preloader

Dünyanın ve Türkiye'nin En Zengin İnsanları

01.07.2023
Dünyanın ve Türkiye'nin En Zengin İnsanları

Yazı Boyutu:

Tüm dünyanın ve Türkiye’nin en çok kazanan ve en zengin insanları listesindeki dikkat çeken isimleri öğrenin.

Dünyanın en çok kazanan iş insanları, dünyanın en zenginleri listelerinde dengeleri değiştiriyor. Hisse senetleri, sanal paralar, halka açık varlıklar ve çok daha fazlasıyla milyarderler listesinde farklılıklar yaratabiliyor. Milyarderlerin mal varlıklarındaki son rakamlarsa oldukçadikkat çekici.

Dünyanın en zengin milyarderleri listesinde son yılların değişmeyen ismi Elon Musk yine birinci sırada. İkinci sırada ise LVMH grubun sahibi Bernard Arnault yer alıyor. Uzun yıllar boyunca listenin ilk sırasında kalan Bill Gates ise bu yıl listenin beşinci sırasında.

Dünyanın En Zengin İnsanları

Dünyanın ve Türkiye'nin En Zengin İnsanları

Elon Musk, Tesla ve SpaceX – 239.9 milyar dolar

SpaceX’in kurucularından Elon Musk, hem mühendislik hem de iş insanı kimliği ile tüm dünyanın konuştuğu isimlerden biri. Uzay araştırmaları, elektrikli otomobiller gibi alanlarda yaptığı yatırımların yanı sıra Twitter’ı satın aldıktan sonra attığı adımlarla da gündemde kalıyor.

Bernard Arnault, LVMH – 221.6 milyar dolar

Fransız iş adamı Bernard Arnault, sahip olduğu lüks markaların yanında yatırımları ve sanat koleksiyonlarıyla tanınan bir isim.

Jeff Bezos, Amazon – 151.8 milyar dolar

Bilgisayar eğitiminin ardından New York Wall Street’te iş hayatına başlayan Bezos, bugün globalde herkesin tanıdığı bir isim. Amazon’un kurucusu 1994’te çıktığı yolun devamında, bugün en zengin isimlerden biri.

Larry Ellison, Oracle – 148.2 milyar dolar

İş hayatına IBM’de başlayan Larry Ellison’ın en zengin listesine girişi yazılım ile oldu. 1997 yılında kurduğu yazılım şirketi Oracle Corporation bugün dünyanın en çok kazanan markalarından. Larry Ellison ise dünyanın en zenginlerinden.

Dünyanın ve Türkiye'nin En Zengin İnsanları

Bill Gates, Microsoft – 121.4 milyar dolar

Uzun yıllar dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada yer alan Bill Gates mal varlığını yükselten isimlerden. Microsoft ile doğru adımlar atan Bill Gates yazılım dünyasının en başarılı isimlerinden kabul ediliyor.

Warren Buffet, Berkshire Hathaway – 116.4 milyar dolar

11 yaşında ilk hisse senetini alan Warren Buffett yatırım konusunda deha isimlerden biri kabul ediliyor. Buffet’ın mal varlığı dışında konuşulmasının nedenlerinden biri de yaptığı bonkör bağışlar.

Steve Ballmer, Microsoft – 106.6 milyar dolar

Harvard mezunu ve Microsoft’un CEO’su olarak tanınan Steve Ballmer, Bill Gates’in ardından yönetim koltuğunu devraldı. Birkaç yıl önce emekli olan Ballmer yatırımlarına spor dünyasında devam ediyor.

Mark Zuckerberg, Facebook – 104.4 milyar dolar

Hikâyesi milyonlara ilham veren Mark Zuckerberg aynı zamanda kurduğu Facebook ile herkesin hayatına dokunan bir isim. Sadece mal varlığıyla değil zekâsıyla da ilham oluyor.

Dünyanın ve Türkiye'nin En Zengin İnsanları

Larry Page, Google – 103.9 milyar dolar

Bugün hemen herkesin kullandığı Google’ın kurucularından Page, Google öncesindeki yatırımlarıyla da tanınıyor. Bilgisayar bilimleri konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Page eğitimini ise Michigan Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde aldı.

Carlos Slim Helu, Telecom – 101.7 milyar dolar

1990’lı yıllarda en zenginler listesinin en üstünde yer alan Carlos Slim Helu, bu yıl listenin 10’uncu sırasında. Meksikalı iş adamı sağlık alanında yaptığı bağışlarla da tanınıyor.

Türkiye’nin En Zengin İnsanları

Forbes’un yayınladığı listede Türkiye’den isimler de var. Yıldız Holding’in sahibi Murat Ülker bu yıl da listede yer aldı. Murat Ülker’i takip eden milyarderler listesinde ise SASA, Merinos, Dinarsu gibi markaları bünyesinde barındıran Erdemoğlu Holding’den İbrahim Erdemoğlu ve Ali Erdemoğlu; Koç Holding’den Semahat Arsel, İpek Kıraç, Rahmi Koç ve de Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk yer alıyor.

  1. Murat Ülker, Dünya sıralaması 573 – 4.9 milyar dolar
  2. İbrahim Erdemoğlu, Dünya sıralaması 613 – 4.7 milyar dolar
  3. Ali Erdemoğlu, Dünya sıralaması 716 – 4.1 milyar dolar
  4. Semahat Sevim Arsel, Dünya sıralaması 1207 – 2.6 milyar dolar
  5. İpek Kıraç, Dünya sıralaması – 2.6 milyar dolar
  6. Ferit Şahenk, Dünya sıralaması 1255 – 2.5 milyar dolar
  7. Erman Ilıcak, Dünya sıralaması 1334 – 2.4 milyar dolar
  8. Mustafa Rahmi Koç, Dünya sıralaması 1346 – 2.4 milyar dolar
  9. Filiz Şahenk, Dünya sıralaması 1355 – 2.4 milyar dolar
  10. Nihat Özdemir, Dünya sıralaması 1561 – 2 milyar dolar

*Kaynak: Forbes.com

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları