preloader

Kusursuz Güzelliğin Matematiği: Altın Oran

15.09.2022
Kusursuz Güzelliğin Matematiği: Altın Oran

Yazı Boyutu:

Güzellikte altın oran, kişinin yüz hatlarına uyum, çekicilik ve güzellik kazandıran oran olarak kendini gösteriyor. Doktorların da estetik uygulamalarında kullandığı altın orana yakından bakın.

Altın oran nedir?

Bir çizgiyi iki parçaya bölecekseniz, tüm uzunluğun, böldüğünüz iki parçadan uzun olanına 1.618 oranında olmasına dikkat ederek “Altın Oran”ı elde edebilirsiniz… Kafanız çok karıştıysa bir de şöyle bakın; a/b = (a+b)/a = 1.6180339887498948420 = Altın Oran

Kusursuz Güzelliğin Matematiği: Altın Oran

Geçmişten günümüze Altın Oran

Altın oran veya 1900’lerde aldığı adıyla fi (phi) sayısı, geçmişte sıklıkla karşımıza çıksa da, günümüzde halen keşfedilmeye devam eden bir rakam. Tarihte Mısır Piramitleri ve Parthenon gibi bir çok antik mimaride kullanıldığı düşünülen bu oran, 1200’lü yıllarda matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından daha detaylı çalışılarak “Fibonacci sayıları”nın doğmasına neden olmuş. Da Vinci tarafından da sectio aurea (golden section) olarak adlandırılan bu oran, The Last Supper ve Mona Lisa gibi tablolar da dahil olmak üzere birçok Rönesans eserinde denge ve estetiğe ulaşmak için kullanılmış.

Kusursuz Güzelliğin Matematiği: Altın Oran

Güzellikte Altın Oran

Ancak bizim için asıl büyüleyici olan, altın oranın kişinin yüz hatlarına uyum, çekicilik ve güzellik kazandıran oran olarak kendini göstermesi. Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada matematikçi veya fizikçi olmayan sıradan katılımcılara gösterilen rastgele yüzler arasında en çekici olarak kabul görenlerin, altın orana en yakın orana sahip yüzler olduğu saptanmış.

Estetik doktorunuzun yüzünüzü yatay ve dikey olarak değerlendirerek alın, burun, dudaklar, çene gibi yüz hatlarının uyumunu analiz ettikten sonra yapacağı minik değişiklikler bu orana kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Kusursuz Güzelliğin Matematiği: Altın Oran

”Profil görüntüsünde dudaklar ve burun ile uyumlu bir çene şekli yüz karakteristiğini belirler. Çenenin geride olması ve çene hattının belirsizliği bu uyumu olumsuz etkiler.” – Dr. Meral Dokur

Altın oranın en belirleyici unsuru, üst yüz, orta yüz ve alt yüzün birbiriyle orantılı olması ve birbirini tamamlaması. Yeni nesil çene dolgularıyla bu oranı yakalamak artık hem çok kolay hem de çok etkili. Estetik alanının önde gelen isimlerinden Dr. Meral Dokur çenenin yüz harmonisindeki önemini vurguluyor. Çene yapısını burun ve dudaklar ile bir bütün olarak değerlendirdiğini belirten Dr. Meral Dokur, Diamond Lift çene dolgusu ile arzu edilen anatomik standartlara ve ideal güzelliğin simgesi olan altın orana erişmede yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları