preloader

LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor

02.02.2023
LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor

Yazı Boyutu:

İhtiyaç sahibi çocukların içlerindeki potansiyeli en etkin şekilde ortaya koyabilmelerine katkı sağlayacak sürdürülebilir projeler üreten sosyal yardımlaşma derneği LamOn9’un Dernek Başkanı Dilay Kibar Sözer ve Dernek Eş Başkanı Nurcan Gündoğdu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor
Nurcan Gündoğdu ve Dilay Kibar Sözer

Öncelikle sizi ve LamON9’u tanıyabilir miyiz?

LamON9; öncelikle ihtiyaç sahibi çocukların sosyal gelişimini desteklemek amacıyla kurulan bir sosyal yardımlaşma derneğidir.

Uzunca yıllar reklam ve pazarlama alanlarında farklı sektörlerde çalışmış, amatör ruhlarındaki heyecanı koruyarak profesyonel hayatlarına devam etmekte olan iş kadınları tarafından kurulan LamON9, yılların getirdiği deneyimi ve iyilik peşinde koşan ruhlarındaki heyecan ile ihtiyaç sahibi çocuklarımızın bireysel ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak projelere aktarmak üzere 2021 yılında yola çıktı ve hızına hız katarak bir çok güzel projeye imza atmaya devam ediyor.

LamON9 olarak hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikli hedefimiz; ihtiyaç sahibi çocuklarımızın ve kadınlarımızın içlerindeki potansiyeli en etkin şekilde ortaya koyabilmelerine katkı sağlayacak sürdürülebilir projeler geliştirmek. Tüm projelerimizde, projeye katılan tüm evlatlarımızın ve dostlarımızın mutlu anlar biriktirmelerine niyet ediyoruz…

Tüm kalbimiz ile bir çocuğa verilebilecek en büyük armağanın, mutlu çocukluk anları olduğuna inanıyor ve bunun sürdürülebilir devamlılığı olan projelerle gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Bu inancımız ile; bireysel bağış sistemimin ötesine geçerek markaların öncelikli hassasiyet noktalarını da dikkate alarak sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyoruz. Bu şekilde marka iletişimi, pazarlama, reklam ve çocuk gelişimi alanlarındaki profesyonel deneyimlerimizi markaların sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri ile birleştiriyoruz.

LamON9 kaç kişilik bir ekipten oluşuyor?

İsmimiz ile müsemma 19 kadınla yola başladık. Ve tabii ki projeler kapsamında destek aldığımız kocaman bir ailemiz var… Türkiye’nin dört bir yanındaki köy okulları, öğretmenlerimiz ve kurumsal destekçilerimizle her geçen gün büyüyoruz. Her geçen gün büyüyen bu kocaman ailemizle birlikte son iki yılda geliştirdiğimiz projelerde 3000’e yakın ihtiyaç sahibi çocuğumuza ulaştık.

LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor

Projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Bugüne kadar birbirinden farklı alanlarda birçok proje gerçekleştirdik. Projelerimizi öncelikle çocuklarımızın ihtiyaçları üzerinden yola çıkarak geliştiriyoruz. Ardından markalarımızın önceliklerini de dikkate alarak, projeler içerisinde markaları nasıl konumlandırabileceğimizi değerlendiriyoruz ve projenin organizasyon aşamasına geçerek ilerliyoruz. Bu noktada, hem çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayacak noktaları hem de marka hassasiyetlerini dikkate alarak her açıdan önemli bir katkı sağladığımıza inanıyoruz. Profesyonel uzmanlık alanlarımız gereği, projelerin iletişim kısmını da tüm hassasiyetimizle biz üstleniyoruz. Bu şekilde hem markalar açısından birçok süreci profesyonelce yönetmiş oluyoruz hem de farkındalık ve fayda yaratmak açısından oldukça efektif sonuçlar ve geri bildirimler alıyoruz.

Projelerde, çocuklarımızın ve kadınlarımızın mutlaka projenin bir parçası olmasını sağlamaya özen göstererek ilerliyoruz. Değerli sanatçı dostlarımız ile çocuklarımıza özel konser projelerinden, kitap okuma etkinliklerine, çocuklarımızın marifetlerini gösterdiği mutfak atölyelerinden hatıra ormanı yarattığımız etkinliklere kadar tüm projelerde çocuklarımızın büyük emekleri ve bol gülümsemeleri var…

Bugüne kadar gerçekleştirilen projelerle bugün çocuklarımızın ihtiyacını karşılarken aynı zamanda geleceğin yazarı, aşçısı belki de müzisyeni olması için ön ayak olmuşuzdur. Bugünlerde de yepyeni bir projenin heyecanı içerisindeyiz. “Topraktan Kalplerinize” projemiz ile çocuklarımızın kendi minik elleriyle hazırladıkları şahane bir projeye imza atıyoruz.

LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor

Elim sende DOST, elim sende EVLAT.

“Topraktan Kalplerinize” projenizden daha detaylı bahsedebilir misiniz?

Bu kez miniklerimizle birlikte topraktan kalplerinize bir tebessüm için hazırlanıyoruz. Bireysel ve kurumsal organizasyonlarda, özel günlerde sevdiklerimiz için özenle seçtiğimiz hediyeleri ihtiyaç sahibi çocuklarımızın hazırlayacağı bir proje tasarladık. Projedeki amacımız; özel çocuklarımızın hem el becerilerini geliştirmesini hem de “üretme” heyecanını yaşamalarını sağlamak. Aynı zamanda projeden elde edilecek gelir ile devamlılığı olacak bir gelir modeli yaratmak.

Çocuklarımız, kendi minik elleriyle kupalara fideler dikiyorlar. Ektikleri fidelerin, ilk can suyunu veriyorlar. Bu fideleri süsleyerek paketliyor ve güzel bir ürün haline getiriyorlar. Çocuklar, kendi emekleriyle hazırladıkları ürünlerle ihtiyaçlarını karşılıyor olacaklar.

LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor
LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor

Projeye dahil olacak çocukları nasıl seçiyorsunuz?

İhtiyaç sahibi çocuklarımızın sosyal gelişimini desteklemek amacıyla kurulan LamON9 tarafından gerçekleştirilen projelere katılan 3.000 üzerinde çocuğumuz bulunuyor. “Topraktan kalplerinize” projemizin ilk etabında, projenin amacını da göz önünde bulundurduğumuzda İzmir Demet Özel Eğitim Merkezi’nde bulunan Otizm ve Down Sendromlu çocuklarımızdan destek almayı planladık. Daha sonra, gelen talepler doğrultusunda projeye dahil olacak çocuklarımızı yine bu çerçevede belirliyor olacağız.

Projenin çocuklara katkısı ne oluyor?

Öncelikle projeye destek olacak çocuklarımız özel çocuklar olmalarından dolayı bu tür el becerilerini geliştirmelerini destekleyici aktiviteler oldukça önem arz ediyor. Diğer taraftan kendilerinin bir parçası olduğu “Ben yaptım, ben aldım” dediği aktivitelerin çıktılarını sunmaktan çok mutlu olduklarını gözlemliyoruz. Amacımız bu “üretme” heyecanını yaşamalarını sağlarken kendi üretimlerinden ihtiyaçlarını karşıladıkları bir ekosistem yaratmak.

LamON9 Derneği, İhtiyaç Sahibi Çocukların Gelişimlerine Katkı Sağlıyor

Topraktan Kalplerinize projesinin ilk etabıyla, kaç adet hediye fide ürün hazırlandı?

Projenin ilk etabında gelen kurumsal organizasyon hediye talebi 500 adet oldu. Ve 500 adet fide dikilerek, hediye paketleri hazırlandı ve sahiplerine ulaştırıldı.

Proje kapsamında toplam kaç çocuğa ulaşmayı planlıyorsunuz?

Topraktan Kalplerinize projesinin, gelen taleplere göre büyümesini planlıyoruz. Şimdiden 5.200 adet yeni hediye talebimiz var, minikler çoktan kolları sıvadı bile. Sizler de bireysel ve kurumsal organizasyon hediyeleriniz için, projemize dahil olarak daha fazla çocuğumuza destek olabilirsiniz. Projeye dahil olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz

Peki “Topraktan Kalplerinize” projesinden elde edilen gelir, çocuklar için nasıl kullanılacak?

Proje kapsamında, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile belirlenen ihtiyaç ve eğitim giderleri desteklenmektedir. Çocuklarımızın kendi emekleriyle hazırladıkları ürünlerle, ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra hazırladığımız minik sürprizlerle de motivasyonlarının artmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Okuyucularımız bireysel ya da kurumsal hediye için sizinle nasıl iletişime geçebilir?

Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimiz üzerinden ve sosyal medya hesabımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Hem projelerimize destek vermek hem de en yüksek fayda için fikir ve önerilerinizi paylaşmanızı arzu ediyoruz. İletişim kanallarımız üzerinden , ihtiyaç sahibi çocuklarımız için de bize ulaşabilirsiniz. Tüm dostlarımıza kapımız açık. Birlikte daha çok gülümsemeye ve gülümsetmeyi diliyoruz.

Eklemek istedikleriniz…

Öncelikle değerli okuyucularınızla bizleri bir araya getirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Güzel bir niyetle başlayan tüm yolculukların, sevgiyle ve ışıkla katlanarak çoğalacağına inanıyoruz. LamON9’un yolları da illaki kesişecek birilerinizle. Biz bu kesişmelerin hakkını vermeye ve bu yolculukta susuz kalanlara bir damla su vesilesi olmaya niyet ettik. Haddimizi bilerek, her daim elimizden gelenin en iyisini yapmayı ilke edindik. Ve acısıyla tatlısıyla birlikte tamamlanmaya geldik.

*Bu içerik LamOn9 iş birliğinde hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları