preloader

En Trend Örgü Saç Modelleri

27.03.2023
En Trend Örgü Saç Modelleri

Yazı Boyutu:

Saç uzunluğunuza göre tercih edebileceğiniz farklı örgü saç modellerini ve ürün önerilerimizi bir araya getirdik.

Saç trendleri arasında belki de en zamansız olarak adlandırabileceğimiz örgüler, bu sene de dikkat çekiyor. Daha zarif, romantik ve feminen bir hava katarken aynı zamanda her stile hitap edecek kadar farklı çeşitlerle karşımıza çıkan örgü modelleri bir o kadar da kurtarıcı! Stilinize farklı bir dokunuş katmak ya da kötü gün saçınızı kurtarmak için tercih edebileceğiniz en pratik örgü modellerini bu yazımızda bir araya getirdik.

Örgü Çeşitleri Nelerdir?

Düz Örgü

En çok tercih edilen ve en basit sayılabilecek düz örgü, herkes tarafında biliniyor.

 • Saçlarınızı üçe ayırıp önce sağ sonra sol tutamı ortaya koyarak tutamların yerlerini değiştirin.
 • Bu şekilde saçın bitiş yerine kadar devam edin. Hepimizin pratiğinde olan düz örgüyü yapmak aslında bu kadar basit!
En Trend Örgü Saç Modelleri

Balıksırtı Örgü

Br diğer adı Fransız örgüsü olan balıksırtı örgü, biraz karmaşık gibi gözükse de aslında düz örgünün aynısı diyebiliriz.

 • Saçın tepesinden üç tutam ayırarak düz örgü gibi başladığınız balıksırtı örgünün tek farkı, saçın yanlarında kalan tutamları eklerken dışarıda kalan tutamları da adım adım yandaki tutamlarla birlikte eklemek.
En Trend Örgü Saç Modelleri

Hollanda Örgüsü

Hollanda örgüsü, örgüler arasındaki belki en karışık ama aynı zamanda en tarz olanı diyebiliriz. Hem ters hem de düz örgüyle yapılan Hollanda örgüsü diğerlerine göre biraz daha pratik istiyor. Balıksırtı gibi saçın en tepesinden başlayan Hollanda örgüsünde öncelikli olarak ters örgü yapmanız gerekiyor.

 • Saçı üçe ayırdıktan sonra tutamları ortadaki tutamın üstünden değil, altından geçirerek başlayın.
 • Sonrasında balıksırtı örgüde olduğu gibi adım adım sağ ve sol parçaları ekleyerek ortadaki tutamın altından geçirmeye devam edin.
 • Enseye kadar bu şekilde devam ettikten sonra yapacağınız tek şey yine ortadaki tutamın altından geçirecek şekilde, düz örgüyle işlemi tamamlamak.
En Trend Örgü Saç Modelleri

Mısır Örgüsü

Şık duruşuyla her stile uyan mısır örgü, eli alışkın olanlar için aynı zamanda kolay bir seçenek. Mısır örgü yaparken dikkat etmeniz gereken asıl nokta, tutamları sıkıca çektiğinizden emin olmanız, böylece yaparken bozulmasını engellemiş olacaksınız. Ucuna kadar sıkıca devam ettikten sonra dilerseniz parmaklarınızla örgünüzü genişletebilirsiniz.

 • Diğer örgülerden farklı olarak mısır örgüsüne başlarken saçınızı önce iki parçaya ayırın.
 • Sağdaki tutamın altından daha ince, üçüncü bir tutam daha almalı ve ince tutamı ortadan geçirerek sola tarafa çekin ve aynısını sol taraf için de uygulamalısınız.
 • Soldan aldığınız daha ince parçayı ortadan geçirerek sağ doğru çekerek ilerleyin.
En Trend Örgü Saç Modelleri

Halat Örgü

Alışılmış örgülerin dışında olan halat örgü modeli, aslında kimileri için örgü bile sayılmıyor. Özellikle pratikliğiyle öne çıkan halat örgü için;

 • Saçlarınızı iki parçaya ayırın.
 • İkisini de burgu şekline getirin.
 • Burgu tutamları birbirinin üstüne ekleyin.
En Trend Örgü Saç Modelleri

Ürün Önerileri:

Aveda Brilliant Orta Tutuş Saç Spreyi

Moroccanoil Kuru Doku Spreyi

Uzun Saçlar İçin Örgü Modelleri

En Trend Örgü Saç Modelleri

Örgülü At Kuyruğu

Klasik saç modellerinin arasında yer alan örgülü at kuyruğu, aynı zamanda oldukça pratik. Sıkıca topladığınız saçlarınızın altını düz örgüyle örerek görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Küçük Örgüler

Saçınızı açık bırakmayı seviyorsanız ama yeni bir şeyler de arıyorsanız, bu saç modeli tam size göre. Geçtiğimiz yaz Hailey Bieber’ın Coachella görünümüyle bir anda popüler olan küçük örgüleri saçınızın önden iki tutamına ya da saçlarınızın arasına ekleyerek eğlenceli ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Şelale Örgü

En romantik örgü modellerinden olan şelale örgünün yapımı diğerlerinden biraz daha karmaşık.

 • Öncesinde şekillendirdiğiniz saçınızın önünden bir tutam alın.
 • Aldığınız parçayı her zamanki gibi üçe ayırın ve saç dibinize en yakın olan tutamı diğer iki tutamın arasından geçirin. Burada püf nokta geçirdiğiniz parçayı aşağı sarkıtmak.
 • Alt parçayı alın ve yeni orta parçanın üzerinden geçirin ve yine çarpayı asılı bırakın. Böylelikle Fransız örgüsü gibi üç parçayı da geçirmek yerine her tutamı yalnızca bir kez birbirlerinin üzerinden geçirmiş olacaksınız.
 • Örgü istediğiniz uzunluğa gelene kadar bu şekilde devam edin ve işte şelale örgünüz hazır!
 • İster saçnızın tek bir tarafına yapabilir, ister iki tarafına da yaparak saçınızın arkasında birleştirebilirsiniz.

Ürün Önerileri:

We Are Paradoxx Volume Blow Dry Spray

IGK JETLAG Invisible Dry Shampoo

{38712}

Kısa Saçlar İçin Örgü Modelleri

İkili Balıksırtı

Kısa saça en çok yakışan örgü modeli hiç şüphesiz ikili balıksırtı! Toplaması uzun saça göre daha zor olan saçlarınızı eşit bir şekilde ortadan ikiye ayırarak rahatlıkla balıksırtı örebilirsiniz. Saçınızdan çıkan minik saçları bir sprey ya da tel toka yardımıyla saçın içine sabitleyerek hem istediğiniz toplu görüntüyü elde edebilir hem de görünüşünüze modern bir dokunuş ekleyebilirsiniz.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Yarım Örgü

Saçınızın ön tutamını kulak hizasından yukarıya doğru ayırın. Kafanızın ön kısmından başlayarak ayırdığınız saçın yarısına kadar, saçlarınızı istediğiniz örgü modelinde tekli ya da ikili örün ve bağlayın. Sonrasında saçınızın açık kalan kısımlarını dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Yandan Balıksırtı Örgü

Saçınızı yana ayırın ve daha az olan bölümden ince tutamlar alarak saçınızı örün. Dilerseniz tek kalın bir örgü, dilerseniz ince ince birkaç örgü örün ve sabitleyin. Görünümünüze daha şık bir dokunuş katacak bu saç modelini yapmak işte bu kadar basit.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Ürün önerileri:

Dercos Resveratrol İçeren Bakım Serumu

Bumble And Bumble Surf Spray

Günlük Kullanım için Örgü Modelleri

En Trend Örgü Saç Modelleri

Gevşek Örgü

Saçınıza çok da vakit ayırmak istemiyor ama yine de şekil mi vermek istiyorsunuz? İşte böyle durumlarda kurtarıcınız, hepimizin az çok ezbere bildiği düz örgü olabilir! Saçlarınızı arkadan düz örgüyle örün ve günü kurtarın. Eğer biraz daha farklı ve salaş dursun diyorsanız, örgünüzü parmaklarınızla genişletebilirsiniz.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Halat Örgülü At Kuyruğu

Hem farklı hem de gündelik hayatın hızına uydurabilecek kadar uğraşsız bu örgü modeli, aynı zamanda modern ve farklı duruşuyla dikkatleri de üstüne çekecek. Sıkıca topladığınız saçınızın altta kalan kısmını ikiye ayırın ve önce iki tutamı da burgu haline getirin, sonra bu burguları birbirlerine dolayın ve işte bu kadar! Hem eğlenceli hem de pratik bu saç modeli, enerjinizi yükseltecek.

En Trend Örgü Saç Modelleri

İkili Hollanda Örgüsü

Hem kısa hem de uzun saçlıların tercih edebileceği bu modelin yapımı zor gibi gözükse de aslında hiç de öyle değil. Saçlarınızı tam ortadan ikiye ayırın ve iki tarafı da Hollanda örgüsüyle örün. Burada yapacağınız tek değişiklik tutamları ortadaki tutamın üstünden değil, altından geçirmek.

Ürün Önerileri:

Kiehl's Magic Elixir Hair Restructuring Concentrate

Yves Rocher Parlaklık Veren Saç Sirkesi

114863

Düğünler İçin Örgü Saç Modelleri

Taç Örgü

Daha klasik bir saç modeli istiyorsanız tercihinizi taç örgüden yana kullanabilirsiniz. Saçlarınızın ön kısmını ister mısır örgüsü ister düz örgü modelinde örün ve saçınızın üstünden taç gibi geçirerek sabitleyin. Hem açık saçınıza hem de toplu saçınıza uydurabileceğiniz bu model, klasikten şaşmayanlar için ideal.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Örgülü Ense Topuzu

Düğününüzde açık saç istemiyor ama klasik topuzu da sıkıcı buluyorsanız örgü topuz aradığınız saç modeli olabilir! Romantik duruşuyla büyüleyecek bu saç modelini yapmak ise oldukça basit.

 • Saçlarınızı ikiye ayırın ve iki tarafını da düz örgüyle örün.
 • Ördüğünüz saçları ense hizasında birleştirin.
 • Sağ taraftaki saçlarınızı sol tarafa, sol taraftaki saçlarınızı da sağ tarafa alarak topuz haline getirin.
En Trend Örgü Saç Modelleri

Örgülü At Kuyruğu

Daha salaş ve minimal bir model arıyorsanız bu modele göz atmalısınız. Önceden şekillendirdiğiniz saçınızın yanından bir tutam alın ve ayırdığınız tutamı balıksırtı modelinde örün. Ördükten sonra saçınızın geri kalan kısmını ister daha yukardan ister ense hizanızda toplayın. Oldukça minimal ama bir o kadar da zarif bu saç modeliyle herkesi büyüleyeceksiniz.

En Trend Örgü Saç Modelleri

Ürün önerileri:

The Body Shop Grapeseed Parlaklık Veren Saç Serumu

Kerastase Parlaklık Veren Saç Bakım Yağı

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları