preloader

Dünyanın İlk 3D Baskı ile Üretilen Okulu

23.03.2021
Dünyanın İlk 3D Baskı ile Üretilen Okulu

Yazı Boyutu:

Studio Mortazavi, Madagaskar’da betondan ve yerel inşaat malzemelerinden yapılmış 3D baskılı bir okul tasarladı.

Yapı, Fianarantsoa’da bulunan üniversite kampüsü için tek katlı 230 metrekare alanıyla 20 öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş Thinking Huts için tasarlanan ve güneş enerjisiyle çalışan okul, sınıflar, bilim laboratuvarları ve dans stüdyoları gibi farklı işlevlere hizmet ediyor ve gerektiğinde genişletilebilecek bölmeleriyle esnek bir tasarım sunuyor. Karbondioksit emisyonlarını azaltmak için her bölmenin geri dönüştürülmüş 3D baskılı beton agregadan inşa edilmesi planlanıyor.

Dünyanın İlk 3D Baskı ile Üretilen Okulu

Tasarım süresince ekip, baskının kısıtlamaları ve yetenekleri kapsamında Madagaskar’ın yerel mimarisine uyumlu, modüler bölmeler oluşturacak en elverişli geometrik şekilleri araştırmış ve daireler, beşgenler, altıgenler ve sekizgenler kullanılarak farklı kapsül kombinasyonları denemiş. Tamamen yönlü bir şekil ile organik bir şekil arasındaki melezde karar kılarak içbükey, dışbükey ve iki düz kenarlarıyla çevreye uygun ve ölçeklenebilir bir form tercih etmiş. Çim kaplı galvanizli metalden yapılmış çatı ile binanın çevresine uyumu güçlendirilmiş.

{773600}

Dünyanın İlk 3D Baskı ile Üretilen Okulu

Dış cephede ise kullanılan çimento miktarını azaltan ve gerekirse yalıtılabilen petekli bir merkeze sahip çift cidarlı duvar tercih edilmiş. Studio Mortazavi, tekstilde yaygın olarak kullanılan Madagaskar baskısından 3D yazıcı ile basılabilecek ve iç duvarlarda tekrarlanabilecek bir rölyef kalıbı tasarlamış ve bu deseni yapıya dahil etmiş. Binanın Madagaskar peyzajında var olan doğal renklere uyum sağlaması için renkleri agregaya entegre etmiş.

Cephede çocukların dikey bir çiftlik olarak kullanabilecekleri tırmanma duvarı ve cepler tasarlanmış. Çatıda güneş panelleri, su toplama sistemleri, enerji tasarruflu aydınlatma ve gübrelenebilir tuvaletlere sahip olacak okul sürdürülebilir bir yol izlemiş.

Dünyanın İlk 3D Baskı ile Üretilen Okulu

Okul, Finlandiyalı 3B teknoloji şirketi Hyperion Robotics ile iş birliği içinde inşa edilecek. Toplanan bağışların ardından inşaatın, temmuz veya ağustos 2021’de başlanması hedefleniyor. Thinking Huts ekibi, inşaat tamamlandığında yapının dünyadaki ilk 3D baskı okulu olacağına inanıyor. Pilot projenin ardından Madagaskar’daki topluluklarla ortaklaşa okullar inşa etmeyi hedefliyor.

Bu içerik Arkitera tarafından hazırlanmıştır. Yazının orijinaline ve diğer ilham veren içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları