preloader

Baylan’da Edebiyat Buluşmaları Yeniden Hayata Geçti

16.03.2022
Baylan’da Edebiyat Buluşmaları Yeniden Hayata Geçti

Yazı Boyutu:

Şehrin yaşayan en eski pastanesi Baylan, edebiyat buluşmalarını tekrar hayata geçiren bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Edebiyat dünyasından konukların katıldığı, Baylan’a dair anıların paylaşıldığı keyifli öğle yemeğine, klasikleşen lezzetler de eşlik etti.

Tarihi 1923 yılına uzanan Baylan Pastanesi, kurulduğu günden bugüne aralıksız devam eden en eski yaşayan pastane. İlk şube Beyoğlu’nda kapılarını açtı, sonrasında Karaköy ve Kadıköy şubeleri geldi. Günümüzde Kadıköy, Bebek ve Galataport’ta konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Baylan, pek çok ilklere de imza atan bir pastane. İlk madlen çikolata, ilk espresso, ilk yılbaşı sepeti… Ve elbette meşhur Kup Griye! 1954 yılından bugüne yarım asırdır, aynı tarifle, hiç değiştirilmeden, taze hazırlanan bu lezzet bir İstanbul klasiği olarak ifade edilir. Yıllar boyunca nice edebiyat buluşmalarına da tanıklık eden Baylan’da Cumhuriyet döneminin değerli yazarları ve şairleri buluştu, fikirlerini paylaştı. Baylan Beyoğlu şubesinin Türk edebiyat tarihinde önemli bir yeri vardır. Özellikle 1950’li ve 1960’lı yıllarda birçok edebiyatçı, şair, ressam, karikatürist ve tiyatrocu için buluşma yeri olmuştu Baylan. Baylan müdavimleri arasında Atilla İlhan, Oktay Akbal, Behçet Necatigil, Ahmet Oktay, Haldun Taner, Cemal Süreya, Salah Birsel gibi yazarlar vardı.

Baylan’da Edebiyat Buluşmaları Yeniden Hayata Geçti

Şimdi şehrin bu eşsiz hatıralarına bir yenisini eklemek için Baylan ve OGGUSTO ev sahipliğinde Baylan’ın edebiyat buluşmaları yeniden hayata geçti ve ilk etkinlik Galataport Baylan’da keyifli bir öğle yemeği eşliğinde gerçekleşti. OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar ve Project Kültür’ün kurucusu Can Erol, Baylan’ın tarihini anlatırken, edebiyat dünyasından konuklar da Baylan’a dair anılarını paylaştı. Bu keyifli buluşmaya Mario Levi, Tuna Kiremitçi, Cem Erciyes, Aslı Perker, Serhan Bali, Büşra Tarçalır, Doğu Yücel, Deniz Yüce Başarır, Burkay Adalığ, Sedat Girgin, Gökçe İrten, Kansu Şarman, Merin Sever, Sibel Oral, Adnan Özer, Aslı Tohumcu, Kansu Şarman katıldı.

Baylan’da Edebiyat Buluşmaları Yeniden Hayata Geçti

Özlem Güsar ve Can Erol

Deniz Yüce Başarır

Merin Sever

Tuna Kiremitçi

Sibel Oral

Cem Erciyes ve Kansu Şarman

Aslı Perker

Gökçe İrten ve Sedat Girgin

Mario Levi

Adnan Özer

Büşra Tarçalır Erol

Aslı Tohumcu

Doğu Yücel

Zeynep Kaçar

Mario Levi ve Adnan Özer

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları