preloader

Ruj Seçmenin ve Sürmenin Püf Noktaları

29.07.2023
Ruj Seçmenin ve Sürmenin Püf Noktaları

Yazı Boyutu:

Rujunuzu seçerken ve kullanırken işinize yarayacak ipuçlarını mercek altına aldık.

Tek başına kullanıldığında bile görüntünüzü değiştirmeye, stilinizi yenilemeye ve makyajınızı gündüzden geceye taşımaya yetecek güçte bir ürün; ruj. Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan ve ekonomik duraksamalarda dahi popülerliğini hiç kaybetmeyen bu ürünü seçerken ve kullanırken işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı ipuçları

Cilt alt tonunuza göre ruj seçmek için

Rujunuzun ve ten renginizin daha uyumlu bir görünüm yaratarak birbirini daha etkili bir şekilde vurgulamasını sağlamak için cilt alt tonunuzu bilmekte fayda var. Alt tonunuzdan emin değilseniz bileğinizin iç kısmındaki damarlara bakarak bulabilirsiniz. Damarlarınız gün ışığında mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak, her iki renkteyse nötr alt tonlara sahipsiniz demektir.

Soğuk alt tonlardaki kişiler, bordo, vişne ve koyu kırmızı gibi mavi tonlu renkleri; sıcak alt tonlardaki kişiler ise sarı tonlardaki kahve, turuncu, nude renkleri tercih edebilirler. Nötr alt tonlara sahipseniz çok şanslısınız; çünkü diğer iki alt onu vurgulayan tüm renkler sizinle harika bir uyum sağlayacaktır.

Rujunuzun daha kalıcı ve göz alıcı olması için

Rujunuzu sürerken kağıt mendil yardımıyla fazlalığını alır ve üzerine ince bir tabaka ışıltılı far veya aydınlatıcı uygularsanız çok daha dayanıklı, kalıcı ve göz alıcı bir dudak makyajı sağlayabilirsiniz. Özellikle kırmızı tonların üzerine uygulayacağınız altın tonda ışıltılar bu yaz favoriniz olabilir.

Gün boyu dudaklarınızı konforlu hissetmek için

Dudaklarınızın güzel görünmesi kadar rahat hissetmesi önemli. Gün boyu dudaklarınıza konfor sunmak için suya ve dağılmaya karşı dayanıklı, dudaklarda ağırlık hissi vermeyen ve dudakları besleyen ruj seçin.

M.A.C Cosmetics

Tom Ford

Daha belirgin bir dudak görünümü yaratmak için

Belirgin bir dudak görünümü için bir dudak kaleminden faydalanacaksanız, uzmanların görüşü kalemin renginin, rujunuzun rengiyle aynı veya en fazla bir iki ton daha koyu olması ve kalemin asla dudak çizgisinin dışına çıkmaması gerektiği yönünde. Cupid’s bow olarak adlandırılan dudak ortasına, kalem ile çizeceğiniz bir X, dudaklarınıza daha kolay şekil vermenize yardımcı olurken, kalemi uyguladıktan sonra parmaklarınızla hafifçe dağıtmanız çok daha doğal bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır. Ayrıca dudak makyajınızı tamamladıktan sonra dudak çevrenizin, özellikle de cupid’s bow olarak adlandırılan bölgenin üzerinden, aydınlatıcı etkili bir kapatıcı veya direkt aydınlatıcıyla geçerek dudaklarınızın çok daha belirgin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bobbi Brown

Too Faced

Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için

Makyaj uzmanlarının önerisi koyu ve mat renklerin dudakları daha ince, ışıltılı; nude tonların ise dudakları daha dolgun gösterdiği yönünde. Bu amaçla tercih edeceğiniz açık renkli rujun içerisinde bakım yapan yağların olduğundan emin olun. Böylece her daim daha belirgin ve dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz! Bunun yanı sıra kendi nude tonunuzu da yaratmanız mümkün! Favori şeftali veya pembe tonlarında bir nude yaratmak için tek yapmanız gereken şu; dudaklarınıza önce kapatıcınızdan uygulayın ve üzerine renkli rujunuzdan geçerek ikisini birleştirin.

Rujunuzun daha kalıcı ve göz alıcı olması için

Rujunuzu sürerken kağıt mendil yardımıyla fazlalığını alır ve üzerine ince bir tabaka ışıltılı far veya aydınlatıcı uygularsanız çok daha dayanıklı, kalıcı ve göz alıcı bir dudak makyajı sağlayabilirsiniz. Özellikle kırmızı tonların üzerine uygulayacağınız altın tonda ışıltılar bu yaz favoriniz olabilir.

Anastasia Beverly Hills

Huda Beauty

Dudaklarınızda pürüzsüz bir görünüm sağlamak için

Rujunuzu sürmeden önce dudaklarınızdaki ölü deriyi, bebek diş fırçasına sürdüğünüz bir lipbalm ile temizlerseniz, rujunuzun çok daha pürüzsüz ve dudaklarınızın çok daha belirgin ve dolgun olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer dudaklarınızdaki kurumuş ve ölü deri çok fazlaysa, mutlaka dudak peelingi kullanın.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları