preloader

She's Mercedes İle İlham Veren Sohbetler: Füsun Kuran

12.10.2020
She's Mercedes İle İlham Veren Sohbetler: Füsun Kuran

Yazı Boyutu:

Make A Wish Türkiye Genel Müdürü Füsun Kuran ile ilham verici bir sohbet gerçekleştirdik.

Mercedes-Benz’in ilham veren kadınlardan yola çıkarak oluşturduğu She’s Mercedes platformu için, ilham veren kadınlar ile bir araya geliyoruz! Bu isimlerin hikayelerini sizler ile buluşturarak, hayalleri olan tüm kadınlara cesaret, güç ve ilham vermeyi diliyoruz. Kadınların başrolde olduğu bu ilham verici başarı hikayelerini ön plana çıkarırken; başarı için vazgeçmemenin, başarısızlıktan ders almanın ve kadınlar arasındaki dayanışmanın önemine de dikkat çekmeyi istiyoruz. Bu amaçla ilk röportajımızı Make A Wish Türkiye Genel Müdürü Füsun Kuran ile gerçekleştirdik. She’s Mercedes’in odaklandığı dört ana kategoriden birinde yer alan Sosyal Sorumluluk konusunda Türkiye’nin en söz sahibi isimlerinden olan Füsun Kuran, hem mesleğindeki başarıları hem de güçlü duruşu ile ilham veriyor…

Arthur Andersen’da denetimci olarak başladığı iş hayatına Stefanel’de devam eden Füsun Kuran, 2001 yılı itibariyle Genel Müdür görevini üstlendi. 2005 yılında Capital Dergisi’nin “Başarıya Yürüyen En Genç Genel Müdür’’ ödülünü kazanan Kuran, 2013 yılında ise Brooks Brothers Genel Müdürü oldu ve 2019’a kadar Brooks Brothers ve Edwards markalarının olduğu RMK Classic’de CEO olarak görevini yürüttü. 2019 yılından beri ise Make A Wish Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Öncelikle tebrikler! Hayata geçirdiğiniz doğum günü bağışı kampanyası, Make A Wish ağında tüm dünyada “en iyi uygulama” seçildi. Siz de Avrupa ülkelerinin çoğundan oluşan kendi grubunuzun direktörü oldunuz. Türkiye için de son derece gurur verici bir gelişme bu. Bu kampanyanın ortaya çıkışından ve süreçten söz eder misiniz?

Çok teşekkür ederim. Doğum günü bağışı yıllardır vakfımızda dünya çapımda yapılmakta olan bir proje idi. Burada bizim yaptığımız, projeyi 360 derece dijital hale getirmek ve bunu da pandemi dönemi gibi bir dönemde çok öne çıkan Instagram platformunda “Wish Talks” adı altında yaptığımız çok başarılı söyleşi serileri ile birleştirmek oldu.

Bir Dilek Tut Derneği’nin CEO’luğu görevini geçtiğimiz yıldan beri yürütüyorsunuz. Aradan geçen zamanın kısalığını göz önünde bulundurunca, bu başarı daha da etkileyici hale geliyor. Sizce bu başarının sırrı nerede yatıyor?

Bence kariyerim boyunca yaptığım her işi kendi işim gibi yaptığım için. Bir de her zaman başarının sırrını genel olarak sorarlar. Ben de hep çok çalışmak derim.

She's Mercedes İle İlham Veren Sohbetler: Füsun Kuran

Hepimizin çok saygı duyduğu bir iş yapıyor ve hayati tehlikesi olan bir hastalıkla mücadele eden çocukların dileklerini yerine getiriyorsunuz. Peki, sizin en büyük dileğiniz ne?

Ben de hayatım boyunca manevi tatmin açısından en mutlu olduğum işi yapıyorum. Her gün bu işi yaptığım ve değdiğim hayatlar için şükür ediyorum. Bu yıl dünyada kırkıncı kuruluş yıldönümümüzü kutluyoruz. Toplatımızda paylaşmak üzere dünya üzerindeki elli CEO’ya tek bir dilek dileseler ne olurdu diye soruldu. Benim cevabım şöyle oldu: ‘Torunlarımla dünyayı gezmek istiyorum.’

Başarıya giden yolda engeller de başarısızlıklar da kaçınılmaz. Böyle anlarda kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Nasıl tekrar tekrar ayağa kalkıyorsunuz?

Hayatta yaşadıklarımdan öğrendiğim; iyilik ve doğruluktan vazgeçmeyince karmanın bu dünyada ilahi adaleti yaşattığı. Bu yüzden her düşüşümde, bu sınavı da ben yaşadığıma göre dünyaya sağlamam gereken daha nice faydalar var ki bu sınava da ben seçildim diye düşünerek daha güçlü kalkıyorum.

{773247}

She’s Mercedes platformunda yer alan tüm kadınlar cesaretleri, azimleri ve güçlü duruşları ile kitlelere ilham vermelerinin yanı sıra belki de en çok birbirlerine ilham ve güç veriyorlar. Daha iyi bir toplum için tüm kadınlara yayılması gereken mesaj da bu esasında. Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?

Bu soru bana çok sevdiğim okulumu hatırlattı. Biz İzmir Amerikan Mezunları hayata her gün şu motto ile hazırlandık; ‘Enter to learn, depart to serve’. Yedi yıl boyunca bizlere, tüm insanların biricik ve çok kıymetli olduğu, dolayısıyla insanlar arasındaki eşitliği korumamız ve kadın erkek eşitliğinin hiçbir ortamda bozulmaması gerektiği öğretildi. Tüm kadınlara iletmek istediğim mesaj şu; “benim göğsümü gererek ‘bu şekilde yaşadım ve yaşayacağım’ dediğim bu duruşu siz de benimseyin ve bu duruştan asla taviz vermeyin.”

Siz de yaptığınız işteki başarınız ve hayata karşı duruşunuzla ilham veren bu kadınlardan birisiniz. Peki, hayatınız boyunca size ilham veren kadınlar kim oldu? Onlardan ne öğrendiniz?

Hayatım boyunca bana en ilham veren kadın annem oldu. Tüm hayat hikayesi bir kitap olabilecek kadar mücadele ile geçen bir insan olarak, kızları ve çevresindeki tüm kadınlara azim ve zarafet ile huzurun, aydın olmanın ve vicdanlı mücadelenin mümkün olduğunu gösterdi. Umarım daha nice yıllar ondan öğrenmeye ve gelecek nesillere öğretmeye devam ederim.

She's Mercedes İle İlham Veren Sohbetler: Füsun Kuran

Sizden ilham alan kadınlara siz ne söylemek istersiniz? Özellikle kendi yollarını çizerken sizden ilham alan gençlere verebileceğiniz tavsiyeler var mı? Keşke ben o yaşta bilseydim dediğiniz şeyler?

Hayatta “keşke”lerle değil de “iyi ki”lerle öğrenmeye devam etmelerini ve asla kendileri olmaktan vazgeçmemelerini tavsiye ederim. Ben bu şekilde yaşadım ve her gece yastığa başımı koyarken dünyanın en huzurlu insanı olduğumu hissediyorum.

Son olarak, Bir Dilek Tut Derneği’ne destek olmak isteyenler için neler söyleyebilirsiniz? Bağış ve gönüllülük çeşitlerinizden bahseder misiniz?

Derneklere bağış konusunda en önemli iki konunun güvenilirlik ve derneğin yardım şekli olduğunu gördüm. Make-A-Wish Türkiye’nin dünya çapında elli ülkede aynı şekilde denetlenen ve ülkemizde Açık Açık platformunda tüm finansalları halka açık bir dernek oluşunun güvenilirlik için ne denli kıymetli olduğunu tüm çevremden gururla dinledim. Dernek olarak dünyada kırk yıldır ölümcül hastalığı olan Dilek çocuklarımıza sağladığımız motivasyonun, %72 oranında çocuklarımızı hayata bağladığının ve son yıllarda kanserde motivasyonun ilaç tadavisi kadar önemli olduğunun açıklanması misyonumuzun ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Projelerimizi www.birdilektut.org sitemizden inceleyip bizi @makeawishturkiye adresimizden takip ederek ve özellikle bu yıla özel bize doğum günlerini bağışlayarak en güzel şekilde destek olacaklardır.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları