preloader

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı

27.05.2022
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı

Yazı Boyutu:

Işıldayan kadınların bir araya geldiği Işıldayanlar Konferansı, OGGUSTO ev sahipliği ile 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gerçekleşti. Kadınların ışıltısını birçok insanla buluşturan Işıldayanlar Konferansı, daha iyi bir gelecek için umut verdi.

OGGUSTO olarak azmine istikrarını, gelişimine dönüşümünü, başarısına çalışkanlığını, kalbine aklını katan ışıldayan kadınlarla güzel bir geleceğin yaratılabileceğini biliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanırsa, kadın toplumda, iş ve ekonomik hayatta güçlenirse ilerleyebileceğimizi biliyor, yıldız kadınların hikâyeleri çoğaldıkça gücümüze güç katacağımıza inanıyoruz.

Bu inanç ile OGGUSTO olarak toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden bakışla sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma için kadının durumu ve gücünü ortaya koymayı amaçlayan Işıldayanlar Konferansı’nı 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gerçekleştirdik. Işıldayan ve ışıldatan herkesin hikâyeleri ile ilham verdiği Işıldayanlar Konferansı’nda bugüne kadar yaptıkları, bakış açısı veya sadece varlığıyla çevresini aydınlatan, ismini bildiğimiz ve bilmediğimiz yıldız kadınların hikâyesi başroldeydi.

Etkileyici Performanslar ve Işıldatan İsimler, Işıldayanlar Sahnesinden Geçti

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı

Işıldayanlar Konferansı, göz alıcı ve etkileyici bir LED drum performansı ile izleyicilere ‘merhaba’ dedi. İzleyicileri görsel bir şölenle ışıldatan drum performansındaki renkler ile kadının canı, gücü, kalbi ve enerjisi sahneye taşındı.

Yaptıkları, bakış açısı veya sadece varlığıyla çevresini aydınlatan ismini bildiğimiz veya bilmediğimiz her bir kadının yer aldığı Işıldayanlar Konferansı’nın Master of Ceremony’si ise Jülide Ateş oldu. Jülide Ateş’in mükemmel sunumu ile gerçekleşen konferansın sahnesinde ışıldayan ve ışıldatan kurum ve isimler hikâyeleriyle yer aldı.

Kadın Girişimci Sayısı Artıyor

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Emine Erdem

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sürdürülebilir Sosyal ve Ekonomik Kalkınma için Kadının Durumu ve Gücü” başlıklı oturumda konuşan KAGİDER Başkanı Emine Erdem, girişimcilik dünyasının “erkeklerin oyun alanı” olarak görüldüğüne dikkat çekerek, “KAGİDER olarak 20 yıldır kadının girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak ve toplumsal algıların değişmesini sağlamak için çalışıyoruz. Bu süreçte kadın girişimci oranının yüzde 4’ten yüzde 14 çıkması, umutlu olmamıza yol açan bir ivme. Ancak ülkemizdeki 1,3 milyon işveren arasında sadece 190 bininin kadın olması daha gidilecek yolumuz olduğunu gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu: Özel Sektör ve Sivil Toplum, Kamu Otoritesini Harekete Geçirmeli

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu

UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komite Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu da Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği açısından “durağan” bir pozisyonda yer aldığını belirterek, bu konuda bir dönüşüm sağlamak için iş ve aile dengesini destekleyici önlemler alınması, girişimci olması için kadınlara donanımsal açıdan güçlenmesini sağlayacak destekler verilmesi, toplum bilincini geliştirmek için çok küçük yaşlardan itibaren eğitim programlarına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin eklenmesi gerektiğini söyledi. Zeynep Karahan Uslu, “En önemlisi de kamu otoritesinin devrimci bir bakışla harekete geçmesi için özel sektör ve sivil toplumun birlikte lobi yapması gerekiyor” dedi.

Kadınlara Fırsat Verildiğinde Başarılı Oluyorlar

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Emine Erdem ve Yasemin Bedir

Mastercard Doğu Avrupa Bölge Başkanı Yasemin Bedir de tüm dünyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği açısından dönüşüm başladığını söyleyerek, “Buna karşın hâLâ dünyada 1 milyar kadının bir kimlik kartı bile yok! Yüksek öğrenime katılma oranı erkeklerle eşit olmasına rağmen, STEM’de kadının varlığı çok düşük seviyede. Mastercard olarak, 2025’e kadar dünyada 25 milyon kadının finansal sistemlere erişmesini sağlamayı hedefliyoruz. Şu bir gerçek ki, kadınlara fırsat verildiği takdirde bunu kullanıyor ve başarılı da oluyorlar” diye konuştu.

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Duygu Arığ

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi – UN WOMEN Program Yöneticisi Duygu Arığ da “Kadınlar daha fazla çalışıyor, daha az kazanıyor ve daha az seçeneğe sahip oluyorlar. Elimizdeki kaynağın yüzde 50’sini kullanamıyoruz. Kadınların potansiyelinin fark edilmesini sağlamalıyız” dedi.

Oturumu izlemek için tıklayın.

Demokrasi Mutfaktan Başlar!

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Bekir Ağırdır

Sözlerine “Demokrasi mutfaktan başlar” diye başlayan KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır da şunları söyledi: “Bu ülkenin daha iyi bir yere gelmesini istiyorsak kadınları hayata dahil etmeliyiz. Hayatı değiştirmek için kadının zihnine, sezgilerine, yüreğine ve merhametine ihtiyacımız var. Yoksulluğu çözmek için kadın istihdamını artırmalıyız.” Ağırdır, salondaki kadınlara “Gücünüzün farkına varın” diye seslendi.

She’s Mercedes’ten Genç Kadınlara “Teknoloji ve Mühendislik Alanlarını Seçin” Çağrısı

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Özlem Güsar, Nurten Akkuş, Zehra Güneş, Ece Şirin, Emre Kurt, Özlem Vidin Engindeniz

Konferansın “İlham Veren Kadınlar” başlığını taşıyan ikinci oturumunda sahneye çıkan Mercedes-Benz Otomotiv Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Emre Kurt, kadınların birbirlerinden ilham alarak güçlenmelerini amaçlayan She’s Mercedes platformunun, karanlıkta kalan kadınlar için bir fener, sesini duyurmakta zorlananlar için bir mikrofon olma misyonu taşıdığını söyledi. Binlerce yıllık sembollerden esinlenerek mücevher tasarlayan BEE GODDESS’in kurucusu ve kreatif direktörü Ece Şirin de kadına dair değerleri keşfedip Türkiye ve dünyaya yaymak için yola çıktıklarını belirterek, “Mücadeleye değil, dişil enerjiye inanıyoruz” dedi. Dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında yer alan ilk Türk öğretmen olan Nurten Akkuş, “Merkeze aldığımız her bir çocuk geleceğimiz olarak karşımıza çıkıyor. Bir çocuk değişir, dünya değişir. Onu da değiştirecek olan öğretmendir” diyerek, ilham vermenin önemine dikkat çekti. Mercedes-Benz Otomotiv – İcra Kurulu Üyesi ve Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, genç kadınların teknoloji ve mühendislik alanlarını seçmediklerini vurguladı ve “Bilgi çağındayız. Lütfen bu alanları daha çok tercih edin. Sizi desteklemek için buradayız” dedi.

İlham Veren Kadınlar oturumunu izlemek için tıklayın.

Zehra Güneş’ten Gözyaşları Eşliğinde İlham Veren Bir Konuşma

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı

Oturumun dikkat çeken konuşmacılarından biri de “Filenin Sultanları” Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı ve Vakıfbank Spor Kulübü’nün ışıldayan yıldızlarından biri, ayrıca She’s Mercedes marka elçisi Zehra Güneş oldu. Vakıfbank ile Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde şampiyonluğu kazanmasının ardından, ayağının tozuyla Işıldayanlar sahnesine çıkan Güneş, “Başarının tadına vardıkça devamı geliyor. Çocukken astronot olup yıldızlara dokunmak isterdim. Şimdiyse kendi yolunda ilerlemek isteyen herkese ilham vermek istiyorum. Her hareketimin örnek olmak açısından ne kadar önemli olduğuna inanarak adım atıyorum” dedi. Konuşması sırasında duygulu anlar yaşayan ve gözyaşlarını tutamayan Zehra Güneş için sahnede bu sezonda aldığı beş kupayı kutlamak için sürpriz bir pasta da kesildi.

Shell’in Pompacı Kadınları “Mesleğin Kadını Erkeği Olmaz” Dedi

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Saffet Emre Tonguç, Beyza Ayan, Sabriye Argun ve Meltem Okyar Perdeci

“Kadını Işıldatan Markaların Enerjisi” başlığını taşıyan oturumun ilk konukları ise Shell Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü ve Shell & Turcas İcra Kurulu Üyesi Meltem Okyar Perdeci ile Shell İstasyon Müdür Yardımcısı Sabriye Argun ve Shell İstasyonu Vardiya Şefi Beyza Ayan oldu. “Eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık DNA’mızda yer alıyor” diyen Meltem Okyar Perdeci, “Mesleğin kadını erkeği olmaz” anlayışıyla erkek egemen bir alan olan akaryakıt sektöründe başlattıkları Shell’de Kadın Enerjisi ile 5 yılda 5.000’in üzerinde kadına ulaşmayı hedeflediklerini, projenin dördüncü yılında hedefin ötesine geçtiklerini söyledi. Akaryakıt istasyonunda çalışan Sabriye Argun ve Beyza Ayan da kendilerini pompa başında gören Shell misafirlerinin önce şaşırdığını, daha sonra ise kendilerini teşvik edici yaklaşımlarda bulunduklarını dile getirdi.

Shell oturumunu izlemek için tıklayın.

Hepsiburada’dan 29.000 Kadına Eğitim ve Mentorluk Desteği

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Ayça Özer ve Esra Beyzadeoğlu

Daha sonra sahneye gelen Hepsiburada İnsan Kaynakları Grup Başkanı Esra Beyzadeoğlu, Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programıyla 4 yılda Hepsiburada ekosistemindeki kadın girişimci oranını yüzde 6’dan yüzde 22’ye çıkardıklarını belirterek, bugüne kadar 29.000 kadına eğitim, mentorluk gibi konularda destekler verdiklerini kaydetti. Hepsiburada platformunda mağaza açan Aicha Lavanta Kurucusu Ayça Özer de “İlk günden itibaren danışmak istediğim her konu için, Hepsiburada yetkilileri sadece bir telefon uzağımdaydı” dedi. Yüzde 90 kadın elinden çıkan bir marka yarattığını belirten Özer, Kırklareli’nde 55 dönümlük bir arazide lavanta tarımı yaptığını, tarlaları ziyaret edenlerden sağlanan geliri Türk Eğitim Vakfı’nın Kendine Yeten, Geleceğe Yetişen Kızlar Burs Fonu’na aktardıklarını söyledi.

Hepsiburada oturumunu izlemek için tıklayın.

Arzum’dan Satrançla Büyüyen Çocuklara Destek

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Gülkız Tulay ve Mehtap Yıldız

Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Yıldız ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da “Okkalı Sohbetler” oturumuna konuk oldu. Yıldız, “14 yıldır ara vermeden Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası sponsorluğuna devam ederek ‘Hamle sırası kadınlarda, Arzum yanlarında’ diyoruz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da kadınların zekâsına ve çevikliğine güveniyor, her yıl artan kadın sporcu sayısını yakından takip ediyoruz” dedi. Satranç sporunun çocukların gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğuna dikkat çeken Federasyon Başkanı Tulay da 1999 yılında Tarsus’ta Türkiye’nin ilk satranç eğitim kulübünü kurarak bu alanda örnek olduğunu, o günden bu yana faaliyete geçen 400’ün üzerinde eğitim kulübünün 200’den fazlasının kadınlar tarafından kurulduğunu kaydetti.

Okkalı Sohbetler oturumunu izlemek için tıklayın.

Dünyasına İyi Bakanlardan Mesaj Var

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Dilara Koçak, Ayşe Pirhasoğlu Akbaş, Fırat Neziroğlu ve Zeynep Özler

Dünyasına iyi bakanların buluşma platformu Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin (KTSM) öncülüğünde gerçekleşen “Dünyasına İyi Bakan Kadınlar” oturumunun konukları ise Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler, Nevruz Köyü Kadın Girişimi mentörü Ayşe Pirhasoğlu Akbaş, BM FAO Gönüllüsü, Aktivist, Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ile Sanatçı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fırat Neziroğlu oldu. Kale Grubu olarak eleştiren değil sahada mücadele eden olmak gerektiğine inandıklarını belirten Zeynep Özler, “Evin senin dünyan, dünya senin evin” bilinciyle İyi Bak Dünyana hareketini başlattıklarını ve herkesi bir amaç uğruna etki yaratmak için harekete çağırdıklarını söyledi. Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur’un doğduğu, Çanakkale’nin Nevruz Köyü’ndeki kadınlara mentörlük desteği veren Ayşe Pirhasoğlu Akbaş da “Bu kadınların ışıltıları sahicilikten geliyor” dedi. Dilara Koçak ise herkesin kendine ‘Dünyaya iyi bakıyor muyum?’ diye sorması gerektiğine dikkat çekti. Fırat Neziroğlu da Nevruz Köyü kadınlarının birbirinden güzel, yetenekli, her şeye gücü yeten, yoktan var eden Anadolu kadınları olduğunu belirterek, “Nevruz Köyü Anadolu’nun yeni dokuma merkezi olmaya aday” dedi.

Dünyasına İyi Bakan Kadınlar oturumunu izlemek için tıklayın.

İKSV’den Genç Kadın Sanatçılara Fon Desteği

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Efruz Çakırkaya

Işıldayanlar Konferansı’nın öğleden sonraki bölümü, İKSV Müzik Direktörü Efruz Çakırkaya’nın sohbetiyle başladı. Çakırkaya, TSKB ile hayata geçirdikleri Yarının Kadın Yıldızları projesiyle 2018’den bu yana 53 genç kadın sanatçının Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ndan yararlandığını, bu yıl da 16 kadın sanatçıya daha destek vereceklerini söyledi.

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Gökçe Küçükarslan

Sohbetin ardından müzik eğitimine 13 yaşında başlayan, günümüze kadar pek çok seçkin orkestrada çalma fırsatı bulan kontrbas sanatçısı Gökçe Küçükarslan, konuklara mini bir müzik dinletisi sundu.

Hazal Kaya: Gücün Ne Kadar Önemli Olduğunu Biliyor ve Paylaşmak İstiyorum

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Başak Acar, Hazal Kaya ve Ufuk Batur

“Işıldayanlar ve Işıldatanlar Bir Arada” başlıklı oturum için, L’OREAL Türkiye Luxe Division Genel Müdürü Ufuk Batur’un yönetiminde, Lancome Marka Müdürü Başak Acar ve Lancome Marka Elçisi, Oyuncu Hazal Kaya sahneye geldi. Başak Acar, Lancome’un felsefesi mutluluk üzerine yazılan bir marka olduğunu belirterek, “Kadınların ve genç kızların önünde idol eksikliği olduğunu gördük ve bu anlamda sorumluluk almak istedik” dedi. Hazal Kaya da “Herkesin olduğu gibi benim de güç aldığım birileri var. Onlardan aldığım gücü yansıtıyorum. Gücün ne kadar önemli olduğunu biliyor ve paylaşmak istiyorum” dedi.

Işıldayanlar ve Işıldatanlar Bir Arada oturumunu izlemek için tıklayın.

Gençler ve Duayenler Aynı Sahnede

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Mutlu Mavituncalılar ve Süleyman Orakçıoğlu

“Takım Arkadaşımla Birlikte Işıldıyoruz” başlıklı oturum için sahneye gelen Mehry Mu Kurucusu Güneş Mutlu Mavituncalılar, markasını yaratma sürecini anlatırken “Hayal ettiğim bir fikrim vardı ve hayalimin peşinden koştum” dedi. ORKA HOLDING Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da Türk markalarının dünyada var olma mücadelesi verdiklerine dikkat çekerek, “Işıldayabilmek için markalara, tasarımcılara sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Zeynep Büyükçınar ve Ali Ersin

Karting sporcusu Zeynep Büyükçınar ile sahneye gelen Türkiye Ralli Şampiyonu Ali Ersin de “Motor sporlarında kadın sporcu sayısı artıyor. Formula 1’de de çok yakında bir yakın olacak. Keşke bu, bir Türk kadını olsa” dedi. İki konuk da Türkiye’de motor sporlarının gelişmesi için daha çok sponsor ve seyirci desteğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Selin Özünaldım ve İbrahim Betil

Türkiye’de sivil toplum denince akla ilk gelen isimlerden biri, pek çok sivil toplum örgütünün kuruluşunda görev almış bir isim, SenDeGel Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil’in Işıldayanlar sahnesindeki partneri, HeForShe Savunucusu ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Aktivisti Selin Özünaldım oldu. Betil, “Bugün gençler, benim ve yaşıtlarımın yapamayacağı birçok şeyi başarıyla yapıyorlar. Yeter ki kendilerine sorumluluk verilsin” dedi. Özünaldım da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için eğitim konusunun öncelikli olduğunu vurgulayarak, işe okul kitaplarından başlanması önerisini dile getirdi.

Takım Arkadaşımla Birlikte Işıldıyoruz oturumunu izlemek için tıklayın.

Wtech’ten 20 Kadına Robotik Süreç Otomasyonu Eğitimi

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Füsun Çevikel Kuran, Lale Ergin, Ezra Çetin, Tuba Çetin ve Zehra Öney

Dell Technologies’in destekleriyle, 360+ Media Interactive Technologies Kurucu Ajans Başkanı ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney’in yönetiminde gerçekleşen “Teknoloji Işıltısı” adlı oturum, TutumluDükkan Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Çevikel Kuran, ESA Esports&Media’nın Kurucu Ortak ve CEO’su Lale Ergin ile Giyilebilir Teknolojiler ve Sürdürülebilir Tekstil Tasarımcıları Ezra ve Tuba Çetin kardeşleri bir araya getirdi. Zehra Öney, Wtech tarafından sağlanan eğitimlerin yüzde 75’lik diliminin kadınlara yönelik olduğunu belirtirken, önümüzdeki günlerde 20 kadına daha robotik süreç otomasyonu eğitimi aldıracaklarının müjdesini verdi.

Teknoloji Işıltısı oturumunu izlemek için tıklayın.

Geleceğimizi Işıldatan Genç Kızların Enerjisi ZES İle Sahnede

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı

Işıldayanlar Konferansı’nda geleceğimizi ışıldatan genç kızlarımızın enerjisini yansıtan Zorlu Energy Solutions (ZES) filmleri de gösterildi. SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi, Türkiye’deki ilk lise seviyesindeki robot takımı olan “Sultans of Türkiye”nin kaptanı Nazlı Eren, BioDIF Kurucusu ve balkabağından biyoplastik projesinin sahibi Belfu Berkol ve ÇEV sanat bursiyeri ve keman virtüözü Deniz Şensoy genç yaşlarda elde ettikleri başarıları hikayeleri ile izleyenlere ilham verdi.

Prof. Dr. Sinan Canan İle Kadın Beyni Üzerine Keyifli Sohbet

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Prof. Dr. Sinan Canan

Konferans Denizbank sponsorluğu ile Araştırmacı ve Sinir Bilimci Prof. Dr. Sinan Canan’ın “Sürdürülebilir Bir Gelecek için Kadın Beyni Nasıl Işıldar?” başlıklı konuşmasıyla devam etti.

Sürdürülebilir Bir Gelecek için Kadın Beyni Nasıl Işıldar? oturumunu izlemek için tıklayın.

Işıldayan Kadınlara Ödül

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Özlem Güsar, Merve Nazlıoğlu ve Jülide Ateş

Işıldayanlar Konferansı’nda bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla ışıldayan ve diğer tüm kadınlara da ilham veren bir yıldız kadına da “Yılın En Işıldayan Kadını” ödülü takdim edildi. Ödüle, dünyada bile kadınların çok da varlık gösteremediği yazılım konusundaki çalışmalarıyla ışıldayan, Türkiye’nin ilk yazılım unicorn’u INSIDER Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir değer bulundu. Hande Çilingir adına ödülü INSIDER Pazarlama Direktörü Merve Nazlıoğlu aldı.

Gülse Birsel: Gölge Etmeyin, Yeter!

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Gülse Birsel

Konferansın kapanış konuşmasını ise senarist, oyuncu, gazeteci, yazar Gülse Birsel yaptı. Kadınların kariyerleri boyunca sıkça karşılaştıkları kalıp cümlelerden örnekler vererek başladığı konuşmasında Gülse Birsel, “Kadınların hayatta tek isteği, ihtiyacı olan aydınlık alanın kendilerine verilmesi. Erkeklere çağrım şu: Gölge etmeyin, yeter! Unutmamak lazım ki, ancak kadınlar ışıldarsa karanlıklar aydınlığa kavuşabilir.

Gülse Birsel’in kapanış konuşmasını izlemek için tıklayın.

We Are The Walkers İle Işıltılı ve Eğlenceli Bir Happy Hour

Raffles ve Eataly tarafından verilen öğle yemeği ile misafirlerine lezzetli ve şık ikramlar sunan Işıldayanlar Konferansı, We Are The Walkers’ın destekleriyle gerçekleşen happy hour ile sona ererken; tarihçi, seyahat yazarı, profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç ile bilim, sanat ve tarih yazarı Serda Büyükkoyuncu, 25 Mayıs’ta okurlarla buluşacak yeni kitaplarını Işıldayanlar Konferansı katılımcıları için imzaladı. Kitap gelirinin bir kısmı SosyalBen Vakfı’na bağışlandı.

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı

Işıldayanlar Konferansı’nın Karbon Ayak İzi Sıfırlandı

Işıldayanlar Konferansı’nın karbon salımı Carbon Hints Danışmanlık şirketi tarafından hesaplanarak, karşılığında WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne bağışta bulunuldu.

Işıldayan Markalar Işıldayan Kadınların Yanında Oldu

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
Özlem Güsar, Işıl Arıdağ, Ayşe Yağcı Büyükpınar ve Zehra Öney

Işıldayanlar Konferansı, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Sosyal Ben Vakfı, Teknolojide Kadın Derneği’nin (Wtech), IKSV ve Nevruz Köyü Kadınları stratejik ortaklığında gerçekleşti. She’s Mercedes platformu, Lancome, Mastercard, We Are the Walkers, Arzum OKKA, Damat, Dell Technologies, Denizbank, Hepsiburada, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Shell ve Zorlu Energy Solutions (ZES) ise sınırları yıkan, yeniye imza atan ışıldayan projeleriyle konferansı destekledi. Konferansa Polaris sponsor olarak destek veren Art de Huile, Jumbo, Saat&Saat ve Voonka Collagen ise stantlarıyla yer aldı. Ayrıca Jules Verne, ÜNİTE Edelman ve 360 Media de çözüm ortağı olarak katkı sağladı.

Rakamlarla Işıldayanlar Konferansı

İlham Veren İsimler IŞILDAYANLAR KONFERANSI’NDA Birlikte Işıldadı
OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar
 • Işıldayanlar Konferansı’nı sadece 3 ay 3 günde hazırladık.
 • Fikir ortaya çıktığı andan konferansın bitişine kadar 327 kişi çalıştık.
 • 117 Zoom toplantısı yaptık.
 • Kahvaltı ile başlayıp happy hour ile biten konferans 10 saat sürdü.
 • 46 konuşmacımız vardı.
 • Konuşmacılarımızın toplam takipçi sayısı 12 milyon 850 bindi.
 • Eğitimden gastronomiye, girişimcilikten medyaya, spordan sanata birbirinden farklı alanlardan 611 davetli ağırladık.
 • Her konuk 500 bin dolar sigorta kapsamındaydı.
 • 40 yunus evlat edindik.
 • 60 ağaç diktik.
 • 20 kadına robotik süreç otomasyonu eğitimi verdik.
 • Canlı yayın ile 10 bin 475 kişiye ulaştık.
 • Konferanstan yapılan canlı yayın, 205 bin 200 dakika izlendi.

OGGUSTO olarak Işıldayanlar Konferansı’nı düzenlemek için ışıl ışıl bir yola çıktık. Çünkü güzel bir gelecek; azmine istikrarını, gelişimine dönüşümünü, başarısına çalışkanlığını, kalbine aklını katan kadınlarla yaratılacak. “Dahası var” diyerek ışıldayan ve ışıldatmaktan asla vazgeçmeyen biz kadınların birbirimize güç katmaya, ilham vermeye ve tüm dünyayı umut dolu aydınlatmaya devam edeceğine inanıyoruz.

ÖZLEM GÜSAR

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları