preloader

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

15.03.2020
Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Yazı Boyutu:

Heykeltıraş ve karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun dizi, film, belgesel, kitap, podcast önerilerini keşfedin.

Liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okuyan Erdil Yaşaroğlu, lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde tamamladı. Profesyonel karikatüre 90’lı yıllarda başlayan Yaşaroğlu katıldığı karikatür yarışmalarında hem yurtiçinden hem de yurt dışından 30’a yakın ödül kazandı. 2002 Yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdu ve 2010 yılında 12 bin metrekare üzerineki “dünyanın en büyük karikatürünü” çizerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Şuanda Süper Penguen dergisinde çiziyor ve İstanbul’daki atölyesinde heykel çalışmalarına devam ediyor. Kendisinin OGGUSTO okurları için seçtiği dizi, belgesel, kitap ve podcast önerilerine göz atın.

Dizi Önerileri

The Marvelous Mrs. Maisel

1958 zaman merkezli komedi-drama dizisi, genç Yahudi Amerikan ev kadını Miriam ‘Midge’ Maisel ve onu sekreteri için terk eden satış temsilcisi ve aynı zamanda kötü bir komedyen kocası etrafında dönüyor. Amerikan komedisinin gelişimi hakkında tarihi ipuçları barındıran dizi aynı zamanda dönemin kadın-erkek eşitsizliği sancılarına da kinayeyle yaklaşıyor.

{772908}

Carnival Row

Viktoryen-esk bir dönemde geçen ve yeni kara-film estetiğinde çekilen dizi, yarı-dedektif ile perinin tehlikeli ilişkisini konu alıyor. Toplumsal analiz bakımından yoğun bir alt işleyişle kurgulanmış fantastik dizi, ekranlarda kolay kolay karşılaşmayacağınız türden bir yapım.

Belgesel Önerileri

Dünyada Gece

Geçtiğimiz Ocak ayında ilk kez yayınlanan “Dünyada Gece”, 6 bölümden oluşan İngiliz yapımı bir doğa belgeseli serisi. Nefes kesici görüntülerin yer aldığı belgesel, geceleri aktif olan hayvanları yüksek bir teknolojinin ürünü olan düşük-ışıklı ve yüksek-çözünürlüklü kameralar ile takip ederek hazırlandı. Güneş battığında uyanan mucizevi bir dünyayı gözler önüne seren belgesel, 30 ülkede çekildi. Savanna’dan Peru’ya uzanan bir rotayı takip eden belgeselin seslendirmesini ise ülkemizde Beren Saat yapıyor.

{772899}

Kitap Önerileri

Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Mitoloji alanının otoritelerinden biri olarak kabul edilen Joseph Campbell tarafından yazılan “Mitolojinin Gücü”, Campbell’in televizyon gazetecisi Bill Moyers ile arasında geçen diyaloglardan oluşuyor. Moyers’in mitoloji ve hayata dair sorularına yanıt veren Campbell, mitolojinin insan hayatındaki önemini vurguluyor ve okuyucuların mitolojiye bambaşka bir perspektiften bakmalarını sağlıyor.

{772905}

Bunu Ben De Yaparım!, Christian Saenrendt & Steen T. Kitti

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Bir modern sanat eserinin karşısında “Bunu Ben De Yaparım!” dediniz mi hiç? Öyleyse, bu kitaba mutlaka göz atın. Modern sanatı anlamakta zorlanan ama sanat dünyasından da kopmak istemeyenler için bir rehber niteliği taşıyan bu kitap, çağdaş sanatın en önemli örneklerine ve akımlarına dair genel bilgiler sunarken eğlenceli anekdotlarla sizi içerisine çekiyor. “Az olsun, öz olsun” prensibini savunan kitap, okuyucuları sapla samanı ayırıp içi boş sergilerden koşarak uzaklaşmaya cesaretlendiriyor.

1453 Son Büyük Kuşatma, Roger Crowley

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılında İstanbul’u fethetmeseydi bugün nasıl bir dünya düzeni içerisinde var olurduk sizce? Bu sorunun cevabı kesin olarak hiçbir zaman verilemeyecek olsa da, muhtemelen şimdikinden çok daha farklı olacaktı. Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok merak edilen ve araştırılan dönemlerinden biri olan bu tarihi kuşatma, bu kez Roger Crowley tarafından kaleme alınıyor. İstanbul’da yaşamış, kenti ve tarihini çok iyi araştırmış bir yazar olan Crowley, bilimsel tavrıyla kitabının güvenilirliğini artırırken; akıcı diliyle de kitabı zevkle okutuyor.

{772886}

Podcast Önerileri

Nasıl Olunur?

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

Gazeteci, yazar ve şimdilerde de Podcast yayıncısı olan Nilay Örnek, mesleklerini en iyi şekilde yapan kişilere soruyor: Nasıl Olunur? Her bölümde farklı alanlarda başarılı olan isimleri konuk alan Nilay Örnek, podcast’i ile dinleyicilerine doğru kişiden doğru bilgiyi alma imkanı sunuyor.

Bu podcast’i iTunes ve Simplecast üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772906}

İlk Sayfası

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

İlk Sayfası’nın her bölümünde farklı bir yazar ile sohbet eden Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, söz konusu yazarların bir kitabının ilk sayfası üzerinden yazı yazma süreçlerini inceliyor. Yazmaya ve hayata dair keyifli bir sohbetin yapıldığı podcast, bir anlamda sesli bir yazı atölyesi olarak da düşünebilir. Çok sevilen podcast, şimdiye dek Sevin Okyay, Latife Tekin, Zülfü Livaneli, Alper Canıgüz ve Hakan Günday gibi pek çok ismi ağırladı.

Bu podcast’i Spotify, iTunes ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

Açık Bilim

Erdil Yaşaroğlu’nun Önerileri: Dizi, Belgesel, Kitap ve Podcast

İlk kez 2011 yılında yayımlanan Açık Bilim Dergisi’nin mirasının izinden giderek yayına başlayan Açık Bilim, Türkiye’nin bilim konusunda yayın yapan en eski podcast’i. Aynı zamanda Türkiye’nin en çok dinlenen podcast kanalları arasında da yer alan Açık Kapı, nörobiyolojiden fiziğe, nükleer enerjiden psikolojiye uzanan pek çok alana dair bilgi sunuyor.

Bu podcast’i Spotify, iTunes ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772486}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları