preloader

Doğada Yaşayanların Hayat Öyküsü: Ben Fogle

25.09.2020
Doğada Yaşayanların Hayat Öyküsü: Ben Fogle

Yazı Boyutu:

Ben Fogle, Return the Wild programı ile modern yaşamın koşuşturmacasına sırt çeviren ve doğanın içinde hayat kuran insanları ziyaret ediyor! Maceraperest ve yayıncı Ben Fogle ile sohbet ettik.

Ben Fogle ödüllü bir yayıncı ve maceraperest. Sunday Times'ın en çok satan kitaplarını yazdı ve Birleşmiş Milletler tarafından vahşi doğanın koruyucusu olarak atandı. Yayıncılık hayatında Everest Dağı'na tırmandı, Atlantik'ten kürek çekti, Antarktika'dan Güney Kutbu'na doğru Yarıştı ve Orta Doğu'daki pek çok çölleri geçti. BBC, ITV, C5 ve Discovery için New Lives in the Wild de dahil olmak üzere çok sayıda programın sunuculuğunu üstlendi. Royal Geographic Society'nin bir üyesi ve WWF’in marka elçisidir.

Belgesel sırasında gördüğünüz en sıra dışı yaşamlardan bahseder misiniz?

Yıllar boyunca belgesel için Moğolistan’dan Kuzey Kutbu’na 50'den fazla ülkeyi ziyaret ettim. Yıllardır görmediğim insanları tekrar ziyaret etmek için buralara geri dönmek büyüleyiciydi. Uzak yerlerdeki insanlarla yeniden bağlantı kurmayı ve onlarla son görüştüğümden bu yana hayatlarında neler olduğunu görmeyi çok sevdim.

Sizce doğada yaşayan insanların ortak özellikleri nelerdir? Ve onları hayatta motive eden şeyler nelerdir?

Hepsi oldukça cesur ve hırslı. Hepsinin sıcaklık, mutluluk yaratan çok daha sürdürülebilir ve becerikli bir yaşam tarzı var. Çevreyi önemsiyorlar ve vahşi doğayı seviyorlar, bu en büyük motivasyon kaynakları olabilir.

Doğada Yaşayanların Hayat Öyküsü: Ben Fogle

Ziyaret ettiğiniz kişilere göre şehir hayatından ayrılmanın ve doğada yaşamanın zorlukları nelerdir?

Aslına bakarsanız şartlar ne kadar zor olursa olsun birçoğu çok çabuk adapte oluyor. Doğal hayatta yaşamayı seçen çoğu insan artık medeniyetten uzak yaşıyor. Hayatlarında elektrik, su, gaz veya merkezi ısıtma yok. Süpermarketler, tesisatçılar ve inşaatçılar da yok. Tek başınasınız… Mahsulleriniz başarısız olduğunda paranız veya başvurabileceğiniz bir kurum, ya da mağaza yok.

{772899}

Bir maceracı olarak şehir hayatını tamamen terk edip bir gün doğaya dönmek ister misiniz?

Çok isterim. Bir deney çalışması için İskoçya’nın ıssız bir adasında tam bir yılımı geçirdim. Her zaman bir adada yaşamayı hayal etmişimdir ve son zamanlarda kendi ahşap kamaramı inşa etmeyi planladığım bir ada keşfettim.

Sürdürülebilir yaşamdan bahsedelim… Sürdürülebilir yaşamı desteklemek için insanların günlük yaşamlarında dikkat etmeleri gereken temel şeyler nelerdir?

Bana göre kullandığınız eşyalar azaltın, eğer yapabiliyorsanız eşyalarınızı yeniden kullanın, geri dönüştürün ve artırın. Alışkanlıklarımızı istediğimiz şeyler yerine ihtiyacımız olanı tüketecek şekilde değiştirerek sürdürülebilir yaşamı desteklemek için adım atmış oluruz.

Doğada Yaşayanların Hayat Öyküsü: Ben Fogle

Sürdürülebilirliği daha iyi benimsemek için insanların izlemesi veya okuması gereken herhangi bir belgesel veya kitap öneriniz var mı?

Kısa süre önce “Inspire” isimli kitabım yayımlandı. Atlantik’i geçerken, Everest’e tırmanırken ve Kuzey Kutbu’nda kayarken vahşi doğadan öğrendiğim hayat derslerini paylaştım.

{772908}

Etik ve sürdürülebilir bir yaşam için insanlara vermek istediğiniz en önemli mesaj nedir?

Nazik ol. Gelecek nesillerimizi düşünün. Ayrıca bu sorunuzun cevabını özetleyen sevdiğim bir söz var: "Hayatın gerçek anlamı, gölgesinin altına oturmayı beklemediğiniz ağaçlar dikmektir".

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları