preloader

Ali Ronay'ın Seçimleri

17.08.2020
Ali Ronay'ın Seçimleri

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin en başarılı şeflerinden biri olan Ali Ronay’ın favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, gastronomi alanında hem yurt dışı hemde yurt içi başarıları olan şef Ali Ronay’a favorilerini sorduk! Kitchen Guerilla harekatının kurucusu olan yenilikçi tarzını geleneksel mutfaklarla buluşturan ve aynı zamanda Swissotel The Bosphorus, İstanbul’un Executive Şef’i olan Ali Ronay, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Ekrem Akurgal, Anadolu Uygarlıkları

Ali Ronay'ın Seçimleri

1911 Filistin doğumlu olan Ekrem Akurgal, Almanya’da arkeoloji öğrenimini tamamladıktan sonra 1957 senesinde Ankara Üniversitesi dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesinde profesör olarak çalışmaya başladı. Avrupa’da birçok bilim kuruluşunun şeref üyesi olan Akurgal, aynı zamanda günümüzde arkeoloji bölümlerinde görev yapmış olan birçok arkeoloğun hocası olmuştur. Anadolu Uygarlıkları, Anadolu’nun zengin birikimini detaylı bir biçimde ele alıyor olup, tarihten önceki çağlarda yaşamış olan uygarlıkları hakkında bilgileri okurlarına aktarıyor. Anadolu’nun uygarlıklarını ve tarihini detaylı bir şekilde anlatan kitap, kesinlikle tarih meraklılarının okuma listesi arasında olması gerekenler arasında.

Tasarım: Sinan Tansal, Krop

Ali Ronay'ın Seçimleri

Diş hekimi, müzisyen ve el yapımı bıçak üreticisi olan Sinan Tansal, Krop markası adında el yapımı bıçak üretimi ve satışı yapıyor. Karaköy’de dükkanı olan Sinan Tansal, kendi tasarladığı ve formlarını zaman zaman değiştirdiği mutfak bıçakları, şef bıçakları ve bıçak bileyicileri üretiyor. Tasarımlarını geri dönüştürülmüş kaykay ve farklı türden elektrik aletlerden oluşturan Sinan Tansal, eşi benzeri olmayan bıçak çeşitleriyle bıçak koleksiyonerlerin ilgisini topluyor.

{773106}

Sanat Eseri/Sanatçı: Tuğçe Türksoy, King of Inks

Ali Ronay'ın Seçimleri

Kadıköy’de bulunan King of Inc Tattoo dövme salonunun sahibi olan Tuğçe Türksoy, 1989 Ankara doğumlu olup, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nden mezun olmuştur. Dünya çapında birkaç markanın sanatçılığını yapan ve kaykay firmalarının tasarımlarını yapan Tuğçe Türksoy, küçüklüğünden beri ilgi alanı olan dövme ile küçük yaşlarda tanıştıktan sonra 2007 senesinde arkadaşlarının destekleri ile de dövme yapmaya başlamıştır.

Mekan: 16 Roof, İstanbul

Ali Ronay'ın Seçimleri

İstanbul’un en iyi teraslı mekanlarından biri olan 16 Roof, ‘Dünyanın Lüks Restoranları’ arasına girerken, 16 Roof terası ise dünya listelerinde! İstanbul’un muhteşem boğaz manzarasını kucaklayan Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’un terasında konumlanan 16 Roof ile misafirler lezzetin ve manzaranın tadını doyasıya çıkartıyor. Dünyanın önde gelen otellerinden Swissôtel The Bosphorus, Istanbul kalitesiyle restoran ve bar olarak hizmet veren 16 Roof, canlı ve DJ performanslarıyla yaz boyunca İstanbul’a renk katıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları