preloader

İngiliz oyuncu Joanna Lumley ile Seyahat Belgeselleri Üzerine

İngiliz oyuncu Joanna Lumley ile Seyahat Belgeselleri Üzerine

Yazı Boyutu:

Bond kızı olarak hayatımıza giren Joanna Lumley ile sohbet ettik! Şimdilerde BBC Earth’deki, Joanna Lumley'in Görünmeyen Maceraları belgeseli ile dikkatleri üzerine çeken Lumley, maceralarını OGGUSTO’ya özel anlattı.

İngiliz oyuncu Joanna Lumley ile Seyahat Belgeselleri Üzerine

Joanna Lumley

Belgesel programları çekmeye başlamak için ilham kaynağınız neydi? Her şey nasıl başladı?

Her şey 25 yıl önce "Beyaz Rajahların İzinde" ile başladı. Çocukluğum Malezya’da geçti ve bu nedenle Sarawak'ı 150 yıl boyunca yöneten Brooke ailesinin tarihine yönelik bu programa sunucu olarak davet edildim. Bunun bir parçası olmayı o kadar sevdim ki, elimden geldiğince seyahat edip, gördüklerimi ve bulduklarımı rapor edeceğime dair kendi kendime söz verdim.

Gezdiğiniz şehirler arasında sizi en çok hangisi etkiledi?

Gürcistan'da Tiflis'in ‘eski püskü’ güzelliği karşısında büyülendim. Muazzam Sovyet mimarisi, zarif eski Gürcü şehir evleri ve dolambaçlı sokaklarıyla bu tepelik şehir beni büyüledi. Yıllar boyunca birçok kez ziyaret etme şansına sahip olduğum, saf zarafeti, ışıltılı canlılığı, huzursuz enerjisi ve baş döndürücü misafirperverliğiyle kalbimi tamamen fetheden İstanbul'dan bahsetmemek ise aptallık olur.

İngiliz oyuncu Joanna Lumley ile Seyahat Belgeselleri Üzerine

Joanna Lumley'in Görünmeyen Maceraları soluksuz izleniyor! Bize asla unutamayacağınız maceralardan bahseder misiniz?

Kırgızistan'da kolumdan büyük bir altın kartal uçuyor; Nubian çölünde uyuyorum; Fukuşima'da dost canlısı bir köpek tarafından saldırıya uğruyorum; İran'daki Büyük Cyrus'un görkemli mezarına bakıyorum; gelecekteki Moğol Cumhurbaşkanı ile Cengiz Han'ın devasa gümüş heykelinde buluşuyorum; Özbekistan'da bir laboratuvarda yapılan devasa safirleri izliyorum… Tüm yolculuklarım bende öyle bir yığın anı bırakıyor ki onları anımsamaktan asla vazgeçemiyorum.

{773321}

Kars ve Kapadokya'yı gezdiğiniz “İpek Yolu” belgeseli dünyadan nasıl tepkiler aldı?

Telefonumla çektiğim fotoğraflara kimse inanamadı, herkes sürreel bir yer olduğunu düşündü. Gerçekten akıllara durgunluk veren bir tarih, olağanüstü bir zanaat, müthiş jeolojik bir ve atalarımızın izinden yürüdüğüm hissi…. Develerin ve atların yeraltında nerede bağlandıklarını görmek, bu tepelerde oluşturulan mutfaklar ve depoları keşfetmek… Asla unutmayacağım.

İngiliz oyuncu Joanna Lumley ile Seyahat Belgeselleri Üzerine

Dünyanın her yerine seyahat etmek sizi nasıl besliyor? Seyahat etmek sizin için her zaman önemli miydi?

Hindistan'da, Keşmir'de doğdum. Bir yaşında bile değilken babam ve onun alayıyla Uzak Doğu'ya seyahat etmek için ayrıldık, sanırım bu yüzden her zaman seyahat ettiğimde evde hissettim. Bundan daha da fazlası… Seyahat etmem gerekiyor, yeni yerlere ve insanlara açlık çekiyorum, yolun bizi nereye götüreceğini bilmemek hoşuma gidiyor. Son zamanlarda yaşanan kısıtlamalar hepimizi huzursuz etti ama yürüyüş botlarım ve pasaportum elimde ve çantalarım bir anda toplanabilir. Neredeyse kırmızı topraktaki yağmurun kokusunu alabiliyorum ve beyaz yolun dolanmasını görebiliyorum.

Son olarak James Bond filmini sormak istiyoruz, Majestelerinin Gizli Servisi… Bond kızı olmak nasıl bir duygu? Bu rol kariyerinizi nasıl etkiledi?

Bond filmi "OHMSS"de olmayı çok sevdim. Film dünyasına eşi benzeri olmayan bir girişti. Oldukça heyecan verici mekanlar (bizimki İsviçre, Bernese Oberland'daydı) ve göz kamaştırıcı bir oyuncu kadrosu; arkadaş canlısı Bond kızları, en iyiyi izleyerek ışıklandırma sanatını öğrenme şansı; büyük bir izleyici kitlesine sahip gerçek bir film. İngiliz Kızı olmaktan gurur duyuyorum. Bölüm küçük olmasına ve gerçek bir adı bile olmamasına rağmen, şu anda ait olduğum dünyaya açılan en iyi girişti.

İngiliz oyuncu Joanna Lumley ile Seyahat Belgeselleri Üzerine

Joanna Lumley Kimdir?

BAFTA ödüllü İngiliz oyuncu Lumley, yapımcılık, yazarlık ve modellikte yapmıştır. Ünlü James Bond serisinde, Bond kızı olarak izleyicisiyle buluşan Lumley, şimdilerde dünyayı gezdiği belgesel yapımları ile dikkat çekiyor. Özellikle ülkemizde İstanbul, Kapadokya ve Kars’ın yer aldığı “İpek Yolu ” belgeseli olduça ilgi çekmiştir.

{773090}

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları