preloader

Kış Mevsiminde Cildinize Yapabileceğiniz 5 Büyük İyilik

07.12.2023
Kış Mevsiminde Cildinize Yapabileceğiniz 5 Büyük İyilik

Yazı Boyutu:

Kış mevsiminde, cilt bakım rutininde dikkat edilmesi gereken 5 önemli noktayı inceledik.

Kış mevsiminde karşılaşılan en büyük problem; tartışmasız, sert hava koşullarının neden olduğu kuruluk ve bu kuruluğun daha da belirginleştirdiği kırışıklıklardır. Ancak bu problemi sadece iyi bir nemlendirici kullanarak çözmeye çalışmak bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Bu nedenle kış mevsiminde, cilt bakım rutininde, dikkat edilmesi gereken 5 önemli noktayı inceledik.

Nemlendirici Seçerken Şunları Göz Önünde Bulundurun!

Cildimizin yağlı, karma veya kuru olduğunu belirleyen faktör olan sebum üretimi, mevsim koşullarına (havadaki nem ve basınca) göre değişiklik gösterebilir. Yağlı veya karma cilde sahip kişilerde, yazın sadece “nemi çeken” içerikler içeren hafif bir losyon tüm ihtiyacı karşılasa da, kışın aynı zamanda “nemi tutan” biraz daha yoğun bir nemlendirici gerekecektir.

Daha çok neme ihtiyaç duyan ciltlerde nemlendiriciye ek olarak haftada 1-2 defa uygulanacak bir nem maskesi ile cildin koruma bariyerini daha iyi bir şekilde destekleyebilirsiniz. En iyi nem maskelerini incelemek için tıklayın.


Güneş Kreminin Önemini Hafife Almayın

Cildi yakan UVB ışınları, yazın daha etkili olsa da, cildi yaşlandıran UVA ışınlarının etkisi 4 mevsim aynıdır. Bu nedenle kışın sadece kayak yaparken değil, şehir cildi için de güneş koruyucu kullanımı son derece önemli ve gereklidir. 2013 yılında Avusturalya’da yapılan bir çalışmada 5 yıl boyunca her gün güneş koruyucu kullanan kişilerde, her gün kullanmayan kişilere oranla çok daha az kırışıklık ve yaşlılık belirtileri gözlemlenmiş.


Sadece Cildinizi Değil, İçinizi De Nemlendirin

Cildin, vücudun geri kalanından bağımsız olduğunu düşünmek büyük bir hata olur. Dolayısıyla cilt içeriden iyi beslendiğinde dışarıdan da güzel bir ışıltıyla bunu yansıtacaktır. Mevsiminde taze ve çiğ sebze ve meyvelerden sağladığımız su, beraberinde bu meyve ve sebzelerin antioksidan ve antienflamatuvar etkilerini de getirecektir. Her gün düzenli olarak yoğurt, yumurta, yulaf, baklagiller ve faydalı yağlar vb. gıdalardan dengeli olarak tüketmek, cildin nemini koruyabilmesi için gerekli besinleri sağlamayı destekleyecektir. Bu besinlerden yeterince aldığınızı garantilemek istiyorsanız, uzman görüşü alarak gıda takviyelerinden de faydalanabilirsiniz.

Cildinizi Ölü Hücrelerden Arındırın

Cilt yüzeyinde biriken ölü hücreler hem uygulanan nemlendirici ve diğer ürünlerin emilimini azaltacak hem de cilt yüzeyinin daha kırışık ve pürüzlü görünmesine yol açacaktır. Ancak sert tanecikler içeren fiziksel (veya mekanik) peelingler kışın hassaslaşan cilt yüzeyini tahriş edebileceği için, cildi tahriş etmeyecek mikrogranüllerle birlikte kimyasal soyma sağlayacak bir ürün tercih edilmelidir.


El, Ayak ve Dudak Bakımınızı Unutmayın!

Cildi ani sıcak ve soğuk değişikliklerine karşı korumak önemli. Örneğin, çok sıcak banyo yapmamak veya rüzgara maruz kalmamaya çalışmak gerekiyor. Özellikle kendini koruyabilecek yağ salgısı olmayan dudaklar ve hava koşullarına daha sık maruz kalan ve bakımı çoğu zaman ihmal edilen el ve ayakları da unutmamak lazım.

Tüm bunların yanı sıra unutulmaması gereken önemli bir nokta daha var. Cildiniz çok kuru ve hassassa, kışın kızarıklık, yanma ve batma problemlerini daha sık yaşıyor olabilirsiniz, bu durumda mutlaka bir dermatologdan profesyonel görüş almalısınız. Özellikle egzama veya sedef gibi önemli cilt rahatsızlıklarının kış mevsiminde ortaya çıkması veya çok daha ciddi bir hal alması muhtemeldir.

Egzama veya sedef gibi cilt sorunları yaşayanların, gün içerisinde yemek seçiminde dikkatli olması gerek. Şeker içeren tüm yiyecek ve içecekler, karaciğerde şekere dönüşen unlu ve nişastalı tüm gıdalar, her türlü kızartma, fazla meyve tüketimi ve alkollü içeceklerden uzak durulmalı.

Eczacı Hasan Tahsin Arslan
Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları