preloader

Bayram Bağışınız Darüşşafakalı Öğrencilere Gelecek Olsun

14.04.2022
Bayram Bağışınız Darüşşafakalı Öğrencilere Gelecek Olsun

Yazı Boyutu:

Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, başarılı çocukların çağdaş eğitim yuvası Darüşşafaka’ya yapacağınız bayram bağışları ile yetenekli öğrencilerin kolej düzeyinde eğitim almalarını sağlayabilir ve “eğitimde fırsat eşitliği” misyonunun devamlılığına destek olabilirsiniz.

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, bu yıl 159. yaşını kutluyor. Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, başarılı çocukların çağdaş eğitim yuvası Darüşşafaka; öğrencilerin, Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlayarak, hayatlarını değiştirmeye devam ediyor. Kurulduğu ilk günden bugüne “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla hareket eden Darüşşafaka; Matematikçi Salih Zeki, Yazar, Gazeteci, Tarihçi ve Siyasetçi Ahmet Rasim, Bestekar Kazım Uz, Eessam Mahmut Cuda, Şair, Eğitimci, Edebiyat Araştırmacısı ve Siyasetçi Vasfi Mahir Kocatürk, Yazar Aziz Nesin, ultrasonografinin öncüsü Prof. Dr. Adnan Sokullu, Edebiyat Eleştirmeni Berna Moran gibi tarihe mâl olmuş sayısız ismi yetiştirerek, geleceğin aydınlık Türkiye’sine örnek insanlar bırakmıştır.

Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı ilkesi ile “eğitimle değişen yaşamlar” mottosunu benimseyen Darüşşafaka, eğitim metoduyla da göz dolduruyor. Türkiye’nin ortaöğrenim düzeyinde ilk yapay zekâ sınıfını ve ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni açan, ilk 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen Darüşşafaka; STEM (Science, Technology, Engineering and Math), kodlama, girişimcilik eğitimleri de veriyor. Robotik, dijital dönüşüm, genetik, felsefe, arkeoloji, fotoğrafçılık, kısa film, girişimcilik, basketbol, gitar gibi yetenek atölyeleriyle de öğrencilerin donanımlı bireyler olmasını sağlıyor.

Bayram Bağışınız Darüşşafakalı Öğrencilere Gelecek Olsun

Darüşşafaka’nın Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “Türkiye’nin 70 ilinden gelen başarılı öğrencilerimiz, okulumuzda geliştirdikleri robotlarıyla ABD’de katıldıkları yarışmalarda ödül alıp bizleri gururlandırıyorlar” diyor ve Darüşşafaka’nın her yıl düzenlediği ücretsiz giriş sınavını duyurmak için de yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Türkiye’nin her ilinden, annesini ya da babasını kaybetmiş, maddi durumu yetersiz, 4’üncü sınıf öğrencilerinin katılabildiği Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler, 5’inci sınıftan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca Darüşşafaka’da tam burslu ve yatılı kolej eğitimi alıyor.

Bu yılki sınavın 29 Mayıs 2022 Pazar günü 31 farklı ilde gerçekleştirileceği bilgisini paylaşan Güleç, “Sınavımıza söz konusu 31 il dışından katılmak isteyen ancak maddi durumu elverişsiz öğrencilerle velilerinin en yakın sınav merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masraflarını da Darüşşafaka Cemiyeti karşılayacaktır” diye konuşuyor.

159 yıldır ülkemizde çok sayıda çocuğun hayatına dokunan Darüşşafaka Cemiyeti, sadece bağışlarla ayakta duran bir sivil toplum örgütü…

Bayram Bağışınız Darüşşafakalı Öğrencilere Gelecek Olsun

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 1863’ten bu yana, toplumun her kesiminin yaptığı bağışlarla ayakta kaldığını belirten Güleç, “Darüşşafaka Cemiyeti’nin tüm STK’lardan çok önemli bir farkı var. O da okulumuza gelmeye hak kazanan çocuklara 8 yıl boyunca ücretsiz eğitim sunacağının garantisini vermesi. Bunu da Cemiyetimizin bizlere sunduğu kaynaklarla yapıyoruz. Bu kaynaklar da aslında kişi, kurum ve kuruluşların Darüşşafaka Cemiyeti’ne yaptığı bağışlar, desteklerden oluşuyor. Darüşşafaka Cemiyeti’ne ürün, hizmet, gayrimenkul, menkul, vasiyet bağışı yapılabileceği gibi, tüm bağış kampanyalarını nakdi olarak desteklemek de mümkün. Bağışçılarımız diledikleri miktarda, diledikleri zaman bağış yapabiliyorlar” sözlerini aktarıyor.

Bayram Bağışınız Darüşşafakalı Öğrencilere Gelecek Olsun

“Ramazan ayı; yardımsever kurum, kuruluş ve kişilerin bağışlarıyla iyilikleri taçlandırdıkları bir ay. Daha fazla çocuğumuza ‘eğitimde fırsat eşitliği’ sağlamak için bu özel ayda toplumun her kesiminden bağış bekliyoruz. Ramazan ayında, oggusto.com aracılığıyla tüm eğitim sevdalılarına çağrıda bulunuyoruz. Diyoruz ki; yapacağınız bağışlarla anneleri ya da babaları hayatta olmayan çocuklarımızın nitelikli eğitim almalarına destek olabilirsiniz” diyen Güleç, Cemiyet’e ulaştırılan bağışların, şeffaflık ilkeleri gereği sosyal mecralardan tüm bağışçılarla paylaşıldığını da belirtiyor.

Yetenekli öğrencilerin kolej düzeyinde eğitim almalarını sağlamak ve “eğitimde fırsat eşitliği” misyonunun devamlılığına destek olmak için bu linkten bayram bağışlarınız ile Darüşşafaka Cemiyeti’ne destek olabilirsiniz

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları