preloader

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

17.10.2023
Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Yazı Boyutu:

Çocukların yeni şeyler keşfedip, sanatsal faaliyetler yaparken yaratıcılıklarını besleyebilecekleri sanal çocuk müzelerini keşfedin.

Çocukların kültürel ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunmanın en ilginç yollarından biri, onları sanal müzelerle tanıştırmak. Sanal müzeler, tarih, sanat, bilim ve daha birçok alanda zengin koleksiyonları online olarak sunarak çocukların keşifler yapmalarını ve yeni şeyler öğrenmelerini teşvik ediyor. Ayrıca, özellikle evde geçirilen zamanı eğitici ve keyifli hale getirmek için harika bir fırsat sunuyor. Bu yazımızda, çocukların ev konforunda deneyimleyebileceği ve yeni dünyalara adım atabileceği sanal müzeleri sizin için bir araya getirdik.

*Sanal müzelerin, ilk etapta ebeveyn gözetiminde kullanılmasını öneririz.

MetKids

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

MetKids’in zaman makinesiyle eğlenceli bir sanat serüvenine var mısınız? Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan MET, 7-12 yaş aralığındaki çocuklardan ilham alarak oluşturduğu ve onlar tarafından test edilip onaylanarak hayata geçirdiği sanal müzesi MetKids’de farklı deneyimler ve keyifli içerikler sunuyor. Çocuklar MetKids ile illustative haritadan interaktif olarak müzeyi gezebilir, müzedeki eserleri keşfedebilir, zaman makinesiyle 5000 yıllık sanat tarihinde yolculuk yapabilir ve evde yaratıcı projeler üretebilir. Ayrıca ilgilerini daima canlı tutan ejderhalardan mumyalara kadar pek çok konuya dair ilginç gerçekleri de öğrenebilirler.

The Louvre, Paris – Fransa

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Dünyanın en ünlü sanat müzesi olan Louvre, sanal tur seçenekleri sunuyor. Bu müze, dünya sanatının en büyüleyici eserlerine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Çocuklar, Mona Lisa gibi ünlü tabloları, Mısır piramitlerinin arkeolojik koleksiyonunu ve daha fazlasını online olarak ziyaret edebilir. Sanal tur, farklı galerileri keşfetmek ve tarihsel bilgileri öğrenmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Sanatın büyüsünü ve tarihin derinliklerini keşfetmek isteyen çocuklar için Louvre adeta bir hazine.

British Museum, Londra – Birleşik Krallık

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

British Museum, dünya tarihine ilgi duyan çocuklar için gerçek bir eğitim kaynağı. Sanal tur, çocuklara antik mumyaları, antik yazıtları, Rosetta Taşı gibi önemli eserlere evlerinin konforundan erişim sağlıyor. Ayrıca, tarihi olaylar ve farklı medeniyetler hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatını da sunuyor. Bu müze, çocukları dünya tarihine dair köklü bir yolculuğa çıkarıyor ve farklı kültürlerin zenginliğini keşfetmelerine yardımcı oluyor.

NASA Sanal Turu

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Uzaya ilgi duyan çocuklar için NASA’nın sanal turu, evrenin derinliklerine yolculuk yapma fırsatı sunuyor. Mars gezegeni, Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer uzay misyonları hakkında detaylı bilgi içeriyor. Astronomi ve uzay bilimi konularında ilham verici bir deneyim sunarak çocuklara ilham kaynağı oluyor. Bu sanal tur, çocukların evrenin büyüleyici sırlarını keşfetmelerini sağlıyor ve gelecekteki uzay gezginlerinin hayal dünyasında geniş bir pencere açıyor.

Tate Kids

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Dünyanın en ünlü çağdaş eserlerinin sergilendiği müze Tate, çocuklara özel oluşturduğu sanal müzesi Tate Kids’deki içerikleriyle çocuklara bir müzeden fazlasını deneyimleme imkânı sunuyor. Kes-yapıştır ve çeşitli boyama aktivitelerinden, oyun-quiz ve sanat keşfine kadar pek çok sanatsal aktiviteye erişim sağlayabileceğiniz Tate Kids sayesinde çocuklar evde vakit geçirirken hayal gücünü geliştirip ufkunu genişletecek.

Smithsonian National Museum of Natural History

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Washington’da bulunan doğa tarih müzesi Smithsonian National Museum of Natural History, koleksiyonlarında bitkiler, hayvanlar, fosiller, mineraller, kayaçlar, meteorlar ve insan yapımı kültürel ürünler olmak üzere toplam 126 milyon örnek içeriyor. Bu 3 katlı müzeyi tıpkı TateKids ve MetKids gibi online olarak keşfedebilirsiniz.

Glazer Children’s Museum

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

TateKids ve MetKids’in aksine, Glazer Children’s Museum çocuklara sanal deneyimler sunmak yerine evde yapabilecekleri etkinlik fikirleri veriyor. İsterseniz elinizin altında bulunan 5 malzemeyle pratik dondurma yapabilir, isterseniz kendi volkanik patlamanızı meydana getirebilirsiniz.

Children’s Museum of South Dakota

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Children’s Museum of South Dakota bir müzeden çok, çocukların sadece kendileri için tasarlanmış bir ortamda oyun yoluyla öğrendiği ve keşfettiği bir yer. Çocuklara hayal güçlerini genişletmeleri için ilham vererek yaratıcı ve yenilikçi düşünmeye teşvik eden aktivitelere, blogdaki videolardan erişebilirsiniz.

Children’s Museum

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

2015 yılında Parents dergisindeki “Ülkenin En İyi 15 çocuk Müzesi” arasında yerini alan müze, yılda 306.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlıyor ve oyunlarla öğrenme adına pek çok eğlenceli ve birebir yaşam deneyimi sunuyor. Fakat her yerde olduğu gibi Children’s Museum da çocukları aktivitelerine artık online olarak teşvik ediyor. Origami ve suluboyadan bahçeciliğe kadar pek çok alanda eğlenceli ve öğretici aktiviler Children’s Museum’da çocukları bekliyor.

National Museums of Australia

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

Konu el işi aktivitesi olunca seçenekler sınırsızdır ve her şey yaratıcılığa bağlıdır. National Museums of Australia, eğlenceli el işi aktiviteleri açısından en zengin içeriğe sahip olan platform. Kartondan nesli tükenmiş hayvan yapımı, doğa günlüğü, ejderha kuklası ve daha pek çok el işi aktivitesini videolu anlatımlarıyla bulabileceğiniz sanal müzede içinde bulunduğumuz dönem sebebiyle en basit ürünlerle yapılabilecek projelere yer veriliyor.

International Association Children in Museum

Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler

International Association Children in Museum, çocuklara müze deneyimi sunmaktan çok çocukların ve ailelerin öğrenme ihtiyaçlarına hizmet eden kuruluşlar için küresel bir lider, savunucu ve kaynak olma görevi üstleniyor. Müzelerde çocukların farkındalığını, görünürlüğünü ve değerini arttırmak, bunların devamlılığını sağlayıp sürdürülebilir kılmak ve bu alanda ürün ve hizmet çeşitlendirmesi yapmak başlıca hedefleri arasında. Platform üzerindeki okuma köşesi ve haberler bölümünden “Çocuklar İçin Corona Virüs Bilgilendirme Rehberi” gibi çeşitli kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz.

{12057}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları