının ve eserlerin evle kurduğu bağın koleksiyonu ‘unique’ bir hale getirdiğini söyleyen Acarol mekana özgü yerleştirmelerin giderek çoğaldığı ve her geçen yıl koleksiyonun büyüdüğü dile getirildi.

Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı
Selman Bilal koleksiyonunun detaylarını ziyaretçilerle paylaştı

B2 Evi ile Ağa Han mimarlık ödülünü alan mimar Han Tümertekin’in tasarladığı B3 Evi’nden ismini alan koleksiyonun hikayesi, 2007’de Ayşe Erkmen’in evin monokronik yapısına zıtlık taşıyan “Rengârenk” isimli seramik karo yerleştirmesi ile başladı ve zaman içinde eklenen 36 sanatçının 56 işi ile devam etti. Mimari ile içkin bir şekilde mekâna özgü yerleştirmelerle şekillenen koleksiyonun tamamı Türkiye’li sanatçılardan oluşuyor.

Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı
Etkinlikte OGGUSTO’nun kurucusu Özlem Güsar gelen davetlilere duygularını belirtti

B3 Evi mimari bir yapının nasıl sanatla iç içe bir yaşam alanına dönüşebileceğinin en güzel kanıtlarından biri olarak göze çarpıyor. Selman Bilal, işinin merkezinde şekillenen, disiplinli ve molasız çalıştığı gündelik akışının dengesini , meditatif bir eylem olarak tanımladığı sanat koleksiyonerliği ile kuruyor. Bilsar’ın merkez binasının altında güncel sanat sergileri ve kısa film yarışmaları düzenleyerek başladığı ve tiyatro grub DOT’un destekçisi olarak sürdürdüğü katkılarla yakından takip ettiği sanat ortamı zamanla kişisel bir sergiye ilham veren Bilal’in koleksiyonu sanatçılara bağ kurarak ve hep sevilerek tek tek dahil edilen işlerinden oluşuyor. Bu dinamik koleksiyon zamanın ruhunu taşıyan ,düşüncesi ve formuyla eleştiri geliştiren bir seçkiyle ilerledi. Hatta koleksiyonun önemli bir bölümünü oluşturan video sanatı 2018 yılında BİLSART adı altında yalnızca video gösterimlerine yer veren, kâr amacı gütmeyen bir sanat mekanına dönüştü.

Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı
HAN Spaces Kurucu Ortağı ve CEO’su Gizem Burteçin bu organizasyonu gerçekleştirmenin mutluluğunu katılımcılarla paylaştı

Selman Bilal’in bir sanat eseri alırken en önemli ölçütünün eserin mekânla bir ilişkiye geçmesi ve evin espasına kazandıracağı yeni anlamlar olduğu biliniyor. Koleksiyonun bir diğer dikkat çeken yanı B3 koleksiyonun tamamı, Türkiyeli sanatçılardan oluşması. Koleksiyonerin bu tercihinde eserlerin kendi yetiştiği coğrafyayla tarihsel bağları,şahsi referans dünyasında bulduğu karşılıklar ve burada yeşerecek sanat üretimine destek olma arzusu gibi nedenler ön plana çıkıyor.

Koleksiyonun göze çarpan başka bir özelliği ise dönemsel, ideolojik yahut tematik bir çizgi yerine son derece kişisel bir hisle eserlerin birbirine bağlanmış olması. Bu his daha çok bir hatırayı, duygu yükünü, fikri paylaşıyor olmak, kişisel nostaljisini farklı bir form ve dilde görmek şeklinde sanat eseriyle iletişime geçiriyor. B3 koleksiyonunun sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktan ziyade, eserlerin evin hayati parçası olarak bütünleştiği, tazeliği koruyan bir koleksiyon.

Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı
Gelen ziyaretçiler sanat eserleri karşısında doyumsuz anlar yaşadı

Davetliler için unutulmaz bir gün yaşatan “HAN ART Community Events” powered by OGGUSTO koleksiyoner buluşmalarının ikincisi olarak düzenlenen Selman Bilal B3 evinden katılımcılar oldukça mutlu ayrıldı. Koleksiyoner buluşmalarının gelecek aylarda da düzenlenmeye devam edecek.

Koleksiyoner Selman Bilal Evinin Kapılarını Açtı
“HAN ART Community Events” powered by OGGUSTO koleksiyoner buluşmalarının her ay devam etmesi düşünülüyor
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları