preloader

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

29.09.2023
Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Nuri Bilge Ceylan’ın 76. Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan “Kuru Otlar Üstüne” filmi ile ilgili bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Büyük usta Nuri Bilge Ceylan‘ın 5 yıl aradan sonra sinema dünyasının en prestijli festivallerinden Cannes Film Festivali’ne dönüş filmi olan “Kuru Otlar Üstüne”, festivalin Ana Yarışma’sında büyük beğeni topladı. İlk gösteriminden sonra 11 dakika ayakta alkışlanan filmde “Nuray” rolündeki muhteşem performansıyla Merve Dizdar, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alarak tüm Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı. Türkiye’nin adayı olarak “En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü”nde yarışması için seçilen filmi ocak ayında açıklanacak Oscar adayları arasında da görmeyi umarak gelin bu filme daha yakından bakalım.

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Konusu

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Samet (Deniz Celiloğlu), doğunun ücra bir kasabasında 4 yıllık zorunlu hizmetini yerine getiren, her şeyden bıkmış ve İstanbul’a tayinini sabırsızlıkla bekleyen bir resim öğretmenidir. Film; kendisi gibi öğretmen olan ev arkadaşı Kenan (Musab Ekici) ile birlikte, Sevim (Ece Bağcı) adlı öğrencilerinin bir aramada bulunan aşk mektubuyla ucu tacize varabilecek “aşırı yakınlık” suçlamalarının merkezinde kalmalarını konu alıyor. Nuri Bilge Ceylan sinemasındaki klasik “Çehovian” karakter anlatasının ötesinde şimdiye kadarki en provokatif ve en cesur filmini izliyoruz.

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Oyuncuları

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Celiloğlu (Samet), Merve Dizdar (Nuray), Musab Ekici (Kenan), Ece Bağcı (Sevim), Erdem Şenocak (Tolga), Yüksel Aksu (Vahit), Münir Can Cindoruk (Feyyaz), Onur Berk Arslanoğlu (Müdür Bekir), Yıldırım Gücük (Eğitim Şube Müdürü), Cengiz Bozkurt (Polis), S. Emrah Özdemir (Çavuş), Elif Ürse (Müdür Yardımcısı Saime), Nalan Kuruçim (Kevser), Ferhat Akgün (Rehberlik Öğretmeni Atakan), Eylem Canpolat (Halime)

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Aldığı Ödüller

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

76. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve En iyi Kadın Oyuncu ödülleri için yarışan film, büyük ilgi ve beğeni ile karşılandı. Merve Dizdar’ın En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldığı festivalde Altın Palmiye ödülünü ise Justine Triet’in yönettiği “Anatomy of a Fall” kazandı.

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Adaylıkları

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Önümüzdeki ödül sezonunda adını sıkça duyacağımız film, bu yıl 96.’sı gerçekleşecek olan Akademi Ödülleri için En İyi Uluslararası Film kategorisinde Türkiye’nin Oscar adayı oldu. Bu noktada yüzlerce filmin her sene “Oscar aday adayı adayı” olarak bu konumda gönderildiğini belirtmekte fayda var. Başvuruda bulunduktan sonra Akademi’nin kendi içerisindeki bir denetleme komitesi tarafından belirli kategorilere bölünen kısa listeler 21 Aralık 2023 tarihinde yayınlanacak ve burada gördüğümüz filmler “Oscar aday adayı” olarak nitelendirilecek. Kısa listelerin oylanmasıyla seçilecek “Oscar adayları” ise 23 Ocak 2024 tarihinde açıklanacak. Nuri Bilge Ceylan bu alanda toplam 6 kere Türkiye’den aday gösterilmiş, maalesef sadece 2008 yapımı “Üç Maymun” filmi ile kısa listeye alınmış, adaylığa ise hiç sahip olamamıştı. Bu sene NBC sinemasının hak ettiği dikkati jüriden alıp alamayacağını ise hep beraber göreceğiz.

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Fragmanı

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Vizyon Tarihi

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

12 Temmuz’da Fransa’da vizyona giren film Türkiye’de ise ilk gösterimini 18 -24 Eylül arasında gerçekleşecek olan 30. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yaptı. Merakla beklenen film, ülkemizde ise 29 Eylül 2023 tarihinde vizyona girdi.

“Kuru Otlar Üstüne” Filminin Biletleri

Kuru Otlar Üstüne Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin yaşandığı bölgelere yardımcı olabilmek için İhtiyaç Haritası ile iş birliği yaptı. Türkiye prömiyerini 30. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapan “Kuru Otlar Üstüne” filminin bilet satışından elde edilecek gelir, İhtiyaç Harıtası’na aktarılacak.

{85983}

Sıkça sorulan sorular
“Kuru Otlar Üstüne” filmi kimin eseri?
Nuri Bilge Ceylan’nın “Kuru Otlar Üstüne” filmi nerede çekildi?
“Kuru Otlar Üstüne” filmi hangi platformda yayınlanıyor?
Berra Özyalvaç
Berra Özyalvaç Tüm Yazıları