preloader

Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

28.11.2021
Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

Yazı Boyutu:

Ayhan Sicimoğlu kulağımıza, ruhumuza iyi gelecek ve damağımızda da özel bir tat bırakacak bir geceye hazırlanıyor! Etkinliğin detaylarını ve daha fazlasını konuştuk…

Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

Ayhan Sicimoğlu

‘Hastasıyız’ dedirtecek bir konseriniz yaklaşıyor. Müzisyen kimliğiniz kadar farklı lezzetlerin kaşifi olarak da tanıyoruz sizi. Nasıl bir gece bizi bekliyor peki?

Evet, 3 Aralık Cuma gecesini not edin, hastasıyız dedirtecek bir gece olacak! 42 Maslak’taki SAHNE 42’ de hem damağa hem de kulağa hitap eden benzersiz bir gastronomi ve müzik gecesi yaşayacağız. Bizim zengin coğrafyamızın, belki de dünyanın en güzel tatlarının olduğu bu toprakların karmasının tek bir salonda olduğunu düşünün. 81 ilin en eşsiz lezzetlerini sunan, yüzlerce yıllık kültürel bir birikimi keşfe davet eden eşsiz bir yer. Benim gibi farklı lezzetlerin kaşifleri, benim de çok sevdiğim Türk Lezzet Müzesi’ni çok iyi bilirler, gastronominin en değerli merkezlerinden biri burası. Konserin hemen öncesinde burada sınırsız tadım menüsünden dilediğimiz lezzeti tadabileceğiz. Tam anlamıyla bir lezzet challenge’ı olacak. Türkiye’nin bütün şehirlerini aynı anda ziyaret etmiş gibi hissedeceğiz, sonra da müzik diyeceğiz! Tabii müzikte sınırsız müzik menüsü olmayacak!

Ayhan Sicimoğlu için Türkiye’deki 81 ilin en eşsiz tatları nelerdir?

Bizim ülkemiz o kadar güzel bir ülke ki; kuzeyi başka, güneyi başka, güney doğusu başka, Antep’i başka, Malatya’sı başka… Coğrafi zenginliğimizin meyveleri bunlar. Ege’nin zeytinyağlıları, paça çorbası, cağ kebabı, Antep’in lahmacunu, Konya’nın etli ekmeği, hepsi bana ayrı ve güzel lezzet. O gece hepsinden tadacağız.

Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

Dokunarak, tadarak, görerek beslenen birisiniz… Karantina dönemi sizin için nasıl geçti?

Konuya yemekten devam edecek olursam, ben ev yemeği adamıyım aslında. Sürekli dışarılarda yemekte göremezsiniz beni. Gerçekten değecek, bana keyif verecek yerlere giderim. Karantinada da bu anlamda düzenim bozulmadı diyebilirim. Bunun dışında zoraki bir dinlenme süreci oldu benim için. Tabii yine boş durmadım, hikayeler yazdım. Kafa dergisinde yayınlandı bu hikayelerim. Ve tabii ki müzik yaptım. Hayatımda seyahat olmayan iki seneydi. Bu anlamda biraz zorlandım diyebilirim. Hayatımızın iki senesi çalınmış gibi hissettim.

{774278}

Yeniden sosyalleşebildiğimiz, yüz yüze gelebildiğimiz günlerdeyiz. Dinleyicilerinizle yeniden bir arada olmak nasıl?

Her şey bitmiş değil, dikkati azaltmamamız gereken günlerdeyiz halen. Alabildiğimiz tüm tedbirleri alarak bir araya gelmek tabii ki harika. İnşallah tamamen atlatacağız bu dönemleri.

Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

Ayhan Sicimoğlu konserleri sadece bir konser değil, sımsıcak bir sohbet bir yandan da… Sahne 42’deki konserinizde en çok ne konuşacağız?

Sahnedeki her şey doğaçlama, bu sebeple o gece orada neler olacak bilinmez! Önceden hiçbir şeyi yazıp çizmem.

Hayata karşı tutkuyla bağlı olan birisiniz. Bunun sırrı nedir?

Meraktır efendim… Bizim ülkemizde merak etmek ayıptır, çok soru soran çocuğu annesi bile azarlar. Bilgiye en kolay ulaşabildiğimiz bir dönemdeyiz. İnternet var, o var, bu var… Bakıp, öğrenip soru soran çocuğa bilgi akışı sağlamamız gerek. ‘Merak ayıptır’ bilincinin cezasını çekiyoruz ülkemizde, merakı körelen insanın hayata tutkusu da azalıyor. Bunu yenebilirsek hayata karşı çok daha tutkuyla bağlı olacağız. Annem seyahati çok severdi seyahat merakım oradan geliyor diyebilirim, babam da çok araştırmacı, paylaşmayı ve öğretmeyi seven biriydi. Babama bir soru sorduğumda dakikalarca cevabını anlatırdı. Merakım hiç körelmedi…

Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

Seyahat ve farklı rotalar da vazgeçilmezleriniz arasında. Önümüzdeki dönemde rotanızda hangi ülkeler var?

İtalya vazgeçilmez rotamdır. Son zamanlarda Sicilya’ya takıldım. Geçen gün kadim dostlarımla buluşmak için Barcelona’ya gittim. Her sene bu ekiple dünyanın bir köşesinde buluşur gezeriz. İspanyol, Fransız, İtalyan… Dünyanın en önemli şarapçıları, aşçıları, üniversite hocaları… Birbirimizi ağırlarız farklı rotalarda. Ben de onları Türkiye’de ağırladım.

Artık herkesin kendi kanalı var, siz YouTube’a sıcak bakmıyor musunuz?

Hala ısınmış değilim açıkçası. Ben yapamıyorum, birinin bana yaptırması gerek. Enerjim var ama birinin benim YouTube iştahımı kabartması lazım. İştah demişken, YouTube’dan bağımsız olarak Türk Lezzet Müzesi’nde sürpriz bir proje ile karşınızda olabilirim 2022’de.

Ayhan Sicimoğlu'yla Gastronomi ve Müziğe Yolculuk

İlerleyen günlerde bir kanalda seyahat programınız olacak mı yeniden?

İnşallah!

Hem damağa hem de kulağa hitap eden bir gece yaşamak için biletinizi Biletix ve Passo’dan alabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları