preloader

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

15.03.2020
Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Yazı Boyutu:

Gazeteci ve yapımcı Elif Dağdeviren’in dizi, kitap ve podcast önerilerine göz atın!

İlk, orta ve liseyi TED Ankara Koleji’nde okuyan Elif Dağdeviren, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Üniveriste eğitimine ara verip ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers University’de ‘American Sociology and Languages’ kursunu bitirdi. Çeşitli kanallarda yapımcılık ve sunuculuğun yanı sıra Esquire, Cosmopolitan, Aktüel gibi dergiler için köşe yazarlığı ve gazetecilik yaptı. Şu anda internetle ilgili yazılar yazıp, eğitimler ve uluslararası seminerler veren Dağdeviren’in OGGUSTO okurları için seçtiği önerilere göz atın.

Dizi Önerileri

Murder, She Wrote

Öğretmen olan Jessica Fletcher, emekli olup roman yazmaya başlar. Ve romanları hiç beklemediği şekilde çok satanlar listesine girer. Jessica, kitaplarını tanıtmak için şehir şehir gezer. Bu sırada dedektif yönünü de kullanarak gittiği şehirlerde cinayetleri çözmeye başlar.

Chernobyl

2019’un en iyi dizilerinden biri olan Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşanan korkunç olayları konu ediyor. Patlamanın ardından SSCB, olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir. Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek için kolları sıvar.

Outbreak

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels, Zaire’de ortaya çıkan ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Araştırmaları sonucunda virüsün Amerika’ya da geldiğini tespit eder. Bu tehlikeli virüs kontrol altına alınmazsa, bütün Amerika’yı yok edebilecek kadar güçlü bir hale dönüşecektir. Sam Daniels, virüs uzmanı olan eski eşinin yardımıyla virüs salgınını kontrol altına almayı başarır.

Under The Dome

Stephan King’in 2009 yılında yayımlanan aynı isimli kitabından uyarlanan Under the Dome’un yapımcılığını Steven Spielberg üstleniyor. Ardına geçilmesi imkansız olan bir kubbenin altında yaşamak zorunda kalan bir kasabanın hikayesini konu alan dizi, 2013 – 2015 yılları arasında CBS’de yayınlandı. Dünyanın geri kalanında uzakta, kendilerine yeni bir düzen kurmaya çalışan insanları anlatan dizinin, Netflix için yeni uyarlamasının yapılması söz konusu.

{772908}

Podcast Önerileri

Deconstructed with Mehdi Hasan: Capitalism Vs. The Coronavirus

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Columbia Üniversitesi Profesörü ve Ekonomisti Jeffrey Sachs, Amerikan kapitalizminin koronavirüs ile etkili bir şekilde başa çıkamaması konusunda görüşmek üzere Mehdi Hasan’ın Deconstructed with Mehdi Hasan: Capitalism Vs. The Coronavirus podcast yayınına katıldı. Sachs, ABD sağlık sisteminin bu ölçekte bir sağlık krizine etkin bir şekilde tepki verme kapasitesi hakkındaki şüphelerden bahsediyor. Bunun yanı sıra, kapitalizm ve koronavirüs hakkında ilginç bir ilişki yakalayan bu podcast’i mutlaka dinleyin.

Bu podcast’i Spotify, iTunes ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

Today, Explained: Coronavirus Hits The Markets

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Today Explained Podcast’i Sean Rameswaram’ın sunuculuğunda ve Vox Media Podcast Network’ün en iyi muhabirlerinin sunduğu en güncel içeriklerle haftanın beş günü yayında. Doğru ve hızlı haberciliği savunan podcast’in en son dikkat çeken bölümü ise Today, Explained – Coronavirus Hits The Markets. Bu bölümde dünyadaki hükümetlerin küresel ekonomi kurtarmak için koronavirüsüne karşı hızlı hareket etmeleri gerektiğine parmak basıyor.

Bu podcast’i Spotify, iTunes ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

WeirdDarkness: Chronicles Of The Black Death (And You Think The Coronavirus Is Bad!)

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Konularını genel olarak efsaneler, paranormal hikayeler ve doğaüstü olaylar üzerinden seçen WeirdDarkness’ın Chronıcles Of The Black Death (And You Think The Caronavirus Is Bad!) isimli podcast bölümü oldukça dikkat çekiyor. Bu bölümde Orta Çağ’ın başlarında “kara ölüm” olarak adlandırılan veba sırasında hasta olan ve vebadan şüphelenilen kişilere yapılanlardan bahsediyor, O dönem bu salgın hastalıkla savaşırken yapılan hataları ve kayıpları, paranormal ve sıra dışı detaylarla açıklıyor

Bu podcast’i Spotify ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

Kitap Önerileri

Duvar, Deniz Ülke Arıboğan

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Deniz Ülke Arıboğan, Duvar kitabında tarihin geri dönüşünü ve yeniden duvarlarla örülmeye başlayan dünyamızı anlatıyor. Küreselleşmeye, göçe, siber dünyaya, Çin’in ekonomik yayılmacılığına, Rus askeri yayılmasına ve demokrasiye karşı inşa edilen duvarları, ‘duvarlı dünya’ perspektifiyle ele alıyor. Aynı zamanda devlet merkezlerinin, elindeki teknolojik donanımların da katkısıyla duvarlar içine hapsettikleri halklarını daha kısıtlayıcı sistemlerle yöneteceğine vurgu yapıyor.

Cehennem, Dan Brown

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine giren Inferno kitabında, Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir… Biraz paranoya yaşamak için mükemmel bir kitap!

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand

Elif Dağdeviren'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Any Rand, Hayatın Kaynağı kitabının teması insanın ruhundaki bireycilik ve kollektivistliktir. Kitap, insanlığın var oluşundan bu yana, dönüştüğü menfaatçi insan yapısına ve üreten insan yapısına değiniliyor. Üreten insan tipi ve kullanan insan tipi olmak üzere iki insanın arasındaki farklara vurgu yapıyor. İnsanoğlu hakkındaki gerçekleri okumak, son derece etkileyici…

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları