preloader

Dijital Etkinlik Rehberi

21.05.2020
Dijital Etkinlik Rehberi

Yazı Boyutu:

Dijital platformlar üzerinden gerçekleşen konserler, fitness ve meditasyon dersleri gibi etkinlikleri bir araya getirdik. Dijital etkinlik programlarını, rehberimizden keşfedin.

Evlerimize bolca vakit geçirdiğimiz şu günlerde tüm alışkanlıklarımızı değiştiren zorunluluklarla baş etmeye çalışıyoruz. Sağlığımız yerindeyse ve evdeki düzenimizde bir sıkıntı yoksa özgürce yapamadığımız her şey içimizi daraltıyor. Biletini haftalar önce aldığınız ama iptal olan konser, katılamadığınız yoga dersi, gezemediğiniz bir müze, gidip de dinleyemediğiniz söyleşi derken uzayıp giden bir liste…

Bu karanlığın içerisinde ise içimizi aydınlatacak gelişmeler yaşanıyor birer birer. Kapılarını kapatmak zorunda kalan irili ufaklı mekanlar, sanat kuruluşları ve atölyeler ile farklı alanlardan sanatçı ve sporcular, tüm insanlığa moral olacak bir hediye gibi herkese açık dijital etkinlikler karşımıza çıkıyor. Ruhumuza ilaç gibi gelecek ve bizi kalben bir araya getirecek bu etkinlikleri sizin için bir araya getirdik.

Raquel Habib ile Mindful İletişim Atölyesi

Dijital Etkinlik Rehberi

İletişimdeki en temel ihtiyacımız anlaşılmaktır. Kendimizi ifade etmek aynı zamanda kendimizi gerçekleştirmenin de en etik yollarından biridir. Bu yüzden iletişim becerilerimiz hayatımızı ve ilişkilerimizin kalitesini belirler. İletişim becerisi öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir beceridir. Bunun için önce kendiniz ile bağlantı kurmayı pratik etmekle başlayabilirsiniz. Çünkü hayattaki en önemli iletişim kendimizle olandır. Yıllardır oturmuş iletişim kalıbınızı nasıl değiştireceğinizi merak ediyorsanız, Mindfulness Temelli Değişim ve Dönüşüm Koçu Raquel Habib’in bu farkındalıkla Mindful İletişim Atölyesi’ni hazırladı. Mindful İletişim Atölyesinin önce kendinizi daha iyi anlamayı, daha sonra ise özgüvenle ifade etmeyi pratik edeceksiniz.

Tarih: 22 Haziran Salı ve 24 Haziran Perşembe

Saat: 18.30 – 21.30

Detaylı bilgi için tıklayın.

Dijital Tiyatro Etkinlikleri

Rivayet Radyosu

Dijital Etkinlik Rehberi

DasDas Online, yaza seyirciyle buluşacak olan ‘Rivayet Radyosu’ ile merhaba diyor. Mert Fırat’ın usta yazar Sabahattin Ali’den hikayeler okuyacağı, Korhan Futacı ve orkestrasının müzikleriyle bu eşsiz hikayelere eşlik edeceği gecede izleyenler unutamayacağı bir deneyim yaşayacak. İçinden müzik geçen öykülerle buluşmaya hazır olun.

Tarih: 12 Haziran Cumartesi

Saat: 21.15

Detaylı bilgi için tıklayın.

Güle Güle Diva!

Dijital Etkinlik Rehberi

Firuze Engin imzalı ‘Güle Güle Diva!’, DasDas Online’da seyircisini bekliyor. Kariyerinin zirvesindeyken inzivaya çekilen bir divanın geri dönüşünü seyirciye aktaracak ‘Güle Güle Diva!’, Selen Uçer’in hafızalara kazınacak performansıyla izleyenlere bu yaz akşamında yoğun duygular yaşatacak.

Tarih: 19 Haziran Cumartesi

Saat: 21.15

Detaylı bilgi için tıklayın.

Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet

Dijital Etkinlik Rehberi

Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından Ceren Boz ve Nagihan Gürkan tarafından sahneye uyarlanan ‘Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’, kendini bilmek ve bulmak arasındaki kayboluş hikayesini izleyenlere sunmak adına DasDas Online’da perdelerini açıyor. Kadrosunda Ceren Boz, Nihan Işık, Sabahattin Yakut ve Ümit Erlim’in yer aldığı ‘Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’in etkileyici hikayesi, izleyenleri yalnızlık kavramıyla bir kez daha tanıştıracak.

Tarih: 9 Haziran – 25 Haziran

Detaylı bilgi için tıklayın.

Westend/Batının Sonu

Dijital Etkinlik Rehberi

Evren Bingöl, Gün Koper, Mert Fırat, Naz Çağla Irmak, Pervin Bağdat ve Tülin Özen’i buluşturan dopdolu kadrosuyla Moritz Rinke imzalı ‘Westend / Batının Sonu’, seyircileri ön yargılarının yıkılacağı bir geceye davet ediyor. Tuğsal Moğul’un yönetmenliğindeki oyunda seyirciler, Eduard ve Charlotte çiftinin şehirden uzak yeni evlerinde eski dostlarını ağırladıkları bir akşamda konuşulmaya cesaret edilemeyen konuların açılmasına ve ortaya dökülen sırlara tanıklık edecek.

Tarih: 18 Haziran – 26 Haziran – 6 Temmuz

Detaylı bilgi için tıklayın.

Çocuklar İçin Etkinlikler

Yaratıcı Su Altı Atölyeleri

Dijital Etkinlik Rehberi

Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Online Akvaryum Deneyimi video serisinin ardından, şimdi de Yaratıcı Su Altı Atölyeleri ile tüm çocuklara evlerinin rahat ve güvenli ortamında kaliteli zaman geçirecekleri etkinlikler sunuyor.

Çocukların akvaryum keyfini evde de sürdürebilmeleri için uzman eğitmenler tarafından özel olarak hazırlanan üç farklı temadaki interaktif aktivite kutuları; müzik, dans, egzersiz ve yaratıcı drama gibi faaliyetler içeren içeriklerden oluşuyor. Faaliyetler çocukları; yaratıcı düşünme yöntemiyle doğa ve canlıların dünyasını öğrenecekleri, kendi yaratıcılık potansiyellerini de keşfedecekleri, aynı zamanda da eğlenecekleri keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Çocuklara kaliteli zaman armağan etmek isteyen büyükler aktivite kutularını satın alabiliyor. Seçilen aktivite kutuları evlere kargo ile gönderiliyor ve kutu içeriğini uzman eğitmen Şive Çetinkaya’nın eğitici ve öğretici anlatımıyla interaktif gerçekleştirmek üzere bir video link de beraberinde iletiliyor.

Her bir etkinlik için gerekli malzemelerle oluşturulmuş aktivite kutuları; miniklere evde alıştıkları rutinin dışında, keyifli vakit geçirecekleri farklı bir deneyim sunuyor.

Detaylı Bilgi İçin

Kültür – Sanat Etkinlikleri

National Theatre

Dijital Etkinlik Rehberi

İngiltere’de oynanan birçok başarılı tiyatro oyununa ev sahipliği yapan National Theatre, bu dönem boyunca kapılarını kapamış olsa da tiyatroseverlerle dijital ortamda buluşuyor. Her Perşembe günü National Theatre’ın YouTube kanalından yayınlanacak olan tiyatro oyunlarını 7 gün boyunca izleyebilirsiniz.

National Theatre’ın YouTube kanalına buradan ulaşabilir ve daha fazla bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dijital Sahne

Dijital Etkinlik Rehberi

Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based İstanbul iş birliği ile Dijital Sahne serisi başlıyor! Seri, Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, alışılagelmiş tiyatro dekorlarının dışında abstrakt bir bakış açısı ile skenograf Ceyda Balaban’ın hazırladığı sahne ve kostümlerle; sinematografik bir dilde video yönetmeni Gizem Kızıl tarafından dökümante ediliyor. William Shakespeare’e ait Hamlet ile 7 Ocak 2021’de başlayan Dijital Sahne, bundan sonraki her perşembe Zorlu PSM YouTube kanalı üzerinden ücretsiz izlenebilecek.

Etkinliği izlemek için tıklayın.

Müfettiş

Dijital Etkinlik Rehberi

Tiyatro eserlerinden bölümlerin seslendirildiği “İş Sanat Okuma Tiyatrosu” 14 Nisan’dan itibaren İş Sanat Youtube kanalında Müfettiş ile devam ediyor. Nikolay Gogol’un “Müfettiş” eserinden bölümleri seslendiriyor. Okuma Tiyatrosunda seslendirilen tüm eserleri sezon boyunca İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından ve internet sitesinden izleyebilirsiniz.

Pera Plastik Düşler Sahnesi

Dijital Etkinlik Rehberi

Sanat, teknoloji ve performansın bir arada olduğu Pera Müzesi, HYPERCORTEX iş birliği ve British Council desteğiyle yapılan Plastik Düşler Sahnesi sanal etkinlik mekanında katılımcılarla buluşmaya hazırlanıyor! Mekansal ses tasarımı, interaktif objeler ve katılımcılar arası etkileşim olanaklarıyla fiziksel dünyadakine benzer bir tecrübe sunan seri, pandemiden büyük oranda etkilenen müzisyen ve görsel sanatçıları desteklemeyi de amaçlıyor.

Tarih: 12 Mart – 7 Mayıs 2021

Etkinliği izlemek için: plastikdusler.com

Bir Masada Oturduk

Dijital Etkinlik Rehberi

Büyük Ev Ablukada’nın solisti Gülinler’in in her hafta farklı bir müzisyen konuğunu ağırlayacağı “Bir Masada Oturduk” programı 19 Mart Cuma akşamı Zorlu PSM YouTube kanalında sizlerle buluşuyor! PSM’nin Caz Klübü Touché’de gerçekleşen “Bir Masada Oturduk”un ilk konuğu, sanatçı Fırat Tanış oluyor. Müzikal kariyerinin yanında sanatçının tiyatro ve resim çalışmalarının da konuşulacağı ilk bölümü kaçırmayın!

Atölye Modern Çevrimiçi Kış Programı

Dijital Etkinlik Rehberi

Mario Levi ile Hikaye ve Roman Atölyesi

Edebiyatseverler, kendini hikaye ve roman yazma konusunda geliştirmek isteyenler bu atölyede buluşuyor! Sekiz hafta süren atölye programı, yazın çalışmalarını, edebi eserlerin ve onların yaratıcısı olan yazarların kendilerine özgü dillerini, edebiyat akımlarını, farklı edebi türlerden ilham almanın sağlayabileceği olanakları değerlendirmeyi ve katılımcıların yazmakta oldukları ya da yazmayı tasarladıkları çalışmaları işliyor.

Tarih: 17, 24, 31 Mart; 7, 14, 21, 28 Nisan, 5 Mayıs 2021 Çarşamba günleri

Saat: 19:30- 21:30

Daha detaylı bilgi için

Sanat Tarihi Seminerleri

Dijital Etkinlik Rehberi

Çağdaş Sanat ve Siyaset

Sanatın siyaset ile olan ilişkisine tarihsel bir bakış açısıyla yaklaşan ders, 20. yüzyıl sanatına, özellikle de 1960 sonrasından günümüze odaklanarak, sanatçıların içinde yaşadıkları siyasi ortamdan nasıl etkilendiklerini sizlere aktarıyor. Dr. Öğr. Üyesi Osman Erden ile sanatın siyaset ile olan ilişkisine yakından tanıklık etmek isteyenler için ideal bir seminer.

Tarih: 20, 27 Nisan; 4 Mayıs 2021

Saat: 19.30 – 21.30

Daha detaylı bilgi için

Haluk Bilginer “Şekspir Müzikali”

Dijital Etkinlik Rehberi

Oyuncu ve Tiyatro yönetmeni Haluk Bilginer’in sahnelediği “Şekspir Müzikali” oyununu YouTube üzerinden ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Shakespeare’in sonelerinden ve oyunlarından bölümlerle oluşturulan ”Şekspir Müzikali’’, doğumundan itibaren bir erkeğin geçirdiği yedi ayrı bölümü anlatıyor.

“Şekspir Müzikali” oyununu buradan izleyebilirsiniz.

{772943}

Yekta Kopan

Dijital Etkinlik Rehberi

Kıymetli bir yazar, kültür-sanat programları yapımcı ve sunucusu ve harika bir seslendirme sanatçısı olan Yekta Kopan huzur veren sesiyle kendi evinden gerçekleştirdiği canlı yayınlarda “hayat devam ediyor ve ben sizin yanınızdayım” der gibi kendi kitaplarından hikayeler okuyor. İlk okumasını 16 Mart akşamı yapan Kopan yeni okumalar ile hayatımıza dokunmaya devam edecek.

Yekta Kopan’ın hikayelerini Instagram hesabı üzerinden dinleyebilirsiniz.

Patrick Stewart ile Shakespeare

Dijital Etkinlik Rehberi

Star Trek yıldızı, ünlü oyuncu Patrick Stewart evde geçirdiğimiz bu dönem boyunca Instagram hesabı üzerinden her gün bir Shakespeare sonası okuyacağını açıkladı. Zamandan bol bir şeyimizin olmadığı bu dönemi edebiyatla doldurma fırsatına ne dersiniz?

Patrick Stewart’ın Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

{772940}

Yeme – İçme Etkinlikleri

Baharatın Yolculuğu

Baharatların peşinde büyülü bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Sunucu ve köşe yazarı Ebru Erke; baharatın kökeni, üretimi, yetiştirilmesi ve kültürüne dair bilinmesi gereken her şeyi öğrenmek için dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Zanzibar’ın Baharat Bahçeleri’nden Marakeş’in Baharat Harmanları’na… Sri Lanka’daki Tarçın Akademisi’nden Doha’nın Baharat Kraliçesi’ne… Dünyanın dört bir tarafındaki mistik baharat hikayelerini Ebru Erke’nin sunumuyla keşfedin. 10 bölümden oluşan “Baharatın Yolculuğu” serisi, size başka dünyaların kapılarını aralayacak. Beinconnect’de yayınlanan seriyi, ilk bir ay ücretsiz üyelikle seyredebilirsiniz.

Baharatın Yolculuğu’nu buradan izleyebilirsiniz.

Madem Evdeyiz

Dijital Etkinlik Rehberi

Birbirinden yetenekli birçok şefin, işletmecinin ve eğitmenin beraberliğiyle açılan Madem Evdeyiz Instagram hesabı, kolay uygulanabilir yemek tarifleri ve pratik bilgileriyle, yemek severlerle buluşuyor. Hem evde kalmaya hem de evde yemek yapmaya teşvik eden Madem Evdeyiz, yemeğe dair sohbetleri ve canlı yayınları ile bu dönemleri keyifli bir şekilde üstesinden gelmemize yardımcı oluyor.

Madem Evdeyiz’in sunduğu lezzetli tarifleri ve sohbetleri Instagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.

Ruhun Doysun

Grundig’in başlattığı Ruhun Doysun projesi, daha rafine ve kaliteli yaşamı hedefleyen bir yolculuk olup, hayatın ve doğanın bize sunduklarının tadına varmayı önemsiyor. Ruhun Doysun ekibi, İyileştiren Gıda bölümünü birlikte izlerken aynı zamanda sohbet etmek için, yemek ve doğa severleri Youtube kanalında buluşturuyor. Evden ruhunu doyurmak ve evde geçirdiğimiz bu günleri bir buluşma fırsatına çevirmek isteyen herkesi YouTube kanalına davet ediyor.

Ruhun Doysun’un keyifli sohbetleri ile ilgili bilgilere Instagram hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.

{772946}

Takip Etmeniz Gereken İnternet Siteleri

Emre Duru ile Online Mindfulness Programı

Dijital Etkinlik Rehberi

Emre Duru, Hindistan’da Vipassana meditasyon programına katılmış olup Mindfulness Temelli Stres Azaltma Tekniği eğitimleri ve workshopları vermektedir. Stres kontrolü, açık ve net bir şekilde düşünebilme, öz güven ve mutluluk artışı Mindfulness’ın faydaları arasında yer almasının yanı sıra beynimizin dikkat ve odaklanma merkezini güçlendirerek anda kalmamızı da sağlıyor. Evde olduğumuz bu dönem boyunca kendinize, zihinsel, ruhsal ve fiziksel sağlığınıza yönelmek istiyorsanız Emre Duru’nun Mindfulness Programlarına katılabilirsiniz.

Emre Duru’nun gerçekleştireceği Online Mindfulness Programı ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya Radyolarını Keşfedin

Dijital Etkinlik Rehberi

Dünyanın dört bir yanındaki radyolarda ne çalıyor bilmek ister miydiniz? Sizde yeni şarkılar keşfetmeyi seven bir müzikseverseniz, Hollanda’da başlatılan bir radyo ve dijital araştırma projesi olan Radio Garden sayesinde dünyanın birçok noktasında bulunan radyolara bağlanıp, birçok farklı dildeki şarkıları dinlemeye davetlisiniz.

IOS ve Android uyumlu uygulamaya Appstore ve Google Play’den erişebilir, daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

The Berlin Philharmonic Orchestra

Dünyanın dört bir tarafındaki konser salonlarının bir bir kapanmasının ardından, bu konuya çözüm üretmeye dair ilk adım Berlin Filarmoni Orkestrası’ndan geldi. Salonun kapatılması kararının alındığı gün yapılması planlanan konseri, seyircisiz salondan canlı olarak yayınlayan orkestra, tüm dijital arşivini de internetten ücretsiz erişime açtığını açıkladı. Dünyanın en prestijli orkestralarından biri olan Berlin Filarmoni Orkestrası’nın attığı bu adımın sanat dünyasındaki etkisi ise büyük oldu.

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

The Metropolitan Opera

Yaşadığımız küresel salgın yüzünden dünyanın dört bir yanında kapatılan sanat kuruluşlarından biri olan Metropolitan Operası, izleyicileri ile buluşmaya devam etmekte kararlı. Geniş arşivini internet üzerinden açan Metropolitan Operası, her gün farklı bir eseri 24 saat boyunca erişime sunuyor. Önümüzdeki günlerin programında ise Verdi’den Tchaikovsky’ye operanın pek çok efsane ismi yer alıyor. Opera tutkunları için de operaya şans vermek isteyenler için de eşsiz bir fırsat olan bu yayınları kaçırmayın.

Metropolitan Operası’nın programına ve arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Budapest Festival Orchestra

Mart ve nisan ayındaki bütün konserlerini iptal eden Budapeşte Festival Orkestrası, “QUARANTINE SOIRÉES” (Karantina Suareleri) ile klasik müzik tutkunları ile buluşmaya devam ediyor. Budapeşte saati ile her gün 19.45’de başlayan konserler, orkestranın Budapeşte’deki merkezinden canlı olarak yayınlanıyor. Mozart, Bach ve Schubert gibi isimlerin başyapıtlarının seslendirildiği konserleri mutlaka izleyin; ruhunuza çok iyi gelecek.

Budapeşte Festival Operası’nın canlı yayınlarına ve kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Vienna State Opera

Dünyanın en köklü sanat kuruluşlarından biri olan Viyana Devlet Operası da dijital arşivini ücretsiz erişime açan kurumlar arasında yer alıyor. Normal programından şaşmayan Viyana Devlet Operası, Die Walkure, Siegfried ve Götterdämmerung gibi eserleri her zamanki gün ve saatlerinde internetten üzerinden yayınlıyor ve bu kayıtlar 24 saat boyunca ulaşıma açık oluyor.

Viyana Devlet Operası’nın programına buradan ulaşabilirsiniz.

{772939}

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali

Cannes Film Fesivali gibi mart ve nisan aylarında yapılması gereken film festivalleri birer birer iptal olurken, 1988’den beri Amsterdam’da düzenlenen Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali, sanatseverleri çok mutlu eden bir karar aldı. Arşivinde yer alan 300 belgesel filmi ücretsiz erişime açan festival, dünyanın en büyük belgesel festivali olarak tanınıyor.

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nin arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

{772905}

British Council

Dijital Etkinlik Rehberi

Kendinizi farklı alanlarda geliştirebileceğiniz bu dönemde, British Council’ın bir araya getirdiği kaynaklara ve etkinliklere göz atmaya ne dersiniz? British Council’ın sunduğu dijital sergiler, online öğrenme ve öğretme kaynakları, online seminerler, canlı yayınlar ve çeşitli araştırma raporlarına evinizden, rahatlıkla ulaşabilir, bilinçli olarak evde kaldığımız bu süreci kendinizi geliştirerek verimli bir hale getirebilirsiniz.

Sanata yönelmek istiyorsanız; Duvarları Olmayan Müze’nin sunduğu ‘Varmak Üzere’ dijital sergisini gezebilir, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’ten tanıyabileceğiniz ünlü oyuncu Sir Ian McKellen’ın İstanbul anılarını ve gerçekleştirdiği röportajlara göz atabilir veya Shakespeare Lives e-kitabı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İngilizce kaynaklardan yararlanmak istiyorsanız; The English Channel ile interaktif bir şekilde İngilizcenizi geliştirebilir, çoçuklarınızın keyifli bir şekilde İngilizcelerini geliştirmesi için ‘Learning Time with Timmy’ YouTube serisine göz atabilir veya alanınıza göre online İngilizce kurslarından faydalanabilirsiniz.

Bilime ilgiliyseniz; Cubed Magazine’de eğlenceli bir şekilde bilimle alakalı bilmediğiniz birçok şeyi öğrenebilir veya başarılı kadın mezunların STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanında gördükleri eğitime dair tecrübelerini dinleyebilirsiniz.

IELTS testine hazırlanıyorsanız; IELTS hakkında tavsiyeler alabilir veya Ücretsiz IELTS uygulama testlerinden faydalanabilir veya ücretsiz uygulamaları indirip pratiğinizi güçlendirebilirsiniz.

British Council’ın sunduğu kaynaklar ve etkinlikler ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

{772906}

Takip Etmeniz Gereken Youtube Kanalları

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Dijital Etkinlik Rehberi

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok sanat kuruluşu gibi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Opera ve Balesi’nin bütün branşları da kapılarını kapadı ve gelecek aylarda yapılması planlanan tüm etkinlikleri iptal etti. Fakat, Berlin Filarmoni Orkestrası ve Viyana Devlet Operası gibi örneklerin peşinden giden bakanlık, tüm dijital arşivini bakanlığın Youtube kanalına taşımaya başladı. Biletleri günler öncesinden tükendiği için üzüldüğünüz; Carmen, Giselle ve La Traviata gibi başyapıtlar şimdi bir tık uzağınızda!

Devlet Opera ve Balesi’nin arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları