preloader

Genç Bir Göz Çevresi İçin En Popüler Estetik Uygulamaları

22.10.2020
Genç Bir Göz Çevresi İçin En Popüler Estetik Uygulamaları

Yazı Boyutu:

Op. Dr. Dilek Avşar maskelerin hayatımıza girmesi ile daha sık uygulanmaya başlanan göz ve göz çevresi uygulamalarını OGGUSTO’ya anlattı.

Maske taktıktan sonra ayna karşısına geçip hiç kendinize baktınız mı? Aynaya baktığınızda gördüğünüz ifadeniz bu dönemde karşı tarafla iletişimde kullandığımız tek ve en etkili organımız. Bu durumda karşı tarafa iletmek istediğiniz mesajları ilettiğiniz tek araç ve kendinizi anlatmak için de tek yol. Peki sizce bir maskara, bir kapatıcı sizce sizi dinamik, enerjik ve mutlu göstermek için yetecek mi? Eğer yetmeyecekse son dönemde göz çevresi için uygulanan en popüler uygulamaları Avşar Kliniği’nden Op. Dr. Dilek Avşar anlattı.

Op. Dr. Dilek Avşar

Canlı bir göz çevresi için yaşlanma ya da yorgunluk belirtilerini kozmetik ürünler ile engellemek yeterli mi? Yoksa etkili bir çözüm için daha kalıcı uygulamalar yaptırmak şart mı?

Bunu hep söylüyoruz, Türk kadınları ırksal olarak ilk yaşlanma belirtilerini göz çevresinde beliren ince çizgilenmelerle görüyor, tanışıyor ve ne yazık ki göz çevremiz aynı zamanda biz aynamız gibi… Kendimize nasıl davrandığımız, nasıl yaşadığımız hemen göz çevremize yansır. Uykusuzluk, dehidrasyon, beslenme alışkanlıkları, sigara tüketimi, ilaç kullanımı göz çevremizi hemen etkiler. Ödem, renk değişimleri, yaşla birlikte ince çizgilenmeler, kapaklarda meydana gelen düşmeler, mimik kullanımı ile oluşan çatma kırışıklıkları göz çevresinde sıkça görülür ve kişiye mutsuzluk verir. Bu durumun giderilmesinde de kozmetik ürünler ne yazık ki yeterli olmaz. Daha uzun süreli kalıcı, iyileştirici etkisi olan uygulamalar, müdahaleler ile göz çevresini, canlı, daha dinamik ve aydınlık gösterebilir, sorunlara çözüm bulabiliriz. Özellikle pandemi ile birlikte maske kullanımı birincil ana neden olsa da online toplantılarda gördüğümüz kendimiz, ifademiz de göz çevresine yapılan müdahaleleri daha çok sormaya başladıklarını ve tercih ettiğini de söyleyebilirim. Diyebilirim ki daha mutlu, daha canlı, tazelenmiş bir ifade istediği ile gelen hastalarımın sayısını da artış oldu.

Genç Bir Göz Çevresi İçin En Popüler Estetik Uygulamaları

Ciltte oluşan çizgileri gidermek için en etkili uygulama nedir?

Göz çevresi iç ve dış faktörlerden en çok etkilenen, yorgunluğun, stresin dosdoğru etkilediği bölgemizdir. Yaşla birlikte kaz ayakları ve özellikle kaş çatma ile iki kaş arasında beliren çatma çizgileri oluşur. Bu sorunların iyileştirilmesinde botoks en etkili yöntemdir. Botoks kırışıklıkların açılmasını ve göz çevresinin gençleşmesini sağlarken, istenildiği takdirde kaşların da hafif kalkmasına yardımcı olur. Bu da lift etkisi yaratır. Botoksun uygulandıktan 10 – 15 gün arasında etkileri tam olarak anlaşılır, kimi zaman kaslardaki tutulma rahatsız etse de bu kasılma hissi uzun sürmez. Botoks ile göz çevresi aydınlanır, ifade yumuşar, gergin ve stresli ifade kırılır. Botoks önerilen aralıklarla tekrar edildiğinde kırışıklıkların derinleşmesinin de hızını azaltır.

{772784}

Göz kapağındaki düşüklük için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?
­

Genetik faktörler, yaş alımı ile birlikte göz kapaklarında düşüklük ve sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu sarkmalar estetik açıdan mutsuzluk sebebi olduğu gibi görme açısını da etkilediği için de müdahale gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Üst göz kapağında cilt fazlalığı varsa lokal anestezi dediğimiz, sadece o bölgenin uyuşturulması ile bu fazlalığı almak mümkün. Göz kapağındaki fazla cilt alınırken, altta yağ fıtıkları varsa onlar da onarılarak doku ince dikiş ipleri ile kapatılır. Ortalama beşinci günde dikişler alınabildiği gibi şehir dışında yaşayan ya da dikiş aldırmak istemeyen vakalarda kendiliğinden eriyen ipler tercih ile kullanılabilir. Üst göz kapağı estetiği sonrasında gözler kapatılmaz. Sadece üst göz kapağındaki katlanma çizgisinde kalan dikiş izinin üzerine gerekiyorsa özel bir bant yapıştırılır veya açıkla bırakılır. İşlemden sonra aynı gün içinde rahatlıkla eve dönülebilir ve birkaç gün sonra sosyal hayata başlanabilir. Ancak tam iyileşme ve sonuç alma 2 hafta ile 2 ay arasında tamamlanır. Sigara kullanmamak ve uyarılara dikkat etmek göz kapağının çabuk ve güzel iyileşmesini sağlar.

Genç Bir Göz Çevresi İçin En Popüler Estetik Uygulamaları

Göz altı boşlukları için hangi yöntemleri öneriyorsunuz?

Göz altında çöküklük olması kişinin yorgun ve ileri yaşta gözükmesine neden olabilir. Göz altı boşluklarını doldurmada iki yöntemi hastalarıma öneriyorum. Bunlardan ilki göz altına özel hyaluronik asit içerikli geçici dolgu uygulamasıdır. Bu uygulamada dudak, yanak dolgusu yapar gibi kanül ya da özel iğne ucu ile uygulanır ve göz altının boşluklarının doldurulması ile geçici bir iyilik hali oluşur. İkinci uygulama ise kişinin kendi vücut yağı ile mikro yağ enjeksiyonun yapılmasıdır. Mikro yağ enjeksiyonu her seferinde yüzde 30 gibi oranda kalıcılık sağlar ve düzenli olarak tekrarlanması gerekir. Yağ enjeksiyonu ya da hazır dolgu uygulamaları kontrollü yapılmalıdır. Uygulama fazla olmamalı ve göz altında torbalanma oluşmamalıdır.

{773295}

Göz çevresindeki koyu halkalar için hangi uygulamaları yaptırmalıyız?

Göz çevresindeki koyu renk halkalanmalar, yorgun ve sağlıksız görünüme neden olur. Renk koyulaşmasında günümüzde multivitaminli mezoterapi ve Q-switch lazer uygulamaları çok etkilidir. Lazer uygulamalarının kış mevsiminde yapılması daha iyi olacaktır. Q-switch lazer melanin pigmentinin yoğunluğunu azaltarak renk açılmasını sağlar. İçinde multivitaminler, aminoasitler, glutatyin içerikli mezoterapiler de renk açılmasında etkin sonuç aldığımız uygulamalardır. Göz çevresini özellikle güneşten ve tahriş edici peelinglerden korunmak çok önemlidir. Belirli aralıklarla multivitamin enjeksiyonlarının yapılması göz çevresinde renk düzensizliğinin azalmasını ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Ebru Tekfidan
Ebru Tekfidan Tüm Yazıları