preloader

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

20.09.2023
Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

Yazı Boyutu:

Her sahne bir hikâye anlatır… Dansçılar, aktörler ve müzisyenlerin yaratıcı enerjisinin bir araya geldiği büyüleyici bir dünyanın merkezindeyiz: Istanbul Fringe Festival.

Performans sanatları, insanın duygusal ve estetik açıdan doyum sağlayan bir deneyim arayışının bir ifadesi olarak izleyicilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların buluştuğu festivalde sahnenin büyüsüne tanık olacak ve sanatın sınırlarını zorlayacağız. Hazırsanız şimdi perde!

Istanbul Fringe Festival Nedir?

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

İstanbul’un kalbindeki bağımsız sanatın coşkusunu deneyimlemek isteyenler için bir ziyafet sunan Istanbul Fringe Festival, her yıl sanatseverleri ve sanatçıları ağırlıyor. Bu renkli ve dinamik etkinlik, şehirdeki yerel ve uluslararası bağımsız sanatçıları bir araya getiriyor ve onlara özgün eserlerini sergileme fırsatı sunuyor. 2019’dan beri düzenlenen Istanbul Fringe Festival, performans sanatları alanında üretilen alternatif ve yenilikçi çalışmaları seyirciyle buluşturuyor.

Uluslararası bir sanat hareketinin parçası olarak doğan Istanbul Fringe Festival’in kökenleri Edinburgh Fringe Festivali’nin hikâyesinden esinleniyor. Geçen bu zamanda her yıl büyüyerek şehrin sanat sahnesine önemli bir katkı sağlıyor ve bugün dünya çapında 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekânda, 60 bin etkinlikte, 19 milyon seyirciyle buluşturuyor.

2023 Istanbul Fringe Festival Teması

Istanbul Fringe Festival, sahne sanatlarından performans sanatlarına, tiyatrodan dansa kadar geniş bir yelpazedeki sanat disiplinlerini kucaklıyor. Her türlü tarz ve anlatıya yer veren Istanbul Fringe Festival, hem yerel hem de uluslararası sanatçılara katılım ve eserlerini sergileme imkânı sunuyor. Festival, hem sanatçılar hem de izleyiciler için katılımcı dostu bir ortam sağlıyor. Sanatçılar, yaratıcılıklarını sergilemek için festivali bir platform olarak kullanırken, izleyiciler eşsiz ve sıra dışı sanat eserlerini izleme şansına sahip oluyor.

Bağımsız sanatın ve yaratıcılığın kutlandığı bir platform olarak şehirdeki sanatseverler ve sanatçılar için vazgeçilmez bir etkinlik haline gelen heyecan verici Istanbul Fringe Festival, İstanbul’un renkli kültürel dokusuna katkıda bulunurken aynı zamanda bağımsız sanatın gücünü vurguluyor.

2023 Istanbul Fringe Festival Hangi Tarihlerde Gerçekleşecek?

Istanbul Fringe Festival, bu yıl 16-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor. Türkiye ve dünyadan tiyatro, dans ve performans gibi disiplinlerde üretilen yaratıcı işlere kucak açıyor.

2023 Istanbul Fringe Festival Etkinlikleri

5.’si düzenlenen Istanbul Fringe Festival bu yıl, 15 uluslararası ve 5 yerli gösteriyi, İstanbul’un çeşitli semtlerine dağılmış 14 farklı sanat mekânında ağırlayacak ve seyircilerin performans sanatları alanında üretilen yaratıcı çalışmalarla buluşması için eşsiz bir platform sunacak.

On Wednesdays We Wear Pink

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

Kadınlık temsillerinin doğasında var olan çeşitli formları ve çelişkileri odağına alan On Wednesday We Wear Pink, Alexandros Stavropoulos’un son koreografisi ile karşımızda. Bir pop kültürü ve kitch deposundan yararlanan sözsüz performansın beş figürü, bir vitrinindeki çıkışı arayan canlı mankenler gibi, tekrar eden bir günlük varoluşu ve kaçış hayalini paylaşıyor.

Yer: DasDas

Tarih: 20 Eylül 2023, 20:30

Bilet: Mobilet

Herkes Yolunda

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

Herkes Yolunda, yakın çevresindeki insanların aksine ‘gitme’yi henüz hiç deneyimlememiş genç bir kadının, gitmeye cesaret edişini odağına alıyor. Oyun değişme cesaretini kıran toplumsal düzene, ikili ilişkilere, aile yapısına ve büyükşehir yaşantısına odaklanıyor.

Yer: Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi

Tarih: 21 Eylül 2023, 20:30

Bilet: tiyatrolar.com

Birth Preparation Course

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

Uzayın derinliklerinde gelecekteki bir tür tarafından insan üremesi üzerine verilen intergalaktik ve interaktif bir deneyim olarak Birth Preparation Course, dünyanın her yerinden doğuma hazırlık kurslarının kesitlerini içeriyor. Ders; gizemli, çoğu zaman saklı ve temel bir organ olan plasentaya vurgu yapıyor.

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 21 Eylül 2023, 20:30

Bilet: tiyatrolar.com

Fringe Kısalar 2023

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

Fringe Kısalar 2023, üç farklı ülkeden üç farklı dans gösterisini seyirciyle buluşturuyor. Lay Bare – Esenco Dance Movement ile arzuları dışsallıktan uzaklaştırırken K(-A-)O ile duyguların sembolleştirilmesine odaklanılıyor. Tanı – Dem ise insana nereye gitmek istediğini unutturan karmaşık bir yaşamı konu alıyor.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 22 Eylül 2023, 20:30

Bilet: tiyatrolar.com

Aerowaves At 25 / Belgesel Gösterimi

Her Sahne Bir Hikaye: Istanbul Fringe Festival

Aerowaves’in zengin tarihini, belirlediği ve desteklediği sanatçıları ve sanal gerçeklik deneyleri de dahil olmak üzere bu ezber bozan organizasyonun etrafında gelişen birçok dalı inceleyen belgesel, HOPE Alkazar’da izleyiciyle buluşuyor.

Yer: HOPE Alkazar

Tarih: 23 Eylül 2023, 17:00

Bilet: tiyatrolar.com

*Bu içerik İstanbul Fringe Festival iş birliğinde hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları