preloader

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

09.09.2019
İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Yazı Boyutu:

9 -16 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

Konserden tiyatroya, festivalden müzikale kadar İstanbul’da gerçekleşen tüm güncel kültür-sanat etkinlikleri için tıklayın!

José Parlá / Ishtmus

İSTANBUL’74, uluslararası üne sahip sanatçı José Parlá’nın ilk defa sergileyeceği ISTHMUS’u sunar.

Türkiye’de kaligrafi tarihine bir övgü olan ISTHMUS, 16. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Bienali’yle paralel olarak İSTANBUL’74’de buluşacak. İstanbul’un coğrafyasına bilimsel bir yaklaşımdan ilham alan ISTHMUS, Parlá’nın “hat sanatının gelecek nesiller neye benzeyebileceğini edebileceğini hayal etmek” olarak tanımladığı ve kağıt ve geleneksel Türk el sanatlarından tasarıma odaklanan bir sergiyle İstanbullularla buluşuyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 9 Eylül 2019, Pazartesi

Saat: 19.00 – 20.00

Yer: ISTANBUL’74

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

Swissotel The Bosphorus’ta Mindfullness Meditasyonu

Swissotel The Bosphorus, İstanbul’un terasında, dev gökyüzünün altında Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) meditasyonu yapıyoruz.

Etrafta inanılmaz güzel bir sessizlik, gökyüzü masmavi ve sana gülümsüyor.
Derin bir nefes al! Nefes almak hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Tam günbatımı saatinde, İstanbul ayaklarımızın altındayken, zihnimizi besliyoruz. Bilinçli farkındalık nedir?

Akşam yemeğinizi bitirdiğiniz ve ne zaman bitirdiğinizi fark etmediğiniz oluyor mu? Eve vardığınız ama yolu hiç hatırlamadığınız oluyor mu? Hayatınızın genelini düşündüğünüzde buna benzer oto-pilot durumlarınız oluyor mu?

Farkındalık (Mindfulness) bir anlamda, uyanmak, kendimizle temasa geçmek ve yaşamın her anının içeriğini değerlendirebilmektir.

Mutluluk bir alışkanlıktır! Beynimiz bir kastır ve pratik yaparak bu kası kuvvetlendirebiliriz. Siz de Mindfullness (Bilinçli Farkındalık) meditasyonu aktivitesinde bize katılın, iyi yaşamın tadını çıkarın.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 10 Eylül 2019, Salı

Yer: Swiss Hotel The Bosphorus

Rezervasyon / Bilet: biletix

{772388}

Sen, Ben ve İstanbul // Bağımsız Sanat ve Kültür Festivali

Miron Zownir’in kısa film ve belgesel gösterimine, OmA’nın canlı müziğinin eşlik edeceği bağımsız sanat gösterimi KargArt’ta gerçekleşecek.

Miron Zownir ile Altay Öktem’in bir araya geleceği “Berlin Underground meets İstanbul Underground” projesi ve Sumru Ağıryürüyen x Orçun Baştürk ve Ezgİ İrem Mutlu’nun performansları sesin farklı izdüşümlerine ışık tutacak.

Zownir’in poetikası, zihnimizde imgeler canlandıran bir müzikten farksızdır. Onun sanatındaki anlak, şiirlerini okuduğumuzda daha da derinleşir ve çok boyutlu bir açıyla dönüp fotoğraflarına tekrar bakarız. Zownir’in şiirlerinde ampirik anlatımları güçlendiren biraz da empatik dilidir ki kullandığı temalarda her zaman ya birinci tekil ya ikinci tekil olan Zownir’in olayların içinde kendine yer açan bu anlatımı, ampirik olanı güçlendirirken bir o kadar da tinsel kılar ve okur kendini üçüncü tekil olarak çekim alanında ve olaya şahitlik ederlen bulur. Bir başka deyişle yönetmen’liğinden şiirlerinde de kopmaz Zownir. Şehrin arka sokakları, izbe yerlerin geç saatlerde büründüğü buğulu atmosfer, kamerasından süzülen ışıkla gözlerimizin önüne serilirler. Onun fotoğraf karelerine baktığımızda dünyanın gürültüsünün bütünüyle kulağımıza çalınması ve bu durumun bizi rahatsız etmesi gayet doğaldır. Zownir’in sanatsal faaliyetlerindeki amaç da tam olarak budur zaten: Rahatsız etmek!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 11 Eylül 2019, Çarşamba

Saat: 19.00 – 02.00

Yer: KargArt

Rezervasyon / Bilet: Ücretsiz Etkinlik

18. !F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

Senenin o zamanı geldi çattı. !f İstanbul, 18. Kez Eylül ayında birbirinden farklı ve dikkat çekici film seçkisiyle şehrin sinematik nabzını tutuyor.

Her yıl 85.000 sinemaseveri İstanbul, Ankara ve İzmir’de bir araya getiren !f, özün bağımsızlığını, yenidoğanın bilgeliğini, çeşitliliğin birlikteliğini savunuyor ve sınırlar üstü bir bakışla bağımsız sinemayı şehirler ve ülkeler ötesinde birleştiriyor.

Bu yıl, #birdeburadanbak mottosuyla bu yılı karşılayan film programına buradan bakabilirsiniz.

Tarih: 13 – 22 Eylül 2019

Yer: Çeşitli Mekanlar

Rezervasyon / Bilet: biletinial.com

{772339}

Garanti BBVA Konserleri: Peter Bence

“En Hızlı Piyanist” olarak Guinness Dünya Rekorunu elinde bulunduran, dünyaca ünlü virtüöz piyanist, kayıt sanatçısı, besteci ve yapımcı Peter Bence, Garanti BBVA Konserleri kapsamında Zorlu PSM’de!

Michael Jackson, Queen ve Sia’nın piyano düzenlemeleri ile 500 milyondan fazla youtube görüntülenmesiyle büyük bir başarı yakalayan genç yetenek, klasik ve popüler müzik arasındaki sınırları kıran, vurucu ve etkileyici piyano stili ile dikkat çekiyor. Dünyanın her yerinden hem genç hem de eski nesil müzisyenlere ve müzik severlere ilham veren Bence piyanoyla çok genç yaşta tanıştı.

Peter Bence konser, heyecan verici bir deneyim olarak sizi bekliyor!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 13 Eylül 2019, Cuma

Saat: 20.30 – 23.30

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: biletix

Peter Broderick – Neue Step!

Zorlu PSM’nin bu sezon ilk defa müzik severlerle buluşturacağı, yeni gözbebeği festival Neue Step! geldi çattı. Sonbahar esintilerini iyiden hissettiğimiz bugünlerde mevsim normallerine en yakışan konserleri izleyeceğiz. 13 Eylül’de bu konserlerden birini dünyaca ünlü çağdaş besteci Peter Broderick veriyor olacak.

Oregon’da doğup büyüyen multi-enstrümantalist ve şarkıcı Peter Broderick, gençlik yıllarında M. Ward, Laura Gibson ve Dolorean gibi Portland indie folk sahnesinin önemli isimleriyle beraber çalıştı. 2007 yılında Danimarka’ya taşınmasıyla beraber Efterklang grubunun bir parçası oldu ve beş yıl boyunca ekiple dünyayı gezdi. Bu sürede solo projelerine ivme kazandıran Broderick, farklı türler arasında birçok deneme yaptı. Klasik kompozisyonlarını aşina olduğu folk, indie ve daha sonra elektronik tınılarla birleştirdi. İlk solo albümü Float’ı yayınladıktan sonra çeşitli film ve çağdaş sanat işleri için de beste yapan Broderick, Danimarka yolculuğunun ardından müziğini olgunlaştıran şehir olan Berlin’e yerleşti. Burada Alman piyanist Nils Frahm ve benzer sanatçılarla Oliveray personası altında ortak işler yapan Broderick’in bu dönemdeki en önemli iş birliği ise Greg Haines ile birlikte yürüttükleri Greg Gives Peter Space projesi oldu. Bugün en önemli sanatçılarından biri olduğu Erased Tapes Records bünyesine 2009 yılında katılan Peter; uzun süre film, dans ve belgesel projeleri için beste yaptı.

Zorlu PSM’yi müziğin ve besteciliğin duygulara hitap edecek ilhamıyla baştan sona saracak konser serisi Neue! Step, melodinin derin sularına dalarak neo-klasik, avangard ve ambient müziğin açacağı yeni ufukları keşfediyor. Eylül 2019’da PSM’nin çeşitli mekanlarına yayılacak konserler, bugün dünyanın en büyük salonlarını dolduran neo-klasik müzik akımının çığır açan isimlerinin yanı sıra minimal elektronik bir altyapıdan beslenen deneysel tınıların heyecan verici yeni isimlerini de ağırlayacak.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 13 Eylül 2019, Cuma

Saat: 21.00 – 00.00

Yer: Zorlu PSM, %100 Studio

Rezervasyon / Bilet: biletix

Yaralarım Aşktandır

Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği, Şebnem İşigüzel’in yazdığı Yaralarım Aşktandır oyunu, izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Toprağa emanet edilmeyi bekleyen bir kadın kendi arafında ömrünün şiirini yazıyor. Furuğ Ferruhzad anlatıyor. Dans ediyor, âşık oluyor, doğuruyor, boşanıyor, evladından ayrılıyor, hor görülüyor, kalbi kırılıyor. Anlatılan, aynı iklimde açıp solan hepimizin hikayesi; baskı altında yaşayanların, hep eksik bulunanların ve her şeye rağmen yaşamaya devam edip sözünü esirgemeyenlerin. Furuğ hepimize cesaret vermeye, “korkma” demeye geliyor.

Ölüsüne bile tahammül edilemeyen, cenazesi bekletilen “aykırı bir kadın” aklınızdan çıkmayacak sözler fısıldamak üzere sahne alıyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 16 Eylül 2019, Pazartesi

Saat: 20.30 – 22.00

Yer: Zorlu PSM, %100 Studio

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771387}

Sutra (Sidi Larbi Cherkaoui Koreografisiyle)

Geçtiğimiz sezon onuncu yılını kutlayan, bugüne kadar 33 ülkede, 83 kentte 250 bini aşkın seyirciye ulaşan Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı Sutra, yeniden, aynı heyecanla İstanbul’da!

Times’ın “en yüksek beklentileri bile aşıyor”, Guardian’ın “kültürel değişim kavramını yeni bir seviyeye taşıyan, eşsiz ve incelikli bir gösteri” sözleriyle övdüğü Sutra, 2010’da İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olduğunda dakikalarca ayakta alkışlanmış ve seyircileri derinden etkilemişti.

Koreograf Cherkaoui, heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Shaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi bir araya getiren bu ödüllü iş birliği, dansın gelenek ve ruhunun fiziksel disiplinle buluştuğu nefes kesici bir deneyim sunuyor.

Sutra, Buda’nın öğretileri için kullanılan sutta teriminden türetilmiş; Buda’nın kuralları ve aforizmalarını kapsayan genel bir ifade. Shaolin geleneğindeki felsefe ve inancın Kung Fu’ya yansımasını güncel bir bağlamda ele alan Sutra, Antony Gormley’nin 21 ahşap kutusundan oluşan çarpıcı sahne düzeni ve Polonyalı besteci Szymon Brzóska’nın imzasını taşıyan, piyano, vurmalı çalgılar ve yaylılar için yazılmış, canlı yorumlanan müzikleriyle seyircilerin kalbini ve düşlerini yakalayan eşsiz bir yapıt.

Sutra, bu kez İKSV ve Zorlu PSM iş birliğiyle bir kez daha seyretmek isteyenler, kaçırdığı için üzülenler ve merak edenler için dokuz yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 16 – 17 Eylül 2019

Saat: 20.30

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: Biletix

Yolu Alaçatı’ya Düşenlere…

Usta Balıkçılar Alaçatı’da

“Columbia PFG Alaçatı Big Fish” turnuvası için geri sayım başladı. Bu yıl 12-15 Eylül tarihleri arasında Port Alaçatı Marina’da gerçekleştirilecek turnuvaya Türkiye’nin farklı bölgelerinden balıkçılar katılıyor. Balıkçılık sporunu geniş kitlelere duyurmayı hedefleyen turnuva, “Yakala-Bırak-Yaşat” misyonuyla yeteri kadar balığın avlanması, diğerlerinin ise sağlıklı bir şekilde denize iade edilmesini teşvik ederek farkındalık yaratmaya çalışıyor. Konserler, atölyeler, çocuklara özel yarışmaların da bulunduğu etkinlik zengin ve eğlenceli bir program sunuyor.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 13 -16 Eylül 2019

Yer: Port Alaçatı Marina

Rezervasyon / Bilet: alacatibigfish

{772221}

Yolu Bozcaada’ya Düşenlere…

Run Island Bozcaada

Yaz biterken her yılın en güzel rutinlerinden biri direksiyonu Bozcaada’ya kırmak ve doğanın, müzikleve sporla olan güzel kesişimini deneyimlemek ayrı bir keyif.

Bu Eylül ayında sizi yine Bozcaada’ya daet ediyor Run Island Bozcaada etkinliği. Kalben ve Gonca Vuslateri’nin de performanslarıyla renklenecek festival kaçmaz! Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 13 – 14 Eylül 2019

Yer: Bozcaada

Rezervasyon / Bilet: runislandbozcaada

Biletinizi Şimdiden Alın!

Bryan Adams ile Bir Kış Akşamı

Bryan Adams 16 Kasım Cumartesi günü sana unutulmaz bir gece yaşatmak için Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda!

Ona aşkını ilk kez onun şarkılarıyla söyledin, ilk dans müziğin oldu, aşkın sona erdiğinde defalarca onun şarkılarını dinlerken canlandı hatıraların, en mutlu anlarına, en hüzünlü anlarına eşlik etti, gözlerin doldu onun parçalarını dinlerken çoğu zaman mutluluktan bazen de aşk açısıyla ama hep hayatının en önemli anlarında orada seninle oldu ve bu kez ilk defa onu canlı olarak izleyip, dinleyecek ve kim bilir hangi anıların gözlerinin önünden geçip gidecek.

Daha ne söylenebilir Bryan Adams şarkılarının yarattığı hislere. Gelin hep beraber kaybolalım şarkılarda.

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 16 Kasım 2019, Cumartesi

Saat: 19.00 – 00.00

Yer: Ülker Sports Arena

Rezervasyon / Bilet: passo.com

{771861}

Maraton

Moda Sahnesi’nin yeni oyunu Maraton Ekim’de sahnede!

Oyunla ilgili: Dans Maratonu! 1930’lar Amerika’sında, “Büyük Buhran” zamanında popülerleşmiş bir yarışma ve eğlence türü. Bir yanıyla Roma gladyatör dövüşleri geleneğiyle süreklilik içinde, diğer yanıyla “survivor” gibi kitle tüketimine dönük günümüz tv programlarının öncüsü sayılıyor. Hepsinde ortak olan, hayatta kalma çabasının sadistik hazza hizmet edecek şekilde paketlenmesi ve eğlence olarak sunulması. Dans maratonlarında yarışmacılar (bir veya iki saatte bir 10 dk. ara vererek) günler, haftalar, çoğu durumda bir aydan daha uzun bir süre boyunca durmadan dans ediyorlar. Düşenler eleniyor, ayakta kalan son çift kazanıyor!

İstanbul Etkinlik Takvimi: 9 -16 Eylül 2019

Tarih: 13 Ekim 2019, Pazar

Saat: 16.00

Yer: Moda Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: modasahnesi

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları