preloader

Daha Kalıcı Parfüm İçin İpuçları

18.11.2022
Daha Kalıcı Parfüm İçin İpuçları

Yazı Boyutu:

Doğru parfümü bulduktan sonra kalıcı olmasını nasıl sağlayabiliriz? Tüm ipuçları bu rehberde…

Rüzgarla yavaş yavaş dağılan ve bakışları geldiği yöne çeken hoş bir parfüm kokusu düşünün. Çoğu zaman modumuzu yükseltir ve belki de özlediğimiz eski anları tüm cazibesiyle tekrar canlandırır. Aynı zamanda duruşumuzu, karakterimizi ve stilimizi de vurgulayarak yansıtır. Bizi yansıtan, stilimizle bütünleşen ve sıktığımızda kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak imza parfümü bulmak için ise birçok parfüm denememiz gerekebilir. Peki, doğru parfümü bulduktan sonra kalıcı olmasını nasıl sağlayabiliriz?

Cildinizi nemlendirin

Nemli bir cilt koku moleküllerini daha uzun süre tuttuğu için öncellikle cildinizi kokusuz bir vücut losyonu ya da varsa parfümünüzün kendi losyonu ile nemlendirmelisiniz.


Kokusuz deodorant kullanın

Parfümünüzü kokusuz deodorant ya da koltuk altı roll-on’u ile kullanmalısınız. Aksi takdirde, farklı kokular karışır ve istediğiniz etkiyi yaratamayabilirsiniz. Kullandığınız parfümün roll-on’unu tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Parfümü hem vücudunuza hem kıyafetinize sıkın

Parfümü kıyafetlerinize de sıkmalısınız. Kumaşlar kokuyu uzun süre tutabilir hatta kıyafetinizi yıkadıktan sonra bile parfümünüzün kokusu kıyafetinizde kalabilir. Pamuklu ve keten gibi vücudun nefes almasını sağlayan kumaşlar kokuyu da daha uzun süre tutar.

Parfümü havaya sıkıp kokun içine doğru yürümek gayet estetik bir hareket olsa da parfümünüzün sizi gün boyu takip etmesini istiyorsanız bunu yapmayın. Parfümü vücudunuza direkt uygulayın.

Parfümü, vücudun daha yağlı bölgelerine ve dolaşımın en güçlü olduğu atış noktalarına sıkabilirsiniz; şakaklar, bilekler, kulak arkası, diz arkaları ve dirsek içlerine uygulamasınız. Parfümü sıkacağınız yerlere Vaseline ya da kokusuz bir vücut losyonu sürmeyi unutmayın. Atlanmaması gereken diğer bir altın kural ise parfümü bileklerinize sıktıktan sonra bileklerinizi birbirine sürtmemeniz. Özellikle duştan çıktıktan sonra süreceğiniz parfüm çok daha yoğun bir etki bırakacak.

Parfümlerin içerisinde alkol olduğu için parfümü saçınıza direkt sıkmayın. Saçınıza zarar verebilir ve bu da saçınızın kurumasına neden olabilir. Bunun yerine parfümü saç fırçanıza sıkın ve saçınızı tarayın; böylelikle parfümün içeriğindeki alkol saçınıza zarar vermeyecek. Bu yöntemin saçınıza zarar vereceğine dair endişeleriniz varsa saç parfümü satın alabilirsiniz.

Parfüm saklama koşullarına uyun

Parfümü, banyoda saklamayın. Sıcak, ışık ve nem parfümün yoğunluğunu kötü etkiler. Nemsiz ve serin bir yerde saklamalısınız.


Parfüm notalarının özelliklerini öğrenin

Parfüm terimlerinin ne anlama geldiğini öğrenirseniz parfüm seçiminizi daha doğru yaparsınız. Örneğin; üst notalar; parfümü sıkar sıkmaz algıladığınız ilk kokudur ve bu koku hemen uçar. Orta ya da diğer adıyla kalp notası üst notadan hemen sonra algıladığınız kokudur. Alt nota ise en kalıcı kokudur. Bilmeniz gereken bir diğer detay ise, narenciye notaları daha hızlı uçar. Asya amberi, Orta Asya ud notaları ve güçlü çiçeksi notalar daha kalıcıdır. Kokuların yetiştiği ülkeler ne kadar sıcaksa koku o kadar kalıcı ve farkedilir olur.


Küçük ve etkili tüyolar…

  • Parfümünüz az mı kaldı? Kokusuz bir vücut yağını parfüm şişesine ekleyerek parfümünüzü bir süre daha kullanabilirsiniz.
  • Parfüm şişesini taşımak istemiyorsanız kulak temizleme çubuklarına parfümünüzü sıkabilirsiniz. Kulak temizleme çubuklarının üzerine sıktığınız parfüm ile kokunuzu tazeleyebilirsiniz.
Elifcan Şanlı
Elifcan Şanlı Tüm Yazıları