preloader

Kahramanmaraş Depreminde Destek Olan Markalar

13.02.2023
Kahramanmaraş Depreminde Destek Olan Markalar

Yazı Boyutu:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 12 saat arayla gerçekleşen iki depremle milyonlarca insan olumsuz etkilendi. Zor günleri birlikte aşmak için farklı sektörlerden çok sayıda şirket bölgeye yardım göndererek destek oldu.

*Destek olan tüm markalar alfabetik sırayla yazılmıştır. Bilgiler markaların kendi açıklamalarından alınmıştır ve güncellenmeye devam edilmektedir.

Kahramanmaraş Depreminde Yardım Eden Firmalar

A-F Harfleri Arası Markalar

Abdi İbrahim

Sağlık Bakanlığı’nın ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yönlendirmesiyle 13 bin kutu ilacı deprem bölgelerine ulaştırdı. AFAD koordinasyonu ile çadır, battaniye, yetişkin ve çocuk uyku tulumu, acil durum battaniyesi, termal içlik, çorap, bere, eldiven, kuru yiyecek, pet şişe su, kazma ve kürek taşıyan yardım tırını bölgeye ulaştırdı. Enkaz kaldırma çalışmalarında kullanılmak üzere 5 ekskavatör ve 3 jeneratörü de sağladı.

Airbnb

Airbnb, depremzedeler için ücretsiz konaklama sağlama çalışmaları başlattı. Airbnb.org’un 5 milyon dolara kadar yapılan bağışlara ek, aynı miktarda Airbnb tarafından eklenerek yapılacağını duyurdu.

Akbank

Barınma, ısınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçları karşılamak adına yaşam konteynırı, jeneratör, ısıtıcı, yatak, battaniye, erzak gibi yardımları ulaştırdı. Depremden etkilenenlerin yaşamını tekrar kurabilmesi için 650 milyon TL destekte bulundu.

Akinon

Yetkili kurumlara 500 bin TL yardımda bulundu.

Akkök Holding

13 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD koordinasyonunda kurtarma çalışmalarına destek verdi. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılması için hayati önem taşıyan inşaat ekipmanı ve iş kıyafetlerini bölgeye ulaştırdı. Akrilik battaniye, jeneratör, konteyner, çadır, projektör, tuvalet, duş ünitesi ve ekmek üretim ünitesi soba, maske, giysi, temizlik malzemeleri, yakacak odun, temiz su, süt, bebek maması ve kışlık kıyafet ile çocuklar ve kadınlar için hijyen ürünleri desteğinde bulundu. Teknik donanımlı destek ekibi ve 10 adet jeneratörün de yer aldığı 4 tır ve 15 araç ile bölgeye ulaştı. AFAD ve STK’lar üzerinden nakdi yardımlar gerçekleştirdi.

Allianz

Depremden etkilenen bölgelere yapılan yardım çalışmalarına destek amaçlı 120 Milyon TL değerinde destek sağladı.

Amazon

Kızılay’ın Hatay ve Malatya’daki depolarına dört tır yardım malzemesi gönderdi, Deprem Yardımlaşma Seferberliği kapsamında AFAD’a yardım topladı ve bölgedeki STK’lara hem 500 bin dolar bağışta bulundu. Amazon.com üzerinden milyonlarca lira yardım toplanmasını sağladı ve yardımların bölgeye ulaşması için lojistik destekte de bulundu.

Arzum

AFAD ve STK’lar ile ihtiyaç listelerindeki küçük ev aletlerinin gönderimine başladı.

Ata Holding

ATA Grubu, depremzedeler için 20 milyon TL değerinde bir destek fonu oluşturdu. Ayrıca temel gıda ürünlerini içeren 6 adet tırı bölgedeki vatandaşlarımıza ulaştırdı.

Bauhaus Türkiye

Bauhaus Türkiye ve Bauhaus Almanya içerisinde kışlık giyim, kuru gıda, mama, su, battaniye, yorgan, tüp, mum, hijyen malzemeleri, ısıtıcılar ve aydınlatma malzemelerini içeren 6 tırı yardım için AFAD’a teslim etti.

Barilla

Resmi kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde desteklerini sürdürüyor. Hayata Destek Derneği ile barınma ve temel ihtiyaçlar için finansal destek de bulundu. Mutfak ve aşevlerinin sıcak yemek servisi için ürün sevk etmeye devam ediyor.

Bayer ​​

Depremden etkilenenleri destelemek amacıyla 1.5 Milyon avroluk acil yardım fonu oluşturdu. Ayrıca AHBAP ve Kızılay’a 500 biner euro bağışta bulundu.

Beymen

Beymen Group depremde etkilenen illerdeki vatandaşların ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla Türk Kızılay’ı ile işbirliği yaptı. Mevsim şartlarına göre kışlık mont, giyim, bot ve battaniye yardımlarını tırlar ile bölgeye sevk etti.

Braun

2 milyon üzerinde hijyenik ped ve 1 milyon bebek bezi başta olmak üzere temel hijyen ürünleri gönderimi sağlandı, mobil bebek bakım odalarını deprem bölgesine gönderdi. Tuvalet kabinleri 200.000 kullanım kapasitesiyle hizmet vermek üzere AFAD koordinasyonlu deprem bölgesine gönderildi ve gerekli deterjanları iletti.

Borusan Oto

Borusan yardım tırları, lojistik operasyonlar, iş makinesi ve enerji çözümleri tedariki, barınma imkanları ile destek olmak adına çalışmalarına devam ediyor.

Boyner Grubu

AFAD ile koordinasyonlu çalışarak deprem bölgesine kadın, çocuk, erkek giyim, ilk yardım, temel gıda, sağlık ve hijyen ürünleri için yardım gönderdi. Boyner Grup Gönüllüleri AFAD ile bölge çalışmalarında yer aldı. Sundukları dijital kartlar ile Kızılay, AKUT ve AHBAP ile bölgeye destek ulaşılmasını sağladı. AFAD’a 10 milyon TL değerinde destek sağladı ve gönüllüleri ile birlikte 40 Milyon TL’nin üzerinde yardım yaptı. Ayrıca 50 milyon TL bağışladı.

CarrefourSA

Su, kuru gıda, bebek maması, bebek bezi, kıyafet, battaniye, ısıtıcı başta olmak üzere gerekli olabilecek malzemeleri iletti. Sıcak yemek servisi yaptı.

Cengiz Holding

2.5 milyar TL bağış yaptı. Arama ve kurtarma çalışmaları için tüm iştirakleri, grup şirketleri, iş makineleri ve teknik ekibinin yanı sıra maden işletmelerinde çalışan uzman kurtarma ekipleriyle destek sağladı. İslahiye ve Hatay’da 2 ekmek fabrikası desteği sağladı.

Coca Cola

Hazar fabrikası tüm kapasitesiyle yardım için çalıştı. 30 milyon TL yardımda bulundu. 80 tır su gönderdi.

Çalık Holding

20 milyon TL bağışta bulundu. Depremzedelerin barınma, sıcak yemek, temiz su, hijyen malzemeleri ve yakıt gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yaptı. Ahmet Çalık Vakfı aracılığıyla AFAD ve Kızılay başta olmak üzere çalışan yardım kuruluşlarına nakdi yardımda bulundu. Fabrikasında 1000 depremzedeyi misafir etmekte ve misafirler için her gün 2500 kişilik sıcak yemek, 24 saat su ve çay hizmeti vermekte. 54 kişilik acil müdahale ekibi AFAD koordinasyonunda Malatya ve Hatay’daki arama-kurtarma çalışmalarını yürütüyor. 45 iş makinesini deprem bölgesine ulaştırdı.

Çırağan Palace Kempinski

Bir yıl boyunca devam edecek kampanya ile konaklama yapılacak tüm odalardan her gece için 200 TL bağış toplayacak ve her ayın sonunda biriken miktarın iki katını da kendileri ekleyerek depremden etkilenen vatandaşlar için bağışlayacak. Çırağan Palace Kempinski ayrıca, çalışanlarının topladıkları kışlık giysi tırlarını da AFAD koordinasyonunda bölgeye ulaştırmak için hazırladı.

Dağ Holding

Depremin ilk aşamasından itibaren ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile bölgeye gıda, ısınma ve çocuk malzemelerinden oluşan yardım tırları ulaştırıyor. Ayrıca deprem bölgesindeki barınma ihtiyacına yönelik konteyner gönderimini gerçekleştiriyor.

Decathlon

Kadın, erkek ve çocukların soğuktan korunmasına yardımcı olacak kar pantolonu, çadır, termal çorap, kar botu gibi acil ihtiyaçları ulaştırdı.

DeFacto

Tırlarla kışlık giyim malzemeleri gönderdi. 100 bin adet battaniye ve medikal maske ulaştırdı. Ücretsiz olarak ürünleri verebilmek için bölgedeki mağazaları açtı.

Demirören Holding

50 milyon TL bağış yaptı. AFAD ile koordineli olarak acil ihtiyaç listesindeki ürünleri ve 150 adet tam donanımlı yaşam konteyneri temin etti.

Doğan Holding

Deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanabilmesi ve kentlerdeki yaşamın yeniden inşasını destek olabilmek için 150 milyon TL kaynak ayırdığını açıkladı. Aydın Doğan Vakfı Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar projesi ile ilk aşamada 1000 öğrenciye eğitim hayatları boyunca burs imkanı sağlayacaklarını duyurdu.

Doğuş Grubu

TÜVTÜRK Muayene İstasyonları kapsamında bölgedeki 13 istasyonunu barınma amacıyla tahsis etti. Depremin olduğu ilk akşam sıcak yemek, su servisi sağladı. Doğuş İnşaat, Anadolu’nun farklı yerlerindeki şantiyelerinden vinçli kamyon, ekskavator, kamyon, binek araçlar, jeneratörler, konteynerler ve büyük miktarda destek malzemesini bölgeye götürdü. Doğuş Otomotiv, bölgedeki yetkili satıcı binalarının barınma amaçlı kullanılmasını; tır ve lojistik desteği sağladı.

Disney Plus

The Walt Disney Company olarak yardım çabalarına katkıda bulundular. Fox Yayınları aracılığıyla da depremzedelere yönelik bir yardım kampanyası başlatacaklar.

Divan Otelleri

Gaziantep, Adana, Diyarbakır otellerini depremden zarar gören kişilerin kullanımına açtı. Ayrıca Divan Grubu Mersin, Bursa, Çorlu, Ankara ve İstanbul City otellerinde depremden etkilenen vatandaşlara da hizmet verdiğini duyurdu. 1000 kişilik yemek çıkarma kapasitesine sahip seyyar mutfağı AFAD koordinasyonu ile Gaziantep Nurdağı Bölgesi’ne ulaştırıldı ve yemek servisi yapıldı.

Eczacıbaşı

Deprem ihtiyaçlarının temini ve arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için yardım tırları yolladı. Topluluğu bünyesindeki arama-kurtarma ekibi deprem bölgesine destek sağladı. Bölgedeki ihtiyaca yönelik 150 bin kutu ilaç içeren tırı bölgeye ulaştırdı. Afet bölgesindeki sağlık ve hijyen ihtiyaçlarına destek vermek üzere, 175 mobil tuvaleti Vitra, Selpak ve Maratem’in desteğiyle kullanıma sundu. 300 milyon TL’lik kaynak bağışının barınma, hijyen, sağlık desteği vermek amacıyla 100 milyon TL’sini AFAD’a bağışladı.

Emirates

Emirates, depremlerin ardından, International Humanitarian City (IHC) ile birlikte gerçekleştirilen saha yardım çalışmalarını ve arama-kurtarma faaliyetlerini desteklemek adına acil yardım malzemelerinin sevkiyatı için bir hava koridoru oluşturmuştur.

Estee Lauder

Estee Lauder çocukların ve ailelerin acil temel ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçti. İhtiyaçları karşılamak ve ilerleyen süreçteki iyileştirmeye yönelik çalışmalara destek oldu ve bunun için UNICEF’e 400 bin dolar bağışta bulundu.

ETİ

Başta afet bisküvisi olmak üzere Kızılay aracılığıyla ürünlerini deprem bölgesine ulaştırdı.

Fendi

Depremin gerçekleştiği ilk günlerden itibaren Türkiye’de faaliyet gösteren Arama Kurtarma Dernekleri ve Sivil Toplum kuruluşlarına bağışta bulunarak destek verdi.

Ferrero

Depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak adına yapılan desteklere katkı sağlamak amaçlı 1,2 milyon euro’luk bir bağış fonu açtı.

Filli Boya

2500 çadır, yalıtım malzemesi ve 10 milyon TL değerinde ihtiyaç yardımı yaptı. AFAD’a 10 milyon 250 bin TL nakit yardımda bulundu. Bölge çalışanları ilaç, gıda, uyku tulumu, battaniye, çadır, jeneratör gibi ihtiyaçları giderdi. Betek ile birlikte hijyen ve temizlik ürünleri, çocuk ürünleri, gıda paketleri oluşturdu.

Flo

AFAD ve yetkili kurumlar ile koordineli olarak çalıştı. Bölgeye tırlarla ayakkabı, çorap, atkı, bere, mont, su, battaniye gönderdi. Şanlıurfa fabrikasında yemek hazırlatıp servis etti.

G-L Harfleri Arası Markalar

Garanti Bankası

Temel ihtiyaçların yayında geçici barınma ihtiyacını karşılamak üzere, konteyner ve çadırlara ihtiyaç duyulan güvenli bölgelere gönderim yaptı.

GSK

Tüm dünyadaki GSK çalışanlarının destek olabileceği bir bağış toplama kampanyası başlatmak ile beraber ilk aşamada ihtiyaçlar için 1 milyon sterlin tutarında bağışta bulundu.

Hayat Holding

Deprem bölgesindeki halkın ihtiyaçların karşılanması için 100 milyon TL nakit ve 30 milyon TL tutarında malzeme bağışı yaptı.

Henkel

Henkel, Fritz Henkel Stiftung Vakfı ile iş birliği içinde 1 milyon avro bağış yapacağını açıkladı.

Hepsiburada

Bölgedeki acil ihtiyaçları karşılamak üzere AFAD ve Kızılay koordinasyonu ile tırlar afet bölgesine ulaştırıldı. AKUT’a maddi destek yapabilmek amacıyla dijital yardım kartları hazırlandı ve paydaşlara sunuldu.

H&M

H&M Group olarak AFAD’a 100 bin dolar, H&M Vakfı olarak ise Kızılay ve Save the Children kuruluşlarına toplam 500 bin dolar bağışta bulundu.

HSBC

HSBC Grubu, felaketten etkilenen bölgelere yardım için yetkili kuruluşlara ve sivil toplum kuruluşlarına aktarmak üzere 1 milyon USD‘lik yardım fonu oluşturdu. Sahadaki yardım ve destek çalışmaları için 2 milyon TL’lik yardım yapmıştır.

Huawei

Afet bölgesinde kesintisiz iletişim için mobil baz istasyonları, dizel jeneratörler, şebeke yedek parçalara bölgeye gönderimini sağladı.

IC Holding ve IC Vakfı

Depremin ilk gününden itibaren 336 iş makinesi ve 6822 çalışanıyla sahada yer aldı. Arama kurtarama çalışmalarına ekipman, el aletleri ve koruyucu malzeme desteğinde bulundu. 19 tır yiyecek-içecek ve temel ihtiyaç malzemesi sağladı. Yedi noktada içecek ve yiyecek servisi sunuyor. Antalya’daki otellerini 647 kişi için açtı. İskenderun’da 1500 kişilik IC İbrahim Çeçen Vakfı İskenderun Yaşam Alanı açıyor. Mersin Büyükeceli’de 6 bin kişilik prefabrik kamp açıyor. IC Grup şirketleri çalışanlarının bağışları ile de Ankara’ya gelen 24 afetzede ailenin tüm acil ihtiyaçları karşılandı.

IKEA

Ikea’nın kar amacı gütmeyen IKEA Foundation; Türkiye ve Suriye’yi etkileyen deprem sonrası sürece destek için olmak için 10 milyon Euro bağışta bulunmuştur.

Inditex

Inditex, ihtiyaçlara destek olmak amacıyla Kızılay’a 3 milyon euro bağışta bulundu.

ING

ING Türkiye, depremden etkilenen bölgelere destek amacıyla sivil toplum kuruluşlarına aktarmak üzere ING Grubu’nun da 2 milyon euro’luk desteği ile toplamda 3 milyon euro büyüklüğünde yardım fonu oluştu.

iLab

Deprem bölgelerindeki ihtiyaçların karşılanması için iLab Grubu AFAD’a nakdi bağışta bulundu, yardım taleplerine tek bir yerden ulaşılmasını sağlamak amacıyla Endeksa ‘Yardım Talepleri ve Deprem Analizler’ sayfasını hazırladı. Emlakjet depremzede vatandaşların barınma ihtiyacına destek olmak için ‘Evin Umut Olsun’ platformunu yayına açtı. Kariyer.net ‘Deprem İstihdan Seferberliği’ açtı.

İş Bankası

Depremde hayatını kaybeden vatandaşların kredi borçlarını sildi ve AFAD’a 1 milyar TL bağış yaptı.

Johnson&Johnson

1 milyon dolar bağış yaptı ve bu bağışı afet yardımı çabalarını desteklemek için Uluslararası Tıp Derneği (IMC) ve Uluslararası Kurtarma Komitesine (IRC) aktardı.

Karaca

Yetkili kurumlar ile organize olarak battaniye, yorgan, tencere, tava, su ısıtıcı, mutfak gereci başta olmak üzere ihtiyaç listesindeki ürünleri ulaştırdı. Sıcak yemek servisi için mutfaklar kurdu ve kurulumlara devam ediyor. Bölgeye destek vermek ve istihdama katkı sağlamak için tüm gıda malzemelerini yerel üreticilerden temin ediyor. Kurulacak konteyner evlerin mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor. 1 EL DE BİZDEN bağış kampanyasıyla bağışlanan her bir ürüne karşılık, Karaca da bir ürün bağışlıyor.

Kering

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni, Boucheron, Pomellato, DoDo Jewels, Qeelin, Kering Eyewear ve diğer markalarıyla birlikte bağışta bulunacağını açıkladı.

Koç Grubu

Arçelik ve Beko gıda, kıyafet, ısınma gibi birçok ihtiyaç için toplamda 408.000’den fazla yardımda bulundu. Ford Kahramanmaraş’a giden sağlık ekibi sahra hastanesi kurarak bölge halkına hizmet sağladı. Opet enerji tedarikinin aksamaması için yakıt tankerlerini AFAD ve valiliklerle konuşarak bölgeye ulaştırdı. Tüpraş deprem bölgesine iş makineleri, ambulanslar, itfaiye araçları, arama kurtarma ekiplerinin aydınlatma ihtiyaçları ve depremzedelerin ısınma gereksinimleri için yakıt desteği sağladı. Aygaz ısıtıcı, ocak, tüp gibi ürünlerin tüm stoklarını bölgeye sevketti. Turk Traktor ilk etapta kazıcı-yükleyici iş makinesi, operatörlerden oluşan kurtarma ekibi desteğini de bölgeye ulaştırdı. Koçtaş çadır, uyku tulumu ve mat gibi malzeme yardımı sağladı.

Komili

Depremden etkilene vatandaşlar için sıvı sabun ve ıslak havlu desteği sağlandı. Deprem bölgesine destek için kamu kuruluşları ve STK’larla birlikte çalıştı.

Kotex

1 milyon adet hijyenik ped desteği sağlamıştır.

Koton

Çevre illerdeki mağazalardan giysi ve diğer acil ihtiyaçları karşılamak için harekete geçti. Çocuk, kadın, erkek gruplarında kaban, iç giyim, atkı-bere-eldiven, çorap gibi kış günlerinde kullanılabilecek on binlerce adet üründen oluşan paketler hazırladı. AFAD’a destek amaçlı 20 tonluk ekskavatörler kiraladı. Ayrıca depremzedelere destek olmak için 5 milyon TL bağışta bulundu.

LC Waikiki

AFAD ve Kızılay koordinasyonunda toplamda 1 milyon 600 bin adet ürün bağışlandı. Ticaret Bakanlğı’nın başlattığı Deprem Yardımlaşma Seferberliği kapsamında 11 milyon TL değerinde ürün satın alınarak katkı sağladı.

Lego

800 bin dolar bağış yaptığını açıkladı.

Lenovo

Lenovo yaşanan felakete destek amacıyla uluslararası bir yardım kampanyası başlattı ve yetkili yardım otoritelerine 1 milyon TL bağışladı.

Les Benjamins

Kışlık ürünlerini afet bölgesine Kızılay aracılığı ile ulaştırdı ve acil ihtiyaçların karşılanmasına destek oldu.

L’Oreal

AHBAP ve AKUT başta olmak üzere yerel STK’lar ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne aktarmak üzere 10 milyon TL’lik fon oluşturuldu.

Louis Vuitton

Deprem bölgesindeki çocuklara ve ailelere destek için UNICEF aracılığıyla harekete geçti.

M-R Harfleri Arası Markalar

Mango

Depremden etkilenenlere yardım amaçlı Kızılay’a 3 milyon TL bağışta bulundu.

Manu Atelier

Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği’yle afet bölgelerinde depremden etkilenen öğrencilerin eğitime erişilebilirliğini sağlamayı amaçlıyorlar. Başlangıç olarak 20 depremzede öğrencinin üniversite hayatları süresince eğitimlerini üstlenmek ve mentörleri olmak için çalışmalar yapıyorlar.

Marks Spencer

Ağırlıklı olarak çocuk ürünü olmak üzere binlerce mont, kazak, atkı, bere ve termal içlik ulaştırıldı. Profesyonel arama kurtarma ekibi sahada çalıştı. M&S İngiltere ekibi ihtiyaçları karşılamak adına nakdi bağış yaptı.

Mastercard

Çalışmalara destek olmak amacıyla Dünya Gıda Programı ve İhtiyaç Haritası’na 10 milyon TL fon sağladı.

McDonald’s

McDonalds, Save the Children International, World Central Kitchen ve yerel kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan bağışlarla 1 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulundu. Afet bölgelerine menü dağıtımı yaptı ve 7 günde toplam 50 bin adet menünün AFAD ile koordine olarak ihtiyaç noktalarına ulaştırdığını bildirdi.

MediaMarkt

MediaMarkt, 2 milyon euro değerinde bağış fonu oluşturdu. Şirket ayrıca, ısıtıcı, powerbank ve şarj aleti gibi 14.000 adet ürünün bölgeye gönderdi.

Meri Krutzo

Deprem bölgesine temel ihtiyaçları kapsayan konserve gıda, çocuk ve bebeklerin bakımını karşılayacak malzemeler içeren 5 tır yardım malzemesi ve 3 tır su iletti. İstanbul Kent Üniversitesi ekipleri, gönüllüleri ve hemşireleri ile depremzedelere ilk yardımda bulundu. Seyir ve mobil mutfaklar kurarak, Adıyaman bölgesinde çorba ve sıcak yemek dağıtıldı. Bir sonraki aşama olarak çocukların gelişimi için çocukları mutlu edecek, eğitici oyuncaklar temin edilmesine ek olarak gönüllü pedagog ve psikolog öğrenciler ile bölgeye giderek çocuklara destek verme projesi planlanıyor.

Meta

İnsanların kendilerini güvende olduklarını işaretleyebilmeleri, arkadaş ve ailelerine iyi olduklarını bildirebilmeleri için Facebook uygulamasında Güvenlik Kontrolü özelliği etkinleştirildi. Yardım iletimi amacıyla Topluluk Yardımı özelliği oluşturdu. Kan bağışı için Türk Kızılayı ile koordineli çalıştı. Güvenli bilgi yayılımı için AKUT ile beraber Whatsapp yardım hattı oluşturdu.

Metro Türkiye

Bölgelerde kurulan Sahra mutfaklarında depremzedelerin yemek ihtiyacını karşılamak üzere 120.000 öğün için gıda tedariki sağlandı. Aynı zamanda AFAD ve Kızılay ile depremzedelerin gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak tırlar yollandı.

Mercedes

Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 1 milyon euro yardım yaptı.

Nespresso

Depremden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına Kızılay, AKUT, AHBAP, Bakanlıklar ve Belediyeler aracılığıyla 25 tır su, 70 ton gıda ve maddi destek yardımları ulaştırdı. Ayrıca ilk yardım, kurtarma ve medikal uzmanlığa sahip çalışanları ile gönüllü olarak bölgede yardım sağladı.

Nestle

Kızılay, AFAD, AKUT, AHBAP, SUDER’in yanında dernekler ve belediyeler olmak üzere 30 kurum aracılığı ile ayni ve nakdi bağışlarını gerçekleştiriyor. 50 tır su, 100 ton bebek maması, medikal beslenme ve diğer gıda ürünlerini, hayvanlar için 20 ton evcil hayvan maması ürününü iletmeye devam ediyor. Dünyada 300 bine yakın çalışanına ilettiği bir bağış kampanyası başlattı. Tüm çalışan bağışları şirket tarafından ikiye katlanacak ve ihtiyaçlar doğrultusunda desteklerini sürdürecek.

Netflix

6 milyon TL tutarındaki bağışı sektördeki partnerleri aracılığı ile yardım kuruluşlarına ulaştırdı.

Nissan

Kızılay’a 1 milyon euro’luk nakdi yardımda bulundu ve 4×4 araçlarını operasyonel destek için bölgeye gönderdi.

Nivea

Acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Kızılay’a 500.000 euro miktarındaki global bağış yaptı.

n11

İlgili kuruluşlarla birlikte 10 tır battaniye gönderdi. Destek kartlarının satışını yaptı ve verilen destek siparişlerini bölgeye ulaştırdı.

Obilet

Depremzedeler için Hatay’dan ücretsiz tahliye otobüsleri kaldırmaya başladı.

Odeabank

Depremden etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlarını temin etmek için deprem bölgesine ulaştırdı.

Orient World

60 milyon TL bağışta bulundu.

Optylon Krea

Optylon Krea grubu depremden etkilenen vatandaşlara destek olmak üzere AHBAP’a Portekiz iş ortaklarıyla birlikte bağış yaptı.

Orka Holding

Orka Holding kendi markalarına ait deprem bölgelerinde ihtiyaç olan kışlık mont, polar battaniye ve giyim gönderimi yaptı. Bölgede kurulacak konteyner kentlere destek oldu ve ayrıca Antakya Kent Merkezinde kuracağı Yaşam Kenti için de bağışta bulundu. Kırmızı Çocuklar Derneği’nin organizasyonunda afet bölgesindeki köyler için düzenlenen çadır kampanyasına katıldı ve gelecek dönemde de depremde ebeveynini kaybeden çocuklar için özel bağış projeleri geliştirerek kurumlarla iş birliği içinde çalışmalarını sürdürecek.

Orkid ve Head&Shoulders

Deprem bölgesindeki öncelikli hijyen ihtiyacını karşılamak adına Orkid ve Head&Shoulders 200 bin kez kullanım kapasitesiyle hizmet verecek tuvalet kabinleri ulaştırdı.

Papara

25 milyon TL bağışta bulundu. Mobil uygulaması ile kurumlara kolayca bağış yapma imkanı sağladı.

Paşabahçe

Fabrika ve işletmelerinin acil vaka müdahale ekipleriyle birlikte; içlerinde yaşam konteyneri, jeneratör, çadır, soba, kışlık kıyafet-ayakkabı bulunan 35 tırı alana ulaştırdı. Aynı zamanda arama-kurtarma çalışmaları için iş makineleri yolladı ve 26 tır su, 4 tır süt ve 3 tır ekmek yardımında bulundu. Bölgeye 122 adet mobil tuvalet yardımı da yaptı.

Pegasus

Deprem bölgelerinden toplam 325 ücretsiz sefer gerçekleştirdiklerini ve 61.431 vatandaşın tahliyesini sağladıklarını duyurdu.

PepsiCo

PepsiCo, ihtiyacı olanlara temel malzemeleri ulaştırmak için yerel kar amacı gütmeyen ortaklara 1,2 milyon dolar bağışladı.

P&G

Kızılay aracılığıyla ve AFAD koordinasyonuyla 2 milyon üzerinde hijyenik ped ve 1 milyon bebek bezi başta olmak üzere temel hijyen ürünlerini yolladı. Bunların yanında, çadır, mobil bebek bakım odası, 200.000 kez kullanım kapasitesi olan tuvalet kabinleri sağladı. Ayrıca bölgeye deterjan sağladı.

Philips

İlgili kamu kurum ve kuruluşları ile iletişime geçen Philips, AFAD koordinasyonu ile bölgeye biberon ve emzik gönderimi gerçekleştirdi. Aynı zamanda sağlık teknolojileri şirketi olarak, yoğun bakım monitörleri ve mobil ultrason cihazları dahil olmak üzere afet bölgelerinde gerekli tıbbi ekipmanları sağlamak için Philips Vakfı ile çalıştı.

Pınar

İlgili kurum ve STK’lar koordinesinde ihtiyaçları bölgeye ulaştırdı. Felaketin ilk günü Şanlıurfa fabrikasından ihtiyaçları çıkardı. 200 tondan fazla süt-et ürününü ve suyu; bin 300 koli temizlik kağıdı ürününü bölgeye ulaştırdı. Evleri hasar gören çalışanları ve ailelerini Şanlıurfa fabrikasında misafir etti. Yaşar Topluluğu’nun nakdi ve ayni yardımlarına devam ediyor.

Polat Holding

Konteynerler, çadırlar, ısıtıcılar, ranza-yatak-battaniyeler ve kışlık giyim ürünlerini ulaştırdı. İş makinaları kiralayıp bölgeye gönderdi. Destek çalışmalarının yanı sıra çalışanlarla birlikte hazırladığı ayni yardımları da güvenli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine iletti.

Prada Group

BM Mülteci Örgütü’ne bağışta bulunacağını açıkladı ve BM tarafından başlatılan yardım kampanyasına bağışta bulunmaya davet etti.

Rams Turkiye

Çalışanlarından oluşan 10 kişilik gönüllü ekibi ile birlikte AFAD koordinasyonunda 20.000 adet çocuk montu, 100.000 adet 4 çeşitten oluşan kumanya,1.888 adet bebek mont ve kabanı, 12.500 adet çocuk bezi, 26.900 adet battaniye, 2.583 uyku tulumu, 2.228 adet yetişkin mont ve kabanı, 1.364 adet yetişkin giysisi, 1.994 adet bere ve atkı,316 adet yağmurluk, 1.792 adet çocuk mont ve kaban, 1.200 adet çorap, 4.800 adet iç çamaşırı,720 çift ayakkabı taşıyan 20 tır gönderdi. Ayrıca arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere kırıcı ve delici inşaat makineleri de bölgeye sevk edildi.

Rebul Şirketler Grubu

Kolonya, kolonyalı mendil, şampuan, duş jeli ve sabundan oluşan hijyen destek paketlerini TİM koordinasyonunda AFAD, AHBAP Derneği, Kozmetik Üreticileri Derneği ve Wonderflaw platformu gibi gruplar aracılığıyla yetkili kurumlar koordinasyonunda dağıtmaya devam ediyor. AFAD’a nakdi olarak yaptılar. Japonya’daki ortaklarının gerekli yerlere bağış yapmasına da aracı oluyor.

QNB Finansbank

Deprem alanında gıda, barınma ve ısınma gibi öncelikli ihtiyaçların karşılanması adına yardım yolladılar. 300 milyon TL AFAD’a ve 50 milyon TL çocuklar özelinde geliştirilecek projelerine bağışladılar.

S-Z Harfleri Arası Markalar

Saat&Saat

İlgili kurumlarla deprem bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmesi için çalışan Saat&Saat 2 Milyon TL maddi destekte bulundu. Ayrıca depremden etkilenen illere ayni yardımda bulunmaya devam ediyor.

Sabancı Holding

Sabancı Holding, 2 milyar TL kaynak tahsis etti. 200 kişilik arama kurtarma ekibi, 600’den fazla jeneratör ve elektrik altyapısı, acil ihtiyaç malzemesi tırları ve 44 konaklama alanı sağladı.

Sahibinden

Deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması için 50 milyon TL destek sağladı.

Samsung

Samsung 1.5 milyon dolar AFAD’a bağışladı. Afet bölgelerine portatif ultrason tanı cihazları, afetzedelerin geçici barınma ev aletleri, depremzede ailelerin çocukları için dijital eğitim tabletleri ile beyaz eşya tamir servis araçları ayırdı.

Sanko Holding

Afet sürecinin hafifletilmesine katkı sağlayabilmek adına 100 milyon liralık kaynak ayırdığını açıkladı. Geçici yaşam alanları kurmak için 1200 konteynerden oluşacak konteyner kent hazırlıklarına başlamış olduklarını duyurdu. Arama kurtarma çalışmalarında ihtiyaç duyulan forklift, iş makinaları, ekskavatör, termal kameralar ve diğer tüm ekipmanları sağladı.

Sanovel

Toplam 215 bin kutu ilaç Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi. Toplamda 1 milyon dolar karşılığındaki yardımı afet bölgesine ulaştırdı.

Saran Holding

Deprem bölgesindeki çocukların geleceğini garanti altına almak için TOÇEV iş birliğiyle ‘2023 Türkiye Depremi için Saran Fonu’ oluşturdu. Saran Havacılık’a ait helikopteri bölgeye gönderdi. Çalışanlar arasından gönüllü olarak çalışmak isteyen arkadaşlarımızdan bir liste oluşturulup STK’larla paylaşıldı ve gönüllü olarak çağırılanlar ücretli idari izinli sayıldı. 2024 yılında depremden etkilenen bölge illerinin her birinde spor salonu yapacak.

Sephora

Acil ihtiyaçların karşılanmasına destek olmak için 6 milyon TL’lik bağışı ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarına sağladı.

Shake Shack

Depremzedeler ve yardım ekipleri için yiyecek içecek dağıtımı yapacak ekipleri taşıyan 3 tır yola çıkardı.

Shell

Bölgedeki akaryakıt tedariği ve enerji ihtiyacını karşılamak üzere tankerlerini ulaştırdı ve özellikle ulaşılması zor bölgelere benzin gitmesini sağladı. AFAD koordinasyonunda resmi kurumların arama kurtarma çalışmaları, bölgedeki hastaneler ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri için akaryakıt desteği 5 gün içerisinde 25 milyon TL’ye ulaştı. Shell’in faaliyet gösterdiği ülkelerdeki çalışanlarının oluşturduğu destek fonu ilk 5 gün içinde bireysel bağışlarla 80 bin euro’ya ulaştı. Shell Kimya ürünleri ile 30 bin yatak ve 175 bin litre dezenfektan üretmeye başladı.

Siemens

Profesyonel Siemens Arama Kurtarma Ekibi (SAKE) deprem bölgelerinde destek olmak amacıyla AFAD ile çalışmalar yaptı. Siemens AG ve Siemens Healthineers olarak 1 milyon euro’luk bağış yapacağını da duyurdu. Aynı zamanda çalışanlarının katkılarıyla temel ve acil ihtiyaçlardan oluşan yardım paketleri AFAD aracılığıyla bölgeye ulaştırdı.

Signify Türkiye

STK ortağı GlobalMedic iş birliğiyle içerisinde oral rehidrasyon formülasyonu, solar cep boyu aydınlatma ürünleri, demir eksikliği ve anemiyi tedavi etmek amacıyla Lucky Iron Fish ürünleri bulunan 10.000 Acil Yardım Kiti’ni deprem bölgesine gönderdi. Aydınlatma ihtiyacı için AKUT iş birliğinde Hatay bölgesinde 750 solar armatür ve 1.700 LED projektör sağladı. Yardım ve kurtarma faaliyetlerine katkı sağlamak, bağış toplamak için aktif bir yerel STK olan Ahbap ile iş birliği yaparak Signify Hesabı açtı.

Silk and Cashmere

İlgili kurumların koordinasyonuyla temel ihtiyaçlardan eğitime, kariyerden üretime kadar birçok alanda faaliyet gösteren ‘Sürdürülebilir Destek’ projesine katıldı. Yaşam alanı projeleri kapsamında deprem bölgesine konteyner ve çadır gönderimleri gerçekleştirdi ve ücretsiz restoran projesi için çalıştı. ‘Eğitim Yarıda Kalmasın’ ve ‘Askıda Burs’ gibi projeler depremden etkilenen gençlerin eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamayı amaçlıyor. Depremden etkilenen gençlere uygun pozisyonlarda istihdam önceliği vermeye başladılar.

Skechers

Depremden etkilenen bölgeler için ayni ve nakdi olmak üzere toplamda 10 milyon TL değerinde bağış yaptı.

SOCAR

Depremden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için 55 milyon lira değerinde bağış fonu oluşturdu. AFAD’a 6,4 milyon lira tutarında temel ihtiyaç malzemesi iletti ve 3,5 milyon lira nakdi bağış gerçekleştirdi. AHBAP Derneği’ne de 2 milyon lira tutarında nakdi bağış yaptı.

Spotify

Doğrudan Dünya Sağlık Örgütü’ne bağış yapacağını açıkladı. Kampanya kapsamında her bir Spotify çalışanının bağış miktarı kadar tutarı, şirket olarak bağışlara ekleyeceğini duyurdu.

Starbucks

The Starbucks Foundation, Starbucks Corporation ve Alshaya Group birlikteliğiyle, sahadaki çalışmalarına ek olarak afetzedeleri desteklemek için yardım kuruluşlarına 19 milyon TL bağışta bulundu.

Swarovski

BM Mülteci Örgütü’ne bağışta bulunacağını açıkladı.

Şişecam

Tüm fabrikalarındaki acil vaka müdahale ekiplerinin bölgeye ulaşmasını sağladı. 35 tır yaşam konteynırı, jeneratör, çadır, soba, kıyafet, ayakkabı iletti. 26 tır su, 4 tır süt, 3 tır ekmeği yetkililere teslim etti. 122 adet mobil tuvalet kurdu. Arama kurtarma çalışmaları için iş makineleri ve operatörlerin ulaşmasını sağladı. Misafirhane ve tesislerinde 200 kişinin barınmasını sağladı.

Tatilbudur.com

Barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için çok sayıda otel ile işbirliği gerçekleştirildi. Ücretsiz konaklama organize edildi. Ayrıca konteyner çalışmaları için maddi destekte bulunuldu.

The Peninsula Hotels

Dünya çapındaki otellerinde yıl sonuna kadar devam edecek “Hope for Türkiye” adlı global bir girişim başlattı. Bu tarihler arasında otellerinde gerçekleşen konaklamalarda her gece başına 10 euro kaynak ayırıyor. Ayrıca The Peninsula Istanbul’daki The Lobby’nin gelirden de belirli bir oran bu global girişim fonuna aktarılacak.

Tiktok

Kızılay ve AHBAP’a toplam 200 bin dolar bağışta bulundu.

Torku Grup

Acil ihtiyaç duyulan ve hızlı tüketilen gıda desteğini AFAD ve devleti yetkili birimleriyle koordineli bir şekilde ulaştırdı. 15 milyon TL bağışta bulundu.

Trendyol

Kendi kaynakları da olmak üzere, paydaşları ile beraber afet bölgesin ulaştırdıkları yardımlar 400 milyon TL’nin üzerinde yardımda bulundu.

TUM

Toplam 133 bin 257 adet gıda yardımının yanı sıra bin adet kişisel hijyen ve 2 bin 354 adet bebek ihtiyaçlarını toplam 6 tır olarak deprem bölgesine ulaştırdı. Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü içinde sahra mutfağı kurdu, Onikişubat ilçesine gönüllüleriyle sıcak yemek hizmeti verdi ve kumanya ulaştırdı. TUM çalışanları bölgede ulaşım imkânı az olan ihtiyaç sahibi köylere elden gıda ve sıcak yemek yardımı yapıyor. Her biri günlük 10 bin adet ekmek üretim kapasitesine sahip olan 8 adet endüstriyel fırını temin etti.

Turkcell

3.5 milyar TL bağışladı. Afet bölgesindeki temel ihtiyaçlar için de çalışmalar yaptı. Çok sayıda mobil baz istasyonu ve jeneratör yardımında bulundu. Bölgem bölgesindeki insanlar için ücretsiz konuşma, SMS ve internet içeren ‘’Acil İletişim Paketi’’ oluşturdu. Aynı zamanda arama kurtarma ekibi için de ‘’Kahraman Paketi’’ tanımlaması yapıldı. 277 Turkcell mağazası acil durum toplama merkezine dönüştürerek AFAD ile birlikte insanların yardımlarını toparlamaya çalışmaya destek oldu.

Türk Hava Yolları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AFAD koordinasyonuyla deprem bölgesinde, 75 milyon dolarlık 1000 konut çalışmasına başladı. Depremden etkilenen 1000 aileden birer kişiye iş imkanı sunacağını açıkladı.

Türkiye FinansBank

Türk Kızılay’ı iş birliği ile Kahramanmaraş ve Hatay’da üç öğün sıcak yemek dağıtımı yaptı. Bölgedeki soğuk hava şartlarına karşı ise kışlık giyim desteğinde bulundu.

Türk Telekom

Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibimiz (TTAKE), deprem bölgesinde yardım çalışmalarında bulundu. Deprem bölgesindeki illerde tüm müşterilerine ücretsiz konuşma, SMS ve internet tanımlaması yaptı. İletişim kesintisi yaşanmaması adına ödemeleri iptal etti. 2 milyar TL bağışta bulundu

Unilever

Gıda, hijyen ve kişisel bakım ürünleri ile içme suyu da içeren 26 tır yardım malzemesini; üç tır şal ve kışlık eldiveni yardım organizasyonlarına ulaştırdı. Adıyaman ve Hatay’daki çadır mutfaklarında yemek servisi sağladı, daha fazla noktada yemek servisi vermek için çalışıyor. taşımak için de çalışmaya devam ediyor. AKUT Vakfı gönüllüsüne koruma ve güvenlik malzemeleri temin etti. Depolarını barınma için açtı. 19 konteyner ve 70’ten fazla çadırla toplamda 70 aileye barınma imkanı sağladı. Yardımların ulaşması için lojistik desteği verdi. Afet bölgesine yönelik çalışanları ve toplum için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda şu ana kadar 1.4 Milyon Euro’dan fazla kaynak kullandı. Unilever Türkiye çalışanları 2.6 Milyon TL; yurt dışı çalışanların 145 bin dolar topladı. Unliver bu miktarların eş miktarları AFAD ve Türk Kızılay’ına aktardı.

UPS

İhtiyaç duyulan malzemelerin teslimatı için 1 milyon dolarlık küresel lojistik desteği sağlayacağını açıkladı.

Vakko

İlgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde, bölgeye gereken yardımları ulaştırdılar.

Vodafone

Vodafone Türkiye, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için 25 milyon TL değerinde bağış fonu oluşturduğunu açıkladı. Türkiye Vodafone Vakfı üzerinden acil ihtiyaçlar için yardım çalışmalarını da yürüttü.

Volkswagen

Deprem bölgelerine 1 milyon euro bağışta bulunmuştur.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Arama Kurtarma Ekibi (YAKUT) ve Koç Topluluğu şirketlerinde görev yapan arama kurtarma konusunda eğitimli ve donanımlı toplam 420 Koç çalışanı, AFAD ekipleriyle kurtarma çalışmalarında görev aldı. 600 Yapı Kredi Gönüllüsü de sadece bölge ihtiyaçlarını sağlamak üzere aktif görev yaptı. Yapı Kredi Bankası Koç Holding Kriz Koordinasyon Merkezi ile afet bölgelerindeki ihtiyaçları yakından takip ediyor. Afet bölgesi ilan edilen illerde ikamet eden ve bu illerde bulunan şubelerin müşterilerine özel olarak finansal destek paketini hayata geçiriyor. Ayrıca bölgedeki müşterilerin borçlarını öteledi ve nakit ihtiyaçları için faizsiz kredi tanımladı.

Yatsan

Deprem bölgelerinde duyulan ihtiyaçları karşılamak üzere yatak, yastık, yorgan ve battaniye malzemelerimizin yer aldığı yardım tırlarını AFAD Koordinasyon Merkezi ile bölgeye ulaştırdı.

Yemeksepeti

1.5 milyon TL AFAD’a nakdi yardım ve 1.5 milyon TL Kızılay’a gıda bağışı amaçlı nakdi yardım olmak üzere toplam 3 milyon TL’lik bağışta bulundu. Gıda, giyim, bakım vb yardımların bulunduğu 8 kamyonu afet bölgesine ulaştırdı. Tüm restoranları ile birlikte Restoran Destek Fonu ile destek oldu.

Yıldız Holding

Türk Kızılay ve AFAD ile koordineli çalışan Yıldız Holding’in afet bölgelerindeki mağaza ve depolarından ve diğer illerdeki tesislerinden sevk ettiği ürünlerin tutarı 175 milyon TL’yi aştığını duyurdu.

Yves Rocher

Yves Rocher 100 bin TL değerinde acil ihtiyaç malzemesinin dağıtılması için AFAD ile koordinasyonlu çalıştı. Fransa merkez ofisin desteği ile de depremzedeler için AHBAP’a 1 milyon TL bağışta bulundu.

Zen Diamonds

Talep edilen ihtiyaçların karşılanması için bölgelere yardımlar ulaştırdı.

Ziraat Katılım

1 milyar TL bağışladı. Gıda, ısınma, ilaç vb. temel ihtiyaçlar için AFAD ve Türk Kızılay’ı ile birlikte koordineli çalıştı. Bankacılık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma sağladı.

Zorlu Holding

Deprem sonrası yardım amaçlı grup şirketleri ve Mehmet Zorlu Vakfı aracılığıyla 250 milyon TL yardımda bulundu. Aynı zamanda bölgede kurulacak 5 bin kişilik konteyner yaşam alanı ve inşa edecekleri okullar ile yardımları yaklaşık olarak 1 milyara ulaştı.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları