Japonların Güzellik Sırrı J-Beauty Hakkında Merak Edilenler

Cilt bakımındaki son trend J-Beauty hakkında merak edilenleri Shiseido Marka Miras ve Kültür İletişim Müdürü Miyabi Kumagai ile konuştuk.

Korelilerin 10 adımlı cilt bakım rutinini hayatımıza sokan K-Beauty’den sonra, güzellik dünyasına son zamanlarda yeni bir terim daha eklendi. “Japanese Beauty”nin kısaltılmış hali olan, Japonya’ya özgü güzellik ritüeli J-Beauty’e trend demek aslında ne kadar doğru, orası tartışılır. Geçmişi Japonya’da yüzyıllar öncesine dayanan, asırlar boyu annelerden kızlarına aktarılan bu güzellik anlayışı, yüksek teknoloji bakım ürünlerini birkaç adımda cildinize uygulamaktan ibaret değil; onun bir felsefesi var.

Güzelliğe bütünsel bakış açısıyla yaklaşan J-Beauty’e göre güzellik bir yaşam tarzı ve kişi sadece dışarıdan değil, içeriden de parlamalı. İçten gelen güzelliğin dışa yansıdığını savunan, güzel cilt, sağlıklı olan cilttir diyen ve sağlığı da beden-zihin-ruh ilişkisi içinde ele alan J-Beauty’e katılmamak elde değil! Tüm dünyada yükselişe geçen bu yaklaşım hakkında daha çok şey öğrenmek istedik ve 150 yıldır Japon güzellik anlayışının dünyadaki öncüsü olan Shiseido’nun Marka Miras ve Kültür İletişim Müdürü Miyabi Kumagai ile buluştuk.

Güzellik Editörümüz Elif Tuncel, Shiseido Marka Miras ve Kültür İletişim Müdürü Miyabi Kumagai ile birlikte.

J-beauty nedir, bir de sizden dinleyelim. 

Japon güzelliği her zaman özgünlüğün peşindedir ve güzelliğin sağlıkla olan ilişkisinin farkındadır. Üç kelimeyle özetleyecek olursak; özgünlük, önleyici bakım ve bütünsel yaklaşım prensibine dayanır. Japon güzellik anlayışında kusurlar eşsiz güzelliği sunar, iç güzellik dış güzelliği pekiştirir ve güzel cilt, sağlıklı olan cilttir. Sağlıklı bir cilt ise ancak bütünsel bir bakış açısıyla elde edilebilir. Düşünce yapısı, bu noktada oldukça önemli; sağlıklı bir yaşam biçiminiz olsa bile eğer zihnen dingin, huzurlu ve kendiyle barışık bir birey değilseniz, bu dış görünüşünüze de yansıyor.

J-Beauty, uzun süreli çözümler elde etme felsefesine dayanıyor. Bu nedenle cildi dirençli kılarak uzun vadede doğal ve sağlıklı güzellik sağlayan günlük, önleyici bir bakım rutinimiz var. Cilt bakımını bir hayat tarzına dönüştüren ritüellerimizde ilk önce ikili temizleme yönetimiyle cildi derinlemesine makyajdan ve ölü hücrelerden arındırıyor, doğal savuma gücünü arttıran Ultimune Power Infusing Concentrate ile cildi güçlendiriyoruz ve cildimize uygun olan nemlendirici ile yeniliyoruz.

Shiseido’nun J-Beauty’den ilham aldığı noktalar neler? 

Japon güzelliği etkili cilt bakımına ve öncü teknolojiyle geliştirilmiş formüllere odaklanıyor. Shiseido da gelenekleri ve yerel doğal içerikleri, yüksek teknolojiyle üzerinde uzun süre çalışılan yenilikçi formüllerle buluşturuyor. Shiseido’da bir ürün hiçbir zaman nitelikleri ve yararları hakkında bilimsel araştırmalarla kesinliğe ulaşmadan üretilmiyor. J-Beauty’nin etkileri ürün formüllerinin yanı sıra, Shiseido’nun ambalaj renklerinde ve sofistike tasarımlarında da görülebiliyor. Güzelliğin içten dışa yansıdığını savunan Shiseido, kadınları yaşlarıyla barışık olmaları, güzelliklerini özgüvenle taşımaları ve sağlıklı yaş alma felsefesini benimsemeleri için her zaman desteklemiştir.

J-Beauty ve K-Beauty arasındaki fark nedir? 

J-Beauty Japonya tarafından pazara sunulan bir trend değil; Batılı trend setter’lar tarafından K-Beauty’nin ardından isimlendirilen bir trend. Açıkçası Batılılar J-Beauty hakkında konuşmaya başlamadan önce Japonların hiç biri böyle bir trend olduğunu bilmiyordu, çünkü bu onların günlük rutini ve onlar için yeni bir kavram değil! Japon kadınları ciltlerinin güzelliğini korumak için yüz yıllar boyu annelerinden öğrendikleri bakım metodlarını izledi. Japon güzellik rutini anlık kısa vadeli çözümlerden ziyade, her gün uygulanan önleyici bakım ve uzun vadeli çözüm prensibine dayanıyor.

K-Beauty ise Kore’den kasıtlı olarak çıkan bir trend. J-Beauty, K-Beauty’i takip eden bir takma isim, ancak esasen geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan geleneksel Japon güzellik yaklaşımından başka bir şey değil. Bu nedenle Japonya’da biz bunu J-Beauty olarak değil, Japon güzelliği olarak adlandırıyoruz.

Japon güzellik ritüeli hangi adımlardan oluşuyor? 

Aslında bakım rutinimiz zannedildiği kadar komplike ve uzun değil. Artık günümüzde cildin ihtiyaçlarına yönelik doğru ürünler seçerek adımları basitleştiriyoruz. Shiseido, bu ritüeli iki başlık altında topluyor: savunma ve yenileme. İç ve dış etkenlere karşı savunma gücünü artırarak cildi dirençli kılma ve endişelere uygun ürünlerle cildi yenileme prensibine dayanıyor.  

Gerekli olan ana adımlar ise temizlemek, losyonla yumuşatmak, konsantre serumla savunmak ve nemlendirici kremle yenilemek. Belki kulağa olağanüstü bir şeymiş gibi gelmiyor, ama bunu doğru ürünlerle her gün düzenli olarak yapmak en önemli şeyi; sağlıklı, güçlü ve dirençli bir cilt elde etmenizi sağlıyor!

Etkili bir J-Beauty cilt bakım rutini için olmazsa olmaz Shiseido ürünleri hangileri? 

Öncelikle cildin ihtiyaçlarına yönelik doğru ürünlerin seçilmesi gerekir. Cildi iyi bir temizleyiciyle arındırmak ve yumuşatıcı losyonla bakıma hazırlamak çok önemli. Shiseido’nun her cilt tipinin kullanabileceği ikonik ürünü Ultimune Power Infusing Concentrate ise, cildin iç ve dış etkenlere karşı savunma gücünü artırma özelliğiyle, her cilt bakım rutininin olmazsa olmazı.

Türk kadınlarının cildiyle ilgili gözlemleriniz nedir? OGGUSTO okurlarına cilt bakımı tavsiyeleriniz var mı? 

Türk kadınlarının güzelliğine hayran kaldım! Hepsinin cilt durumu çok iyi ve ciltlerini UV ışınlarından korudukları belli oluyor. Bu, cilt kalitesini muhafaza etmek için ilk koşul. Gelecekte oluşabilecek cilt problemleri için cildinizin yapısına ve endişelerine uygun ürünlerle önleyici bir bakım protokolünü benimsemenin önemini ve içten gelen güzelliğin gücünü asla göz ardı etmeyin!

Japonya’ya özgü güzellik ritüeli aslında yeni bir kavram değil, geçmişi çok eskilere dayanıyor. Peki sizce neden şimdi bir anda bu kadar popüler oldu ve J-Beauty ismini alarak tüm dünyada bir trend haline geldi? 

Batılı ülkeler ‘slow beauty’ dediğimiz uzun vadeli bakımı hedefleyen bu yaklaşımı benimsemeye önceleri henüz hazır değildi. Dışarıdan bakıldığında görülen, uzun adımlardan oluşan bir bakım rutiniydi ve bu onları teşvik etmiyordu. Ancak günümüzde Japon kadınları bu ritüeli cilt endişelerine uygun ürünlerle modernize etti, böylelikle kullandıkları ürün sayısı azaldı ve adımlar kısalmış oldu. Aynı zamanda batılı kadınların düşünce yapısı da değişti; cilt bakımına bütüncül yaklaşan ve uzun süreli bakım prensibine dayanan önleyici metodlar gittikçe daha popüler hale geldi. Böylelikle Japon güzelliği yeniden keşfedildi ve her zamankinden daha çok ilgi çekiyor.

Biraz da makyajdan konuşalım. Shiseido ürünlerindeki muazzam dokular, cesur renkler ve uzun süre kalıcı formüller dikkat çekiyor. Peki J-Beauty’nin makyaja yansıması nasıl oluyor?

Japon kadınları için makyaj yüz yıllardan beri kendini ifade etmekten öte, etrafındakilere karşı bir saygı göstergesidir; evden dışarı makyajsız olarak çıktıkları çok nadir görülür. Elbette bunun yanı sıra, günümüzde renkler ve dokular sayesinde makyaj bir keyfe de dönüşüyor. J-Beauty’de günlük makyaj çok göze çarpmasa da, cilt, göz, kaş, dudak ve yanaklar uyum ve kontrol içindedir. Kaşlar ise tüm yüz ifadesini belirlediği için başlı başına önemlidir. Japonyalı kadınlar tıpkı cilt bakımında olduğu gibi, makyajda da kalite ve dokuya önem veriyor. 

Göz Çevresine J-Beauty Dokunuşu

Shiseido’nun J-Beauty’den esinlenerek formülünü yenilediği göz çevresi bakımları cildin kendi güzelliğini ortaya çıkarıyor.

Waso Eye Opening Essence, yenilenen formülüyle anında ferahlama hissi vererek yorgun göz çevresini canlandırıyor. Gözaltı torbalarının görünümünü hafifleten ürün hızlı emilen ince dokusuna rağmen yoğun nemlendirme sağlıyor ve ferahlatıcı kokusuyla da enerji veriyor. İçerdiği inci elementiyle koyu halkaları gidermeye yardımcı oluyor.

 

Satın Al

Benefiance Wrinkle Smoothing Eye Cream, yaşlanma karşıtı formülüyle göz çevresini nemlendirirken çizgileri gözle görülür şekilde azaltıyor. Altı tip kırışıklıkla savaşan krem, gözün iç köşesinde oluşan çizgileri, göz altı çizgilerini, kaz ayaklarını, göz kapağında oluşan çizgileri, göz altı halkasının altında oluşan çizgileri ve strese dayalı çizgileri gözle görülür şekilde azaltıyor.

Satın Al

Ultimune Power Infusing Eye Concentrate, göz çevresindeki hassas cilt dokusunu yorgunluk ve yaşlanma belirtilerine karşı güçlendiriyor. Makyaj temizlerken göz ovalamanın, çevre kirliliğinin ve ekran yorgunluğunun neden olduğu beş ana etkeni hedefliyor; ince çizgilerin oluşumu, koyu halka görünümü, kuruluk, şişkinlik ve esneklik kaybına karşı koruma kalkanı görevi üstleniyor. Tüm yaş gruplarına uygun olan ürün ekstra göz çevresi kremine ihtiyaç duymadan tek başına kullanılabiliyor. 

Satın Al

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.