preloader

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes "İyiliğe Yolculuk" Etkinliğinde Buluştu

15.06.2023
Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes "İyiliğe Yolculuk" Etkinliğinde Buluştu

Yazı Boyutu:

Gücünü ilham veren kadınlardan alan She’s Mercedes platformu, 14 Haziran Çarşamba sabahı “İyiliğe Yolculuk” başlığı ile deprem bölgesine destek olan sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerini ve gönüllülerini bir araya getirdi.

Gücünü ilham veren kadınlardan alan She’s Mercedes platformu, OGGUSTO.com‘un kurucusu Özlem Güsar’ın ortak ev sahipliği ile “İyiliğe Yolculuk” başlığı altında etkinlik gerçekleştirdi. 14 Haziran Çarşamba sabahı Beyoğlu’ndaki Hodan Restoran’da gerçekleşen ve She’s Mercedes platformu üyelerinin ağırlandığı etkinliğe, deprem bölgesine destek olan Kırmızı Çocuklar Derneği, Empati Derneği ve Toplum Gönüllüleri Vakfı‘nın yöneticileri ile gönüllüleri konuşmacı olarak katıldı. Birbirinden değerli ismin katıldığı etkinlikte, deprem bölgesindeki kadınlara yönelik çalışmalar ve ihtiyaçlar konuşuldu.

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Beyoğlu’ndaki Hodan Restoran‘da gerçekleşen ve şef Çiğdem Seferoğlu‘nun Doğu – Güney Doğu Anadolu mutfağının lezzetlerini sunduğu kahvaltı, OGGUSTO.com’un kurucusu Özlem Güsar‘ın konuşması ile başladı. Tüm kadınların birbirine ilham vermesi ve gönülden destek olmasının çok umut verici olduğunu söyleyen Güsar, “Özellikle deprem döneminde bu birlikteliği çok güzel yaşadık ve gücünü çok daha iyi anladığımız bir süreç oldu” dedi.

Güsar, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu etkinliğimizde kadın konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarını ve onların yaptıklarını dinleyeceğiz. Ne mutlu ki, bu üç derneğin genel müdürü birbirinden şahane kadınlar. Aynı zamanda birçok destekçisi de kadın. Biz kadınlar birlik olunca, elimizden kurtulacak hiçbir olayı düşünemiyorum.”

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes
Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Güsar’ın ardından sözü Mercedes-Benz Otomotiv’in Otomobil Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Ezgi Yıldız Kefeli devraldı. Etrafına ışık saçan kadınlarla şimdiye kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları düşündükçe çok doğru bir iş yaptıklarını söyleyen Kefeli, “She’s Mercedes, toplumda başarılı olan ve iz bırakan kadınlardan ilham alan, hedeflerine ulaşmış başarılı kadınları hayalleri olan genç kızlarla bir araya getiren bir kadın güçlendirme platformu. Bu amaçla yola çıktık ve birçok çalışma gerçekleştirdik” dedi.

Deprem döneminde bir araya gelerek çok ciddi anlamda destek topladıklarını söyleyen Kefeli, sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Bugün de, bu deneyimlerinizi ve bilgi birikimlerinizi aktarabileceğiniz, hayalleri olan ve başarı yolunda ilerleyen bu genç kızlarla sizi bir araya getireceğimiz mentorlük programı başlatmak istiyoruz. Bu nedenle, bugün buradaki dernek başkanlarından da ilham alarak, birlikte neler yapabiliriz üzerine konuşacağız ve şekillendireceğiz.”

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Deprem dönemindeki çalışmaları ile birçok depremzede çocuğa destek olan Kırmızı Çocuklar Derneği’nin başkanı Simay Bülbül, konuşmasına Kırmızı Çocuklar Derneği’ni anlatarak başladı. Her çocuğun rengarenk doğduğunu ancak hayat ve insanlığın bu çocukların renklerini aldığını söyleyen Bülbül, “koruyucu ailelerimiz ile deprem bölgesinde her birlikte yer aldık ve hangi depremzede ailenin neye ihtiyacı olduğunu bire bir belirleyerek özel koliler hazırladık” dedi.

Kırmızı Çocuklar Derneği ve koruyucu aileler ile deprem bölgesinde birçok aileye dokunduklarını söyleyen Bülbül, “Depremden birkaç gün sonra Özlem Güsar ile iletişime geçtik ve bir aileye ev açalım dedik. She’s Mercedes kadınları ile birlikte bir depremzede ailemize ev açtık ve yeni mobilyalarla birlikte içini tüm detayları ile dekore ettik. Ardından depremden etkilenen görme engelli bir baba ve çocuğu, bu evimizde konaklamaya başladı” dedi.

Kırmızı Çocuklar Derneği’nin gönüllüleri arasında yer alan moda tasarımcısı Tuvana Büyükçınar ise “Bölgeye gittiğimizde tırlardaki birçok yardımın yok olduğunu fark ettim. Bu ne yazık ki sürdürülebilir bir süreç değildi. Aynı zamanda dönemden dolayı bürokratik sıkıntılar da çıktı. Geleceğimiz çocuklar olduğu için ve anne yüreği taşıyan milyonları kucaklayan kadınlar olduğumuz için çocukları kapsayan bir şey yapalım dedim. Bu nedenle kalıcı bir şey yapmak, çocukları kapsayarak iyileştirmek ve kalıcı bir şeyler yapmak için Kırmızı Çocuklar Derneği ile bir araya geldim” dedi.

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Kırmızı Çocuklar Derneği’nin ardından misafirler, Empati Derneği’nin başkanı Ceren Uğurluer ile STK gönüllüsü Gizem Severoğlu Tigin’i deprem bölgesindeki çalışmalarını dinledi.

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

İlk defa afetin içinde bir afetzede olarak insanlara yardım etmeye çalıştığını söyleyen Empati Derneği’nin başkanı Ceren Uğurluer, sözlerine şu şekilde devam etti: “Depremde kendi empatimiz ile ilerlemek zorunda kaldık. Bu nedenle ilk olarak Gaziantep’teki ilkokulumuzun bütün klimalarını açarak depremzedeleri buraya yerleştirmeye ve sıcak bir bölgede tutmaya çalıştık. Ardından yerel üreticilerle tedarik zinciri oluşturarak, depremzedelerin gıda ihtiyacını karşılamaya başladık. Sonrasında, odun fırını olan bir restoran kiralayarak, burayı aşevine dönüştürdük” dedi.

Uğurluer: “Burada çıkarmamız gereken asıl konu şu; yardım egosal ama dayanışma çok toplumsal bir durum. Biz kadınlar akıllıca davrandık ve hareket ettik. Akıllı kadınlar olarak hepimizin taşın altına elimizi nasıl koyacağımızı düşünmemiz gerekiyor. Bakış açımız ise yapılamayanları eleştirmek ve ona odaklanmak değil, yapabileceklerimize odaklanmak olmalı.”

Gönüllü yönetimi ile ilgili tez yazan ve Empati Derneği’nin gönüllülerinden Gizem Severoğlu Tigin ise “Deprem sivil toplum kuruluşlarına çok hızlı ve doğru bir adaptasyon zorunluluğu getirdi. Burada bizim için önemi olan oradaki adaptasyonu sağlamaktı. Ayrıca gönüllülük sadece gönüllülerin yönettiği bir süreç olduğu için deprem mesleki bilgi aktarımının önemini gösterdi. Bence gönüllülükte en çok önem verilen şeyin uzmanlık aktarımı olduğunu düşünüyorum. Eğer herhangi bir konuda gönüllüysen, bildiğin bir alanda gönüllü olmak gerekiyor” dedi.

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Son olarak Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın başkanı Ayşe Kırımlı ve toplumsal cinsiyet eşitliği uzmanı Hazal Günel, deprem bölgesinde yaptıkları çalışmaları misafirler ile paylaştı.

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Konuşmasına Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı tanıtarak başlayan Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın başkanı Ayşe Kırımlı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Depremden 1-2 saat sonra aksiyona geçtik. Vakfımızın da üyesi olduğu Afet Plattformu’ndaki sivil toplum kuruluşları ile iletişim ağı kurarak tüm gönüllüleri koordine ettik. En kısa sürede gönüllülerimizle birlikte aracımızı deprem bölgesine yola çıkardık. Dört ay gönüllülerimiz yardım depolarında çalıştı. Özellikle Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da faaliyet gösterdik. Halen Adıyaman’da kendi gönüllülerimizin kurduğu alanda yardımlarımıza devam ediyoruz.”

Ayşe Kırımlı: “Dayanışma ve sürdürülebilirlik kelimelerinin altını en çok kadınlar dolduruyor. Kadınların toparlayıcı rolü ve her konuya bu bakış açısı ile bakması, kadınların dayanışma ve sürdürülebilirlikte çok önemli rol oynamasını sağlıyor. Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarında çalışan kadınların yüzde 70’i de kadın. Ayrıca bizim TOG’un genç gönüllerinin de yüzde 70’i kadın. Deprem bölgelerinde de en çok kadınlarımız yer aldı. Çünkü o bölgedeki depremzede kadınlar, kendi dertlerini erkeklere bile dile getiremiyorlar.”

Ayşe Kırımlı’nın ardından sözü alan toplumsal cinsiyet eşitliği uzmanı Hazal Günel, deprem bölgesinde kadın olmak üzerine yaptığı araştırmasından verileri misafirlerle paylaştı. Günel, “Toplumsal cinsiyet ile afetin bağlantısı var. Herkes olarak depremden birlikte etkileniyoruz. Ama kadınlar, özellikle genç kadınlar daha çok etkileniyorlar. Deprem bölgesinde özellikle bunu fark ettik” dedi.

Deprem Bölgesi Destekçileri, She's Mercedes

Hazal Günel: “Afetten etkilenen iller içerisinde 1 milyona yakın kadın yaşıyordu. Kimisi göç etti, kimisi yaşamını kaybetti. Halen birçok genç kadın orada yaşamaya devam ediyor. Bu kadınlar işlerine gidip, arkadaşlarıyla buluşabiliyorlardı ancak depremden sonra bunları kaybettiler. Depremden sonra kadınlar, maneviyetin dışında kamusal anlamda da kayıplar yaşadı. Afet döneminde, eşitsizlik ve ayrımcılık daha da derinleşti.”

She’s Mercedes platformunun “İyiliğe Yolculuk” başlığı ile deprem bölgesine destek olan sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerini ve gönüllülerini bir araya getirdiği etkinlik, Hodan Restoran’ın kurucusu ve şefi Çiğdem Seferoğlu‘nun konuşması ile son buldu. Seferoğlu, “İnsanlık görevimiz dışında şef olarak o bölgeye çok fazla gönül borcumuzun olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben bu restoranı kurup, bu menüyü oluşturabiliyorsam; tüm deprem bölgesindeki üreticilerden gelen ürünlerle yemek yapabildiğimiz içindir. Deprem bölgesindeki üreticiler, tekrar üretebilsinler ve hayata devam edebilsinler istiyoruz. Çünkü insanın bir gayesi olduğu zaman güçlü olabiliyor” dedi.

Şef Çiğdem Seferoğlu ve ekibi tarafından hazırlanan lezzetli tarifler misafirler ile buluştu.

Etkinliğimizde bizimle olan misafirlerimize, deprem bölgelerinde yara almış yerel üreticilerin ürünlerinden oluşan bir kutu hediye edildi.

OGGUSTO.com’un kurucusu Özlem Güsar’ın ortak ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe birçok önemli isim katıldı.

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları