preloader

Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

16.02.2023
Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Yazı Boyutu:

Kırmızı Çocuklar Derneği’nden aldığımız bilgilerle koruyucu aile olma süreciyle ilgili bilinmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

Öncelikle koruyucu ailenin tanımıyla başlayalım… Koruyucu aile olmak, ebeveyn bakımından yoksun kalmış koruma altındaki çocukların, devlet denetiminde bakımını üstlenmektir. Bu süreçte çocuklarımızın güvenliği için “çocuğun yüksek yararı” bilinciyle hareket edilmesi şart.

Kırılgan bir dönemden geçen çocuklarımızın bir kısmı depremde ebeveynlerini kaybeden çocuklar olmasının yanı sıra birçoğu devlet koruması altında olup depremden etkilenmiş çocuklardır. Dolayısıyla yeniden örselenmelerinin önüne geçmek, fiziksel ve ruhsal sağlıklarının esenliğini sağlamak için koruyucu aile modelinin yaygınlaştırılması ve profesyonellerce desteklenmesi çok önemli.

Kimler koruyucu aile olabilir?

Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Fiziksel ve ruhsal sağlığı, sağlık kurumlarınca belgelenmiş, 25-65 yaş aralığında, adli sicili temiz, düzenli ekonomik gelire sahip, en az ilkokul mezunu T.C. vatandaşlar koruyucu aile olmak için bulunduğu yerin ASH il müdürlüklerine başvuru yapabilir.

Başvuru süreci

Aile ve yakınlarına ulaşılmayan çocuklar il olarak Bakanlığa bağlı kuruluşlara alınır, güvenli şekilde bakımları sağlanır ve ailelerine ulaşma çalışmaları yapılır.

Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumları meslek elemanları tarafından değerlendirilir, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerin yanına yerleştirme işlemleri sürdürülür.

Yeni başvuruda bulunacak koruyucu aile adayları için…

Kurum bakımındaki çocuğun aileye yerleştirme işlemlerinin tamamı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri tarafından yürütülür, dolayısıyla başvurular bulunduğunuz il müdürlüklerine yapılır.

Güncel ve doğru bilgi için sadece resmi kurum ve kuruluşları dikkate almanızı önemle hatırlatırız; https://www.aile.gov.tr/sss/cocuk-hizmetleri-genel-mudurlugu/koruyucu-aile-hizmeti/ ve https://www.kirmizicocuklardernegi.org/

Kırmızı Çocuklar Derneği’nin kurucusu Simay Bülbül’den, koruyucu aile olmakla ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.


Koruyucu ailelikle ilgili sık sorulan soruları ise bu videoda bulabilirsiniz.

https://www.instagram.com/reel/Co2yb48A7Wk/?utm_source=ig_web_copy_link

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları