preloader

En Yeni Kreatif Trendler

28.04.2021
En Yeni Kreatif Trendler

Yazı Boyutu:

Tasarımdan dijitale, fotoğraftan müziğe en yeni kreatif trendleri araştırdık!

Araştırmalar, 2021 yılının başlamasıyla trendlerin artık çok daha serbest alanlara doğru kaymaya başladığını gösteriyor. Pandemi günleri devam ederken sanatçılar artık bireysellik” ve kusurluluk” konularını ön plana çıkarmaya başlıyor. Dijital animasyonlar artarken; farklı desenler, sürreal portreler ve mürekkep sanatı da revaçta.

Grafik Tasarım Trendleri

Grafik tasarım trendleri, 2021’de avangard tarzda ilerliyor. En çok öne çıkanlarsa soyut tavrı gerçeklikle birleştirenler çalışmalar. Çizgisel yüz sanatı %536, surat boyaması ise %156 artışta.

En Yeni Kreatif Trendler

Inkscape Trendi

Bu yıl bir diğer öne çıkan design trendi ise Inkscape’’. Inkscape; serbest akan mürekkepler, ton akımları, metalik kıvrımlar, köpüklü renk spreylerinden oluşuyor. Serbestçe akan renkler eserin oluşmasını sağlıyor. Kullanılan farklı teknikler kaos gibi görünen eserde asıl öne çıkarılmaya çalışılan güzel kusurları yaratıyor. Alkolle yapılan mürekkep sanatı %381, akışkan sanat %247, Kintsugi ise %140 artışta.

En Yeni Kreatif Trendler

Tie Dye” ev modasının ürünü olsa da 2021’de dijital tasarımda da yerini alıyor. Yüzlerce farklı teknikle yapılabilen Tie Dye, herkesin kendi bakış açısını göstermesi için farklı seçenekler sağlıyor. Pastel Tie Dye %2404, Tie Dye %287 ve Shibori %250 artışta.

{773673}

En Yeni Kreatif Trendler

Fotoğrafçılık Trendleri

Fotoğrafçılık trendlerinde ise stüdyolar yerine gerçekliği fotoğraflamak var. 2021’de gerçek insanlar, gerçek durumlar ve gerçek hayat ön plana geçiyor. Özgün insanları fotoğraflamak bize dünyadaki güzellikleri ve farklılıkları gösteriyor. Non-binary bireyler, gizli portreler ve özgün insanlar fotoğrafçıların bu yıl gözdesi.

Kişilerden sonra karşımıza çıkan ikinci konuysa mekanlar ve konseptler. Fotoğrafçılık artık çok daha somut şeylere yöneliyor. Örneğin kendimiz. Bu sene en çok fotoğraflanan durumlar; kişisel bakım, ev hobileri ve sanat.

En Yeni Kreatif Trendler

Dijital Trendler

Dijital trendlerde önümüze ise Tuhaf Animasyonlar” çıkıyor. Gittikçe daha fazla gelişen programlar sonucu sanatçılar artık çok daha kişisel yaklaşımlar uygulamaya başladı. Bu şekilde tamamen kendilerini ifadeleri ortaya çıkıyor. Aramalardaki yoğunluk eğlenceli animasyonlar ve hareketli grafikler üzerine. %13,572’lik artışla tüm listemizdeki en yüksek artışa sahip olan trendse tam da bu animasyonlar.

En Yeni Kreatif Trendler

Fotoğrafı çekilen ve dijital dünyada yaratılan fotoğraflar ve animasyonlardan sonra karşımıza en çok aranan fotoğraflar çıkıyor. 2021’deki aramalarda artışta; kıyaya vuran dalgalar, güneşli kum tepeleri ve sisli dağlar var.

{773187}

Müzik Trendleri

Müzik trendlerinde ise karşımıza bu sene de moral yükselten müzikler çıkıyor. Normalde de kreatif projelerde özel bir yere sahip olsa da özellikle bu yıl her zamankinden hızlı bir artışla aranıyor. Şarkılarda yer alan yaylı enstrümanlarsa son zamanlarda iyice ön plana çıkıyor. Hem klasik hem de modern eserlerde yaylılar her zaman enerji ve moral yükseltici kabul ediliyor.

Keşfedilmemiş” Şeyler

Son olarak, 2021’in en çok aranan konusu Keşfedilmemiş” şeyler. Günümüz dünyasında keşfedilmemiş ne kaldı ki? Aslında birçok şey!

Alara Maltepe
Alara Maltepe Tüm Yazıları