İstanbul Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

İstanbul Etkinlik Rehberi: Ocak 2022

Ocak 2022 İstanbul Etkinlik Takviminiz hazır! İstanbul’da Ocak ayı boyunca düzenlenecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri ve tiyatro oyunlarını keşfedin.

Yeni bir yıla, yeni etkinlikler ile “Merhaba” demeye ne dersiniz? Kültür ve sanat şehri İstanbul Ocak ayı boyunca; tiyatrodan sinemaya, konserden atölyeye pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sizler de bu ay “ne yapsak?” diye düşünüyorsanız, sizin için derlediğimiz kalbinize ve ruhunuza iyi gelecek etkinliklere bir göz atın!

Sahne Sanatları: DasDas Ocak Programı ile Karşınızda

DasDas’ın Ocak ayı programında 2021-2022 sezonunun en beğenilen prodüksiyonlarından “Romeo & Juliet”, “Deli Bayramı” ve “Bir Barda Bir Gece” gibi oyunlar sahnelenmeye devam ediyor. Program elbette yalnız bununla sınırlı kalmıyor, Kaan Sekban “Saçmalar” adlı stand-up gösterisi ile sizlere keyifli bir gece yaşatırken “+1 Sunar: Adamlar” konseri ile müziğe doyacaksınız. 

Editörün Önerisi: Türk sinemasının ve tiyarosunun duayen isimlerinden, büyük usta Şener Şen’in başrolünde olduğu, cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını konu edinen “Zengin Mutfağı”nı kaçırmamanızı öneriyoruz. Vasıf Öngören’in kaleminden çıkan bu oyunda, 1978 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatrolarında aşçı Lütfü Usta’yı canlandıran Şener Şen, 40 yıl aradan sonra aynı rolde ve genç bir oyuncu kadrosuyla tekrar sahnede.

Detaylı program bilgisi için: DasDas

Yer: DasDas Sahne

Bilet: Mobilet

Gastonomi-Müzik: Aqua Restaurant & Bar, Yeni Yılda Ses Getirmeye Devam Ediyor

İstanbul Boğazı’ndaki etkileyici manzarası ile Four Seasons Hotel Bosphorus, yeni yılı, değerli isimlerin canlı performansları ve AQUA’nın özel lezzetleriyle keyif ve dinamizm dolu programlarla karşılıyor. AQUA Restaurant & Bar’da haftanın her gününe yayılan canlı müzik performansları, şef Görkem Özkan tarafından hazırlanan yaratıcı ve leziz menüler ile gastronomik bir keyfe dönüşüyor. Her daim taze ve mevsimsel malzemelerle hazırlanan menüde bulunan istiridye, havyar, karides, ıstakoz gibi deniz ürünleri iştah kabartıyor. 

Ocak ayı boyunca Cuma geceleri Barbaros, “Barbaros & Friends” konseptiyle her hafta kendisine eşlik edecek sürpriz sanatçılarla hafta sonuna eğlenceli bir başlangıç vadediyor. Cumartesi geceleri ise Demet Sağıroğlu (8 Ocak), Zuhal Olcay (15 Ocak), Ayşegül Aldinç (22 Ocak) ve Yeni Türkü (29 Ocak) performansları ile AQUA sahnesi misafirlerine eğlence dolu saatler vadediyor. Keyif dolu buluşmalar pazartesi ve salı akşamları piyanist Aslı Güral, çarşamba akşamları Ayşe Evrim, Perşembe ve pazar akşamları ise Hande Ateş’in performansları eşliğinde gerçekleşiyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 0212 381 4000

Workshop: Sanat, Resim ve Müzik, Masterpiece Galata’da Bir Araya Geliyor

Sanat, müzik ve keyfin bir arada olduğu Masterpiece etkinlikleri, meraklıları ile buluşmaya devam ediyor.

Keyifli bir ortamda güzel müzikler eşliğinde, sonunda kendinizi bile şaşırtacak yağlıboya tablolar ve heykeller yapabilirsiniz. Daha önce resim ya da heykel geçmişinizin olmasına da gerek yok. Hatta yapmamışsanız çok daha keyifli olabilir. Masterpiece bir resim ya da heykel kursu değil, sanat ile geçireceğiniz dolu dolu bir keyif seansı. Alanında uzman sanatçıların yönlendirmeleriyle ile seçmiş olduğunuz eseri tamamlayacak ve etkinlik sonunda evinize, ofisinize götürüp asabileceğiniz, arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz size ait bir yağlıboya tablosuna sahip olacaksınız.

Editör Önerisi: İçinizdeki gizli heykeltıraşı keşfetmenize olanak sağlayacak olan “Antik Yunan” temalı heykel workshop’ını kaçırmamanızı öneriyoruz. 

*Etkinliğe ilişkin gerekli tüm malzemeler Masterpiece Galata tarafından karşılanmaktadır.

Yer: Masterpiece Galata

Tarih: 2 – 30 Ocak 2022

Bilet: Biletix 

Workshop: Chef’s Table Mutfak Akademisi, Yeni Etkinlikleri ile Lezzeti 2022’ye Taşıyor

Chef’s Table Mutfak Akademisi, yılın ilk ayında da dünya mutfağının keyfini çıkaracağınız workshop etkinliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, Uzak Doğu mutfağından Avrupa mutfağına pek çok lezzeti katılımcıları ile buluşturan akademi, bu ay da sizler için keyif dolu bir gastronomi programı hazırladı: 

4 Ocak: BBQ Partisi Workshop
11 Ocak: Pizza – 2 Workshop 
21 Ocak: Sushi Workshop
28 Ocak: Et Pişirme Teknikleri – 1 Workshop 

Yer: Chef’s Table Mutfak Akademisi

Tarih: 4 – 28 Ocak 2022

Bilet: Passo

Tiyatro: Grotesk Bir Kara-Komedi, “Timsah Ateşi”

2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer alan Timsah Ateşi; Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Kubilay Tunçer’i aynı sahne üzerinde buluşturuyor. Rejisörlüğünü Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen bir hikayeye odaklanıyor. Sevgisiz bir ev, kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis yatan asi bir kız Fianna (Hazar Ergüçlü) ile dindar ablası Alannah’ın (Funda Eryiğit) hikayesinde, temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk bir kara-komedi seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 5 – 20 Ocak 2022, 20:30 

Bilet: Passo

Tiyatro: “Cyrano de Bergerac” Kumbaracı 50 Yorumuyla Sahnede

Tiyatro tarihinin bir ikon haline gelmiş karakterlerinden bir tanesi olan Cyrano de Bergerac, bu ay da Kumbaracı 50 yorumuyla tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Şair, silahşör ve aşık... Cyrano de Bergerac sizlerle!

Çöken imparatorluklar ve kapitalizmin ilk ayak seslerinin duyulduğu zamanlarda yazılıp; erdeme, iyiliğe, aşka, dostluğa dair ne varsa hatırlatan bu oyun bizi bugün çok heyecanlandırıyor. İnsan ruhunun gölgede kalan yanlarını müthiş edebi gücü, görkemli sahneleriyle ortaya döken Cyrano hepimize şifa olsun.

Cyrano de Bergerac’ın gerçekçi, bir o kadar da büyülü dünyası; Kumbaracı50 tarafından bir kabarenin danslı, müzikli dünyasında Cyrano’nun sivri diline, mizahına, ruhuna yaraşır şekilde arz-ı endam edecek.

Yer: Fişekhane, Alan Kadıköy

Tarih: 18 – 31 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Atölye: The Marmara Pera Sanat Atölyesine Dönüşüyor

Farklı disiplinlerden altı sanatçı atölyelerini, The Marmara Pera’da açıyor. “The Art Room” projesiyle sanata ayrılan alanların önemine dikkat çeken The Marmara Pera bir sanat merkezine dönüşüyor.

14 Şubat’a kadar gerçekleştirilecek projede, altı sanatçı atölyelerini The Marmara Pera’ya kurarak çalışmalarını sürdürecek, her Çarşamba 16:00 – 19:00 saatleri arasında sanatseverlerle bir araya gelerek atölyelerinin kapılarını açacak. Ayşe Nergis Şimşek, Deniz Braderin, Elif Fırat, Hakan Öktem, Özne Özkan ve Sema Yiğit’in yer aldığı projede sanatçılar, resim, seramik, illüstrasyon, ses enstalasyon ve video art alanındaki üretimlerini bir ay boyunca The Marmara Pera’da devam ettirecek. Sanatçılar Pera’nın tarihi ve canlı atmosferinde kendi duygularını, sanatçı kimliklerini eserleriyle ortaya koyacaklar ve içlerinde yaşadıkları çeşitli duygu durumlarını bu çalışmaya özel kurgulanan “Oyun Alanı”na yansıtacaklar.

Bir aylık üretim süreci sonunda, 17 Şubat’ta başlayacak sergide ise eserler yine The Marmara Pera’da 28 Şubat tarihine kadar sergilenecek ve ziyaret edilebilecek.

Yer: The Marmara Pera

Tarih: 14 Şubat’a kadar her Çarşamba 16:00 – 19:00 saatleri arasında.

Tiyatro: “Aşk Geçmişim” Ocak Ayında da Sizlerle Buluşmaya Devam Ediyor

Usta oyuncular Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu, pandemi sonrası “Aşk Geçmişim” adlı oyun ile tiyatroseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. İskoç yazar D.C. Jackson’ın anti-romantik komedi tarzında kaleme aldığı ve “Fringe First” başta olmak çok sayıda prestijli ödüle layık görülen oyunun rejisörlüğünü ise Tuğru Tülek üstleniyor.  2019-2020 sezonunun en ilgi gören oyunlarından biri olan “Aşk Geçmişim” Zorlu PSM’de seyircisiyle yeniden buluşuyor. 

Kurumsal bir şirkette yeni işe giren Tom’un aşk hayatı tam bir fiyaskodur. Aynı şirkette çalışan Amy’nin de ondan kalır yanı yoktur. İş çıkışı bir şeyler içmeye çıkarlar ve o gece yaşadıkları tek gecelik ilişki sonucunda ikisi de kendini istemediği fırtınalı bir ilişkinin içinde bulur. Eski ilişkilerinin hayaletlerinden kurtulmak, kendi yaralarını sarıp gerçek aşka ulaşmak onlar için hiç kolay olmasa da bu iki yalnız kalp sonunda birbirleri için çarptığını fark edebilecek mi?

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 7 – 21 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Passo

Tiyatro: Bergman’ın Kült Filminden Uyarlanan “Evlilikten Sahneler” Zorlu PSM’de

Johan ve Marianne 10. evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi  mutlu bir çifttir. Her şey her an planlı, her gün olması gerektiği gibidir. Her evli çift gibi bazı sorunlar yaşar, bu sorunları karşılıklı oturup konuşup mantıklı bir şekilde çözüp hayatlarına devam ederler ama yavaş yavaş karşılaştıkları sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark ederler, kurdukları günlük planlar da aynı mükemmellikte işlememektedir.

“İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?” “aile nedir?” “şefkat nedir?” “aşk nedir ne değildir?” sorularına yanıt arayan Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanan  ve Ece Dizdar, Öner Erkan, Kayhan Berkin, Pınar Göktaş ile Naz Buhşem’in rol aldığı “Evlilikten Sahneler” seyirciyi, bu çiftin başına gelenleri yakından izlemeye davet ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 4 – 27 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Passo

Workshop: AKM, Çocuklar için Bale Atölyelerine Devam Ediyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları, sezon boyunca 4 – 6 yaş arası çocuklarımıza haftanın dört gününde, günün iki farklı saatinde bale ve dans dersleri veriyor. Bu tip atölyeler geleceğin sanatçıları, sanatseverleri olacak çocuklarımıza dans ve ritim hissini yaşatarak müzik kulaklarının gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişiminin sağlanmasına, canlandırılan masal ve hikayeler ışığında hayal güçlerinin artmasına, bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, özgüven duygularının güçlenmesine ve sanatla iç içe büyümelerine katkıda bulunuyor.

Yer: AKM Çocuk Sanat Merkezi

Tarih: 8 Ocak – 28 Mayıs 2022

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Oyun Atölyesi, “Kral Lear”ı Gururla Sunar!

Hem aktör hem de çevirmen kimliği sayesinde sıklıkla Shakespeare oyunlarını üzerine mesai harcayan Haluk Bilginer, bu sefer Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” karakteri Kral Lear olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine oldukça derinlikli bir olay örgüsüne sahip olan ve yüzyıllar içerisinde bir kült haline gelen oyunun rejisörlüğünü ise Muharrem Özcan üstleniyor. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç makamları arasında tezahür eden bu trajedi, oyunun bünyesinde barındırdığı grotesk unsurlar eşliğinde izleyici ile buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 19 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Passo

Tiyatro: Mozart ile Salieri'nin Çekişmeli Hikayesi “Amadeus” Sahnede

Rejisörlüğünü usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun üstlendiği ve başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı, sahne önünde ve arkasında toplam 55 kişiden oluşan dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, Kasım ayı boyunca da seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olan Mozart, gündelik yaşamında sıradışı karakter olarak yaşamdan hayli kopuk bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için gerçek üstü hareketlerde bulunur. Adeta bir "tutunamayan" profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Salieri'yi endişelendirmektedir. Mozart’a göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda hırslı olan Salieri, müziğin tanrısı kadar başarılı olamamaktadır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur. 

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi

Tarih: 8 – 30 Ocak 2022

Bilet: Biletix

Workshop: Mutfak Sanatları Akademisi Ocak Ayında Sizleri Lezzet Yolculuğuna Davet Ediyor

Maslak'ta bulunan Mutfak Sanatları Akademisi MSA; Profesyonel Barmenlik, Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Profesyonel Makarna ve Ekmek, Profesyonel Aşçılık gibi alanlarda eğitim verirken, gastronomik lezzetlere meraklı amatörler için düzenli olarak atölye çalışmaları sunmaya devam ediyor. Ocak ayı içerisinde de ilgilileri için muhteşem bir workshop programı hazırlayan akademi, yoğun şekilde rağbet görmeye devam ediyor. Biletinizi bir an önce almayı unutmayın!

Editör Önerisi: “Talı yiyelim, tatlı konuşalım” diyen çikolata tutkunları için MSA’nın “Çikolata Butiği” temalı workshop çalışmasını kaçırmamalarını öneriyoruz. 

Detaylı program ve bilgi için: Mutfak Sanatları Akademisi

Yer: Mutfak Sanatları Akdemisi

Tarih: 3 – 31 Ocak 2022

Bilet: Biletix

Tiyatro: “Beni Sakın Yumruklardan” Zorlu PSM ve Alan Kadıköy’de 

Bir “açık mikrofon” gecesi yolları kesişen farklı kuşaklardan iki kişi; kişisel olanın hikâyeleştirilmesi ve mizahın sınırları üzerine düşünmeye başlıyor. Son yıllarda yeni medya üzerinden yaratılan “iptal kültürü”ne mizahçı olmayı deneyen iki farklı jenerasyondan insanın gözünden bakan “Beni Sakın Yumruklardan”, Yiğit Sertdemir ve Ecem Uzun’u ilk kez aynı sahnede buluşturuyor.

İstanbul Tiyatro Festivali’nin yapımcılığını üstlendiği ve prömiyerini 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan Beni Sakın Yumruklardan, sezon boyunca farklı mekânlarda sahnelenmeye devam edecek.

Yer: Zorlu PSM, Alan Kadıköy

Tarih: 8 Ocak 2022, 20:30 (Zorlu PSM), 22 Ocak 2022, 20:30 (Alan Kadıköy)

Bilet: Passo

Workshop: Eataly Mutfak Atölyeleri , İtalyan Mutfağını İstanbul’a Taşıyor

Eataly'de her biri benzersiz bir mutfak deneyimi sunan çeşitli İtalyan yemek kurslarını ve etkinliklerini keşfetmeye ne dersiniz? İtalyan mutfağına ilham veren şeflerin ve üreticilerin ardındaki hikayeleri keşfederken uygulamalı makarna derslerinden İtalyan üzümlerinin yolculuğuna kadar keyifli bir deneyime hazır olun. 

Hemen istediğiniz bir derse kayıt yaptırarak kendinize ya da sevdiklerinize hem öğrenip hem de tadabileceğiniz harika bir deneyim hediye edebilirsiniz. 

Editörün Önerisi: Şarabı alıştığımız kullanımın dışında, kadehten mutfağa geçiş aşamasında yemek ve tatlıların içinde deneyimleyip farklı tatlar keşfetmek isteyen gastronomi tutkunlar için programına dahil ettiği “Kadehten Mutfağa” workshop’unu öneriyoruz. 

Detaylı bilgi ve programa erişmek için tıklayın

Yer: Eataly Mutfak Atölyesi

Tarih: 2 – 30 Ocak 2022

Bilet: Biletix

Tiyatro: Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’den Tek Kişilik Oyun “Aşınma”

Şahika Tekand’ın 2008 yılında kaleme aldığı ve sahnelediği “Karanlık Korkusu” adlı oyundan yola çıkarak yeniden yazımını gerçekleştirdiği “Aşınma”, Yiğit Özşener’in tek kişilik performansı ile sahneye taşınıyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında ses getiren Studio Oyuncuları’nın usta kadrosunun eşlik ettiği oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren bir sahne aksiyonuyla var olma mücadelesi verdiği bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşiyor. 

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaad ederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara kadar uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme ediyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9 Ocak – 23 Ocak 2022, 18:00

Bilet: Passo

Talk Show: İbrahim Selim ile Bu Gece

Youtube’un en sevilen Late Night programı “İbrahim Selim ile Bu Gece” Zorlu PSM Studio sahnesinde!

İbrahim Selim’in renkli sunumu, birbirinden değerli konukları ve dinamik seyircisiyle dosta kahkaha, düşmana elem vermeye geliyor. “İbrahim Selim ile Bu Gece” her Pazartesi %100 Studio sahnesinde seyircileriyle buluşuyor. Her hafta sürpriz bir konuğun katılacağı programda müzikten, stand-up’a, mizahtan güncel konulara; kültürün her alanına doyacağız. Programlarımız tamamen organik ve glütensiz olup gönül rahatlığıyla tüketilebilir. “İbrahim Selim ile Bu Gece”, Ocak ayında da sizlerle!

Yer: Zorlu PSM 

Tarih: 10 – 31 Ocak 2022. 21:00 

Bilet: Passo

Sohbet: Metin Akpınar ile Muhabbet

“Keşke bir kere sohbet edebilseydim”.

Metin Akpınar denince en çok kurulan cümlelerden biri… Artık mümkün!

Metin Akpınar yeniden seyircisiyle buluşuyor. O anlatacak, biz dinleyeceğiz. Biz soracağız, o cevaplayacak. Belki geçmişin tatlı anıları arasında dolaşacak, belki gelecekten konuşacağız. Sonra da “Dün akşam neredeydin?” diye soranlara gururla söyleyeceğiz:

“Metin Akpınar ile sohbet muhabbette!”

Yer: Maximum Uniq Hall

Tarih: 11 ve 25 Ocak 2022, 21:00

Bilet: Biletix

Tiyatro: Zerrin Tekindor, “Toz” ile Karşınızda

Betonların göğü henüz delmediği zamanlarda büyük şehrin sokaklarında, apartman önlerinde büyüyen bir kız çocuğu. Güzeller güzeli ev kadını anne ile titiz avukat babanın tek kızı: Handan. Sokakların da anne babasıyla yaşadığı evin içi gibi huzursuz olduğu zamanlardan geçerek büyüyen, kendi yolunu bulan bir genç kadın...

Kafasının ve kalbinin içi seslerle dolu; çok uzaklardan gelen bir melodi, kuşlar, rayların sesi, sevinçli bir hediye paketinin hışırtısı, annesinin, babasının, babaannesinin, halasının sesi… Sonra birden fazla ‘çat’ sesi, farklı zamanlarda, farklı evlerin duvarlarında yankılanan…

Karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la tanıştığımızda; o, çocukluğundan bugüne uzanan bir hikâyeye çoktan dalıp gitmiş olacak. Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, çok kişiyle kesişen bu tek kişilik kadın oyunu, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla 2022’nin ilk ayında da seyirciyle buluşmaya devam ediyor. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 11 – 25 Ocak 2022 (Aynı gün içerisinde 19:00 ve 21:00 seansları)

Bilet: Passo 

Tiyatro: Nazım Hikmet’in Annesi Celile Hanım’ın Hayatı İzleyiciler ile Buluşuyor

Nazım Hikmet'in annesi, Yahya Kemal'in sevgilisi Celile Hanım’ın hayatı, ilk kez tiyatro sahnesine aktarılıyor.

Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun elinden çıkan Celile (Nazım Hikmet'in Annesi) oyunu her gösteriminin ardından seyirciler tarafından ayakta alkışlanıyor. Türkiye turnesi kapsamında birçok ili dolaşan ekip, seyircileriyle ülkenin dört bir yanında buluşmayı hedefliyor.

“Saray soylusu olarak başlayan, Galata Köprüsü'nde açlık grevine uzanan; şaşalı olduğu kadar, mücadele dolu bir hayat… Osmanlı'nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadın…

Resimlerini insanlara verirken; "Bunu yatak odasına değil salona asın lütfen" diye tembih eden, Osmanlı'nın ilk kadın nü ressamı…”

Yer: Çeşitli Mekanlar

Tarih: 14 – 30 Ocak 2022

Bilet: Biletix

Tiyatro: Bir Babanın Gözünden Duygu Yüklü Bir Oyun: “Baba”

Usta oyuncu Şerif Erol’un başrolünü oynadığı “Baba”, son dönemin dünya çapında en önemli oyunlarından bir tanesi olarak Türkiye’de de izleyici ile buluşuyor. “Baba” doğru ile yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan ve kavramların birbirine kontrast oluşturduğu bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile seyircileri başbabaşa bırakan vurucu ve duygu yüklü bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

– “Burası benim evim değil mi?”

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 13 – 27 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Tiyatrolar

Dans: Mercan Selçuk Dans Topluluğu’ndan “Babamın Şarkıları”

Bale Sanatçısı, Koreograf Mercan Selçuk’un, Timur Selçuk’un unutulmaz şarkılarını klasik bale ve modern dans sanatıyla yorumladığı ‘’Babamın Şarkıları’’, Münir Nurettin Selçuk’tan bugüne 3 nesildir (Münir Nurettin Selçuk, Timur Selçuk ve Mercan Selçuk) süren sanat yolculuğunun bir izdüşümü olarak sahneye yansıyacak.

Sanatçı bir ailenin 3. nesil temsilcisi olan Mercan Selçuk’un, Timur Selçuk’un ‘’İspanyol Meyhanesi’’, ‘’Beyaz Güvercin’’, ‘’Ayrılanlar İçin’’ gibi klasikleşmiş şarkılarına yaptığı klasik bale ve modern dans koreografileri MSDT dansçılarının performanslarıyla sahnelenecek. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 18 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Biletinial

Gastronomi – Müzik: Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Dada Salon Kabarett’te

Hem damağa, hem de kulağa hitap eden benzersiz bir gastronomi ve müzik gecesi!

Okan Bayülgen’in İstanbul’a kazandırdığı sıra dışı gösteri mekanı Dada Salon Kabarett 22 Ocak Cumartesi akşamı Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ı ağırlıyor. Çok yönlü bir sanatçı, anlatıcı ve perküsyon üstadı olan Ayhan Sicimoğlu, Latin All Stars grubuyla vereceği konserde dinleyenleri eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor. Sürpriz gastronomik lezzetlerle buluşacağınız gecede, bolero'lar, salsa'lar, çaça'lar ve dahası sizeri bekliyor.

Yer: Dada Salon Kabarett 

Tarih: 22 Ocak 2022, 21:30

Bilet: Passo

Tiyatro: Molière’in Sevilen Komedisi “Cimri” Tiyatroseverler ile Buluşuyor

Semaver Kumpanya, tarafından 5 sezondur kapalı gişe oynayan oyun, Tansu Biçer’in yorumu ve Serkan Keskin’in çok konuşulan “Harpagon” performansıyla sizlerle buluşmaya devam ediyor. 

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Molière, ünlü oyunu Cimri’de, Paris'in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon’a ve ailesine odaklanır. Kızı Elise ve oğlu Cléante'yi varlıklı kişilerle evlendirerek servetine servet katmak isteyen Harpagon’u bazı sürprizler beklemektedir. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 23 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Passo

Tiyatro: Ludwig ve Arkadaşları, Çocuklar ile Buluşmaya Devam Ediyor

Müzik tarihine sığmayan bir dehanın öyküsü, BKM ve Duende Global ortak yapımıyla Maximum Uniq Hall’de minik izleyicilerle buluşuyor.

Eğlenceli interaktif bir sunumla Klasik Batı Müziği’nin dahi bestecisi Ludwig van Beethoven’ın yaşamı ve eserleri, etkilendiği ve etkilediği besteciler Bach, Mozart, Schubert, Chopin ve Tchaikovsky gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerinden oluşuyor. Caner Akın’ın rejisörlüğü ve anlatımıyla gerçekleşen gösteride, Tan Sağtürk ve Gizem Bodur'un koreografileri, Tan Sağtürk Akademi'nin minik dansçıları ile renkleniyor. Ludwig van Beethoven'ı ise minik yıldız Bora Akın anlatıyor. Klasik müziğin en sevilen eserlerinden, opera aryalarından ve klasikleşmiş bale eserlerinden seçkilerin yer aldığı özenle kurgulanmış projeye Symphonista Quintet eşlik ediyor.

Kış boyunca Maximum Uniq Lounge’da minik izleyiciler ile buluşacak bu harika oyunu sakın kaçırmayın.

Yer: Uniq Hall

Tarih: 23 Ocak 2022, 15.00

Bilet: Biletix

Konser: Kenan Doğulu ve Lahza İlk Kez Aynı Sahnede Bir Araya Geliyor 

İş Sanat, gitarist Cenk Erdoğan ve davulcu Mehmet İkiz’in projesi “Lahza” ile Kenan Doğulu’yu aynı sahnede bir araya getiriyor. Bu özel buluşmada Lahza ve Türk pop müziğinin sevilen ismi Kenan Doğulu, pop ve cazı bir araya getiren bir performans sergileyecekler. Melodik yapının ağır bastığı, caz ve elektronik ile harmanlanan ve doğaçlama temeline oturttukları müzikleriyle dikkat çeken Erdoğan ve İkiz kendi parçalarının yanı sıra Kenan Doğulu’nun unutulmaz şarkılarını da sanatçı ile birlikte yeniden yorumlayacaklar. 

Yer: Maximum Uniq Hall

Tarih: 28 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Tiyatro: Sezonun En Yeni Oyunlarından “Miriam Yasta”, Sizlerle

Sezonun en yeni ve en çok alkış alan oyunlarından “Miriam Yasta” izleyicisi ile buluşmaya devam ediyor. Jörg Menke-Peitzmeyer tarafından yazılan ve çevirisini Ebru Tartıcı Borchers’ın gerçekleştirdiği oyunun yönetmen koltuğunda Elvin Beşikçioğlu oturuyor. 

Yas tutmanın anılarla olan ilişkisi, fotoğrafın anlarla olan ilişkisi gibi bir yalnızlık taşır. Tıpkı genç Miriam’ın, cenazelere katılıp yasıyla varoluşuna dair bir anlam araması gibi. Ama kendi iç dengenizi nasıl bulduğunuzun bir önemi yok, öyle değil mi? Onunla başkasının dengesini bozmadığınız sürece…

Yer: Fişekhane – Black Box

Tarih: 30 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Biletix

Tiyatro: “Travis Pine – Halktan Biri” Sizlerle!

Ekranların sevilen yüzlerinden Levent Ülgen ve Galip Erdal’ı bir araya getiren ve rejisör koltuğunda Bahtiyar Engin’in oturduğu;  “Travis Pine – Halktan Biri” sizlerle. 

Travis Pine; ABD hükümeti tarafından çok kez hayal kırıklığına uğramış, işinden atılmış, açlık sınırında yaşıyor olmasına rağmen ülkesini çok seven ve ülkedeki sorunlara karşı duyarsız kalamayan orta gelirli bir vatandaştır. Travis başkan’ın ülkeyi kötü yönettiğini ve durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini düşünür ve onu eleştiren mektuplar yazmaya başlar. Başkan’ın bu mektupları okuyup olumsuz etkilenmesi neticesinde bir gün kapısı FBİ ajanı Tom Walker tarafından çalınır. Ajan Walker’ın görevi Travis Pine’ı başkana yazdığı mektuplara bir son vermesini sağlamaktır.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi, Fişekhane Ana Sahne

Tarih: 16 – 30 Ocak 2022 

Bilet: Biletix

Stand-up: CMYLMZ - Diamond Elite Platinum Plus

Uzun bir aranın ardından ünlü komedyen Cem Yılmaz, sahnelere yeni stand-up gösterisi “Diamond Elite Platinium Plus” ile geri dönmeye hazırlanıyor. Sezon boyunca Zorlu PSM’deki Turkcell Sahnesi’nde sahne alacak olan Cem Yılmaz’ın yeni gösterisi şimdiden izleyiciler tarafından büyük rağbet görüyor. Diamond Elite Platinum Plus’ı bu ay 3, 4 ve 5 Ocak’ta Zorlu PSM’de izlenebilir.  

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 3 – 4 – 5 Ocak 2022, 21:00

Bilet: Passo

Stand-up: Bar Psikoloğu, Zorlu PSM Touché’de

Daha önce hiç bir psikoloji talk show’unda bulundunuz mu? Gerçek ve girişimci bir psikoloğun psikoloji-psikoterapi klişelerini konu aldığı bir psikoloji talk show’u “Bar Psikoloğu”, sizlerle. 

İlk perdede sıklıkla sorulan ve merak edilen konuları tiyatral, keyifli ve bar muhabbeti tadında yalın bir dille anlatan Bar Psikoloğu, ikinci perdede seyircilerden gelen sorulara bilimsel bulgular aracılığıyla ve kendi süzgecinden geçirdikten sonra cevaplar vererek interaktif bir muhabbet ortamı sunuyor.

5 yıldır 43 şehirde sürekli bir turne halinde olan Bar Psikoloğu “Madem bize gelmiyorsunuz, ben size gelirim” düşüncesiyle başlattığı, dünyada ilk kez gerçekleştirilen ve bir sosyal girişimcilik olarak değerlendirilebilecek bu “psikogösteri” format aracılığıyla, ülkemizde ruh sağlığı ile ilgili yanlış ve eksik bilinenleri anlatarak “önleyici ve koruyucu psikoloji” alanına katkı sunmayı hedefliyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 4 Ocak 2022, 21:00

Bilet: Passo

Müzik: Borusan Filarmoni Orkestrası’ndan 2022’ye Merhaba Konseri

Yeni yılın ilk haftası, müziğin kalbi Zorlu PSM’de BIFO ile atmaya devam ediyor. Genç ve yetenekli şef Patrick Hahn’ın yöneteceği orkestraya müzik dünyasının en prestijli yarışmalarından biri olan Çaykovski Yarışması’nın birincisi olan, geçtiğimiz sezon Valery Gergiev ve Mariinsky Tiyatrosu’ndaki performansları ile ayakta alkışlanan Sergei Dogadin, kemanı ile eşlik edecek. Açılışını 20. yüzyıla damga vuran besteci George Gershwin’in sevilen orkestral eserlerinden Girl Crazy Uvertürü ile yapacak olan konser, bizleri 19. yüzyıla geri götürecek ve Romantik döneme damgasını vuran besteci Tchaikovski’nin ikonik 1812 Uvertürü ile kapanacak. 

Konserin tüm programı ise şu şekilde: 

Gershwin: Girl Crazy Uvertürü
Korngold: Keman Konçertosu, Re Majör, op.35
R. Strauss: Don Juan, Senfonik şiir, op.20 (TrV 156)
Haçaturyan: Spartacus, Adagio
Tchaikovski: Fındıkkıran, bale süiti, Op.71a: III. Valse des fleurs
Tchaikovski: 1812 Uvertürü

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6 Ocak 2022, 20:00

Bilet: Passo

Müzik: Cem Tuncer Quartet,  Zorlu PSM’nin Sofistike Caz Kulübü Touché’de 

Modern caz sahnelerinin en sevilen isimlerini bir araya getiren Cem Tuncer Quartet, 6 Ocak akşamı Zorlu PSM’nin sofistike caz kulübü touché’de cazseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. Tenor saksofonda Engin Recepoğulları, basta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman ve gitarda Cem Tuncer’den oluşan Cem Tuncer Quartet, uzun yıllardır beraber çalmanın vermiş olduğu müzikal tecrübeyle orijinal bestelerini ve modern caz repertuarını dinleyicilerin beğenisine sunmaya devam ediyor. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 6 Ocak 2022, 21:00

Bilet: Passo

Müzik: BabyConcerts “Notaların Dansı” 

"Baby Concerts” Zorlu PSM’de yoğun ilgi gören klasik müzik konserlerine devam ediyor. 0+ yaş konseptiyle Türkiye’de ilk ve tek olan etkinlik, şimdi farklı yaş gruplarında çocukları da kucaklamaya hazırlanıyor. 0-4 yaş arası miniklerin katılımı için planlanmış olan “Notaların Dansı”, zorunluluk aranmayarak farklı yaştaki her çocuğa da açık olarak gerçekleşiyor. 

Dört müzisyenin canlı performansı ile gerçekleşecek klasik müzik konserinde küçük sanatseverler E.Grieg, P.I.Tchaikovsky, A.Vivaldi, W.A.Mozart, J.S.Bach, G.Rossini gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserlerini bir masalın içinde dinleme imkanı bulacaklar. Ayrıca belki de ilk defa gerçek bir balerinle yakından tanışma şansı bulacaklar. 

*Etkinlik yaklaşık kırk beş dakika sürecektir. Oturma düzeni yoktur. Minderler ve sandalyeler bulunmaktadır.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 9 Ocak 2022, 11:00

Bilet: Passo

Tiyatro: Oyun Atölyesi “Pencere” ile Karşınızda

David Hare’ın “Skylight” adlı oyunun Haluk Bilginer tarafından Türkçe’ye çevrilmesiyle “Pencere” adıyla tiyaroseverler ile buluşan oyun, Tom ve Kyra’nın ikili ilişkisine odaklanıyor. İkili ilişkilerin hayal kırıklıklarını ve bireylerin birbirlerine dair sevgi ve kırgınlıklarını tüm çıplaklığı ile izleyiciye sunan oyun üç yıl önce noktaladıkları ilişkilerinin ardından Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar vermesi ile başlar. “Ayrı dünyaların insanları” gibi görünen Tom ve Kyra’nın ikili hesaplaşmasının sahnelendiği oyunun rejisörlüğünü Birkan Uz üstlenirken Haluk Bilginer’e sahnede, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir eşlik ediyor. 

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 10 Ocak 2022, 20:30

Bilet: Passo

ORGANICS by Redbull: Talent District ile Disiplinler Arası Buluşmalar

Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi “ORGANICS by Red Bull”, birbirinden farklı yetenekleri bir araya getirmeyi sürdürüyor. 10 Ocak’ta başlayan ve tüm hızıyla devam eden ORGANICS by Red Bull: Talent District, 15 – 16 Ocak tarihlerinde multidisipliner sanatçıların gün boyu sürecek sanat, moda, fotoğraf, tasarım, müzik ve gastronomiyi odağına alan sohbet, deneyim ve atölye çalışmaları ile Nef Bebeköy’de!

Hafta sonuna yayılan ve gün boyu sürecek etkinlikler kapsamında, moderatörlüğünü Barış Çakmakçı’nın üstleneceği ve Niyazi Erdoğan, Zeynep Tosun ve Gökay Gündoğdu’nun moda, Dilan Bozyel, Ekin Özbiçer ve Dinçer İşgel’in fotoğraf, Seda Erciyes’in müzik, Seda Gazioğlu ve Gönül Nuhoğlu’nun multimedia, Studio Mercado’dan Tuna Mert ve Aslı Abbasoğlu’nun ise tasarım alanında deneyimlerini paylaşacağı paneller de Nef Bebeköy’de katılımcılara açık olacak.

Detaylı bilgi ve program için tıklayın

Yer: Nef Bebeköy

Tarih: 15 – 16 Ocak 2022

*Ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliğe kayıt yaptırmak için tıklayın

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.