preloader

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey

30.12.2022
2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey

Yazı Boyutu:

Çin Astrolojiisi’ne göre 22 Ocak 2023’te başlayan ve 24 Şubat 2024’te sona erecek olan Çin yeni yılında bu yıl sıra Tavşan’da. Sembolleriyle dikkat çeken ve aslında bir takvimden çok daha fazlası olan bu geleneğe gelin birlikte bakalım…

Çin Astrolojisi döngüsündeki yeri Tavşan yılı olarak tanımlanan 2023 yılı da yine milyonlarca kişinin takip ettiği gelenekler, inanışlar ve hakkında yapılan tahminlerle merak uyandırmaya devam ediyor. 22 Ocak’ta başlayacak olan Tavşan yılının çatışmaları erteleyip barışı getirmesi, insanları ise ihtiyaçlarına karşı daha açık ve dikkatli yapması bekleniyor. Gelin, Tavşan yılının enerjisini birlikte karşılayalım…

Çin Yeni Yılı Nedir?

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey

Çin yeni yılı, sokaklardaki alaylar ile süslemeler, aile içinde yerine getirilen âdetler ve elbette tapınaklarda gerçekleştirilen seremonileriyle tam bir görsel şölene dönüşüyor. Çünkü 15 gün süren Çin yeni yılı kutlamaları için ülke genelinde çalışmaya ara veriliyor. Her ne kadar Çin de Miladi takvimi kullanıyor olsa da Çin geleneklerinden beri gelen ve yüzyıllar öncesinde Ay’ın hareketleri baz alınarak yapılmış Lunisolar adıyla anılan Ay-Güneş takvimi etkisini gösteriyor. Lunisolar’a göre Çin’in geleneksel günleri kutlanıyor ve yeni yılın başlangıcından bir sonraki dolunaya kadar da ritüelleri kutlamalarıyla devam ettiriliyor.

Aslına bakılırsa Çin yeni yılının Miladi takvime göre belirli bir günü yok. Bu geleneğin takvimi Ay’ın hareketlerini baz aldığından ayın hiç görünmediği yeni ay evresinde Çin yeni yılı başlamış oluyor. Bu tarih kabataslak bir hesapla 21 Ocak- 20 Şubat günleri arasına denk geliyor. Ay’ın hareketinin mevsim döngüsünde esas alındığı eski çağlarda yeni yıl başladığında havalar da ısınmaya başladığından bazı kaynaklara göre Çin yeni yılı, Bahar Bayramı olarak da anılıyor. Ancak Çin’de pek çok etnik grubun yaşadığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, bazı kesimler iki kutlamayı farklı zamanlarda yapabiliyor.

Çin yeni yılına sırasıyla 12 farklı hayvandan biri adını veriyor. Her bir yılın kendine has özellikleri olduğuna ve bu yıllarda doğanların da yine bu karakteristik özellikler taşıdıklarına inanılıyor. 2023’te kutlanacak Tavşan yılının ardından 2024’te ejderha, 2025’te yılan, 2026’da at, 2027’de keçi, 2028’de maymun, 2029’da horoz, 2030’da köpek, 2031’de domuz, 2032’de fare, 2033’de öküz yılı kutlanılması bekleniyor.

2023 Tavşan Yılı Anlamı

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey
Yearly-Horoscope.Org

Çin takvimindeki bu 12 hayvanlık döngünün yanında bir de 60 yıllık, beş elementin oluşturduğu bir döngü söz konusu. 2023, diğer Tavşan yıllarından farklı olarak bir de Su Tavşanı yılı. Su yılı olduğu için bu yıl aynı zamanda atılan her adımda sezgilerinize güvenmekte çekinmeyeceğiniz bir yıl olarak tanımlanıyor.

Öncelikle hemen belirtelim; eğer Çin takvimine göre Tavşan yılında doğduysanız, (1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011) Çin burcunuz da Tavşan oluyor. 22 Haziran- 22 Temmuz aralığı da Tavşan ayı adını alıyor. Şanslı renginiz somon kırmızısıyken, burcunuzun simgesi ise dünya. Bolluk ve rahmet yılı olarak anılan Tavşan yılının ilk aylarında doğan kişilerin şanslı, yiğit ve çalışkan; yılın ortalarında doğanların düşünceli, güzel ve yardımsever; son aylarında doğanların ise konuşkan ve bazen insanlardan uzak kişiler olduklarına inanılıyor.

İnanışa göre, Tavşan yılı insanı her ne kadar adalet kavramını sevse de onu savunmak için çaba harcamıyor. Sinir bozan, üzen olayları görmezden gelmeyi tercih ederken bir yandan da kendine acıyan yönüyle dikkat çekiyor. Sürekli sevildiğini hissetmek Tavşan insanı için çok önemli ve kendisinde en çok dürüstlüğüyle övünüyor. Dışarıdan bakıldığında iyi, dürüst, nazik ve cana yakın olarak tanımlansa da bazen de iyilik ve vicdandan uzak davranabiliyor. Saldırgan olmaktan ise her daim kaçınıyor. Evini seven, mantıklı, akıllı, terbiyeli, hevesli, kültürlü ve yer yer telaşlı. Hastalık hastalığı gözlenebiliyor. Ailesiyle yerleşik bir hayat yaşamak isteyen Tavşan insanı, evini güvenli buluyor. Geleneklerine bağlı, gözlem yapan ve karmaşadan nefret eden bir yapısı var.

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey
ICON Singapore

2023 yılının en şanslı renkleri kırmızı ile pembe. Ancak öte yanda mavi ile yeşil de şanslı renkler olarak dikkat çekiyor. Su Tavşanı yılında enerji getiren bu renkleri, ev ve ofis dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra giyimde kullanılabilecek uğurlu renk ise orman yeşili. Bu rengin, Çin burçlarının kişisel ve profesyonel yaşamlarında büyük etkiye sahip olması bekleniyor.

Tavşan yılının genellikle çimlenme, büyüme ve gelişme getireceğine inanılıyor. Bazı burçlar için bu durum, bir işin temellerini atmak ve profesyonel olarak büyümek için nefis bir yıl olarak değerlendiriliyor. Ayrıca iş ve parasal konularda şans getirmesi ve sağlığınızı korumak için Feng Shui objelerini kullanmak ve yılın şanslı renklerine özen göstermenin faydalı olacağı inancı da gelenekte yerini buluyor.

Yani Tavşan yılında, kıyafetlerinizi ve ev veya ofis mobilyalarınızı 2023’ün uğurlu renklerine göre seçebilirsiniz. Ya da bu renkleri kişisel bakımınızda da değerlendirebilirsiniz. Başta saydığımız bu dört şanslı rengi tüm aksesuarlarınız için de düşünebilirsiniz. Daha güçlü enerjileri çekmek isterseniz, pembe kuvars, granat ve akik yakut, turmalin veya malakit gibi yarı değerli taşlar ve doğal kristalleri evinizin kuzey doğusunda kullanmanız faydalı olabilir.

Hâlâ zaman varken ve Su Tavşanı Çin yeni yılını beklerken evinizin dekorasyonu için yeni bir şey veya Feng Shui nesneleri almanızı tavsiye edebiliriz. Örneğin evinizi refah ve sağlığı çekecek kırmızı nesnelerle dekore edebilirsiniz. Bunun yanında şunu söyleyebiliriz: Ünlü Çin kâğıt fenerleri, 2023 Çin yeni yılında çok ilgi görecek.

Çin Yeni Yılı Gelenekleri

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey

Çin yeni yılını, içinde bir kutlamadan çok daha fazlasını barındırıyor hem dini hem de kültürel bir gelenek olarak her yıl âdeta bir şölene dönüşüyor. Oysa dışarıdan baktığımızda sokakta dolaştırılan canavar maskotu, kırmızı süslemeler ve havai fişek gösterileriyle göz dolduruyor.

Çin yeni yıl kutlamaları, sadece Çin’in değil, Kuzey ve Güney Kore, Tayland, Malezya, Endonezya, Vietnam, Moğolistan, Kamboçya, Filipinler gibi ülkelerinde gelenekleri arasında yer alıyor. Çin’in büyük bir ülke olduğu düşünüldüğünde bu saydığımız ülkelerle birlikte dünyanın neredeyse dörtte birinde kutlamalar elbette bir şölene dönüşüyor.

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey

Az önce de söylediğimiz gibi her yıl Çin yeni yılı kutlamaları için 15 gün boyunca neredeyse tüm ülkede tatil ilan ediliyor. Herkes bu şöleni ailesiyle geçirmek istiyor. Büyük şehirlerden bizim deyimimizle “memlekete dönüş” sırasında oluşan kalabalık da Bahar Göçü (Spring Migration) olarak adlandırılıyor. Çin yeni yılına ait özel yemekler yapılıyor ve özel ritüellerin takibiyle kutlamalar yapılıyor.

Kutlamalar, evlerde günler öncesinden temizlikle başlıyor. Bunun aksine çöp atmak ise insanın kendinden bir şeyleri sıyırıp atması olarak tanımlandığından, kötü şans getireceğine inanılıyor. Kırmızı süslemelerle şölenin ilk adımları atılıyor. Yeni yılın ilk beş günü duş almak kutsal sayılıyor. Yeni kıyafetler alınıyor. Evli çiftler ailelerini ziyaret ediyor. Vefat eden aile büyükleri anılıyor, mezarları ziyaret ediliyor. Ve onlara yemekler ve içecekler sunuluyor. Ayrıca yulaf ya da pirinç lapası yenmiyor. El işi yapılmıyor. Bıçak ya da makas kullanılmıyor. Hastaneye gidilmiyor. Bazı evlerde ise sahte para ve altın, bol kazanç getireceğine inanılarak yakılıyor.

2023 Çin Tavşan Yeni Yılına Dair Her Şey

Kurulan kalabalık sofralar için uğurlu olduğuna inanılan yemekler hazırlanıyor. Yine bu yemeklerin hazırlığı ve sunumu da geleneğin bir parçası olarak dikkat çekiyor. Zenginliğin temsili olarak görülen ve ne kadar yerseniz tüm yıl o kadar çok para kazanacağınıza inanılan mantı, bunun gibi yine zenginlik getireceğine inanılan portakal ile mandalina, hanenin bereketini arttıracağına inanılan balık, kariyerde ilerlemeyi sağlayan Niangao, yani pirinç keki, uzun ömürlü olmayı sağlayan noodle ve bahar bayramına özgü olan Spring Rool bu özel yemeklerden.

Damla Karakuş
Damla Karakuş Tüm Yazıları