preloader

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Yazı Boyutu:

Dünyanın en popüler faresi Mickey Mouse, 90. yaşını kutluyor!

Walt Disney’in en ünlü karakter tasarımı; The Walt Disney Company’nin marka temsilcisi; neşeli, iyimser ve dost canlısı tavırlarıyla dünya çapında her yaştan hayranına ilham veren ve bir kültür ikonu haline gelen Mickey, 18 Kasım 2018’de 90. yaş gününü kutluyor. Tüm dünya çapında adeta “mickeymania” yaşanıyor. 2018’in ilk aylarından beri kutlanan yıl dönümü 18 Kasım ile birlikte adeta zirve yapıyor. OGGUSTO olarak biz de Mickey’in doğum gününü kutluyoruz ve sizi zamanda bir yolculuğa davet ediyoruz.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Mickey Mouse doğuyor

18 Kasım 1928'de Mickey’nin ilk çıkışını gerçekleştirdiği “Steamboat Willie” görüntü ile senkronize edilmiş ilk sesli animasyon çizgi filmdir.

Walt Disney, ilk başlarda Mickey için “Mortimer” ismini koyacakken Walt’ın eşi Lillian ismi çok şatafatlı bulmuş ve Walt’ı daha sevimli olduğunu düşündüğü Mickey ismine ikna etmiştir. Mickey The Karnival Kid (1929) filmine kadar sadece ıslık çalıyordu. Bu filmde ise ilk defa konuştu ve ilk sözleri "Hot Dogs!" oldu. Mickey, 1946 yılına kadar yaratıcısı Walt Disney tarafından seslendirildi. Sonrasında ise Jim McDonald, tam 30 yıl boyunca Mickey’i seslendirmeye devam etti. Walt Disney kariyeri boyunca kazandığı Akademi Ödülleri’nden ilkini Mickey’i yarattığı için 1932’de almaya hak kazanmıştır.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 YaşındaTarihteki en ünlü Mickey ürünlerinden biri 1933 senesinde Ingersoll’un piyasaya sürdüğü Mickey’nin kollarının akreple yelkovanı gösterdiği Mickey kol saatleridir.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Mickey’nin 1940 yılında sinemalarda gösterime giren ilk uzun metrajlı filmi olan Fantasia’daki rolü, Büyücünün Çırağı devam filmi ile birlikte Mickey’nin sinemadaki en büyük rolleri olarak kabul edilir.

Mickey Mouse ünlenmeye devam ediyor

1955 yılında Disneyland Park kapılarını Mickey ile birlikte açtı.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 YaşındaThe Partners heykeli Walt Disney’in Mickey’nin elini tuttuğu ünlü heykeldir. Sanatçı Blaine Gibson’ın yarattığı Partners heykelleri, Disneyland Paris’teki Walt Disney Stüdyoları Parkı dahil olmak üzere birçok Disney Tema Parkı’nda yer alır.

1978'de Mickey, Hollywood Şöhretler Kaldırımı'nda bir yıldız kazanan ilk çizgi film karakteri oldu.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 YaşındaMickey, Sophia Loren, Micheal Jackson, Oprah Winfrey’in de aralarında olduğu birçok ikonik isimle birlikte poz vermiştir.

Mickey düzinelerce Disney özel televizyon programı ve şovunda yer aldı, 1988 yılında Oscar© Ödül Töreni canlı yayınına çıktı ve aktör Tom Selleck’e bir zarf sundu. Mickey 2003 yılında Oscar© Ödülleri gecesinde bu kez aktris Jennifer Garner’a eşlik etti.

Mickey Mouse İstanbul’u ziyaret ediyor

Mickey Türkiye’ye ilk ziyaretini 1999 yılında Minnie, Goofy, Donald ve Pluto ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında yaptı. Mickey Türkiye’de bugüne kadar Aya Sofya, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi ve Ortaköy’de birçok fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Mickey Mouse’un başarıları artarak çoğalıyor

Mickey’nin kulakları TIME dergisi tarafından 20. ve 21. yüzyılın en büyük kültürel simgelerinden biri ilan edildi.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 YaşındaMickey 11 Haziran 2013’te Annecy Film Festivali’nde Walt Disney Animasyon Stüdyoları yapımı olan Frozen (Karlar Ülkesi) öncesinde gösterime giren kısa animasyon filmi “Get A Horse!” (At’la Gel) ile Oscar adayı oldu.

Mickey bugüne kadar 120’nin üzerinde animasyon filminde yer alırken, bunların 118 tanesi 1928 ve 1953 arasında gerçekleştirildi.

Mickey‘nin Facebook sayfasında 14 milyonu aşkın, Instagram hesabında 1 milyondan fazla ve YouTube sayfasında 1,5 milyon takipçisi bulunmaktadır.

25.000 Euro değerinde Mickey Mouse heykeller

Hollandalı Marcel Wanders’da Mickey Mouse’un 90. yaşını kutluyor. Sanatçının Fransa'nın kuzeyindeki Normandiya'daki atölyesinde tamamen el yapımı One Minute Delft Blue tarzında boyanan mavi heykelcikleri sınırlı sayıda (sekiz adet) üretildi. 140 cm büyüklüğündeki Mickey Mouse’ların her biri 25.000 € 'dan satışa sunuluyor.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Mickey’nin 90. Yaşını Kutlayan Markalar

Spor giyim ile Mickey’in buluşturan Vans

Doğum gününde Mickey Mouse'un iyimser tavrını ve sevimli doğasını onurlandıran Vault, Vans ve Disney tarafından dört ikonik sanatçı olan John Van Hamersveld, Mister Cartoon, Geoff McFetridge ve Taka Hayashi ile birlikte çalışarak sneakerlar, t-shitler, sweetler ve şapkalardan oluşan benzersiz bir koleksiyon sunuyor.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Sınırlı sayıda üretilen Swatch Saatleri

Mickey Mouse’un 90. Doğum Günü Kutlamak için Swatch ve Damien Hirst iki özel saat tasarladı. 19,999 adet ile sınırlı sayıda üretilen Mirror Spot Mickey saati (110 €), tipik “Mickey renklerinde” yansıtılmış bir kadran, plastik kasa, kuvars hareketi ve sarı-kırmızı kayış tasarımına sahip. Spot Mickey (165 €) olarak adlandırılan beyaz, kızmızı, sarı ve siyah renkli kayışı olan ikinci baskı ise sadece 1,999 parça ile sınırlı ve 18 Kasım 2018'de sadece 24 saat boyunca Swatch.com'da satılacak.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Sevimlilik ile şekerlemeyi birleştiren Sugarfina

Lüks şeker butiği Sugarfina, Disney Mickey Gerçek Orijinal x Sugarfina Koleksiyonu ile, Mickey’nin 90.yaşını kutluyor. Mickey’e özel dizayn edilen koleksiyonda iki hatıra bento kutusu, 3 çikolata tableti ve Mickey’nin ikonik kulaklarından ve ellerinden ilham alınan şekerlemeler yer alıyor.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Saat ve çanta koleksiyonu ile Nixon

Nixon global ikonun doğum günü onuruna bir dizi saat, çanta ve cüzdan tasarladı. Deneyimler yaratmaya ve eğlenceye zaman ayırmaya bayılan Nixon markası Mickey Mouse’un kişiliği ve karakterini ürünlerin detaylarına yerleştirerek eğlenceli bir koleksiyon sunuyor.

Dünyanın En Popüler Faresi Mickey Mouse 90 Yaşında

Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları