preloader

Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan

23.05.2024
Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan

Yazı Boyutu:

Türk kozmetik markalarının yükselişiyle beraber, bu gururu yaşatan marka kurucularını daha yakından tanımak istedik. Stilleri, hayata dair seçimleri, motivasyonları, günlük rutinleri ve hedefleriyle karşınızda size ilham verecek kadınlar… Art de Huile markasının kurucusu Hülya Kayhan ile beraberiz.

Hayalinizdeki işi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Londra’da oğlum Arın’a doğum yapacağım esnada konsoloslukta bomba patlamıştı ve annem dahi yanıma gelememişti. Aynı zamanda talasemi taşıyıcıydım ve bayılmalarım oluyordu. Aromaterapi önerdiler. Ebe ve hemşireler bana aromaterapi masajı yaptılar. Bana o kadar iyi geldi ki, tüm yalnızlığım ve çaresizliğime şifa oldu. Kendim bu kadar net bir deneyim yaşadıktan sonra hayatımdan hiç çıkarmadım. Türkiye’ye kesin dönüş yaptığımda, bir eczane devraldım. Eczanede insanların internette okuduğu bilgilerle yaptığı yanlış uygulamaları gördükçe tecrübe ve bilgi birikimlerimi bir iyiliğe dönüştürmek istedim. Bu anlamda önce kendime kattığım her şeyi ülkeme, mesleğime kazandırabileceğime inandım. Bu şekilde yola çıktım ve şimdi dünyanın farklı ülkelerinden markama talep ve kongrelere konuşmacı davetleri alıyorum. Bu tabii ki gurur verici ama çok daha büyük bir heyecan yaşıyorum son günlerde… Ürünlerimin dünyadan da ötede deneyimlerin yolunda olduğunu söyleyebilirim şimdilik.

Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan

Aromaterapi, fiziksel ve zihinsel düzeyde bizi nasıl iyileştiriyor? Yağların terapötik özelliklerinden örnekler verir misiniz?

Aromaterapi, hem fiziksel hem de zihinsel düzeyde iyileşmeyi destekler. Hatta aynı yağ hem fiziksel hem zihinsel iyileşmeye destek olabilir. Örneğin, uçucu yağlar, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özelliklere sahip birkaç yağ saymak gerekirse, okaliptus, nane, nioli, selvi ve ylang ylang gibi yağları sayabiliriz. Okaliptus solunum yollarını açarak rahat nefes almayı sağlarken, nane burun tıkanıklığını hafifletir. Nioli, solunum sistemi rahatsızlıklarında etkilidir, odaklanmayı ve asetilkolin salgısını arttırır. Karışım olarak grip, nezle ve soğuk algınlığında faydalıdır.

Tek tek kullanıldığında nane, baş ağrısı hatta migren, nioli idrar yolu enfeksiyonları, ylang ylang dişil enerjilerin dengelenmesinde kullanılabilir. Yani yağlar bedensel iyileşmeye ek olarak ruh halini iyileştirir ve hatta bağışıklık sistemini güçlendirir. Koku, anne karnından itibaren öğrendiğimiz ve bizi yönlendiren ilk şeydir. O sebeple yenidoğan bebeği annesinin karnına koyduğunuzda, anne memesini bulur çünkü annenin memesinden salgılanan ilk süt olan kolostrum ile plasentanın kokusu aynıdır. Bebek içgüdüsel olarak bu kokuya yönelir ve yaşamda kalır. Koku tahmin ettiğinizden çok fazla şeydir…

Aromaterapik yağları henüz ilk kullanmaya başlayacak biri için ne önerirsiniz? Neye göre tercih yapılmalı?

Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan

Güven, en çok önemsediğim konu. Zaman kaybedebilirim, emeklerimi kaybedebilirim, daha birçok şeyi kaybedebilirim ama güven kaybedemem. Bu yolda en önemli kriterim güvenilir olmak. Hiç kimsenin bebeğine, çocuğuna, hasta yakınına zarar verebilecek bir şey satamam. İnsanlar aromaterapiye gerçek anlamda umutlarını bağlıyorlar. Bu umudun karşısına ihanet koyamam. Kullandığınız yağların en önce organik olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Parafin içerisine damlatılmış sentetik kokuları yağ sanıp lütfen kullanmayın. Hekiminize ya da eczacınıza danışın. Doğru yağları seçebilmek için çok emek veriyorum. Tek tek analiz ediyorum. Öyle ki, bunun için kendi laboratuvarımı bile kurdum. İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Teknopol’de yer alan Sağlık Bakanlığı GMP standartlarında bu laboratuvarı ve üretim tesisini kurabilmek için TÜBİTAK projeleri verdim, hayata da geçirdim. Lütfen arkasında bilimin ve emeğin olduğunu bilmediğiniz, emin olmadığınız hiçbir yağı kullanmayın.

Aromaterapi ‘bilimin iyilik gücüdür!’

Art de Huile’de kaç çeşit yağ var? Sabit ve uçucu yağların farkını, hangi alanda kullanıldığını kısaca anlatır mısınız?

13 sabit, 29 uçucu yağ olmak üzere toplamda 43 yağ bulunuyor temelde. Her biri eşsiz ve jeneriği olmayan yağlar. Sabit yağlar, tohumlar sıkılarak elde edilen yağlardır. Örneğin, zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, hodan yağı birer sabit yağdır. Tohumları, meyveleri, yaprakları sıkarak elde ederiz. Moleküler yapıları oldukça büyüktür, cilt yüzeyinden tek başına pek fazla emilmezler, cildi nemlendirme ve beslemede oldukça iyidirler. Uçucu yağlar ise, bitkilerin kokulu kısımlarından, genellikle yapraklarından, bazı meyvelerin kabuklarından, bazı bitkilerin ise köklerinden, distilasyon yöntemi ile elde edilirler. Yoğunlukları çok düşüktür, moleküler yapıları çok küçüktür, çok hızlı bir şekilde deri altına emilir ve yanlarında daha büyük moleküller yapıdaki sabit yağları da deri altına taşımaya yardımcı olurlar. Kokularını bitkilerin genellikle kendilerini korumak için salgıladığı enzimlerden alırlar. Doğanın %100 saf hali işte budur.

Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan
Hindistan cevizi yağı
Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan
Avokado yağı

Ürünlerin ham madde seçimlerinde neleri dikkate alırsınız?

Yağlardaki aktif bileşenlere göre karar veriyorum. İçermesi gereken aktif bileşenleri içeriyor mu, organik mi, daha da önemlisi içermemesi gereken zararlı aktif bileşenleri içeriyor mu, bunu kontrol ediyorum. Çünkü tıbbi aromaterapi yapıyorum. Yanık, yara, ameliyat izi, yatak yarası, diyabetik yaralar gibi çok ciddi deri lezyonları, anksiyete, uyku problemleri, panik atak, uçak korkusu gibi kişiye özel ruhsal deneyimleri, öğrenme bozuklukları, dikkat, konsantrasyon, hiperaktivite gibi özellikle çocuklarda görülen özel durumları desteklemek ve semptomları gidermek için çıktığım bu yolda gerçekten işe yarayacak aktif bileşeni içermeyen ya da bunu içerirken yanında astıma, alerjiye sebep olabilecek alerjenleri de içerisinde barındıran yağları sadece popüler olduğu için listeme eklemiyorum. Bu çok hassas bir iş.

Dünyadaki aromaterapi trendlerini ve etki alanını yorumlar mısınız?

Aromaterapinin farklı segmentleri var. Kozmetik aromaterapi, masaj aromaterapisi, sentetik ya da parafine damlatılmış esanslar yani sahte aromaterapiler var. Tıbbi aromaterapi çok farklı bir segment. Sağlık ve iyilik, yağların özelliklerine ve içindeki aktif bileşenlere bağlı. Bir şey bir duruma iyi geliyorsa, bu onun çok iyi olmasına bağlı. Çok temiz, net ve aktif bileşenlerinin iyileştirmeye yetecek kadar da yüksek olması lazım. Diğerleri magazin, biraz sahte, biraz masaj, biraz kozmetik her şey ama hiçbir şekilde tıbbi ve sağlık için aromaterapi değil maalesef. Lütfen bu ayrımı iyi yapalım: Aromaterapi ‘bilimin iyilik gücüdür!’

Güzelleştiren Markalara Hayat Veren İsimler: Art de Huile, Hülya Kayhan

POP QUIZ

Hafta sonu planı: Sinemaya gitmek mi evde film izlemek mi?

Evde film izlemek.

İletişim şekli: Sesli mesaj mı yazılı mesaj mı?

Yazılı mesaj.

Cilt bakımı: Yüz yogası mı ev tipi cihazlar mı?

Ev tipi cihazlar.

İş yaşamında karşınıza çıkan bir sorun:
Kendiniz mi çözersiniz, çalıştığınız kişilere mi yönlendirirsiniz?

Kendim çözerim.

Pelin Hasçalık
Pelin Hasçalık Tüm Yazıları