preloader

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

28.06.2021
28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Yazı Boyutu:

İstanbul Caz Festivali, eylül ayında caz coşkusunu şehre yaymaya hazırlanıyor. Açık hava mekânlarında 40’a yakın konserle şehri konser alanına dönüştürecek 28. İstanbul Caz Festivali, 1-24 Eylül tarihleri arasında Garanti BBVA sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek.

24 günlük festival maratonunda konser verecek isimler arasında Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi Angélique Kidjo, pop müzikteki yetkinliğini caza taşıdığı “İhtimaller” projesiyle Kenan Doğulu, Ennio Morricone’ye adadığı albümü “Morriconne Stories”den parçalarla Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, Hollandalı müzisyen ve prodüktör Niels Broos ile festivale özel projesiyle Mabel Matiz, bu topraklardan şarkılarla dünyaya gerdan kırdıran ve geçen yıl Grammy’ye aday gösterilen Altın Gün, ilham kaynağı olan Atlantic Records’ın kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesini şarkılar eşliğinde sahneye taşıyan Karsu, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks ve daha nice isim var.

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Fainscmitz

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren ücretsiz Parklarda Caz konserlerine bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenecek Festivalde #İstanbulBirSahne konserleri de eklenecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli olacak. Bir diğer sevilen etkinlik Gece Gezmesi, bu yıla özel bir formatla Beykoz Kundura’nın farklı sahnelerine dağılacak.

Festivalde 19 yıldır devam eden Genç Caz projesi bu yıl 2013’te kaybettiğimiz müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu ile buluşarak güçleniyor. Genç Caz’la keşfedilen gelecek vadeden genç müzisyenlerin yaratıcılıkları ve kariyer gelişimleri bu fonla desteklenecek ve seslerini Türkiye’den dünyaya duyurmaları sağlanacak.

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından 9 Temmuz Cuma günü genel satışa çıkıyor.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü

28. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ses sanatçısı Tülay German’a veriliyor. Müzik yaşamının ilk yıllarında Ruhi Su’dan dersler alan, öğrendiği türküleri çağdaş yorumunu katarak seslendiren Tülay German, 1964’te Türk pop müziğinin ilk hit parçası olarak kabul edilen “Burçak Tarlası”nı kaydetti. 1966’da plak yapmak üzere Paris’e giden German, Fransızca on plak doldurdu. Almanya’dan Brezilya’a pek çok ülkede radyo ve televizyon programlarına, festivallere katıldı, German Charles Aznavour, Leo Ferre, Moody Blues gibi şarkıcılarla birlikte Fransa’nın en önemli konser salonlarında konserler verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde İlhan Mimaroğlu’nun kendisi için yazdığı “Tract” albümünü doldurdu. 1981 yılında, Fransa’nın en büyük ödüllerinden biri olarak kabul edilen, Pink Floyd ve Jimi Hendrix’ gibi isimlerin de aldığı, “Académie Charles Cros Grand Prix du Disque” ödülüne layık görüldü. Son olarak “Nâzım Hikmet’e Saygı” adlı albümü yapan German 1987 yılında Hollanda’da verdiği bir konser sonrasında sahnelerden çekildi. Halen Paris’te yaşıyor, müzik yaşamının yanı sıra yazarlık yapıyor.

Festival Programı

Anqélique Kidjo “An African Odyssey”

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Ritimler eşliğinde dünya turu

Şarkıcı, oyuncu, yazar ve aktivist Angelique Kidjo 4 Grammy sahibi, UNICEF’in iyi niyet elçisi ve “Aslan Kral”, “Street Fighter” gibi on sekiz filmin soundtrack’lerinde imzası bulunuyor… Angelique Kidjo gösterişli kostümleri, yüksek enerjisi, etkileyici sesi ve müziğindeki zengin melodik yapılarla sahnede olacak. Afrika ezgileri, soul, funk, rap, samba, reggae, caz ve blues türlerini kucaklayan bu konserde yolculuk Afrika’dan başlayacak, Sahara ve Londra gibi farklı yerlere uğrayıp dinleyicileri Fransa’nın sakin kıyılarına bırakacak.

Tarih: 6 Eylül 2021

Saat: 21.30

Yer: The Marmara Esma Sultan Yalısı

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Stefano Di Battista “More Morricone” // Ferit Odman Quintet

İstanbul’da Morricone gecesi

Kariyenin dönüm noktasında yolu orkestra şefi ve trompetçi Ennio Morricone ile kesişen Battista, bu bahar çıkardığı 12 parçalık “Morricone Stories” albümününü de Morricone’ya adıyor. Battista ve ekibi festival sahnesinde, 2020 Temmuz’unda kaybettiğimiz Morricone’yi, bestelediği film müziklerinden bir repertuvarla anıyor. 14 Eylül Salı gecesi, Swissotel The Bosphorus’da gerçekleşecek etkinliğin açılışı ise Türk caz sahnesinin sevilen isimlerinden Ferit Odman öncülüğündeki beşliye emanet.

Tarih: 14 Eylül 2021

Saat: 19.45

Yer: Sultan Park – Swissotel The Bosphorus

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Kenan Doğulu “İhtimaller”

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Swing, cazın dinamizmi ve Kenan Doğulu

28 yıllık müzik hayatında unutulmaz başarılara imza atan Kenan Doğulu, kariyerindeki ilk caz projesi olan ve 2016’da dinleyiciyle buluşan “İhtimaller” ile, uzun ve mecburi bir aradan sonra yepyeni bir konserle karşınızda.

Sanatçının yıllar içerisinde müzikseverlere sunduğu birçok hit parçanın Ercüment Orkut, Can Çankaya ve Bulut Gülen tarafından caz formlarında yeniden düzenlemelerini sergileyeceği etkinlik Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Tarih: 15 Eylül 2021

Saat: 21.00

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Mabel Matiz ve Niels Broos

Mabel Matiz’den festivale özel bir konser

Festival, Türkiye’de pop müziğin son yıllardaki dönüşümünde önemli rol oynayan isimlerden Mabel Matiz ile cazdan elektronik müziğe son zamanların en yaratıcı müzisyenlerinden Hollandalı Niels Broos’u bir araya getiriyor. Festival için özel olarak hazırlanan bu projede Mabel Matiz en sevilen şarkılarını seslendirirken enerji dolu synth-pop aranjmanlarıyla Niels Broos, sürpriz bir kadroyla ona eşlik edecek. İlk defa aynı sahnede yer alacak ikilinin konseri Cuma akşamı gerçekleşecek.

Tarih: 24 Eylül 2021

Saat: 21.00

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Arlo Parks // Geeva Flava

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Şairden indie pop yıldızına: Arlo Parks

BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks sahnede olacak. Şarkılarının pusulasının şiirler olduğunu söyleyen Parks, evrensel kelimeleri bulmak ve o kelimeleri notalarla birleştirerek tüm dil bariyerlerini duygularla aşmak istiyor. Aynı akşam sahnede 2016 Genç Caz birincisi, türler arası duvarları aşan Geeva Flava da olacak.

Tarih: 10 Eylül 2021

Saat: 20.00

Yer: Beykoz Kundura

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız

Altın Gün // Evdeki Saat

Adadolu rock müziğini Grammy’lere taşıyan Altın Gün

Klasikleşmiş Türk Anadolu rock şarkıları ve türküleri özgün saykedelik ve funk tınılarıyla birleştiren Altın Gün bugüne kadar Le Guess Who?, Beaches Brew, Lowlands, Best Kept Secret, Montreal, Paléo gibi festivallerde sahneye çıktı. “Caney”, “Goca Dünya”, “Halkalı Şeker”, “Şeker Oğlan”, “Kaymakamın Kızları” gibi dans ettiren repertuvarı ile Grammy adaylığı olan Altın Gün, Perşembe akşamı Vadi İstanbul’da sahnede olacak. Öncesinde sahnede yerli bağımsız müziğin sevilen topluluklarından Evdeki Saat olacak.

Tarih: 16 Eylül 2021

Saat: 19.45

Yer: Turkcell Vadi Sahnesi

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Karsu Plays Atlantic Records

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Atlantic Records’ın hikâyesini Karsu’nun şarkılarıyla dinleyin

Kendisine ilham kaynağı olan, söz yazarı ve plak şirketleri tarihinin en önemli figürlerinden Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerini seslendiren şarkıcı ve piyanist Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesi ile sahnede olacak. Karsu, konserde Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher gibi yıldızların hit parçalarını yorumlayacak.

Tarih: 20 Eylül 2021

Saat: 21.00

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Nitai Hershkovits // Eylül Ergül Quartet

Folk ve progresif soslu caz gecesi

Genç yaşında yetenekleri keşfedilen, Tel Aviv’de efsane caz basçısı Avishai Cohen ile sergilediği performanslarla caz sahnesinde ünlenen Nitai Hershkovits, Perşembe akşamı ekibiyle Feriye’de festival seyircisiyle buluşuyor. Öncesinde sahnede, vokal yetenekleriyle dikkat çeken çeken genç sanatçı Eylül Ergül’ün, usta isimler Serdar Barçın, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman eşliğindeki dörtlüsü olacak.

Tarih: 2 Eylül 2021

Saat: 20.00

Yer: Feriye

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Melike Şahin

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

İçimizdeki melankoliyi aynalayan şifalı ses

Müzisyen ve söz yazarı Melike Şahin, peş peşe yayınladığı “Deli Kan”, “Sevmek Suçsa Suçluyum”, “Tutuşmuş Beraber”, “Geri Ver” gibi teklileriyle kısa zamanda yerli sahnede sağlam bir dinleyici kitlesine ulaştı.. Solo kariyeri öncesinde uzun yıllar Baba Zula’nın solisti olarak dünyanın dört bir yanında turneler yaptı. 2017 senesinde dünyaca ünlü yönetmen Tony Gatlif’in Djam / Aman Doktor filminin soundtrack’i için şarkılar seslendirdi ve filmin dünya prömiyeri öncesinde Cannes Film Festivali’nde unutulmaz bir konser verdi. Sabırsızlıkla beklenen ilk albümü Merhem’i geçtiğimiz şubat ayında yayımlayan Melike Şahin, dinleyiciden ve müzik yazarlarından tam not alan albümünün prodüktörlüğünü de üstlendi. İlhamını her şeye rağmen hayatta ve ayakta kalabilme niyetinden alan albümü “Merhem”in festivaldeki ilk konseri için sanatçı, Çarşamba akşamı sahnede olacak.

Tarih: 8 Eylül 2021

Saat: 21.15

Yer: Göztepe Özgürlük Parkı Sahnesi

Detaylı bilgi ve bilet için tıklayınız.

Gece Gezmesi Konserleri Beykoz Kundura’da

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Denize karşı türler arası buluşma

Festivalde geçtiğimiz yıllarda Kadıköy’ün birbirinden güzel mekânlarında “festival içinde festival” havası yaratan Gece Gezmesi, farklı sahnelerle Beykoz Kundura’da hayat bulacak. Projeye verdiği destekle +1 de caz severlerin keyfine artı bir katacak. Geceye Türkiye’den “caz ve ötesi”nin en başarılı isimlerden Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel; Dilan Balkay ve Kâzım gibi bağımsız sahnenin yeni ve ilginç isimleri konuk olacak. Konserler, “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” kapsamında aynı gün gerçekleştirilecek Vitrin panellerine de ev sahipliği yapacak Beykoz Kundura’da, Kundura Sahne iş birliğiyle yapılacak.

Parklarda Caz

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri her yaştan takipçisini İstanbul’un farklı parklarına davet ediyor. Beş güne yayılarak İstanbul’un beş farklı parkında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlerde yerli sahneden isimlerle Genç Caz gruplarının performanslarının yanı sıra Viyana esintilerini parklara taşıyacak Fainscmitz ile Amerikalı şarkıcı ve müzisyen Lucy Woodward sahnede olacak.

Parklarda Caz konserleri Maçka Demokrasi Parkı, Habitat Parkı (Şişli), Fenerbahçe Parkı (Kadıköy), Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Sanatçılar Parkı’nda (Beşiktaş) düzenlenecek. Parklarda Caz’ın ayrıntılı programı ağustos ayında açıklanacak.

  • 1 Eylül Çarşamba, Maçka Demokrasi Parkı, Şişli

  • 3 Eylül Cuma, Habitat Parkı, Şişli

  • 4 Eylül Cumartesi, Fenerbahçe Parkı, Kadıköy

  • 18 Eylül Cumartesi, Beylikdüzü Yaşam Vadisi

  • 19 Eylül Pazar, Sanatçılar Parkı, Beşiktaş

İBB, Kültür A.Ş. ve İstanbul Caz Festivali İş Birliğiyle “Festivalde #İstanbulBirSahne

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

Lucy Woodward

Festivale bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla yeni bir ücretsiz etkinlikler serisi daha ekleniyor. İBB tarafından pandemi sebebiyle zor günler yaşayan müzisyenlere destek sağlamak ve İstanbulluların günlük yaşamlarıyla kesişecek, konserlerle tekrar buluşması amacıyla hayata geçirilen #İstanbulBirSahne’ye başvuranlar arasından seçilen 15 farklı topluluk, festival süresince açıklanacak tarihlerde Maçka Demokrasi Parkı’nda, Festivalde #İstanbulBirSahne etkinlikleri kapsamında İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Parkta kurulacak sabit sahnede düzenlenecek konserlere söyleşiler, ücretsiz çocuk etkinlikleri, plak ve kitap pazarları gibi faaliyetler de eşlik edecek. Her yaştan festival izleyicisi Maçka Demokrasi Parkı’nda bir araya gelecek.

Yaratıcı Endüstriler “Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması”nda Bir Araya Geliyor

Türkiye’den güncel müziği odağına alan uluslararası bir tanıtım ve iletişim etkinliği olan “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” festival kapsamında bu yıl beşinci kez +1 desteğiyle 18 Eylül’de düzenleniyor. Şimdiye kadar birçok grubu yurtdışı turnelerinde destekleyen, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Vitrin, bu yıl müzik sektörü ile diğer yaratıcı endüstrileri buluşturan çeşitli paneller düzenliyor. 18 Eylül’de Beykoz Kundura ev sahipliğinde, Kundura Sahne iş birliğiyle gerçekleştirilecek Vitrin panelleri, film ve oyun endüstrisinde müzik kullanımı, sürdürülebilir festivaller, plak şirketleri, menajerler, sanatçılar ve sektör kurumlarını odağına alacak. Farklı sektörlerden öncü kuruluşlar ve fikir önderleri düzenlenen panellerde buluşarak bu alanlardki yeni gelişme ve trendleri değerlendirecek. “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, etkinlik günlerinde ücretsiz olarak gezilebilecek.

Vitrin kapsamındaki katılıma açık paneller aynı zamanda İKSV YouTube kanalı üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Panel programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Genç Caz, Mehmet Uluğ Fonu ile Güçleniyor!

28. İstanbul Caz Festivali: Caz Hissediyorum!

İstanbul Caz Festivali’nin Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlattığı Genç Caz konserleri bu yıl 19. kez gerçekleştirilecek.

Genç Caz projesi bu yıl 2013 yılında aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu ile buluşarak güçleniyor. Genç Caz kapsamında Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği ile genç, yetenekli, umut vadeden müzisyenlerin yaratıcılık ve kariyer gelişimleri desteklenecek ve Türkiye’den dünyaya seslerini duyurmaları sağlanacak.

İstanbul Caz Festivali’nden Çocuklara Özel

Deniz Taşar ile YouTube Video Serisi

İstanbul Caz Festivali ve İKSV Alt Kat’ın iş birliğiyle, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin desteğiyle hazırlanan yeni video serisi, temmuzda İKSV YouTube kanalında başlıyor.

Altı bölümden oluşan seride müzisyen Deniz Taşar, kendi müzikal serüvenini paylaşırken müziğin sanat dallarıyla ilişkisinden doğaçlamaya, basit enstrüman yapımından performansa uzanan farklı konularda konuk sanatçılarla sohbet edecek. İzleyenleri her bölümde sürpriz performanslar da bekliyor. Her yaştan müzikseverin ilgiyle takip edeceği serinin bölüm içerikleriyle bağlantılı olarak dinleme listeleri de sunulacak. Temmuz ayında başlayacak seriye, İKSV Alt Kat web sitesinden sesli betimleme seçeneğiyle de erişilebilecek.

Festivalde Rengârenk Çocuk Atölyeleri

Festivalde Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin desteğiyle, İKSV Alt Kat’ın yürütücülüğünde farklı çocuk atölyeleri de düzenlenecek. Parklarda Caz ve İstanbul Bir Sahne etkinlikleri kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik sunulacak ücretsiz atölyelerin ayrıntıları temmuz ayında duyurulacak.

Sürdürülebilir Festivaller ve Müzikte Cinsiyet Eşitliğini Destekleniyor

İstanbul Caz Festivali, İKSV’nin bu yılın başında yayımladığı “Ekolojik Dönüşüm için Kültür ve Sanat” raporu ışığında festivallerin de sürdürülebilirlik ve ekolojik dönüşüm yolunda önemli adımlar atabileceği düşüncesini paylaşıyor. Bu çerçevede festival, faaliyetlerindeki ekolojik ayak izini düşürmek yönünde çeşitli düzenlemeler yapma kararı aldı. İlk adım olarak önümüzdeki üç yıllık süre içerisinde İKSV’nin bu konudaki hedefleri ile paralel olarak çevresel etkilerimizi değerlendirmek ve olumsuz etkilerimizi gidermek veya azaltmak için hazırlıklar devam etmektedir. Ayrıca bu yılki festivalden başlayarak atık yönetimi, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı, gereksiz kaynak tüketiminin azaltılması ve daha enerji verimli yollar izlenmesi konusunda da çalışmalar yapılacak.

Festival Biletleri

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı günü başlayacak indirimli ön satışların ardından 9 Temmuz Cuma günü genel satışa çıkıyor. Biletler passo.com.tr’den ve İKSV ana gişeden satın alınabilecek. Her konser için sınırlı sayıda indirimli öğrenci bileti de satışta olacak.

Festival biletleri Lale Kart üyeleri için indirimli ön satış döneminin ardından, 9 Temmuz Cuma günü 10.30’dan itibaren, passo internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden genel satışa sunulacak. Her konser için sınırlı sayıda indirimli öğrenci bileti de satışa çıkacak.

Biletler, Siyah Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı, Beyaz Lale Kart üyeleri için 7 Temmuz Çarşamba, Kırmızı ve Sarı Lale Kart üyeleri için ise 8 Temmuz Perşembe günü saat 10.30’da ön satışa sunulacak.

Üyelikleriyle İKSV’nin yıl boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Caz Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla, öncelikli olarak alabiliyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini yer seçme opsiyonuyla passo üzerinden %25 indirimle; Kırmızı ve Sarı Lale Kart üyeleri %15 indirimle satın alabilecek.

9-15 Temmuz tarihleri arasında ise 28. İstanbul Caz Festivali biletleri, tüm Garanti BBVA kredi kartlarına %20 indirimli satın alınabilecek.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları