preloader

Erdil Yaşaroğlu’nun Seçimleri

01.07.2020
Erdil Yaşaroğlu’nun Seçimleri

Yazı Boyutu:

Penguen Mizah Dergisi’nin kurucusu, başarılı karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için karikatürist Erdil Yaşaroğlu’na favorilerini sorduk! Henüz 9 yaşındayken ilk karikatürünü çizen ve o zamandan beri karikatür ile iç içe olan, Penguen Mizah Dergisi’nin kurucusu Erdil Yaşaroğlu, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Art Spiegelman – Maus – Hayatta Kalanın Öyküsü

Erdil Yaşaroğlu’nun Seçimleri

Maus – Hayatta Kalanın Öyküsü, Amerikalı karikatür sanatçısı Art Spiegelman’in 1980 senesinden 1991’e kadar seri halinde yayınlamış olduğu grafik romanıdır. 1948 Stockholm doğumlu Art Spiegelman Polonya gettolarından sağ olarak kurtarılabilen bir babanın oğlu olarak, romanında soykırımı ve bir Yahudi olarak yaşanılan kara günleri okura sad eve etkileyici çizgilerle aktarıyor.

Tasarım: Gocycle

Erdil Yaşaroğlu’nun Seçimleri

2002 senesinde Richard Thorpe tarafından İngiltere’de kurulan Gocycle, dünyada şehir içinde kullanılabilen en iyi elektrikli bisikleti olarak biliniyor. Hafif oluşu, kişiye göre ayarlamalarının yapılabilmesi, katlanılabilir olması ve ful şarj ile yaklaşık 80 km yol yapılabiliyor olması, şehir içinde kullanım kolaylığı sağlıyor.

{773102}

Sanatçı: İlhan Koman – Akdeniz Heykeli

Erdil Yaşaroğlu’nun Seçimleri

Türkiye’nin en başarılı ve en çok tanınan heykeltraşlarından biri olan İlhan Koman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim görmüş olup İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1951-1958 seneleri arasında görev yapmıştır. 1980 senesinde Yapı Kredi Sigorta için tasarladığı Akdeniz Heykeli, halen günümüzde İstanbul’un en çok bilinen heykellerinden biri. Yaklaşık 4,5 ton ağırlığında olan Akdeniz Heykeli, 2014 senesinde yapılan saldırı sonrasında bile ayakta kalmayı başardı.

Mekan: Frank Lloyd Wright, Falling Water House

Erdil Yaşaroğlu’nun Seçimleri

Amerikalı mimar, yazar ve eğitimci Frank Lloyd Wright, modern mimarlık tarihinin önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Organik mimarlığın öncülerinden olan Wright, doğal biçimlerden yola çıkarak tasarladığı ve hayata geçirdiği 300’den fazla proje ve yapıyla, 20. Yüzyılın en önemli mimarlarından biri olarak tanınıyor. Amerika’nın Pensilvanya şehrinde bulunan Şelale Evi veya Kaufmann Evi olarakta bilinen “Falling Water House”, doğa içinde bulunan bir şelalenin üzerindeki kayalık bölgeye uygun bir şekilde tasarlanmış olup, dünyanın en ilgi gören ve ilham kaynağı olan projesi olarak kabul ediliyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları