preloader

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

01.05.2022
Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Kızarıklık, kuruluk, gerginlik hissi, pul pul dökülme… Hassas cilde sahip olan herkes bu problemlerin en az birini, hatta çok daha fazlasını yaşıyordur. Yapılması gereken cildinizi iyi tanımak ve ona uygun çözümler sunmak.

Hassas ciltten tamamen kurtulmak için sihirli bir hap olmasa da yaşanan tüm hassasiyeti minimuma indirebilecek çareler var. En basit anlatımla hassas cildi dış etkenlere karşı daha duyarlı, tahrişe çok daha meyilli cilt tipi olarak tanımlayabiliriz. Hassas cilt, beraberinde kızarıklıkları da getiriyor. Eğer etkili bir cilt bakımı desteği yapılmazsa, cilt hassasiyeti kolajen ve elastin gibi hücre dışı matris proteinlerine zarar verebiliyor. Cilt hassasiyeti üzerine yapılmış kapsamlı araştırmalar, cilt hassasiyeti ve erken yaşlanma belirtileri arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Genel olarak cilt hassasiyeti iki aşamada gerçekleşiyor: ‘Hassasiyetin başlangıcı’ olan ilk aşamada cilt kızarıklık ve tahrişe yol açan sinyaller üretiyor, ikinci aşama olan ‘hassasiyetin genişlemesi’ aşamasında ise bu sinyaller kademeli olarak artıyor ve hassasiyeti yoğunlaştırarak kolajen ve elastin yıkımına yol açıyor.

Yeni bir haberimiz var! Yakın zamanda yapılan araştırmalar sonucunda ‘hassasiyeti düzeltmek’ adlı üçüncü bir aşama keşfediliyor. Bu aşamada cilt, yaşlanma belirtilerini artırabilecek hassasiyet ve tahrişle mücadele etmek için kendi doğal yağlarını üretiyor. Demek ki hassas cilt kader olmaktan çıkıyor! Peki, neler yapmalıyız?

Cildi Soyan Ürünlerden Uzak Durun

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yoğun makyaj yaptığımız ve cildimizin sebum üretiminin arttığını düşündüğümüz zamanlarda cildimizi derinlemesine temizleme eğiliminde oluruz. Böyle zamanlarda elimiz hemen peeling etkili ürünlere gider. Ancak ne yazık ki bu tip ürünler hassas cilt için doğru bir tercih olmuyor ve sadece tahriş ve hassasiyeti artırıyor. O nedenle soyucu etkiye sahip, tanecikli ürünlerden uzak durun. Cildinizi daha iyi arındırmak istediğinizde çift fazlı temizleme yapabilirsiniz. Yüzünüzü önce yağ bazlı, ardından cildi kurutmayacak jel yapıda bir ürünle temizleyebilirsiniz.

Cildinizi Yatıştıracak İçerikler Kullanın

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltlerin ürün tercihlerinde ince eleyip sık dokuması, içeriklere hakim olması oldukça önemli. Tercih edilen ürünlerin yatıştırıcı etkiye sahip olması gerekiyor. İçeriğinde koruma ve sakinleştirme özelliği olan aktif bileşenlere sahip bir serum kullanarak hassasiyetin bütün evrelerine karşı önlem alabilirsiniz. Gözle görülen ve görülmeyen hassasiyeti tüm aşamalarda önlemek ve düzeltmek için Intral Inner Youth Rescue Serumu geliştiren Darphin, cilt tahrişini ve kızarıklığını azaltarak genç görünümün korunmasına ve ciltte daha canlı ve dayanıklı yapı oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Ürünün içeriğinde yer alan şakayık, alıç, papatya, panthenol ve polysaccharide kompleksi, yoğun hassasiyet sinyallerini yüzde 97 oranında engellemeye yardımcı oluyor; yeni ve güçlü bileşeni pembe kaya gülü ile birlikte daha da etkili sonuçlar sunuyor. Darphin’in yeni Bio-Optimizer teknolojisi ise ciltteki hassasiyeti tüm aşamalarında tedavi etmek için aktif içeriklerin formüle entegre olmasını sağlıyor.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Satın Al

Her Gün Güneş Kremi Uygulayın

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Güneş kremi, deniz kenarında kullanılacak bir üründen çok daha fazlası; günlük cilt bakım rutinin aslında demirbaşı. Cildimiz güneşin olumsuz etkilerinden fazlasıyla etkileniyor; hele ki hassas bir yapıda ise. O nedenle yüksek SPF içerikli bir güneş kremini her gün, güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce uygulayın. %100 mineral UVA/UVB filtreleri ile cildi güneş ışınlarına karşı korumaya yardımcı olan Darphin’in Intral Environmental Lightweight Shield’ı makyaj altında da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Satın Al

Sıcak Duştan Kaçının

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

En dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri daha. Her ne kadar rahatlatıcı etkisi tartışılmaz olsa da sıcak duş özellikle de hassas ciltlerde hassasiyeti artırabiliyor. Sıcağın etkisiyle daha da kuruyan ciltte tahriş hissi, yanma, kaşınma, gerginlik gibi problemlerin yaşanılması kaçınılmaz. O nedenle mevsim ne olursa olsun cildinizi yakmayacak (tabii sizi de üşütmeyecek) ısıda bir suyla duş almak en ideali.

İpek Yastık Kılıfı Tercih Edin

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Bunu daha önce duymuş muydunuz? Cildimiz biz uyurken doğal sürecinde yağ ve ter üretir; yüzde 100 pamuk kumaşlar ise bu yağ ve teri tamamen emerek cildin ekstra kurumasına sebep olabilir. O nedenle tercihinizi ipek yastık kılıflarından yana kullanabilirsiniz. Ve mutlaka her hafta yastık kılıflarınızı değiştirmeye dikkat edin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları