preloader

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Saç boyandıktan sonra yıkanır mı? Boyalı saçlar için hangi şampuan kullanılmalı? Bu ve bunun gibi birçok soru boyalı saça sahip olanların cevap aradığı konulardan sadece birkaçı… Saçı boyattıktan sonra rengi uzun süre korumanız için yapmanız gerekenleri listeledik. Boyalı saçları korumak için saç bakım önerilerini öğrenin.

Saç bakımı söz konusunda olduğunda en çok vakit alan şeylerden biri saç boyama ve rengi koruma rutini olabilir. Kuaförde geçen saatler ve sonrasında uğruna onca harcadığınız vaktin karşılığında yeni boyanmış saçın canlılığını korumak için yapılacaklar göz korkutabilir. Eğer siz de boyalı saçlar kulübünün bir üyesiyseniz, saçınıza diğerlerinin aksine ekstra emek harcadığınıza hemfikirsinizdir değil mi? Peki saç bakım rutininize sadece birkaç adım ekleyerek boyalı saçların daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olmasını sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? İşte bir sonraki kuaför randevunuza gelmeden önce boyalı saçlarınızın rengini korumak ve yıpranmasını önlemek için yapmanız gereken ipuçları…

Saçınızı Yeni Boyattıysanız Dikkat!

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçınızı yeni mi boyattınız? Saçınızı tekrar yıkamadan önce en az 72 saat bekleyin! Saçınız boyanırken, pigmentin saç diplerine sızması için insan saçının parlaklığı ile dokusundan sorumlu; kütiküller açılır. Saçınızı kuaför randevunuzdan hemen sonra yıkadığınız takdirde hala açık olan bu kütiküller rengi tutmaz ve su değdirerek kalıcılığını ilk günden engellersiniz. Ortalama olarak, saç kütiküllerinin tamamen kapanması üç gün sürer. Saçınızı yıkamak için ne kadar beklerseniz, saç rengi o kadar kalıcı olur.

Boyalı Saçlar İçin Hangi Saç Bakım Ürünleri Kullanılmalı?

Saç bakım ürünlerinde bulunan sülfatlar, suyla birleştiğinde köpük üretir. Bu tip saç bakımı ürünleri, siz fark etmeden saçınızı doğal yağlardan ve ihtiyacı olan nemden de arındırır. Bu da saç renginizin solmasına ve hızlı akmasına neden olur. Saç renginizin canlılığını korumak için sülfatsız, rengi koruyan şampuan ve saç kremlerini kullanmanızda fayda var.

Ürün Önerisi: Authentic Beauty Concept Cool Glow Cleancer

Authentic Beauty Concept’in Cool Glow Cleanser şampuanı, benzersiz mor tatlı patates özleri de dahil olmak üzere birçok değerli bileşen içeriyor. Ürün, saç tellerini nazikçe temizleyip beslerken, güçlü mor pigmentler sayesinde de saçlara canlandırıcı soğuk tonlar kazandırıyor. Tüm sarı saç tipleri için uygun olan ürün, yine mor pigmentler ile istenmeyen sarı tonları nötralize ediyor. Yenilenmiş, parlak bir ışıltı için saçın doğal vurgularını iyileştiriyor.

Ürün Önerisi: Aveda Boyalı Saçlar için Color Conserve Bakım Seti

Aveda Boyalı Saçlar İçin Color Conserve saç bakım seti, saç renginin uzun süre canlı kalmasını sağlar ve boyalı saça zarar vermeden rengin daha uzun süre canlı kalmasına yardımcı olur.

Boyalı Saçı Yıkarken Su Sıcaklığını Kontrol Edin

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Sıcak su, saç renginin daha hızlı solmasına neden olur. Boyalı saçı yıkarken, saç bakım ürünlerinin etkili olması adına duşta ılık su kullanın. Boyalı saçlar için uygun olan şampuan ve saç bakım kremini uyguladıktan sonra tüm nemi hapsetmek için saçınızı soğuk suyla durulayın.

Saçınızı Şekillendirirken Renginizi Koruyun

Saçınızın çok fazla ısıyla temas etmesi ve saçı şekillendirme sırasında kullanılan ürünler saç renginizin sağlığına ciddi bir şekilde zarar verir. Isı ile şekillendirme yaparken, nem kaybını önlemek için ısıya karşı koruyucu bir sprey kullanın. Bu spreyler, günün geri kalanında saçınızı ısının zararlarından ve havadaki nemden korudukları için boyalı saç bakımı rutininde önemli bir rol oynar.

Ürün Önerisi: Kerastase Discipline Spray Fluidissime Saç Spreyi

Kerastase Discipline Spray Fluidissime Saç Spreyi, saç kurutma işlemini hızlandırır ve saçları ısıya maruz kalmadan önce koruma altına alır.

Çok Sık Saç Yıkamak Zorunda Kalırsanız…

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Her gün duş almak günlük rutinleriniz arasındaysa ve buna rağmen saç renginizi korumak istiyorsanız bir alternatifiniz daha var: Şampuanı es geçip, direk saç bakım kremi kullanmak. Bu şekilde saçın canlı renginin su ile akmasına engel olur, yıkamadan yumuşaklık ve parlaklık kazandırırsınız.

Ürün Önerisi: Davines Minu Boyalı Saçlar için Koruyucu Saç Kremi

Davines Minu Boyalı Saçlar için Koruyucu Saç Kremi, saçı derinden beslenmesine yardımcı olurken, saç renginin saçta uzun süre kalmasını sağlar ve bunu saçı yormadan yapar.

Saç Maskelerine Vakit Ayırın

Saç bakımı söz konusu olduğunda çoğu adım tahmin ettiğinizden daha çok vakit alabilir. İşte tam olarak böyle durumlarda görmezden gelinen bir ürün var: saç bakım maskeleri. Ancak, haftada iki kez 5 ile 10 dakika arasında yapılan saç maske bakımı, saç tellerindeki hasarı onarmaya, parlaklığı artırmaya ve doğal olarak bu rengin daha uzun süre daha güçlü kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Ürün Önerisi: GISOU Honey Infused Hair Mask

Gisou Ballı Saç Maskesi, saçı nemlendirmek ve onarırken esnekliğini, parlaklığını ve sağlığını iyileştirmek için özel olarak formüle edilmiş yoğun besleyici bir maskedir. Doğal bir nemlendirici olan bal, ipeksi bir parlaklık ile daha sağlıklı, daha yumuşak ve daha güçlü saçlar için saçın doğal nem dengesini geri kazandırır.

Detaylı saç maskeleri önerilerimiz için bu rehbere bakabilirsiniz.

Güneş Işınlarından Korunun

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç boyasının kalıcılığını engelleyen en büyük unsurlardan biri UV ışığıdır. Sadece ilkbahar yaz aylarında değil kış aylarında da güneş ışığı, boyalı saçların mutlaka korunması gereken bir konu. Bu yüzden saç bakım rutininize UV filtreli bir sprey ekleyin ve güneşe kimin patron olduğunu gösterin.

Ürün Önerisi: Bumble And Bumble Hairdresser’s Invisible Oil Heat

Bumble And Bumble, Hairdresser’s Invisible Oil Heat & UV Protective Primer, orta ve kalın telli, kuru ve kırılmaya yatkın saçlar için formüle edilmiştir. Saça parlaklık katar, şekillendirmeyi kolaylaştırır, ısıya ve UV ışınlarına karşı korur.

Erdem Kıramer’in ortaklarından Hüseyin Özcan, boyalı saçlar için öneri veriyor…

“Saça yapılan herhangi bir işlem varsa mutlaka iki aşamalı bir bakım uygulanmasını öneriyorum. İlk olarak salonda profesyonel olarak uygulanan nem protein karışımlarıyla saçın rengi korunmalı, saçta röfle var ise yapılandırıcı ürünlerle bakım yapılmalı. Daha sonra saçın ihtiyacına yönelik belirleyeceğimiz şampuan, krem, maske ve saçı dipten uca güçlendiren durulanmayan kremlerle rutin olarak bakım yapılmalı.”

Gizem Burcu İncircioğlu
Gizem Burcu İncircioğlu Tüm Yazıları