preloader

OGGUSTO'nun Galataport İstanbul’daki İlklerle Dolu Etkinliği

19.11.2021
OGGUSTO'nun Galataport İstanbul’daki İlklerle Dolu Etkinliği

Yazı Boyutu:

OGGUSTO olarak, şehrin en yeni sanat ve gastronomi merkezi Galataport İstanbul’da ilklerle dolu bir davete ev sahipliği yaptık.

Şehrin neredeyse 200 yıldır erişime kapalı olan tarihi limanını dünya standartlarında bir kruvaziyer limanına ve yeni bir destinasyona dönüştüren Galataport İstanbul’da Karaköy’ün gastronomisi, tarihi, kültürü ve sanatıyla koordineli bir etkinliğe imza attık. 4 Kasım Perşembe günü Galataport İstanbul’da kurucumuz Özlem Güsar’ın açılış konuşmasıyla başlayan davette üç farklı mekan, üç farklı lezzet ve iki dahi sanatçıya ait sergiyle duyulara hitap eden bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe katılanlar arasında Simay Bülbül, Füsun Kuran, Mehtap Elaidi, İpek Develi ve Jale Balcı gibi isimler bulunuyordu.

OGGUSTO'nun Galataport İstanbul’daki İlklerle Dolu Etkinliği

Özlem Güsar ile birlikte konuşmacılarımız arasında gastronomi konusunda Türkiye’nin en başarılı isimlerinden Oğul Türkkan ve OGGUSTO sanat editörümüz Feride Çelik de konuşmacılarımız arasındaydı.

OGGUSTO'nun Galataport İstanbul’daki İlklerle Dolu Etkinliği

Davetimiz İstanbul’un eşi benzeri olmayan manzarasına karşı; iki kıtadan birine ayaklarımız birine ise gözlerimizle dokunduğumuz bir Gastro Rally ile başladı. Galataport’un üç özel mekanında, gastronomi konusunda Türkiye’nin en başarılı isimlerinden Oğul Türkkan‘ın anlatımıyla Karaköy’ün gastronomi tarihini yansıtan ve bir liman bölgesi olmasına paralel seçilip hazırlanan çok özel lezzetlerini tattığımız bu gastronomi serüveninde ilk durağımız The Popülist oldu. Burada misafirlerimiz Karaköy’ün sokak lezzeti kokoreç ve bira&patates ile nefis bir başlangıç yaptı.

Ardından İstanbul ve Karaköy’ün sembollerinden biri olan, Karaköy’ün ilk ve en meşhur restoranı Tarihi Liman Lokantası’ndaki lezzet deneyimimize klasikleşmiş meşhur patlıcanlı pilavı ve diğer nefis lezzetleriyle birlikte tarihi yarımada ve boğaz manzarası eşlik etti.

{774467}

Bu nefis Gastro Rally’i taçlandıran Butterfly Chocolate ise son lezzet durağımız oldu. “Bean to bar” yaklaşımının İstanbul’daki ilk temsilcisi olan Butterfly Chocolate’da kakao kabuğundan demlenmiş çay, soğuk kakao ve özel çikolatalar etkinliğimizi tatlandırdı.

OGGUSTO'nun Galataport İstanbul’daki İlklerle Dolu Etkinliği

Şehrin kültür, sanat ve tasarımla yeni buluşma noktası olacak olan Galataport İstanbul’daki davetimizde gastronomi deneyimimizin ardında sanatla randevu başladı.

19. yüzyıl Paris’ini Monet ile birlikte ressamların ve bestecilerin eserleriyle duyuları eş zamanlı harekete geçiren “Monet & Friends” dijital sergisinde büyüleyici bir deneyimin ardından, Ara Güler’in Denize İnen Yol sergisinde yer alan Karaköy ve Galata’da çekilmiş fotoğraflarıyla tarihte bir gezintiye çıktık.

Karaköy’ün neredeyse 200 yıldır erişime kapalı olan oldukça değerli bir noktasını erişime açan Galataport İstanbul, Denizden Gelen Kültür’ yaklaşımını benimseyerek, herkes için erişilebilir bir kültür sanat alanı yaratmayı, topluma fayda sağlamayı, genç sanatçıları desteklemeyi, Karaköy ve çevresi başta olmak üzere katılımcılığı teşvik etmeyi hedefliyor.

Ayrıca bu tarihi liman, İstanbul’un dünyaya denizden açılan kapısı olmaya devam ederken, Galataport İstanbul’un yıl boyunca ev sahipliği yaptığı pek çok kültür, sanat ve tasarım etkinliği ile çevresindeki kültür sanat etkinliklerinde de %72’lik bir gelişme sağlayacağı öngörülüyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları